Artykuły
Rywalizacja techników (nr 10/2014)
Kolejna odsłona zmagań adeptów leśnictwa na poziomie szkół średnich pokazuje nieodmiennie jedno – trudna sztuka ścinki drzew jest nierozerwalnie związana z edukacją w technikach.
Czytaj więcejKonsekwencje wynikające ze zmian w ustawie o lasach (nr 10/2014)
(Tekst prezentowany w dziale "Opinie") Stanowisko Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD) w sprawie nowelizacji ustawy o lasach.
Czytaj więcejLeśne dziedzictwo (nr 9/2014)
Narodowy Program Leśny rekomendowany jest jako jedyny dyskurs, podczas którego lasami zajmują się ludzie na co dzień nie będący leśnikami, ale mający coś do powiedzenia na temat lasów. W przypadku panelu „Dziedzictwo” i zaproszonych do niego ekspertów było to widać bardzo wyraźnie.
Czytaj więcejPrzewróciło się? Niech leży (nr 8/2014)
O martwym drewnie mówi się od lat. Wydawać by się mogło, że powiedziano o nim już wszystko. Nic bardziej mylnego. Pokazało to ogromne zainteresowanie konferencją „Rola martwego drewna w ekosystemach leśnych”, na którą przybyło ponad 250 osób.
Czytaj więcejSektor dosyć zamknięty - wywiad z Januszem Kocelem (nr 7/2014)
Jaka jest kondycja firm leśnych po ponad dwóch dekadach na rynku? Niewysoka rentowność, tendencja spadkowa, gdy chodzi o liczbę przedsiębiorstw, starzejąca się kadra. Mała liczba pakietów specjalistycznych przy nadmiarze mocy produkcyjnych. To tylko niektóre z bolączek, o których mówi Janusz Kocel, profesor w Instytucie Badawczym Leśnictwa.
Czytaj więcejLeśna archeologia laserowa (nr 6/2014)
Odkryć w lasach nieznane dotąd zabytki historii? Jak najbardziej! Dzięki wiązce lasera przenikającej warstwę drzew, pod którą kryją się niewidoczne gołym okiem ślady dawnej działalności człowieka. A wszystko to w ramach finansowanego przez MNiSW projektu badawczego „Laserowi Odkrywcy”.
Czytaj więcejŻywy problem z ilością martwego drewna (nr 5/2014)
Problem pomiarów ilości martwego drewna w lesie zaistniał na fali dyskusji o jego roli w ekosystemach leśnych. I choć o roli martwego drewna mówi się dużo, to już o samych pomiarach jego ilości – znacznie mniej. W RDLP w Katowicach zaproponowano modyfikację pomiarów dostosowaną do beskidzkich warunków.
Czytaj więcejTylko państwo jako właściciel - wywiad z prof. Andrzejem Grzywaczem
W wyniku konsekwentnej polityki Lasy Państwowe uzyskały przed wojną bardzo poważne osiągnięcia. Zwiększono dochodowość, zrealizowano wiele zamierzeń i inwestycji. Firma cieszyła się poważaniem. O początkach Lasów Państwowych w Polsce opowiada prof. Andrzej Grzywacz.
Czytaj więcejAlbo hodowla parostków, albo hodowla lasu
Jakie funkcje ma spełniać las? Jak najwięcej! Aby tak się działo, potrzeba kontroli nad pełnią zjawisk, a nie pozorowania, że łowiectwo to sprawa wyłącznie myśliwych.
Czytaj więcejUstawa śmieciowa w lasach - komentarz
Lasy Państwowe wydają rocznie miliony złotych na usuwanie śmieci. Te zaś lądują w lasach bez względu na formę własności. Kto je uprząta z lasów prywatnych właścicieli?
Czytaj więcejJak Polak rozkołysał szwedzkie lasy
Czy jedna osoba może zachwiać stawianym przez wielu za wzór leśnictwem Szwecji? Może! Dokonał tego Polak – dziennikarz Maciej Zaremba Bielawski.
