strona główna

Auto do lasu

Liny holownicze – rodzaje i zastosowanie

Istnieje wiele lin, które ułatwiają wydostanie się z opresji i jazdę poza asfaltem. Można je podzielić na różne rodzaje, dlatego przybliżę je w dzisiejszym artykule. Ułatwi to wybór przy zakupie tego ważnego dla terenowca „drobiazgu”, tak pomocnego w sytuacjach kryzysowych.

Czytaj więcej

Fiat Panda III – miniterenówka czy gadżet?

Pojawienie się po raz drugi Pandy w wersji 4x4 u wielu osób wywołało uśmiech politowania. Jednak Panda, wbrew obiegowym opiniom, okazała się trwała i mimo niewielkiego prześwitu także sprawna w terenie. To zadecydowało o kontynuacji jej produkcji.

Czytaj więcej

Kupujemy terenówkę – miniporadnik

Trochę zrywki, trochę wywozu wysokotonażowymi zestawami i zostawiamy osobówkę kilkaset metrów przed pozycją cięć, bierzemy pod pachę młotek z podajnikiem, rejestrator, drukarkę, numerki, klipę, taśmę, ryszpak, hełm, śniadanie i biegiem udajemy się do drwali. W takich chwilach zwykle pojawia się myśl, by zakupić terenówkę, którą można by dojechać na miejsce.

Czytaj więcej

Suzuki Grand Vitara XL7

Suzuki XL7 był największym SUV-em produkowanym przez Suzuki. Auto pojawiło się na rynku w 1998 roku i początkowo było odmianą Grand Vitary – jej wydłużoną wersją, w której umożliwiono przewóz 7 osób oraz znacząco powiększono przestrzeń bagażową.

Czytaj więcej

Tata Xenon – hinduska alternatywa

Tata Xenon – samochód osobowy typu pick-up koncernu Tata Motors – zadebiutował na Bologna Auto Show 2006. Jego produkcję rozpoczęto w 2007 r. w indyjskim Pune. Model zastąpił TL, który był produkowany przez 20 lat.

Czytaj więcej

Dwumasa – fakty i mity

Pierwsze dwumasowe koła zamachowe (DKZ) zaczęto montować w autach osobowych już w latach 80. Naprawdę popularne stały się jednak dopiero kilkanaście lat później. Jakie są ich zalety oraz wady i jak dbać o tzw. dwumasę?

Czytaj więcej

Opel Mokka – mniejsza siostra Antary

Debiut Mokki odbył się w 2012 r. podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Wkrótce po prezentacji ruszyła produkcja, najpierw w koreańskim zakładzie GM, a następnie w hiszpańskiej fabryce Opla w Saragossie. Czy model ten sprawdza się w leśnym terenie?

Czytaj więcej

Nissan X-trail 2016 – japoński przepis na auto środka (nr 5/2017)

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować kolejny model Nissana – w topowej wersji, z manualną skrzynią biegów, niestety jeszcze bez silnika 2,0 DCi. Sprawdzałem auto na dystansie 1600 km po autostradach, drogach lokalnych oraz oczywiście po leśnych duktach.

Czytaj więcej

Mitsubishi Pajero IV - kontynuacja sukcesu (nr 3/2017)

Pajero III w momencie debiutu w 2000 r. oferowało walory klasycznej terenówki połączone z samonośnym nadwoziem – jego spora bryła wpadała w oko. Po blisko sześciu latach produkcji na rynku zadebiutowała kolejna generacja. Czy to duże auto zporządnym układem napędowym 4 x 4 podtrzymuje tradycje Mitsubishi w klasie terenówek?

Czytaj więcej

Konserwacja auta - czy warto? (nr 1/2017)

Wszystkie nowe auta są fabrycznie zabezpieczone przed korozją, jednak wraz z upływem czasu warstwa ochronna ulega zniszczeniu i nasz wymarzony samochód zaczyna rdzewieć. Można temu zapobiec, a przynajmniej odwlec w czasie, stosując okresową ochronę podwozia. Wskazane jest też dbanie o karoserię, gdyż warstwa lakieru staje się coraz cieńsza.

