Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej – Wysiłek nie tylko fizyczny

W dniach 19–21 kwietnia w Słupsku odbyły się I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, które zaowocowały popularyzowaniem idei pozytywnych praktyk w pielęgnacji i ochronie drzew. Impreza o zasięgu międzynarodowym spotkała się z dużym zainteresowaniem wspinaczy drzewnych oraz naukowców, co przyczyniło się do dyskusji na temat współczesnych zagrożeń, wynikających z nieprawidłowego zarządzania terenami zieleni miejskiej.

Zawodom towarzyszyła dwudniowa konferencjapoświęcona omawianiu aspektów prawnych, naukowych oraz praktycznych wcodziennej pracy arborysty. Prelegenci z Polski i Republiki Czeskiej zwróciliuwagę m.in. na: skuteczne sposoby pielęgnacji drzew, nową ustawę o ochronie przyrodyczy dobre praktyki w przygotowywaniu dokumentacji dendrologicznejZaprezentowali także nowoczesne programy komputerowe, umożliwiające prowadzenieinwentaryzacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady Czechów, którzyudowodnili, że prace pielęgnacyjne na drzewach mają wielkie znaczenie dlaochrony środowiska naturalnego.

Uwagę międzynarodowej publiczności zwróciłyzawody we wspinaczce drzewnej, które dzięki organizatorom mistrzostw mogąkonkurować z podobnymi imprezami na całym świecie. Zmagania zawodników śledziłokilkuset widzów z Polski i z zagranicy. Wielu z nich było wolontariuszami lubsędziami, którzy przygotowywali drzewa do zawodów i dbali o rzetelną ocenęwszystkich treeclimberów.

Zawody składały się z pięciu konkurencji,symulujących pracę na drzewach. Jedną z najtrudniejszych dyscyplin była „pracaw koronie drzewa”, która polega na dotarciu do pięciu stacji i uderzaniu piłkąręczną w dzwonek, znajdujący się na końcach konarów. Zawodnicy mieli dziewięćminut na wykonanie zadania. Najlepszym w tej konkurencji okazał się Michi Hansh– wielokrotny mistrz Europy z Niemiec.

Obok „pracy w koronie”, jako najważniejsząkonkurencję zawodów, wymienia się także „ratownictwo”. Ideą jej organizacjistaje się odpowiedź na realne zagrożenia, jakie mogą spotkać wspinaczydrzewnych w codziennej pracy. Zadaniem zawodników jest wejście na drzewo,dotarcie do poszkodowanego i bezpieczne sprowadzenie na ziemię. Manekinimitujący człowieka waży ok. 70 kg. Zwycięzcą tej konkurencji był polskizawodnik Tomasz Franikowski.

Drugi dzień zawodów został poświęcony„Masters Challenge” (konkurencja mistrzów), w której wzięło udział czworozawodników (Michi Hansh, Tomasz Franikowski, Marcin Anczakowski i RobertKraszewski). Wspinaczce drzewni zostali wyłonieni na podstawie sumy punktówzgromadzonych podczas sobotnich startów. Zawodnicy mieli 35 minut na ukończeniekonkurencji. Zadanie polegało na dotarciu w różne miejsca korony drzewa iuderzanie piłką ręczną w dzwonek, znajdujący się na gałęzi. Sędziowie oceniali:sprawne i kompletne przygotowanie sprzętu przez zawodników, umiejscowienierzutki na drzewie, styl pracy w trakcie zdobywania kolejnych stacji orazinnowacyjne rozwiązania. Ujemne punkty mogli dostać zawodnicy, którzy nieukończyli konkurencji w wyznaczonym czasie, w wyniku przemieszczania sięzłamali którąś z gałęzi lub w inny sposób uszkodzili drzewo.

Zwycięzcą zawodów został Michi Hansh, amistrzem Polski Tomasz Franikowski. Kolejne miejsca zajęli Robert Kraszewskioraz Marcin Anczakowski. I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej stały sięwyśmienitą okazją do promowania zawodu arborysty, którego znaczenie wzrastawraz z poziomem świadomości o konieczności ochrony środowiska naturalnego iterenów zieleni miejskiej.

Tekst: Justyna Orlik