
Po półrocznym postępowaniu, 26 stycznia, zapadł wyrok w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości (ETS) o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego, w tym wypadku Polski. ETS uznał, że nieprawidłowości dotyczą implementacji w polskim prawie Dyrektywy ptasiej w zakresie odstępstwa od zakazów przewidzianych w dyrektywie. Skarga wniesiona została 20 kwietnia 2011 roku. Zarzutów jest osiem. Wszystkie zostały przyjęte przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Komisja Europejska,która wniosła sprawę do ETS, twierdzi m.in., że w polskie rozporządzenieministra środowiska o ochronie gatunkowej zwierząt nie zapewniało ochronyptaków nieodnotowanych na terytorium Polski. Podobnie sprawa ma się zprzechowywaniem wydmuszek i przetrzymywaniem żywych osobników gatunków u nasnienotowanych. Kolejny zarzut dotyczy złej transpozycji prawa (art. 9 ust. 1Dyrektywy) mówiącego o przyczynach, na podstawie których można wnioskować owyłączenie danego gatunku spod ochrony. Zdaniem Komisji, prawo UE jest w tymwzględzie wyczerpujące.
Istotne jest, bypodkreślić, że przepis ten znajduje się już w znowelizowanej w2010 r. ustawie o ochronie przyrody. Problem w tym, że nasz kraj nie dotrzymałobowiązujących terminów wprowadzenia zmian. Uwadze nie uszłotakże niszczenie, gniazd i jaj, płoszenie, zabijanie i chwytanie czapli ikormorana na terenie stawów hodowlanych. RP informuje jednak, że odpowiedniezmiany w tej kwestii zostaną poczynione.
W wyroku czytamy: Nie obejmując ochronąwszystkich gatunków dzikich ptaków występujących naturalnie w stanie dzikim naeuropejskim terytorium państw członkowskich, które ochroną obejmuje dyrektywa(…) [ptasia], a także nieprawidłowo określając warunki ustanowienia odstępstwod zakazów ustanowionych w tej dyrektywie, Rzeczpospolita Polska uchybiłazobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 1, art. 5 oraz art. 9 ust. 1 i 2tej dyrektywy. Dodatkowo nasz kraj zostaje obciążony kosztami postępowania.Trybunał, zgodnie z zasadami, orzekał o stanie prawnym z marca 2010 roku. Odtego czasu Polska poprawiła niektóre uchybienia (w szczególności: w aktualnymrozporządzeniu o ochronie zwierząt wprowadzono ochronę kormorana i czapli takżena stawach rybnych, a także objęto ochroną „wszystkie ptaki występującenaturalnie na terytorium UE”). Zdaniem Klubu Przyrodników, wciąż jednak funkcjonująniektóre uregulowania ustawowe, dotyczące szczegółów udzielania odstępstw odzakazów ochrony gatunkowej, które Trybunał uznał za niezgodne z prawem UE.
Red.