Czytaj więcej

Honda HR-V - uniwersalny kompakt? (nr 23/2016)

Nazwa Hondy wiele tłumaczy – Hybrid Recreational Vehicle, czyli w wolnym tłumaczeniu – wielozadaniowy samochód turystyczny. Niewielkie auto zbudowane na płycie podłogowej modelu Logo (poprzednika Hondy Jazz) oferuje sprawdzony silnik, nowoczesne i oryginalne w momencie debiutu nadwozie i napęd 4 x 4. Czy to wystarczy, by nazwać je leśnym partnerem?

Czytaj więcej

Nissan Navara 2016 - duży pick-up w nowej odsłonie (nr 21/2016)

Kolejnym autem powierzonym mi do testów była Navara Tekna 2,3 dCi 190 A/T, wypróbowana przeze mnie ponownie dzięki Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy. Przez tydzień z przyjemnością zapoznawałem się z pick-upem, którego poprzednika (D 22) kilka lat temu byłem właścicielem.

Czytaj więcej

Nissan Qashqai 2016 - kontynuacja sukcesu rynkowego (nr 19/2016)

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować przez kilka dni tegoroczny model Qashqaia w topowej wersji z manualną skrzynią biegów. Pokonałem tym autem 1500 km po autostradach, drogach lokalnych i leśnych duktach.

Czytaj więcej

Kia Sorento 2016 - flagowy SUV rodem z korei (nr 17/2016)

Dzięki uprzejmości Kia Motors Polska Sp. z o.o. z Warszawy miałem przyjemność testować przez tydzień tegoroczny model Sorento w topowej wersji. Przemierzyłem autem ponad 1500 km zarówno po autostradach, jak i po drogach lokalnych oraz leśnych.

Czytaj więcej

Kia Sorento I - ciekawa alternatywa? (nr 5/2016)

Kia Sorento jest następcą modelu Sportage w wersji Grand, jednak w tym aucie postawiono na zagwarantowanie klientom odrobiny luksusu i poprawienia jakości. Dzięki przystępnej cenie egzemplarzy używanych i konstrukcji opartej na ramie wydaje się ciekawą propozycją dla leśnika. Czy jest konkurencyjna wobec renomowanych rywali?

Czytaj więcej

Isuzu D-Maz pod lupą (nr 3/2016)

Marka Isuzu nie jest nazbyt popularna na naszym rynku, sporadycznie spotkamy Troopera, Midi bądź europejską odmianę pick-upa – Opla Campo. Czy debiutujący na rynku na początku XXI w. D-Max okazał się godnym konkurentem Navary, Hiluxa czy L 200?

Czytaj więcej

Suzuki Grand Vitara II (nr 1/2016)

Po kilkunastu latach produkowania małej, udanej terenówki, kojarzonej dzięki ramie z klasycznymi autami terenowymi, Suzuki postanowiło odświeżyć swój sztandarowy produkt. Z perspektywy czasu możemy ocenić, czy to już typowy SUV, czy też sprawdzające się w terenie typowe auto 4 x 4.

Czytaj więcej

Mitsubishi Outlander 2016 (nr 23/2015)

1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie odbyła się polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Jakie wrażenia wywołuje nowy model?

Czytaj więcej

Na razjdzie "Jedziemy dla Bartka" (nr 21/2015)

Nie samą pracą i naprawami auta człowiek żyje. Od czasu do czasu trzeba pojechać na imprezę 4 x 4, by spotkać się z ludźmi, popatrzeć na „wyścig zbrojeń” i poznać nowe tereny. Podczas tegorocznej majówki miałem przyjemność uczestniczyć wimprezie we Wronkach.

Czytaj więcej

Auta 4x4 - dokąd zmierzamy? (nr 19/2015)

Do sięgnięcia po ten temat skłoniła mnie obserwacja rynku samochodów 4 x 4 na przestrzeni ostatnich 35 lat. Dostępność tego typu samochodów, dynamika zmian, liczba modeli, wersji i silników skłaniają do refleksji. Z drugiej strony warto zapytać, ile takich aut, dumnie zaliczanych do tego segmentu, nadal może bezawaryjnie służyć nam, leśnikom?

Czytaj więcej