Czytaj więcejPolacy są w lesie najlepsi
Skończył technikum i studia leśne. Kilka lat temu, po lekturze „Lasu Polskiego”, trafił do Szwecji, gdzie pracuje w odpowiedniku polskiego zul. O swoich doświadczeniach mówi Tomasz Pawełek, pracujący w firmie Sundins Skogsplantor.
Czytaj więcejPrywatna szkółka - jaki to biznes?
Prowadzenie własnej szkółki, produkującej LMR, to nie lada wyzwanie. O tym jak przetrwać na rynku i dalej się rozwijać, rozmawialiśmy z Dariuszem Łęgowskim, właścicielem szkółki i prezesem Stowarzyszenia Leśnych Szkółkarzy Polskich.
Czytaj więcejUstawa o lasach - kolejne uwagi ministerstw
Próba stworzenia ustawy idealnej, a takiej zapewne w odniesieniu do lasów życzyłby sobie każdy leśnik, nie jest wcale taka prosta. Dobitnie przekonują się o tym inicjatorzy projektu założeń do zmian ustawy o lasach (pisaliśmy o nim w numerze 11/2013 „Lasu Polskiego”), który jest obecnie procedowany w Komitecie do Spraw Europejskich.
Czytaj więcejLasy w nowym PROW
MRiRW ogłosiło wstępny zarys PROW na lata 2014–20. Dokument uspokaja tych, którzy planują zalesiać grunty – dotacje na ten cel zostaną utrzymane. Pojawiają się instrumenty dotyczące szkoleń i promocji, ale nie ma mowy o programach leśno-środowiskowych dla właścicieli lasów.
Czytaj więcejWiosna na szkółce
Miniona zima zapisze się w historii jako jedna z dłuższych i bardziej uciążliwych w okresie dwóch ostatnich dekad. Opóźniona wegetacja zakłóciła tradycyjny scenariusz prac szkółkarskich i odnowieniowych. Dlatego wszystko trzeba było wykonać w dwa razy większym tempie.
Czytaj więcejTurzy come back?
Tury, pomimo ochrony, jaką zapewnił im w XVI w. królewski akt prawny, wyginęły. Obecnie naukowcy uparcie pracują nad ich odtworzeniem i choć do uzyskania pierwszych osobników jeszcze daleko, ekipie naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu już udało się zsekwencjonować wiele fragmentów turzego DNA. Sklonowane cielę mogłaby urodzić nawet zwykła domowa krowa.
Czytaj więcejSiedziby z duszą i historią
Wiele nadleśnictw w Polsce ma swoje siedziby w zabytkowych obiektach. Ich utrzymanie to wkład Lasów Państwowych w ochronę architektonicznego dziedzictwa kraju. To również piecza nad leśną spuścizną i ważny sygnał, że firma dba o ciągłość tradycji.
Czytaj więcejWywiad z Mariuszem Turczykiem: Chcemy, by społeczeństwo nas poznało
Kampania „Lasy Państwowe. Zapraszamy” to akcja, która ma oddziaływać wielopłaszczyznowo, poruszyć wiele strun, które wywołają szeroki rezonans. Nasze działania to gromadzenie potencjału wizerunkowego. Nie wolno nam osiąść na laurach – mówi Mariusz Turczyk, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów w DGLP.
Czytaj więcejO potrzebie tworzenia Narodowego Programu Leśnego
Czy nasze leśnictwo może trwać w samozadowoleniu z powodu „wzorcowego modelu gospodarki”, jaki – zdaniem wielu leśników – uprawiamy? Przyszłość jest nieuchronna i nie zanosi się, że będzie tak sama jak wczoraj i dziś. Stwórzmy wielokierunkową wizję, która przygotuje nas na przyszłe potrzeby i będzie bardziej skuteczna wobec czekających wyzwań.
Czytaj więcej