
Szwecja Wyniki Södry w 2011roku Szwecja Wyniki Sveaskogu w 2011roku Bawaria, Niemcy BaySF o bukowej kampanii Greenpeace Finlandia Wyniki Metsähallitusa w 2011roku
Szwecja
Wyniki Södry w 2011 roku
Południowo szwedzkie spółdzielcze zrzeszenieleśne Södra zanotowało w minionym roku sprzedaż netto na poziomie 18,2 mldSEK i zysk operacyjny w wysokości 1 mld SEK. W stosunku do roku 2010sprzedaż i zysk zmniejszyły się odpowiednio od 1,5 mld i1,3 mld SEK. Główną przyczyną pogorszenia się wyników finansowychSödry było osłabienie koniunktury na ryku drewna w drugim półroczu. Do tegodoszło umocnienie się szwedzkiej waluty, które zmniejszyło konkurencyjnośćszwedzkich produktów na rynkach międzynarodowych.
Pod koniec roku powierzchnia lasównależących do członków zrzeszenia Södra sięgała 2,4 mln ha (wzrost o7,1 tys. ha). Powierzchnia lasów certyfikowanych w systemach FSC i PEFCwynosiła odpowiednio 1,3 i 1,8 mln ha. Do członków Södry należykoncern leśno-drzewny, w którego skład wchodzą cztery segmenty: Södra Skog(gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy), Södra Timber (przemysłtartaczny) i Södra Interiör (produkty drzewne o wyższym stopniu przetworzenia).
W obliczu światowego i europejskiegokryzysu finansowego Södra rozpoczęła wdrażanie programu asekuracyjnego.
Źródło: www.sodra.com
Szwecja
Wyniki Sveaskogu w 2011 roku
Szwedzki państwowy koncern leśny Sveaskognie osiągnął w ubiegłym roku celów finansowych, które wyznaczyło mu państwoszwedzkie. Rentowność kapitału własnego osiągnęła poziom 4,7% (cel: minimum7%), dochodowość kapitału operacyjnego – poziom 4,4% (cel: minimum 5%), awskaźnik kapitału własnego – poziom 54% (cel: 35–40%).
Wartość sprzedaży netto i zysk operacyjnySveaskogu wyniosły odpowiednio 6,7 mld SEK(ok.3,2 mld zł) i 1,4 mld SEK(ok.0,6 mld zł). W stosunku do roku 2010 sprzedaż netto zmalałao 3%, a zysk operacyjny – aż o 52%. Główną przyczyną spadku wartości sprzedażybyło zmniejszenie się rozmiaru dostaw drewna, powiązane ze spadkiem jego cen.Znaczny spadek zysku operacyjnego wynika w dużej mierze ze zmiany modeluewaluacji drzewostanów (oprócz zysku z kontynuowanej działalności operacyjnej,zysków kapitałowych ze sprzedaży nieruchomości i udziałów w zyskach spółekstowarzyszonych Sveaskog uwzględniania w swoim zysku operacyjnym także zmianęwartości aktywów leśnych, na które składają się grunty leśne i drzewostany).
O wysokości dywidendy za 2011 r.zadecyduje walne zgromadzenie Sveaskogu, które ma się odbyć 26 kwietniabr. w Sztokholmie (walne zgromadzenia Sveaskogu są otwarte dla publiczności).Odprowadzana do budżetu państwa dywidenda zwykła nie może jednak wynosić mniejniż 60% zysku po opodatkowaniu, pomniejszonego o korekty z tytułuniekasowych zmian wartości, dokonane zgodnie ze standardem sprawozdawczościIFRS. Wysokość zobowiązania podatkowego Sveaskogu za 2011 r. sięgnęła330 mln SEK (ok.150 mln zł). Rynkowa wartość aktywówleśnych koncernu na dzień 31 grudnia 2011 r. została określona na30,009 mld SEK, w tym wartość drzewostanów – na27,995 mld SEK, a wartość gruntów – na 2,014 mld SEK. Nakoniec roku 2011 koncern zatrudniał 726 osób (2010 r. :720 osób).
Rozmiar dostaw surowca drzewnegozrealizowanych przez Sveaskog osiągnął poziom 10,6 mln m3 (spadek o6%). W drugiej połowie 2011 r. sytuacja na szwedzkim rynku drewnapogorszyła się. Zmniejszył się popyt na drewno tartaczne, a jego ceny spadły.Umocnienie się korony szwedzkiej w stosunku do euro skutkowało obniżeniemrentowności szwedzkiego przemysłu drzewnego.
W listopadzie koncern stalowy LKAB nabyłjednostki pochłaniania CO2 wygenerowane przez Sveaskog. Transakcja ta byłaczęścią pilotażowego projektu handlu prawami do emisji CO2.
Macierzystą firmą koncernu leśnego Sveaskogjest spółka akcyjna SveaskogAB, której wyłącznym właścicielem jestpaństwo szwedzkie, reprezentowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości,Energetyki i Łączności. SveaskogAB prowadzi działalność gospodarczą zapośrednictwem zależnych spółek operacyjnych. Główną firmą operacyjną,działającą w segmentach gospodarki leśnej i energetyki wiatrowej, jest spółkaakcyjna Sveaskog Förvaltnings, w której zarządzie znajduje 4,3 mln hagruntów leśnych, w tym 3,2 mln ha lasów gospodarczych. Pozostałezależne spółki operacyjne to: Sveaskog NaturupplevelserAB (nieruchomości,turystyka przyrodnicza, gospodarka łowiecka i rybacka), SvenskaSkogsplantorAB (produkcja materiału sadzeniowego) i SIASveaskogBaltfor (handel drewnem w krajach bałtyckich).
