Synowie Napoleona, Chrobrego i Bartka

RDLP w Zielonej Górze zainaugurowała projekt pod hasłem „Najsłynniejsze dęby Polski i Europy”. W jednym miejscu, w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (Nadleśnictwo Lubsko, LKP „Bory Lubuskie”) rosną już pierwsi potomkowie najsłynniejszych krajowych dębów. Docelowo będzie to kolekcja nawet kilkudziesięciu drzew.

Słynne drzewa – choćby te opisywane w naszym cyklu (artykuł poświęcony Dębom Królewskim z Puszczy Białowieskiej można znaleźć na str. 32) – to sędziwe okazy, które przez wieki obrosły legendami. Mają swoje stałe miejsce w kulturze i na szlakach wędrówek turystycznych. Każdy taki dąb to także swoiste archiwum genetyczne, sięgające kilkaset lat w przeszłość. Idea, która zrodziła się wśród lubuskich leśników, zakłada zgromadzenie generatywnego i wegetatywnego potomstwa słynnych osobników rodzaju Quercus.
Pierwsze egzemplarze w kolekcji to potomkowie słynnych „Chrobrego”, „Bartka” i „Napoleona” oraz lokalny specjalitet – dąb mużakowski, ozdobna odmiana dębu bezszypułkowego o charakterystycznych liściach, przypominających kształtem liście laurowe. To prawdziwy rarytas, bowiem do dziś udało się odszukać jedynie dwa osobniki, w tym jeden na terenie Parku Mużakowskiego nad Nysą. 25 czerwca posadzili je uczestnicy konferencji poświęconej 15-leciu leśnych kompleksów promocyjnych – prof. Andrzej Grzywacz, dyrektor BULiGL Janusz Dawidziuk, Leszek Banach dyrektor zielonogórskiej RDLP Leszek Banach oraz sąsiad zza Odry dyrektor Zakładu Leśnego w Peitz Siegfried Lüdecke.
Jak mówił Marek Maciantowicz z RDLP, do zapoczątkowania kolekcji skłoniła leśników m.in. kondycja wiekowych olbrzymów: – Słynny dąb Napoleon poważnie ucierpiał w wyniku podpalenia w 2004 roku. Nie wiadomo, jak długo takie drzewa jeszcze postoją.
Dęby wzbogacą istniejącą już kolekcję arboretum w Jeziorach. Jego gospodarz, Paweł Mrowiński, kolekcjonuje w nim różne gatunki sosen.

RaZ

Oryginalna kontrola prawidłowości zasadzenia Bolka, potomka Dębu Chrobrego

Siegfried Lüdecke z zasadzonym „synem” Bartka

Dąb mużakowski ma liście zbliżone kształtem do liści laurowych
zdjęcia: Janusz Zawada, RDLP w Zielonej Górze