
Europa – Austria EUSTAFOR ma nowego szefa Anglia, Wielka Brytania Wstrzymanie konsultacji w sprawie przyszłości lasów państwowych Francja Po co do lasu?
Europa – Austria
EUSTAFOR ma nowego szefa
Georg Erlacher, prezeszarządu Austriackich Lasów Związkowych SA (ÖBf), został wybrany naprzewodniczącego Europejskiego Związku Lasów Państwowych (EUSTAFOR). – Las jest czynnikiem łączącym Europę – powiedział Erlacher zokazji swojej nominacji. – W każdym bowiem europejskim kraju rosną lasy. I lasyte są cenione, odwiedzane i użytkowane przez wielu ludzi. Są też symbolemEuropy, ponieważ nie znają granic i egzystują niezależnie od podziału naterytoria państwowe.
Lasy zajmują38%powierzchni Unii Europejskiej. Blisko 1⁄3 lasów stanowi własność państwową. – W czasach globalnych zmian klimatycznych możemy sprostaćwyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość, jedynie poprzezwspólne działanie i nieograniczanie się do perspektywy własnego talerza – dodałErlacher, określając zadania, na których jego zdaniem EUSTAFORpowinien się skoncentrować w najbliższej przyszłości.
EUSTAFOR to organizacjareprezentująca państwowe gospodarstwa leśne wUE, założona w maju 2006r. Austriacka spółka ÖBf była jednym z czterechjej założycieli. Od samego początku istnienia EUSTAFOR-u funkcję członka jegokomitetu wykonawczego pełni Tomasz Wójcik, przedstawiciel Lasów Państwowych. Obecnieorganizacja zrzesza 27 państwowych gospodarstw leśnychz 20 krajów. łączna powierzchnia lasów, w których gospodarujączłonkowie EUSTAFOR-u, wynosi blisko 45 mln ha. Siedziba organizacji mieści się w Europejskim Domu Leśnictwa przy Placu Luksemburskim w Brukseli.
Georg Erlacher (dr naukrolniczych) jest członkiem zarządu ÖBf już od 2001 r. Wcześniej pełnił kierownicze funkcje w firmach drzewnych Schweighofer AG i Stora Enso Timber. Uznawany jest w Austrii za menadżera o największymdoświadczeniu w zarządzaniu firmami branży leśno-drzewnej.
źródło: www.bundesforste.at
Anglia, Wielka Brytania
Wstrzymanie konsultacji wsprawie przyszłości lasów państwowych
17 lutego westminsterskirząd Davida Camerona (rząd Anglii i zarazem centralny rząd Wielkiej Brytanii)postanowił wstrzymać konsultacje społeczne w sprawie projektuwycofania się państwa w ciągu najbliższych 10 lat z samodzielnego prowadzeniagospodarki w lasach państwowych Anglii. Głównym założeniem westminsterskiegoprojektu, przedstawionego zaledwie niecały miesiąc
wcześniej, było wydzierżawienie lasów państwowych lokalnym wspólnotom i stowarzyszeniom obywatelskim i w ten sposóburzeczywistnienie w leśnictwie koncepcji przejścia od „wielkiego rządu” do„wielkiego społeczeństwa”. Rząd uznał, że jego propozycje nie mają w obecnymczasie szans na uzyskanie akceptacji społecznej. Caroline Spelman, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Wyżywienia i Spraw Wiejskich w rządzie westminsterskim, zakomunikowała,że polityka leśna Anglii zostanie zrewidowana przez zespółniezależnych specjalistów. Wyniki rewizji mają zostać przedstawione jesienią.Występując w Izbie Gmin, sekretarz stanu powiedziała m.in.: – Chciałabym mocno podkreślić fakt, że zawsze przyznawaliśmy absolutny priorytet zagwarantowaniu dostępu donaszych lasów i ich ochronie. Jednak zapisy projektu ustawy o instytucjachpublicznych (w jego części dotyczącej leśnictwa), opublikowane na długoprzed rozpoczęciem konsultacji, dały mylne wyobrażenie o intencjach rządu. Idlatego dziś informuję o poczynieniu trzech kroków, któreumożliwią prowadzenie bardziej wyważonej i racjonalnej debaty na tematprzyszłego kierunku polityki leśnej. Po pierwsze, podjęłamdecyzję o zakończeniu konsultacji w sprawie przyszłości lasów państwowych i biorę za to pełną odpowiedzialność. Pierwsze reakcje na projekt przedłożony do konsultacji wykazały bowiemjednoznacznie, że obywatele i liczni deputowani do parlamentu nie są zadowoleniz propozycji, które przedstawiliśmy. Po drugie, rząd poprze usunięcie zapisówdotyczących leśnictwa z projektu ustawy o instytucjach publicznych, nadktórym pracuje obecnie komisja Izby Lordów.
I, po trzecie, chciałabym zapowiedzieć powołanie zespołu niezależnychspecjalistów, który dokona rewizji polityki leśnejAnglii. Zespół ten złoży mi sprawozdanie z wyników swoich prac jesienią br. (…) W skład zespołu wejdą przedstawiciele najważniejszych organizacjiekologicznych i rekreacyjno-społecznych oraz reprezentanci branży leśno-drzewnej.
Projekt przedstawionyprzez rząd westminsterski odnosił się jedynie do angielskich lasów państwowych (całkowita pow. gruntów 258tys.ha, pow. leśnaok.200tys.ha). Szkockie i walijskie lasy państwowe podlegająrządom krajowym Szkocji i Walii.
źródła: www.forestry.gov.uk, ww2.defra.gov.uk
Francja
Po co do lasu?
Biuro Lasów Państwowychwe Francji (ONF), w ramach programu badawczego na temat stosunku społeczeństwado lasu, przeprowadziło ankietę na temat sposobów korzystania z niego.
Opracowana przezUniwersytet w Caen ankieta „Las i społeczeństwo” zawiera zestaw pytań na tematprzyczyn odwiedzania lasu. Wyniki wykazały, że większość Francuzów odwiedza lasy w poszukiwaniu ciszy i spokoju, traktując las jakoprzestrzeń ucieczki od miejskiego zgiełku. Dla wielu leśnawycieczka jest okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych i towarzyskich podczas spacerówi wędrówek. Co ciekawe, niewiele osób wskazało na las, jakona miejsce aktywności fizycznej. Przeciętny Francuz raczej nie maochoty na wysiłek fizyczny w plenerze, preferuje raczej ukojenie i relaks.
Ankieta prowadzona byłajesienią 2004 r. na próbie 1000 osób reprezentujących społeczeństwo francuskie.
źródło: www.onf.fr
Opr. A.S. (1,2) i AN (3)