strona główna

Artykuły

Z lasu na Grunwald (i do serialu) (6/2018)

Historią interesował się od najmłodszych lat. Kolejna pasja – leśnictwo – przyszła z chwilą podjęcia nauki w technikum leśnym. Tę pierwszą rozwija dziś z powodzeniem w bractwie rycerskim, a ostatnio zagrał w serialu historycznym „Korona królów”. O przenikaniu się dwóch pasji mówi Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

Czytaj więcej

Smartfonom wspak! (5/2018)

Bunt przeciwko wszechobecnym komputerom? Tęsknota za powrotem do natury? Chyba jedno i drugie sprawia, że także w Polsce zaczyna się boom na leśne przedszkola. Czyli na edukację, która wyciąga najmłodsze dzieci na otwartą przestrzeń, na świeże powietrze, ku naturze.

Czytaj więcej

Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle (4/2018)

Są już obecne na terenach wszystkich miast Polski. W samej Warszawie wg oceny specjalistów żyje ich ponad 3 tys. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz w całej aglomeracji. Prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku spowodowało masowe zwalczanie wścieklizny.

Czytaj więcej

Grzyby, które leczą (nr 3/2018)

Od tysiącleci były znane ze swych właściwości prozdrowotnych. Stosowano je zarówno w Azji, jak i europejskiej medycynie klasztornej, ceniąc tkwiące w nich siły. Dziś pozyskiwane z nich leki wykorzystuje się oficjalnie w leczeniu nowotworów

Czytaj więcej

Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? (nr 2/2018)

Co ludzie chcą wiedzieć o gospodarce leśnej i jak im to przekazać? Nie czarujmy się, izby leśne i ścieżki edukacyjne, choć bardzo ważne, nie są narzędziem, dzięki któremu można by wypromować leśnictwo. Nowa edukacja leśna wymaga nowych metod.

Czytaj więcej

Kim jest ekspert od przyrody? (nr 1/2017)

W dobie licznych ekspertyz wszelkiego rodzaju, dotyczących praktycznie każdego aspektu naszego życia, warto zadać sobie pytanie: kim tak naprawdę jest ekspert?

Czytaj więcej

Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)

Mija rok, od kiedy pierwsi leśnicy zobaczyli kolekcję nowego wzorca mundurowego. Po zmasowanej krytyce braku godła, zostało ono przywrócone. Ostatnio na ten temat wypowiedziała się Komisja Heraldyczna i wygląda na to, że prace nad nowym aktem prawnym będą musiały jeszcze trochę potrwać.

Czytaj więcej

Czy szkółkarstwo kontenerowe się opłaca? (nr 20/2014)

Szkółkarstwo kontenerowe nadal budzi kontrowersje, ale zdobywa też coraz więcej zwolenników. Jednolite obliczanie kosztów produkcji pokazuje, że ten sposób hodowli sadzonek i u nas może przekładać się na korzyści ekonomiczne.

Czytaj więcej

Troska i pasja (nr 19/2014)

Historyczne rekonstrukcje są dziś w modzie, a leśników zawsze ciągnęło do poznawania przeszłości i dziedzictwa kulturowego terenów, na których gospodarzą lasami. I mają na tym polu sporo dokonań. Dobrym przykładem jest Nadleśnictwo Wejherowo.

Czytaj więcej

Gdy wypis jak kubik (nr 19/2014)

Nowelizacja Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego spowodowała drastyczne podwyżki cen za dokumenty i dane geodezyjne, którymi dysponują powiaty. Czterokrotnie podrożał np. wypis z ewidencji gruntów, którego w pewnych częściach kraju wymaga się w przypadku legalizacji pozyskania drewna.

Czytaj więcej

Zamiast destabilizować, wdrożyć w UE (nr 18/2014)

Najpierw próba przekształcenia w spółkę akcyjną, potem włączenie finansów do budżetu państwa, wreszcie danina nałożona na Lasy Państwowe. Do tego polityczne decyzje w sprawie Białowieży. Ten ciąg wydarzeń prof. Jan Szyszko, leśnik i poseł PiS, nazywa konsekwentną polityką destabilizacji Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Puszcza Białowieska? (nr 17/2014)

Cała Puszcza Białowieska stanie się najprawdopodobniej jednym nadleśnictwem, w miejsce trzech istniejących. Jakie obawy towarzyszą pracownikom?

Czytaj więcej

Badania nad odkleszczowymi trwają (nr 17/2017)

Już po raz trzeci w ostatnich dniach czerwca w poznańskim Biocentrum odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych”.

Czytaj więcej

Mundur czy korporacyjny strój? (nr 15-16/2014)

Mundur, także leśny, w polskiej tradycji to symbol prestiżu i autorytetu państwa, a zasadniczym elementem wyróżniającym go stało się, i powinno pozostać, godło państwowe – uważa Leszek Sławomir Pręcikowski, historyk leśnictwa.

Czytaj więcej

Sprzedaż leśniczówek to koniec pięknego polskiego leśnictwa (nr 13-14/2014)

Leśniczówka pełni zbyt wiele funkcji, by można z niej zrezygnować. Już sam fakt obecności jej gospodarza na terenie, gdzie na co dzień pracuje, pełni nieocenioną rolę prewencyjną. Wyprzedaż osad, obiektów o wysokiej wartości, dodatkowo spowoduje wzrost krytycznych nastrojów wobec leśników.

Czytaj więcej

Mieszkania w Lasach. Są równi i równiejsi (nr 13-14/2014)

Praktyka polityki mieszkaniowej w LP spowodowała, że dziś wśród pracowników rysują się wyraźne podziały. Zamiast budować solidarność zawodową, tworzy się przepisy, które sprzyjają nierównemu traktowaniu pracowników.  

Czytaj więcej

Mundurowe sacrum i profanum - wywiad z projektantką Anną Jatczak (nr 13-14/2014)

Skoro procedury noszenia czapek nie są przestrzegane, nie szafujmy czapkami z orzełkiem – mówi Anna Jatczak, projektantka mody, autorka kolekcji nowych ubrań dla leśników Lasów Państwowych.  

Czytaj więcej

Walczą z barszczem (nr 12/2014)

W sezonie letnim co jakiś czas w mediach powraca informacja dotycząca poparzeń barszczem. W Nadleśnictwie Kłodawa systematycznie od kilku lat niszczone są stanowiska tej niebezpiecznej rośliny.

Czytaj więcej

Wieża metodą ślizgową (nr 11/2014)

Wieże przeciwpożarowe na trwałe wpisały się w leśny krajobraz Polski. Ich rolą jest oczywiście ochrona terenów leśnych, choć często są także elementem o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jak powstają?

Czytaj więcej

Nowy mundur leśnika - coraz bliżej (nr 11/2014)

Po zamieszaniu z godłem znikającym z leśnego munduru doczekaliśmy się kolejnego projektu (z 19 maja 2014 r.) rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Porównajmy najnowszy projekt z obowiązującym rozporządzeniem z 2007 roku.

Czytaj więcej