strona główna

Auto do lasu

Mitsubishi Outlander 2016 (nr 23/2015)

1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie odbyła się polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Jakie wrażenia wywołuje nowy model?

Czytaj więcej

Na razjdzie "Jedziemy dla Bartka" (nr 21/2015)

Nie samą pracą i naprawami auta człowiek żyje. Od czasu do czasu trzeba pojechać na imprezę 4 x 4, by spotkać się z ludźmi, popatrzeć na „wyścig zbrojeń” i poznać nowe tereny. Podczas tegorocznej majówki miałem przyjemność uczestniczyć wimprezie we Wronkach.

Czytaj więcej

Auta 4x4 - dokąd zmierzamy? (nr 19/2015)

Do sięgnięcia po ten temat skłoniła mnie obserwacja rynku samochodów 4 x 4 na przestrzeni ostatnich 35 lat. Dostępność tego typu samochodów, dynamika zmian, liczba modeli, wersji i silników skłaniają do refleksji. Z drugiej strony warto zapytać, ile takich aut, dumnie zaliczanych do tego segmentu, nadal może bezawaryjnie służyć nam, leśnikom?

Czytaj więcej

Suzuki Samurai - kto jeszcze pamięta (nr 11/2015)

Najmniejsza terenówka Suzuki jest autem, które w swoim czasie było bardzo popularne zarówno w lasach, jak i wśród off roadowców. Łatwość napraw, przystępna cena, wysoka dzielność terenowa wynagradzały niedostatki komfortu i nikłą ilość miejsca. Samurai coraz rzadziej gości w naszych lasach, ale warto o nim napisać przez wzgląd na jego znaczący udział w „uterenowieniu” leśników.

Czytaj więcej

Land Rovert Defender - aluminiowa legenda (nr 9/2015)

Każdy z nas widział go wielokrotnie w filmach z różnych stron świata. Defender kojarzy się z prostotą i wysoką sprawnością terenową. Służy także na terenie południowych nadleśnictw. Czy jego legenda potwierdza się w codziennej eksploatacji?

Czytaj więcej

Kto smaruje, ten jedzie (cz.2) (nr 7/2015)

W poprzednim artykule przybliżyłem rodzaje olejów silnikowych i czynności z nimi związane. Ale są jeszcze nie mniej ważne mechanizmy, również pracujące w oparciu o olej. Mowa o skrzyniach biegów rozdzielczych, redukcyjnych i mechanizmach różnicowych. O wymianie oleju w silniku pamięta każdy z nas, ale kto zaglądał ostatnio do tych mechanizmów?

Czytaj więcej

Kto smaruje, ten jedzie (cz.1) (nr 5/2015)

Powyższa prawda wydaje się oczywista. Należy jednak pamiętać, że dopiero dobór oleju o właściwych parametrach i jego wymiana na czas gwarantują długotrwałą i bezawaryjną pracę poszczególnych podzespołów pracujących w kąpieli olejowej. Czy każdy z nas o tym pamięta i odpowiednio dba o olejenie auta?

Czytaj więcej

UAZ 469B - klasyk rzadki w lasach (nr 3/2015)

Każdy z nas miał okazję poznać UAZ-a.Często był używany w Lasach Państwowych, spotykaliśmy go nagminnie w wojsku, milicji bądź geodezji. Następca GAZ-a 69, który wszedł do produkcji w 1972 r., obecnie został zastąpiony przez bardziej ucywilizowane terenówki, ale wciąż jeszcze można go sporadycznie spotkać w garażach leśników. Czy jego czas już minął?

Czytaj więcej

Mitsubishi Pajero Pinin - włosko-japoński mariaż (nr 1/2015)

Gdy Pinin debiutował na rynku w 1998 r., mówiono, że jest „dzieckiem” słynnego Pajero. Matką tego modelu była włoska firma projektowa Pininfarina. Auto jest w pewnym sensie miniaturą dojrzałego Pajero. Czy ma jego „geny” i sprawdza się na bezdrożach?

Czytaj więcej

Jesienny przegląd naszego auta do lasu, cz. 2 (nr 23/2014)

W poprzednim numerze opisałem kilka czynności kontrolnych i obsługowych, na które warto zwrócić uwagę przed zimą. Tym razem kolejna garść informacji. Mogą wydać się oczywiste, ale pominięte potrafią, szczególnie w sezonie zimowym, być sprawcą niemiłych sytuacji.

