strona główna

Auto do lasu

Nissan X-trail 2016 – japoński przepis na auto środka (nr 5/2017)

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować kolejny model Nissana – w topowej wersji, z manualną skrzynią biegów, niestety jeszcze bez silnika 2,0 DCi. Sprawdzałem auto na dystansie 1600 km po autostradach, drogach lokalnych oraz oczywiście po leśnych duktach.

Czytaj więcej

Mitsubishi Pajero IV - kontynuacja sukcesu (nr 3/2017)

Pajero III w momencie debiutu w 2000 r. oferowało walory klasycznej terenówki połączone z samonośnym nadwoziem – jego spora bryła wpadała w oko. Po blisko sześciu latach produkcji na rynku zadebiutowała kolejna generacja. Czy to duże auto zporządnym układem napędowym 4 x 4 podtrzymuje tradycje Mitsubishi w klasie terenówek?

Czytaj więcej

Konserwacja auta - czy warto? (nr 1/2017)

Wszystkie nowe auta są fabrycznie zabezpieczone przed korozją, jednak wraz z upływem czasu warstwa ochronna ulega zniszczeniu i nasz wymarzony samochód zaczyna rdzewieć. Można temu zapobiec, a przynajmniej odwlec w czasie, stosując okresową ochronę podwozia. Wskazane jest też dbanie o karoserię, gdyż warstwa lakieru staje się coraz cieńsza.

Czytaj więcej

Honda HR-V - uniwersalny kompakt? (nr 23/2016)

Nazwa Hondy wiele tłumaczy – Hybrid Recreational Vehicle, czyli w wolnym tłumaczeniu – wielozadaniowy samochód turystyczny. Niewielkie auto zbudowane na płycie podłogowej modelu Logo (poprzednika Hondy Jazz) oferuje sprawdzony silnik, nowoczesne i oryginalne w momencie debiutu nadwozie i napęd 4 x 4. Czy to wystarczy, by nazwać je leśnym partnerem?

Czytaj więcej

Nissan Navara 2016 - duży pick-up w nowej odsłonie (nr 21/2016)

Kolejnym autem powierzonym mi do testów była Navara Tekna 2,3 dCi 190 A/T, wypróbowana przeze mnie ponownie dzięki Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy. Przez tydzień z przyjemnością zapoznawałem się z pick-upem, którego poprzednika (D 22) kilka lat temu byłem właścicielem.

Czytaj więcej

Nissan Qashqai 2016 - kontynuacja sukcesu rynkowego (nr 19/2016)

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować przez kilka dni tegoroczny model Qashqaia w topowej wersji z manualną skrzynią biegów. Pokonałem tym autem 1500 km po autostradach, drogach lokalnych i leśnych duktach.

Czytaj więcej

Kia Sorento 2016 - flagowy SUV rodem z korei (nr 17/2016)

Dzięki uprzejmości Kia Motors Polska Sp. z o.o. z Warszawy miałem przyjemność testować przez tydzień tegoroczny model Sorento w topowej wersji. Przemierzyłem autem ponad 1500 km zarówno po autostradach, jak i po drogach lokalnych oraz leśnych.

Czytaj więcej

Kia Sorento I - ciekawa alternatywa? (nr 5/2016)

Kia Sorento jest następcą modelu Sportage w wersji Grand, jednak w tym aucie postawiono na zagwarantowanie klientom odrobiny luksusu i poprawienia jakości. Dzięki przystępnej cenie egzemplarzy używanych i konstrukcji opartej na ramie wydaje się ciekawą propozycją dla leśnika. Czy jest konkurencyjna wobec renomowanych rywali?

Czytaj więcej

Isuzu D-Maz pod lupą (nr 3/2016)

Marka Isuzu nie jest nazbyt popularna na naszym rynku, sporadycznie spotkamy Troopera, Midi bądź europejską odmianę pick-upa – Opla Campo. Czy debiutujący na rynku na początku XXI w. D-Max okazał się godnym konkurentem Navary, Hiluxa czy L 200?

Czytaj więcej

Suzuki Grand Vitara II (nr 1/2016)

Po kilkunastu latach produkowania małej, udanej terenówki, kojarzonej dzięki ramie z klasycznymi autami terenowymi, Suzuki postanowiło odświeżyć swój sztandarowy produkt. Z perspektywy czasu możemy ocenić, czy to już typowy SUV, czy też sprawdzające się w terenie typowe auto 4 x 4.

