strona główna

Auto do lasu

AUTOporadnik –Terenowy zakup

Kupno używanego samochodu terenowego to zawsze duże wyzwanie i jeszcze większe ryzyko. Rynek zalany jest autami z burzliwą historią i powypadkową przeszłością, a zakup używanej terenówki prawie zawsze jest dużo bardziej ryzykowny, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego samochodu, ale…   Artykuł ukazał się w numerze 17/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Ford Ranger Raptor – wścieklizna z paką

Ford konsekwentnie idzie pod prąd i nadal oferuje pick-upa, który łamie wszelkie zasady zdrowego rozsądku. Jest szybki, terenowy i nadal praktyczny jak typowy pick-up. Nowy Ford Ranger w najmocniejszej wersji Raptor dostał w tym roku wyjątkowy silnik.   Artykuł ukazał się w numerze 17/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

AUTOporadnik – Wakacyjny dekalog

Po dłuższej przerwie wraca stała rubryka „Auto do lasu”. Na pokładzie witamy jej Autora, którym jest dziennikarz motoryzacyjny i producent telewizyjny. Jak sam o sobie mówi – kierowca, motocyklista i fan motorsportu, od dziecka zafascynowany wszystkim, co ma silnik i koła – Kacper Wyrwas. Rubryka będzie się ukazywała w każdym numerze „Lasu Polskiego”. Poza opisami nowych (i nieco starszych) aut, które mogą posłużyć leśnikom do pracy (i nie tylko) w rubryce znajdziecie „AUTOporadnik”, w którym będziemy prezentować m.in. zasady bezpiecznej jazdy terenówką, a także przeglądy gadżetów motoryzacyjnych. Mamy nadzieję, że zawarte tam rady będą dla Was przydatne. Pozostaje nam zaprosić Was do lektury rubryki oraz bloga Autora – kacperwaucie.pl. Wrażeniami, pytaniami i uwagami możecie podzielić się z Autorem mailowo: kontakt@kacperwaucie.com. W urlopowym szaleństwie bardzo często zapominamy o najważniejszym: naszym bezpieczeństwie w podróży. W drodze na długo wyczekiwany wypoczynek często pojawiają się niepotrzebne nerwy, stres i problemy, a przecież droga na urlop… to też urlop. Przygotuj się do wyjazdu tak, żeby podróż była przyjemnością.   Artykuł ukazał się w numerze 15–16/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Pickup… po pracy

Pickup – amerykański wynalazek, który łączy cechy roboczego wołu z względnie komfortowym samochodem osobowym jest znany od dziesięcioleci i chociaż Jeep w swojej historii stworzył wiele takich aut, ostatnie zniknęło z oferty prawie 30 lat temu. W świecie motoryzacji to epoka. Dopiero w zeszłym roku Amerykanie pokazali Gladiatora czyli… Jeepa Wranglera z paką. Artykuł ukazał się w numerze 15–16/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Pożegnania nadszedł czas…

Redakcja „Lasu Polskiego” zaszczyciła mnie propozycją prowadzenia działu „Auto do lasu” w listopadzie 2011 roku. Pierwszy artykuł ukazał się już w grudniu i dotyczył założeń dotyczących wyboru auta do pracy w lesie. Czas biegnie nieubłaganie szybko…   Artykuł ukazał się w numerze 5/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Santa Fe II generacji – auto z Korei, nazwa z Meksyku, styl europejski

Santa Fe II generacji miała być konkurencją dla SUV-ów premium. Auto urosło, otrzymało mocniejszy silnik i nadal było oferowane również w wersji 4×4. Czy po latach istnienia na rynku jest w stanie pomóc w pracy w terenie? Artykuł ukazał sie w numerze 3/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Przebiegi używanych aut

Kiedy chcemy kupić używane auto i rozpoczynamy poszukiwania, w pierwszej kolejności ograniczamy się kwotą, którą możemy przeznaczyć na pojazd, w drugiej – określamy rocznik wymarzonego samochodu i dopiero potem analizujemy jego przebieg w ofertach. Często, jeśli jest on wysoki, budzi to nasz niepokój, zbyt niski z kolei wywołuje podejrzenia o manipulacje przy drogomierzu. Jak to więc jest z tymi przebiegami – wierzyć im czy nie? Artykuł ukazał się w numerze 1/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Klimatyzacja – luksus czy konieczność?

Większość kierowców nie wyobraża sobie auta bez klimatyzacji, są jednak i tacy, dla których jest ona całkowicie zbędna lub nawet niechciana. Klimatyzacja ma zarówno wady, jak i zalety, często po prostu nie wiemy do końca, jak jej używać bądź jak ją serwisować. Należy pamiętać, że jest ona przydatna nie tylko latem, lecz także zimą. Artykuł ukazał się w numerze 23/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Układ zaworowy – działanie i konsekwencje zaniedbań

Istotnym elementem układu rozrządu są zawory umieszczone w głowicy silnika (w silnikach górnozaworowych) albo w bloku silnika (w silnikach dolnozaworowych). Sterują przepływem powietrza (w silnikach wysokoprężnych) lub mieszanki paliwowo-powietrznej (w silnikach o zapłonie iskrowym) oraz spalin. Artykuł ukazał się w numerze 21/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Katalizator – działanie i konsekwencje jego braku

W Polsce katalizator stał się obowiązkowym elementem samochodu w roku 1995, kiedy zaczęto montować go w każdym nowo sprzedawanym pojeździe, zagraniczni producenci zaczęli to robić wcześniej. Właściwą nazwą tego urządzenia jest: reaktor katalityczny, ponieważ jego działanie opiera się na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem, którym są najczęściej metale szlachetne (substancja katalityczna).   Artykuł ukazał się w numerze 19/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Ford Kuga – do lasu czy na asfalt?