Czytaj więcej

Jesienny przegląd naszego auta, cz. 1 (nr 21/2014)

W ferworze licznych obowiązków często zapominamy o dopieszczeniu naszego samochodu. Bywa, że czasami mści się to jakąś awarią. Nasze auto do lasu narażone jest na szybsze zużycie wielu elementów podwozia, wszelkie płyny eksploatacyjne również prędzej tracą swoje właściwości. Jakim elementom warto przyjrzeć się przed nadchodzącą zimą?

Czytaj więcej

Mercedes G-Klasse - niezmienny od lat

Mocna rama, solidne zawieszenie, sprawdzające się podczas jazdy w każdych warunkach, oraz nadwozie, które poza przednimi reflektorami i znaczkiem Mercedesa sprawia wrażenie, jakby zaprojektowano je, wykorzystując tylko linie i kąty proste. Czy auto, przez lata tak mało zmieniane, odnajdzie się na leśnych duktach?

Czytaj więcej

Koreańczyk z USA - Hyundai Santa Fe I

Santa Fe nie ma może prawdziwie amerykańskich korzeni, jednak sposób zaprojektowania wnętrza i kilka drobiazgów obecnych „na pokładzie”, w połączeniu z dużym nadwoziem, sugerują inspirację projektantów amerykańskimi wzorcami. Czy spory SUV z niezbyt wysokim prześwitem może być przydatny w naszych lasach?

Czytaj więcej

Jak poprawić dzielność terenową naszego auta? (cz. 2)

W poprzednim odcinku przybliżyłem charakterystykę poszczególnych właściwości samochodów terenowych. Tym razem postaram się przedstawić metody zwiększenia dzielności terenowej naszego auta. Podstawowym elementem pozwalającym na zastosowanie kolejnych modyfikacji jest tzw. lift.

Czytaj więcej

Jak poprawić dzielność terenową naszego auta? (cz. 1)

Czym kierujemy się podczas kupna auta, które miałoby nam służyć podczas pracy w lesie? Opisy aut terenowych zawierają różne parametry związane z ich dzielnością terenową. Niestety, często niewiele nam to mówi. W tym odcinku postaram się przedstawić podstawowe parametry aut terenowych.

Czytaj więcej

Fiat Panda II - niepozorny maluch z pięcioma drzwiami?

Pojawienie się po raz drugi Pandy w wersji 4 x 4 u wielu osób wzbudzało uśmiech politowania. Panda jednak wbrew obiegowym opiniom okazała się trwała i mimo niewielkiego prześwitu sprawna w terenie. Czy jest konkurentem małych terenówek?

Czytaj więcej

Daihatsu Terios - niepozorny maluch z pięcioma drzwiami?

Daihatsu Terios jest rzadkim bywalcem naszych lasów. Wynika to z polityki producenta – auto było projektowane głównie na rynek azjatycki. Nieliczne egzemplarze zachęcają do zakupu pięciodrzwiowym nadwoziem i zastosowaną sprawdzoną technologią. Czy Terios jest godnym konkurentem Jimny’ego?

Czytaj więcej

Nissan X-Trail - udany średniak?

Nissan X-Trail był pierwszym autem tego koncernu, które posiadało napęd 4 x 4, ale było pozbawione reduktora i ciężkiej ramy. Auto pojawiło się na rynku w odpowiedzi na wzrastający popyt na auta typu SUV. Czy pojazd łączący cechy kombi, minivana i terenówki może sprawdzić się w roli pojazdu leśnika?

Czytaj więcej

Skoda Yeti - SUV wart swej ceny?

Yeti jest pierwszym autem z napędem 4 x 4 typu SUV w ofercie Skody. Stworzona od podstaw ma za zadanie sprawnie poruszać się po asfalcie i umożliwiać zjechanie w teren. Czy auto zbudowane na płycie Octavii ma szansę na sukces wśród leśników?

Czytaj więcej

Opel Frontera - zawsze w cieniu konkurencji

Frontera w momencie debiutu łączyła japońskie nadwozie, podwozie i skrzynię biegów, całość rodem z Isuzu z niemieckimi silnikami. Nigdy nie była przedmiotem marzeń off-roadowców. Czy sprawdza się jako auto dla przeciętnego użytkownika, jeżdżącego zarówno po drogach asfaltowych, jak i po lesie?

Czytaj więcej