Białowieża w Senacie

Z inicjatywy Biura Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP doszło do spotkania senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska poświęconego problemom ochrony Puszczy Białowieskiej. Posiedzenie, które odbyło się 23 czerwca br., zgromadziło przedstawicieli wielu podmiotów zainteresowanych losem puszczy. Uczestniczyli w nim m.in. Jan Szyszko minister środowiska, Ryszard Kapuścinski zastępca dyrektora generalnego LP, Józef Popiel dyrektor BPN, Jan Wójcik i Włodzimierz Jędrzejewski dyrektorzy ZBS PAN, Bogdan Jaroszewicz dyrektor Stacji Geobotanicznej UW oraz przedstawiciele władz województwa podlaskiego, samorządów i organizacji pozarządowych.

Do spotkania nie doszło przypadkowo. Trzy miesiące wcześniej grupa naukowców i działaczy społecznych wręczyła Lechowi Kaczyńskiemu petycję w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej. W efekcie prezydent postanowił osobiście zaangażować się w rozwiązanie trwającego od lat konfliktu wokół Puszczy. Przez trzy miesiące w Kancelarii Prezydenta RP przygotowywano się do powołania interdyscyplinarnego zespołu ekspertów, którego zadaniem będzie wypracowanie zasad godzących potrzeby ochrony przyrody z potrzebami rozwoju gospodarczego regionu. Jak określiła to Ewa Jurczyk-Ziomecka, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialna za sprawy społeczne, o Puszczy trzeba rozmawiać z ludźmi i dla ludzi. W trakcie spotkania w Senacie Agnieszka Ragin z BIS przedstawiła analizę obecnej sytuacji w Puszczy i zdefiniowała główne płaszczyzny konfliktu. Przedstawiciele środowisk postulujących poszerzenie parku narodowego na obszar całej Puszczy zreferowali historię, stan obecny, a także perspektywy ochrony tego kompleksu.
O tym, co mówiono na ten temat w Senacie, o pomysłach na przyszłość oraz o powołanym zespole ekspertów poinformujemy szerzej w sierpniowym numerze ,Lasu Polskiego”.
W. S.