Wilki z Głuska w prokuraturze – Nadleśnictwo na cenzurowanym

Sprawa nielegalnie zastrzelonych wilków powraca. Basior i wadera zostały zastrzelone 10 grudnia przez belgijskich myśliwych w obszarze Natura 2000 w Puszczy Drawskiej, wyznaczonym m.in. dla ochrony wilka, w ramach polowania zbiorowego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Głusko (RDLP w Szczecinie), prowadzące OHZ. Zabite zwierzęta wchodziły w skład niewielkiej grupy ok. 5–6 wilków, od kilku lat zasiedlającej Puszczę. Myśliwi, którzy zastrzelili wilki, stali ok. 300 m od siebie i działali niezależnie, po polowaniu przedstawili jednak identyczne wyjaśnienie, jakoby pomylili wilka z jenotem.

Prokuratura Rejonowa w Choszcznieskierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Belgom. Prokurator oskarża ich o czynz art. 181 par. 3 k.k., który za „zniszczenie zwierząt podlegających ochroniegatunkowej, powodujące istotną szkodę” przewiduje zagrożenie od kary grzywny dokary 2 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo Regionalny Dyrektor OchronyŚrodowiska w Szczecinie prowadzi niezależne postępowanie wobec NadleśnictwaGłusko z wniosku Klubu Przyrodników o nałożenie obowiązku działań naprawczych wzwiązku ze spowodowaniem, przez sposób prowadzenia gospodarki łowieckiej wzarządzanym OHZ, do powstania szkody w środowisku.
Według Klubu Przyrodników, winaNadleśnictwa w tym przypadku polega na:
– prowadzeniu gospodarki łowieckiej wobszarze Natura 2000, mogącej oddziaływać na przedmioty ochrony, na podstawieplanu nie poddanego ocenie oddziaływania na obszar Natura 2000,
– organizacji w obszarze chronionymwyznaczonym dla ochrony wilka, polowania, które wiązało się z nadmiernymryzykiem dla tego gatunku,
– organizacji polowania z naruszeniem art.43 ust. 1a ustawy Prawo łowieckie, co bezpośrednio przyczyniło się do powstaniaszkody.
Co ciekawe jeden z oskarżonych, będącytakże kierownikiem całej grupy belgijskich myśliwych, następnego dnia poferalnym polowaniu w imieniu całej grupy podziękował Nadleśnictwu Głusko zaperfekcyjną organizację polowania.

Red.