strona główna

Artykuły

Biedny jak park narodowy

Ostatnio członkowie rady naukowej w jednym z Parków, którzy dojechali na obrady z różnych stron kraju, zdumieli się niepomiernie. Kawę i kruche ciasteczka wprawdzie dostali, ale już zwrotu kosztów za delegację nie. Bo Park nie ma pieniędzy nawet na to!

Czytaj więcej

Gen zdradzi złodzieja

Analizy DNA jako nowoczesna metoda w walce z nielegalnym obrotem drewna Wykorzystanie analizy DNA to metoda często wykorzystywana w sądownictwie i kryminalistyce. Dzięki opracowaniu metodyki takich badań dla sześciu gatunków drzew leśnych, kwestia identyfikacji skradzionego drewna staje się coraz prostsza. Artykuł ukazał się w numerze 10/2011 "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Co komu z lasu?

Po cichu, bez większego rozgłosu, w Polsce podpisywane są umowy o sprzedaży jednostek pochłaniania dwutlenku węgla z prywatnymi właścicielami lasów. Pokusa uzyskiwania dochodów praktycznie bez inwestowania jest całkiem duża. Ale czy to wszystko legalne?

Czytaj więcej

Kierunki ochrony przyrody w kontekście Puszczy Białowieskiej

Różnorodność czy naturalność? Odwieczne pytanie – ochrona czynna czy bierna – powraca. Szczególnie mocno właśnie teraz, podczas debaty nad przyszłością Ustawy o ochronie przyrody, a więc i przyszłością parków narodowych w Polsce. W tym i Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Jak chronić Puszczę Białowieską?

W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” ukazał się wywiad z Adamem Bohdanem, dotyczący prowadzonej przez leśników gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej (pt. „Rozumiem sytuację leśników”, „Las Polski” 22/2010). Przedstawiamy artykuł polemizujący z wypowiedziami Adama Bohdana.

Czytaj więcej