
Od 5 do 8 września na terenie RDLP w Pile odbędzie się XXIV Ogólnopolski Rajd Leśników „Dolinami Gwdy i Noteci”. Patronat nad rajdem objął dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak. Współorganizatorami imprezy są Związek Leśników Polskich w RP oraz Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
Uczestnicy rajdu zakwaterowani zostaną wbazach znajdujących się na terenie 20 nadleśnictw RDLP w Pile. Stamtąd wyruszaćbędą na trasy piesze, rowerowe i kajakowe.
Pilscy leśnicy przygotowali na trasach dlarajdowiczów sporo atrakcji. Uczestnicy będą mogli podziwiać piękno przyrodypółnocnej Wielkopolski i zachodniopomorskiego podczas spływów kajakowychrzekami Rurzycą, Drawą, Piławą i Głomią. Na amatorów wodnych atrakcji czekająteż trasy „Szlakiem wodnych elektrowni na Gwdzie” i „Kajakiem do… Szwecji”oraz rejs statkiem po Noteci. Podczas pobytu w Drawieńskim Parku Narodowymbędzie można zobaczyć jedną z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.
Na trasach rajdowych nie zabraknie teżnawiązania do historii i to zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Uczestnicybędą mieli możliwość wziąć udział w zdobywaniu zamku w Tucznie z XVI wieku.Będą mogli również wędrować szlakiem Wału Pomorskiego, zejść do poniemieckichbunkrów w Strzalinach, zwiedzić pozostałości po bazie rakietowej wojsk ArmiiCzerwonej w Brzeźnicy oraz uczestniczyć w wycieczce do Bornego Sulinowa –poradzieckiego wojskowego miasta w lesie.
Rajdowicze wędrując trasami w okolicachMirosławca, przy odrobinie szczęścia, będą mieli okazję do spotkania z żubramiz najdalej na północ Polski wysuniętego stada wolnościowego.
Dla miłośników zupełnie nietypowych wrażeńorganizatorzy zaplanowali wizytę w więzieniu we Wronkach, pokaz samochodówwyścigowych i pobyt na poligonie lotniczym w Nadarzycach. Uczestnicy rajdu będąrównież mogli zobaczyć Rów Syzyfa oraz poznać tajemnicę Czarodziejskiej Górki wokolicach Tuczna.
14 marca rozpoczęły się zapisy uczestnikówrajdu. Szczegółowy regulamin rajdu znajduje się na stronie:www.pila.lasy.gov.pl .
Grażyna Wolska
Rajd objęty jest patronatem „Lasu Polskiego”