Europejska filia amerykańskiego koncernu Ford długo broniła się przed wprowadzeniem na nasz rynek auta z nadwoziem typu SUV. Od przełomu wieków wszyscy obecni producenci klasy premium oferowali swoim klientom tego typu pojazdy, zarabiając na tym nie małe pieniądze, i Ford nie mógł pozostawać w tyle. Postanowił przygotować następcę modelu Maverick – pierwszego pełnoprawnego SUV-a dostosowanego do europejskich realiów.   Artykuł ukazał się w numerze 17/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak oszczędzać?

Rosnące ceny paliw i części zamiennych do aut zmuszają nas do poszukiwania oszczędności. Specyfika pracy leśnika wymaga użytkowania auta w terenie i nie jest nam łatwo wpłynąć na obniżenie związanych z tym kosztów. Niemniej przyjrzyjmy się, na czym można by tu zaoszczędzić.   Artykuł ukazał się w numerze 15–16/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Rejestracja auta z Wielkiej Brytanii

Kiedy planujemy zakup samochodu i w tym celu przeglądamy ogłoszenia, często wśród ofert znajdujemy auta z kierownicą po prawej stronie. Naszą uwagę zwraca teoretycznie niska cena i wówczas zastanawiamy się nad wyborem takiego pojazdu. Co nas czeka, czy są jakieś haczyki? Dziękuję za podsunięcie tego tematu, postaram się odpowiedzieć na te pytania.   Artykuł ukazał się w numerze 13–14/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Instalacja LPG – za i przeciw

W dobie rosnących cen paliwa decyzja o zakupie auta z instalacją LPG bądź o jej montażu w posiadanym już samochodzie wydaje się uzasadniona. Prawda jest taka, że tym sposobem jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty podróżowania, szczególnie gdy nie jest to pojazd nowy, a pojemność jego silnika to ok. 2,0 l.   Artykuł ukazał się w numerze 11/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak jeździmy – mandatowanie i wypadki cz. II

Użytkowanie samochodu to uczestnictwo w ruchu drogowym, a więc i konsekwencje, które z tego wynikają. W poprzednim materiale analizowałem główne grzechy kierowców, mandatowanie wynikające z tego tytułu oraz ogólną liczbę wypadków. W tym numerze skupimy się na zależności między liczbą wypadków a regionem, miejscem zdarzenia i warunkami pogodowymi.   Artykuł ukazał się w numerze 9/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak jeździmy – mandatowanie i wypadki cz. I

Samochód stał się codziennością, a liczba osób posiadających prawo jazdy rośnie z roku na rok. O tym, jak jeździmy, najłatwiej się przekonać, analizując statystyki wypadkowe. Dzięki nim dowiadujemy się, co jest najczęstszą przyczyną kolizji oraz gdzie i kiedy jest najbardziej niebezpiecznie.   Artykuł ukazał się w numerze 7/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Rynek motoryzacyjny w Polsce w roku 2021

Obecnie niemal każda polska rodzina posiada samochód. Służy on do dojazdów do pracy, jest wykorzystywany w celach zarobkowych. Używamy go, kiedy chcemy zrobić duże zakupy, wyjechać na wakacje bądź weekendową wycieczkę. To, co 30 lat temu było wyznacznikiem zamożności, dziś stało się oczywistym „wyposażeniem” każdej rodziny. Artykuł ukazał sie w numerze 5/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Co w aucie huczy?

Samochód co do zasady do idealnie cichych pojazdów nie należy, nie ma znaczenia, czy stoimy, czy jedziemy. Silnik szumi, łożyska też, skrzypi zawieszenie, stuka jakiś odbój. Nie jest to problemem, jednak zaczyna być gorzej, kiedy pojawi się jakieś nietypowe huczenie. Po stwierdzeniu nieprawidłowych dźwięków, musimy samochód zdiagnozować, aby zapobiec poważniejszej awarii.   Artykuł ukazał się w numerze 3/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Rozrząd w aucie – co warto o nim wiedzieć

Rozrząd (układ rozrządu) to kluczowy i skomplikowany element każdego silnika spalinowego – zarówno benzynowego, jak i wysokoprężnego. Wymaga on odpowiedniego serwisowania i pamiętania o interwałach wymiany poszczególnych elementów, gdyż niesprawny może doprowadzić do kosztownych remontów.     Artykuł ukazał się w numerze 1/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak wykorzystać lub zwiększyć przestrzeń bagażową naszego auta?

Samochód, którym poruszamy się podczas pracy po lesie, często ma za mało miejsca w bagażniku bądź nie chcemy zabrudzić jego wnętrza. Przewozimy przecież worki, śmieci, czasami sadzonki lub drobny sprzęt. Nie każde auto dysponuje dużym bagażnikiem, a wtedy zaczynamy szukać alternatywnego rozwiązania.  

Czytaj więcej