Źródło: www.sveaskog.se
Bawaria, Niemcy
BaySF o bukowej kampanii Greenpeace
W ramach kampanii pod hasłem „Zatrzymajmypiły – Chrońmy nasze stare lasy bukowe!” organizacja Greenpeace utrzymuje od2 lutego „Obóz Leśny” w bawarskiej części wysoczyzny Spessart. Obozowiczemierzą i kartują stare buki, tworząc numeryczną bazę danych. Twierdzą przy tym,że odkryli w Bawarskich Lasach Państwowych (BaySF) zręby, które naruszająniemieckie i unijne prawo o ochronie przyrody. Organizacja Greenpeace zarzucaBaySF m.in. stosowanie zrębów zupełnych i „aktywne przekształcanienajcenniejszych drzewostanów bukowych i dębowych w ekologicznie bezwartościowedrzewostany mieszane z daglezją – gatunkiem siedliskowo obcym”.
BaySF zdecydowanie odrzucają zarzutynielegalności swoich działań. Rzekome zręby zupełne są w rzeczywistościintensywnymi cięciami częściowymi, stymulującymi rozwój odnowienia dębowego wdrzewostanach, w których składzie dominuje buk. Dbanie o utrzymanie dębu wskładzie drzewostanów Spessartu jest elementem ochrony bioróżnorodności.
W odnawianych drzewostanach bukowych BaySFwprowadzają domieszki innych gatunków drzew, w tym także iglastych. Sadzeniedaglezji jest zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Szczególnie z uwagina zmiany klimatyczne zakładanie litych drzewostanów bukowych byłoby dziś zbytryzykowne. Obecnie udział daglezji w składzie gatunkowym lasów państwowychBawarii wynosi 1%. W ciągu 50lat BaySF chcą zwiększyć ten udział do 3%,ale bynajmniej nie kosztem buka: jego udział ma wzrosnąć z obecnych 17% do 26%.– Kategorycznie odrzucamy generalny zarzut niszczenia starych lasów bukowych.Jest widoczne, że organizacji Greenpeace chodzi nie tyle o dobro bawarskichlasów publicznych, ile o powodzenie własnej kampanii – komentuje sprawę RudolfFreidhager, prezes zarządu BaySF.
Źródło: www.forstpraxis.de
Finlandia
Wyniki Metsähallitusa w 2011 roku
Podmioty gospodarcze wchodzące w składfińskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Metsähallitus” (3,4 mln halasów gospodarczych, ok. 1200 pracowników) zanotowały w minionym rokułączny przychód rzędu 369 mln euro i zysk operacyjny w wysokości113 mln euro. Kwota dywidendy odprowadzonej do budżetu państwa sięgnęła110 mln euro. Rozmiar zrealizowanych dostaw surowca drzewnego osiągnąłpoziom 5,8 mln m3.
Pomimo że w 2011 r. sytuacja nafińskim rynku uległa pogorszeniu, ubiegłoroczne wyniki segmentu gospodarczegoMetsähallitusa są podobne jak w roku 2010. Jyrki Kangas, dyrektor generalnyMetsähallitusa, uważa to za duże osiągnięcie firmy. – Metsähallitus znaczniepoprawił swoje wskaźniki. Poziom dochodowości kapitału, wyznaczony Metsähallitusowiprzez państwo fińskie, które jest jego właścicielem, został wyraźnieprzekroczony. W rzeczywistości nasza dochodowość osiągnęła nowy poziom.Rentowność zainwestowanego kapitału niemalże podwoiła się od 2005 r. iwynosi teraz 4,2% – wyjaśnia Kangas.
Praktycznie cały zysk wygospodarowany przezpodmioty gospodarcze Metähallitusa został odprowadzony do budżetu państwa.Metsähallitus należy do najlepszych fińskich firm państwowych pod względemwysokości dywidendy wypłacanej właścicielowi. Gdyby fińskie lasy państwowe niewypełniały różnorakich świadczeń na rzecz społeczeństwa, ich zysk byłby większyo blisko 58 mln euro.
Oprócz segmentu gospodarczego w składkoncernu Metsähallitus wchodzi osobno rozliczająca się jednostka budżetowa –Służba Dziedzictwa Przyrodniczego (ok. 600 pracowników), która sprawujepieczę na fińskimi parkami narodowymi. W roku 2011 jej łączny budżet sięgnął51,7 mln euro. Podstawowym składnikiem tej kwoty były środki finansoweprzydzielone z budżetu państwa. Istotną pozycję stanowiły również funduszeunijne. Liczba pobytów w fińskich parkach narodowych wzrosła w minionym rokuz 1,98 do 2,09mln. Obsługa osób zwiedzających parki narodowe iinne obiekty przyrodnicze przyniosła lokalnym społecznościom korzyściekonomiczne na poziomie 179 mln euro (wzrost o jedną piątą w stosunku doroku 2010).
Źródło: www.metsa.fi
Opr. A.S.