
Zapraszamy Państwa do udziału w akcji „Budujesz dom dla siebie – zbuduj też domek dla ptaków””. Jako jedyne w Polsce biuro architektoniczne w ramach tej akcji bezpłatnie dodajemy do wszystkich sprzedawanych projektów domów, specjalistyczne, proste w wykonaniu projekty skrzynek lęgowych dla różnych gatunków ptaków.”
Ochrona ptaków w Polsce przynosi korzyści nietylko ptakom gniazdującym, ale przede wszystkim pozytywnie oddziałuje na jakośćżycia ludzi. Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami, muchami iinnymi nieproszonymi owadami – przedstawiciele niektórych gatunków zjadają wciągu dnia tyle owadów, ile wynosi ciężar danego osobnika. Przykładem może byćtu sikora bogatka – jeden ptak zjada około 20 g insektów, co w zależności odich masy przekłada się na 130 – 200 owadów: komarów, much, gąsienic. Ptakiowadożerne żywią się także innymi małymi bezkręgowcami, jak pająki, dżdżownice,ślimaki. Warto pamiętać, że największa ilość owadzich szkodników pada łupemptaków w okresie wykarmiania piskląt – czyli w czasie, w którym najbardziejpotrzebują domków lęgowych.
Z całego serca zachęcamy naszych Klientów dostworzenia dachu nad głową najmniejszymsąsiadom – ptakom. Organizacje ornitologiczne i miłośnicy przyrody od latnawołują aby zapewniać ochronę i ułatwiać budowę domostw ptaków gniazdujących.Wiele zwierząt, jak pleszki, sikory czy jerzyki, w związku z przekształcaniemśrodowiska przez człowieka ma znaczne trudności ze znalezieniem odpowiedniegomiejsca lęgowego. Ułatwienie im tego zadania sprzyja bioróżnorodności i pomagaprzywrócić biorównowagę otoczenia. Organizując akcję „Budujesz dom dlasiebie – zbuduj też domek dla ptaków” chcemy propagować ochronę ptaków wPolsce jako działalność prowadzącą również do poprawy warunków przyrodniczychżycia ludzi.
Bliskość budek lęgowych niesie ze sobą takżemożliwość obcowania z pięknem przyrody – słuchania ptasich trelów i przyglądaniasię życiu tych pięknych, niezwykle tajemniczych zwierząt. Ponadto obserwowanieprzyrody, poza aspektem estetycznym ma również walory edukacyjne, uwrażliwia napotrzeby środowiska naturalnego, ukazuje jego wpływ na życie człowieka. Jest toniezwykle istotne w przypadku edukacji dzieci – aby mogły wychowywać się zeświadomością nierozerwalnego związku z przyrodą oraz skutków jakie niesie zesobą ingerencja człowieka. Taka lekcja przyrody nie może równać się z żadnąksiążką, a oglądanie ptaków na własne oczy, przy pomocy zwykłej lornetki jest owiele ciekawsze niż najlepsze zdjęcia z czasopism przyrodniczych.
Tworzenie budek lęgowych ma bogatą historię – najstarsze datowane są naXV wiek. I chociaż celem ich budowy nie była chęć ochrony gatunków, a jedynieprzejęcie jaj, dało to jednak początek wspólnego życia i wynikających z tegowzajemnych korzyści. W XIX w zauważono profity, jakie niosło ze sobągniazdowanie jaskółek w oborach i różnorodności gatunkowej ptactwa w lasach –znaczne zmniejszenie ilości szkodników. W XX w prof. Jan Sokołowski rozpocząłpropagowanie projektowanych przez siebie, uniwersalnych budek lęgowych.
KB Projekt oferuje każdemu Inwestorowizamawiającemu projekt domu jednorodzinnego, a także wszystkim innym osobomzainteresowanym ochroną ptaków projekty domków dla ptaków – proste i tanie wwykonaniu, wyposażone w specjalnie zabezpieczenia przed drapieżnikami orazporady jak i gdzie umieszczać skrzynki aby jak najszybciej znalazły swoichmieszkańców. Wydrukowane projekty dołączamy bezpłatnie do zamówionych projektówdomów, osoby niebędące klientami KB Projekt zachęcamy do skorzystania zprojektów umieszczonych na naszej stronie internetowej oraz podzielenia sięnimi ze znajomymi.
Projekty można obejrzeć tutaj.