Czytaj więcej

Mitsubishi Outlander 2016 (nr 23/2015)

1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie odbyła się polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Jakie wrażenia wywołuje nowy model?

Czytaj więcej

Na razjdzie "Jedziemy dla Bartka" (nr 21/2015)

Nie samą pracą i naprawami auta człowiek żyje. Od czasu do czasu trzeba pojechać na imprezę 4 x 4, by spotkać się z ludźmi, popatrzeć na „wyścig zbrojeń” i poznać nowe tereny. Podczas tegorocznej majówki miałem przyjemność uczestniczyć wimprezie we Wronkach.

Czytaj więcej

Auta 4x4 - dokąd zmierzamy? (nr 19/2015)

Do sięgnięcia po ten temat skłoniła mnie obserwacja rynku samochodów 4 x 4 na przestrzeni ostatnich 35 lat. Dostępność tego typu samochodów, dynamika zmian, liczba modeli, wersji i silników skłaniają do refleksji. Z drugiej strony warto zapytać, ile takich aut, dumnie zaliczanych do tego segmentu, nadal może bezawaryjnie służyć nam, leśnikom?

Czytaj więcej

Suzuki Samurai - kto jeszcze pamięta (nr 11/2015)

Najmniejsza terenówka Suzuki jest autem, które w swoim czasie było bardzo popularne zarówno w lasach, jak i wśród off roadowców. Łatwość napraw, przystępna cena, wysoka dzielność terenowa wynagradzały niedostatki komfortu i nikłą ilość miejsca. Samurai coraz rzadziej gości w naszych lasach, ale warto o nim napisać przez wzgląd na jego znaczący udział w „uterenowieniu” leśników.

Czytaj więcej

Land Rovert Defender - aluminiowa legenda (nr 9/2015)

Każdy z nas widział go wielokrotnie w filmach z różnych stron świata. Defender kojarzy się z prostotą i wysoką sprawnością terenową. Służy także na terenie południowych nadleśnictw. Czy jego legenda potwierdza się w codziennej eksploatacji?

Czytaj więcej

Kto smaruje, ten jedzie (cz.2) (nr 7/2015)

W poprzednim artykule przybliżyłem rodzaje olejów silnikowych i czynności z nimi związane. Ale są jeszcze nie mniej ważne mechanizmy, również pracujące w oparciu o olej. Mowa o skrzyniach biegów rozdzielczych, redukcyjnych i mechanizmach różnicowych. O wymianie oleju w silniku pamięta każdy z nas, ale kto zaglądał ostatnio do tych mechanizmów?

Czytaj więcej

Kto smaruje, ten jedzie (cz.1) (nr 5/2015)

Powyższa prawda wydaje się oczywista. Należy jednak pamiętać, że dopiero dobór oleju o właściwych parametrach i jego wymiana na czas gwarantują długotrwałą i bezawaryjną pracę poszczególnych podzespołów pracujących w kąpieli olejowej. Czy każdy z nas o tym pamięta i odpowiednio dba o olejenie auta?

Czytaj więcej

UAZ 469B - klasyk rzadki w lasach (nr 3/2015)

Każdy z nas miał okazję poznać UAZ-a.Często był używany w Lasach Państwowych, spotykaliśmy go nagminnie w wojsku, milicji bądź geodezji. Następca GAZ-a 69, który wszedł do produkcji w 1972 r., obecnie został zastąpiony przez bardziej ucywilizowane terenówki, ale wciąż jeszcze można go sporadycznie spotkać w garażach leśników. Czy jego czas już minął?

Czytaj więcej

Mitsubishi Pajero Pinin - włosko-japoński mariaż (nr 1/2015)

Gdy Pinin debiutował na rynku w 1998 r., mówiono, że jest „dzieckiem” słynnego Pajero. Matką tego modelu była włoska firma projektowa Pininfarina. Auto jest w pewnym sensie miniaturą dojrzałego Pajero. Czy ma jego „geny” i sprawdza się na bezdrożach?

Czytaj więcej

Jesienny przegląd naszego auta do lasu, cz. 2 (nr 23/2014)

W poprzednim numerze opisałem kilka czynności kontrolnych i obsługowych, na które warto zwrócić uwagę przed zimą. Tym razem kolejna garść informacji. Mogą wydać się oczywiste, ale pominięte potrafią, szczególnie w sezonie zimowym, być sprawcą niemiłych sytuacji.

Czytaj więcej