
Szykują się nowe zasady wyłaniania dyrektorów w parkach narodowych. Projekt rozporządzenia ministra środowiska nosi datę 1 marca. Zakłada on, iż wymagania względem kandydata na stanowisko kierownicze w parku narodowym mogą uwzględniać jego specyfikę.
Nabór, według informacji zawartych wprojekcie, składać będzie się z trzech części, w których kandydaci będą musieliwykazać się wiedzą i predyspozycjami. Całości zmagań przyglądać będzie sięspecjalnie powołana komisja, w skład której nie mogą wchodzić kandydaci,członkowie ich rodzin i powinowaci oraz osoby, co do których zachodziprawdopodobieństwo braku bezstronności.
Pierwszy etap obejmuje weryfikacjęterminowości i zgodności dokumentów dostarczonych przez kandydata z wymogamiprzedstawionymi w ogłoszeniu o wszczęciu konkursu. Etap drugi ma za zadaniesprawdzenie wiedzy kandydatów. Ma on formę pisemnego testu, składającego się z50 pytań. Kandydat ma godzinę na wykazanie znajomości nie tylko zagadnieńzwiązanych z przyrodą, ale także przepisów prawa, finansów publicznych,ekonomii, czyli kwestii codziennego funkcjonowaniem parku.
Aby móc wziąć udział w ostatnim etapiezmagań o wymarzoną posadę, kandydat musi uzyskać min. 60% poprawnych odpowiedziw teście. Dopiero wtedy może zaprezentować (w 20 minut) swoją wizję przyszłościdanej jednostki, a także odpowiedzieć na pytania nurtujące komisję, co jestpodstawą tej części konkursu.
Komisja, po zakończeniu procedurkonkursowych, wyłania maksimum dwóch kandydatów, których rekomenduje ministrowiśrodowiska. W jego gestii pozostaje wybór najlepszej osoby do pełnienia funkcjidyrektora parku narodowego.
Delegację do powstanie takiegorozporządzenia zawiera najnowsza, zeszłoroczna nowelizacja ustawy o ochronieprzyrody, zmieniająca zasady funkcjonowania parków narodowych.
Red.