
Szósta edycja ogólnopolskiego konkursu „Bajarze z Leśnej Polany” zgromadziła w dniach 10–11 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 18 uczestników. Wśród uczestników dominowali uczniowie szkół leśnych, choć nie zabrakło wychowawców młodzieży i pracowników nadleśnictw.
Bajarzom przysłuchiwało się sześciorojurorów pod przewodnictwem prof. Tomasza Boreckiego. Najwyżej oceniona zostałagawęda Jacka Kiełbasy (na zdjęciu) – ucznia drugiej klasy z Zespołu SzkółLeśnych i Ekologicznych w Brynku. Autor opowieści pt. „Leśne sprawy – programżartobliwie publicystyczny” wcielił się w rolę wykładowcy i w dowcipny sposób,posługując się gwarą śląską, przedstawił liczne fortele służące zwalczaniu kłusownictwa.Wspomniał też o niektórych tradycjach łowieckich i sędziwych drzewach w Polsce.Wykład miał charakter interaktywny, gawędziarz włączył w przedstawienie takżejurorów, którzy przeczytali wnioski spisane gwarą śląską. Gromkie brawarozweselonej publiczności wyrażały uznanie dla młodego bajarza.
Przemysław Jankowski z ZSL w Lesku zająłdrugie miejsce, prezentując gawędę pt. „Moja droga do lasu”, a miejsce trzeciejury przyznało Magdalenie Koziarze – uczennicy z ZSL w Biłgoraju (gawęda pt.„Wilczy muzykant”). Jury przyznało też wyróżnienia Zygmuntowi Burzyńskiemu,emerytowanemu leśnikowi z RDLP w Katowicach (gawęda „Andrzej Zalewski –człowiek legenda”) i Pawłowi Grabczykowi z Nadleśnictwa Brzeziny (gawęda„Niezwykły wigilijny gość”). Wyróżnione zostały także trzy uczennice szkółleśnych: Natalia Harabin z ZSL w Zagnańsku, która opowiadała o „Kobiecie wlesie…” i dwie uczennice z ZSL w Bił-goraju: Magdalena Miszta za historię ointrygującym tytule „W łóżku z przewoźnikiem” oraz Weronika Sacewicz za gawędępt. „Polowanie na Internet”.
Oprócz uczestników konkursu na sceniewystąpił gość specjalny: Adrian Wiśniowski, wielokrotny laureat konkursubajarzy i ubiegłoroczny Mistrz Mowy Polskiej, który opowiedział w ciekawysposób, jak zostać… mistrzem mowy polskiej.
Tegoroczny konkurs krasomówczy wzbogaciłwystęp zespołu wokalnego z ZSL w Warcinie, kierowany przez Romana Krężołka.
Tekst i zdjęcie: Alicja Antonowicz