
Na dwa dni (10 i 11 września) Świdwin wzięli „we władanie” ludzie w zielonych mundurach oraz rycerze w srebrzystych zbrojach. Piknik Leśno – Rycerski to nowa impreza zorganizowana w ramach Międzynarodowego Roku Lasów, ale mająca spore szanse na kontynuację w przyszłości.
Najpierw była uroczysta msza św. i przemarsz ulicami miasta pocztów sztandarowych a później wszystko się zaczęło już oficjalnie i bardzo hucznie – w dosłownym znaczeniu tego słowa. Podczas otwarcia rycerze zaprosili bowiem do wystrzału z hakownicy (średniowiecznej broni palnej) zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. się zastępca dyrektora generalnego LP Anna Paszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Jerzy Przybylski oraz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność Zbigniew Kuszlewicz.
Burmistrz Świdwina, Jan Owsiak otwierając nową imprezę podziękował leśnikom za jej zorganizowanie i wyraził nadzieję, że odtąd zagości ona w mieście na stałe. Dyrektor RDLP w Szczecinku, Sławomir Cichoń nadał honorowy tytuł „Przyjaciela Lasów” Stanisławowi Gawłowskiemu, zaś emerytowani nadleśniczowie Nadleśnictwa Świdwin otrzymali „Kordelasy Leśnika Polskiego” z rąk Anny Paszkiewicz.
Na zamku otwarto wystawę zdjęć i dokumentów przedstawiających losy leśników polskich, natomiast podzamcze zapełniło się stoiskami nadleśnictw, które prowadziły konkursy ekologiczne z nagrodami i rozdawały materiały edukacyjne.
Po występach Świdwińskiej Orkiestry Dętej oraz zespołu sygnalistów łowieckich rozpoczął się turniej rodzin leśnych. Zmierzyły się one w kilkunastu konkurencjach nawiązujących w żartobliwy sposób do pracy leśnika.Ogromną atrakcją były pokazy sprzętu harwestera oraz helikoptera gaśniczego.Swój udział w organizacji pikniku mieli również rycerze wiernie odtwarzający obyczaje oraz prezentujący stroje i uzbrojenie sprzed kilku wieków. Widowiskowe walki w ciężkich zbrojach uatrakcyjniły leśne prezentacje, a każdy chętny mógł strzelić z łuku, kuszy lub rzucić nożem do celu.
Sobotnia część imprezy zakończyła się przyznaniem certyfikatów „Weterana Lasów Polskich”. To wyróżnienie za szczególne zasługi dla leśnictwa jest przyznawane przez Kapitułę Stowarzyszenia Rodzin Leśnych w RP „Rodzina Leśnika 1934” – przedwojenną organizację, reaktywowaną w 2004 roku. Następnego dnia natomiast rycerze i leśnicy zaprosili świdwińską młodzież na lekcję ekologii na terenie Nadleśnictwa Świdwin.
Piknik minął pod znakiem dobrej zabawy, jednak nie chodziło w nim jedynie o rozrywkę. – Międzynarodowy Rok Lasów upływa pod hasłem „Lasy dla ludzi” – a skoro otwieramy las dla ludzi to musimy ich nauczyć, jak z niego korzystać – wyjaśnia dyrektor RDLP w Szczecinku Sławomir Cichoń. – Podejmujemy wiele działań przybliżających społeczeństwu naszą działalność. Nasza praca to nie tylko – jak się często sądzi – pozyskiwanie drewna. To również ochrona lasu przed szkodnikami i pożarami, to gromadzenie informacji o bogactwie przyrodniczym, o gatunkach chronionych, to prowadzenie nasadzeń. Wszystko po to, by prowadzić właściwą gospodarkę leśną i przekazać nasze lasy kolejnym pokoleniom w nie gorszym stanie niż są obecnie. Świdwiński piknik traktujemy jako okazję do przekazania tej wiedzy ludziom, którzy nie są związani z branżą leśną, ale bywają użytkownikami lasu i również mają wpływ na to, jak będzie on wyglądał.
Organizatorami pikniku były RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Świdwin, Stowarzyszenie Rodzin Leśnych w RP „Rodzina Leśnika 1934”, Świdwiński Ośrodek Kultury w Świdwinie, KP PSP Świdwin, 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego Świdwin, 21 Baza Lotnictwa Taktycznego Świdwin, WKU Kołobrzeg, OSP Rokosowo.
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Szczepański