strona główna

Artykuły

Zamiast destabilizować, wdrożyć w UE (nr 18/2014)

Najpierw próba przekształcenia w spółkę akcyjną, potem włączenie finansów do budżetu państwa, wreszcie danina nałożona na Lasy Państwowe. Do tego polityczne decyzje w sprawie Białowieży. Ten ciąg wydarzeń prof. Jan Szyszko, leśnik i poseł PiS, nazywa konsekwentną polityką destabilizacji Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Puszcza Białowieska? (nr 17/2014)

Cała Puszcza Białowieska stanie się najprawdopodobniej jednym nadleśnictwem, w miejsce trzech istniejących. Jakie obawy towarzyszą pracownikom?

Czytaj więcej

Badania nad odkleszczowymi trwają (nr 17/2017)

Już po raz trzeci w ostatnich dniach czerwca w poznańskim Biocentrum odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych”.

Czytaj więcej

Mundur czy korporacyjny strój? (nr 15-16/2014)

Mundur, także leśny, w polskiej tradycji to symbol prestiżu i autorytetu państwa, a zasadniczym elementem wyróżniającym go stało się, i powinno pozostać, godło państwowe – uważa Leszek Sławomir Pręcikowski, historyk leśnictwa.

Czytaj więcej

Sprzedaż leśniczówek to koniec pięknego polskiego leśnictwa (nr 13-14/2014)

Leśniczówka pełni zbyt wiele funkcji, by można z niej zrezygnować. Już sam fakt obecności jej gospodarza na terenie, gdzie na co dzień pracuje, pełni nieocenioną rolę prewencyjną. Wyprzedaż osad, obiektów o wysokiej wartości, dodatkowo spowoduje wzrost krytycznych nastrojów wobec leśników.

Czytaj więcej

Mieszkania w Lasach. Są równi i równiejsi (nr 13-14/2014)

Praktyka polityki mieszkaniowej w LP spowodowała, że dziś wśród pracowników rysują się wyraźne podziały. Zamiast budować solidarność zawodową, tworzy się przepisy, które sprzyjają nierównemu traktowaniu pracowników.  

Czytaj więcej

Mundurowe sacrum i profanum - wywiad z projektantką Anną Jatczak (nr 13-14/2014)

Skoro procedury noszenia czapek nie są przestrzegane, nie szafujmy czapkami z orzełkiem – mówi Anna Jatczak, projektantka mody, autorka kolekcji nowych ubrań dla leśników Lasów Państwowych.  

Czytaj więcej

Walczą z barszczem (nr 12/2014)

W sezonie letnim co jakiś czas w mediach powraca informacja dotycząca poparzeń barszczem. W Nadleśnictwie Kłodawa systematycznie od kilku lat niszczone są stanowiska tej niebezpiecznej rośliny.

Czytaj więcej

Wieża metodą ślizgową (nr 11/2014)

Wieże przeciwpożarowe na trwałe wpisały się w leśny krajobraz Polski. Ich rolą jest oczywiście ochrona terenów leśnych, choć często są także elementem o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jak powstają?

Czytaj więcej

Nowy mundur leśnika - coraz bliżej (nr 11/2014)

Po zamieszaniu z godłem znikającym z leśnego munduru doczekaliśmy się kolejnego projektu (z 19 maja 2014 r.) rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Porównajmy najnowszy projekt z obowiązującym rozporządzeniem z 2007 roku.

Czytaj więcej

Rywalizacja techników (nr 10/2014)

Kolejna odsłona zmagań adeptów leśnictwa na poziomie szkół średnich pokazuje nieodmiennie jedno – trudna sztuka ścinki drzew jest nierozerwalnie związana z edukacją w technikach.

Czytaj więcej

Konsekwencje wynikające ze zmian w ustawie o lasach (nr 10/2014)

(Tekst prezentowany w dziale "Opinie") Stanowisko Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD) w sprawie nowelizacji ustawy o lasach.

Czytaj więcej

Leśne dziedzictwo (nr 9/2014)

Narodowy Program Leśny rekomendowany jest jako jedyny dyskurs, podczas którego lasami zajmują się ludzie na co dzień nie będący leśnikami, ale mający coś do powiedzenia na temat lasów. W przypadku panelu „Dziedzictwo” i zaproszonych do niego ekspertów było to widać bardzo wyraźnie.

Czytaj więcej

Przewróciło się? Niech leży (nr 8/2014)

O martwym drewnie mówi się od lat. Wydawać by się mogło, że powiedziano o nim już wszystko. Nic bardziej mylnego. Pokazało to ogromne zainteresowanie konferencją „Rola martwego drewna w ekosystemach leśnych”, na którą przybyło ponad 250 osób.

Czytaj więcej

Sektor dosyć zamknięty - wywiad z Januszem Kocelem (nr 7/2014)

Jaka jest kondycja firm leśnych po ponad dwóch dekadach na rynku? Niewysoka rentowność, tendencja spadkowa, gdy chodzi o liczbę przedsiębiorstw, starzejąca się kadra. Mała liczba pakietów specjalistycznych przy nadmiarze mocy produkcyjnych. To tylko niektóre z bolączek, o których mówi Janusz Kocel, profesor w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Czytaj więcej

Leśna archeologia laserowa (nr 6/2014)

Odkryć w lasach nieznane dotąd zabytki historii? Jak najbardziej! Dzięki wiązce lasera przenikającej warstwę drzew, pod którą kryją się niewidoczne gołym okiem ślady dawnej działalności człowieka. A wszystko to w ramach finansowanego przez MNiSW projektu badawczego „Laserowi Odkrywcy”.

Czytaj więcej

Żywy problem z ilością martwego drewna (nr 5/2014)

Problem pomiarów ilości martwego drewna w lesie zaistniał na fali dyskusji o jego roli w ekosystemach leśnych. I choć o roli martwego drewna mówi się dużo, to już o samych pomiarach jego ilości – znacznie mniej. W RDLP w Katowicach zaproponowano modyfikację pomiarów dostosowaną do beskidzkich warunków.

Czytaj więcej

Tylko państwo jako właściciel - wywiad z prof. Andrzejem Grzywaczem

W wyniku konsekwentnej polityki Lasy Państwowe uzyskały przed wojną bardzo poważne osiągnięcia. Zwiększono dochodowość, zrealizowano wiele zamierzeń i inwestycji. Firma cieszyła się poważaniem. O początkach Lasów Państwowych w Polsce opowiada prof. Andrzej Grzywacz.  

Czytaj więcej

Albo hodowla parostków, albo hodowla lasu

Jakie funkcje ma spełniać las? Jak najwięcej! Aby tak się działo, potrzeba kontroli nad pełnią zjawisk, a nie pozorowania, że łowiectwo to sprawa wyłącznie myśliwych.

Czytaj więcej

Ustawa śmieciowa w lasach - komentarz

Lasy Państwowe wydają rocznie miliony złotych na usuwanie śmieci. Te zaś lądują w lasach bez względu na formę własności. Kto je uprząta z lasów prywatnych właścicieli?  

Czytaj więcej