Artykuły
„Ciężkie maszyny leśne” – prawdy i mity (18/2019)
Każdy jest ekspertem od piłki nożnej, bo widział kilka meczy w telewizji. Wie wszystko o leczeniu, ponieważ jego kuzynka ma znajomego lekarza i czytał o tym w internecie. Kolejną dyscypliną naukową, na której ostatnio wszyscy znają się bardzo dobrze, jest las albo, o zgrozo, prace prowadzone na terenach leśnych.
Czytaj więcejPomnik Adama Loreta z „wioską cudów” w tle (19/2019)
Co łączy zagubioną wśród pól i lasów pomorską wieś Rodowo z Adamem Loretem, pierwszym dyrektorem Lasów Państwowych? Dlaczego o przysiółku tym zwykło się mówić „wioska cudów”? Co ma z tym wszystkim wspólnego gdańska RDLP? I jak to możliwe, że osią przywołanych wątków jest jedna osoba?
Czytaj więcejZ petardą na kłopotliwego niedźwiedzia (20/2019)
W Bieszczadach specjalnie przeszkolone osoby będą odstraszać niedźwiedzie od zabudowań gospodarskich. Na razie w gminie Solina, ale niewykluczone, że podobne zabiegi zostaną w przyszłości zastosowane także w innych rejonach. Niedźwiedzi w Bieszczadach przybywa – i to w szybkim tempie. Tylko na obszarze Nadleśnictwa Baligród żyje – wg danych z wiosennej inwentaryzacji – ok. 30 niedźwiedzi. Bytują na 20 tys. ha, zatem zaczyna być im ciasno, a możliwość napotkania brunatnego drapieżcy przez człowieka jest bardzo prawdopodobna – nie tylko w lesie.
Czytaj więcejRobinia akacjowa – zagrożenie dla lasów czy niewykorzystany potencjał? (15-16/2019)
Przydatność robinii w zagospodarowaniu nieużytków oraz właściwości jej drewna mogą znaleźć szersze zastosowanie w leśnictwie. Koncepcja masowego wprowadzania grochodrzewu do upraw leśnych budzi jednak wątpliwości. Na pewno warto prowadzić badania tego gatunku, by w przyszłości móc lepiej wykorzystywać jego potencjał.
Czytaj więcejDlaczego warto pojechać na duże targi leśne? (13-14/2019)
Usłyszałam kilka lat temu, że każdy leśnik – czy to terenowiec, czy naukowiec – powinien choć raz pojechać na dużą imprezę targową z branży leśnej. Pokaźną, a więc najlepiej zagraniczną. Dziś już wiem, że osoba wygłaszająca tę tezę miała rację.
Czytaj więcejJak powstawał Wydział Leśny SGGW (10/2019)
7 lutego 1919 r. został zatwierdzony statut Wydziału Leśnego SGGW. Mija wiek od początków istnienia tej bardzo zasłużonej dla polskiego leśnictwa i ochrony przyrody placówki naukowej i dydaktycznej.
Czytaj więcej90 lat szkolnictwa leśnego w Białowieży (12/2019)
Białowieża to miejsce o najdłuższej w Polsce historii średniego leśnego szkolnictwa zawodowego. We wrześniu 2019 r. mija 90 lat od powstania tu pierwszej placówki kształcącej uczniów w zielonych mundurach. To okazja, by spojrzeć wstecz na osoby, miejsca, wydarzenia, które na zawsze pozostawiły głęboki ślad w sercach osób zdobywających zawód leśnika w Puszczy Białowieskiej.
Czytaj więcejPomnikowe rozterki (11/2019)
Obecność drzew pomnikowych w lesie wydaje się oczywistością. Niestety, ostatnio zamiast narzędziem ochrony przyrody stały się instrumentem propagandy i wytrychem, mającym zrekompensować niemożność ustanowienia reżimu ochronnego na pewnym obszarze. Jak do tego tematu powinni podejść leśnicy?
Czytaj więcejOchrona lasu coraz trudniejsza (9/2019)
Masa problemów, z jakimi zmagają się obecnie (i będą to robić w najbliższym czasie) leśni „ochroniarze”, przyprawia o zawrót głowy. Nie czas jednak załamywać rąk. Trzeba działać, by w nierównej walce z przyrodą to leśnicy byli o krok przed zagrożeniami.
Czytaj więcejZabytek - i co dalej, czyli jak pogodzić archeologię z gospodarką leśną (8/2019)
Zabytki ujawniane na niemal każdym kroku jak grzyby po deszczu? Jak nie doprowadzić do kolizji konieczności ochrony zabytków z interesami Skarbu Państwa w postaci zagrożenia dla dochodów z gospodarki leśnej? Jeden ze sposobów opracowano w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra i obecnie jest on realizowany na terenie całej RDLP w Pile.
Czytaj więcejMelioracje po nowemu (7/2019)
Melioracje leśne kojarzą się leśnikom w różny sposób. Absolwentom techników najczęściej z przeciąganiem gałęzi z jednego miejsca w drugie po zrębie, a naukowcom z odwadnianiem obszarów podmokłych, co z perspektywy czasu nie przyniosło wiele pożytku gospodarce leśnej. Tymczasem okazuje się, że doświadczenia z północy Europy są w tym zakresie zgoła odmienne.
Czytaj więcejŚwiatowe leśnictwo patrzy na polskie lasy (6/2019)
O współpracy naszych leśników m.in. z Norwegią, Chinami i Kanadą, przyszłym Kongresie Leśników Polskich, pomyśle utworzenia w Polsce Światowego Centrum Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Łowiectwa, także o nowelizowanych aktach prawnych w resorcie i zamierzeniach dotyczących lasów prywatnych rozmawiamy z dr. inż. Jackiem Saganem, dyrektorem Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.
Czytaj więcejNiedźwiedź rzucał mną jak szmacianą lalką (6/2019)
Niejako ku przestrodze przedstawiamy rozmowę z człowiekiem, który przed laty cudem przeżył atak rozjuszonego niedźwiedzia – Bogusławem Kowalczykiem z Zatwarnicy w Bieszczadach, fotografem przyrody i przedsiębiorcą branży agroturystycznej.
Czytaj więcejStawiam na pracę zespołową (04/2019)
Arkadiusz Wojciechowicz, nowo mianowany dyrektor RDLP w Katowicach, nie tylko stawia na działania zespołowe, ale także utożsamia się z całą firmą, jaką są Lasy Państwowe; jest pełen empatii, lecz nie boi się trudnych decyzji; ma też pomysł na to, jak różnorakie doświadczenie zawodowe przekuć w sukces na nowym stanowisku.
Czytaj więcejMarszałek i książę idą za żubrem (03/2019)
W marcu 1975 r. przyjechał do Polski z nieoficjalną wizytą prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito. Miał na koncie mnóstwo łowieckich sukcesów, ale w bogatej kolekcji trofeów brakowało mu żubra. Gościnni Polacy otworzyli przed nim bramy Bieszczadów.
Czytaj więcejZabytki w lasach – klątwa „Tutenmasona”? (02/2019)
Leśnicy przywykli co prawda do pomników, ale głównie tych przyrody. A co z zabytkami w ich jurysdykcji? Czy nadleśnictwa nie siedzą przypadkiem na tykającej bombie, którą w każdej chwili może zdetonować decyzja konserwatora zabytków? Z takim „kukułczym jajem” zmierzyło się białostockie Nadleśnictwo Czerwony Dwór i odniosło pełny sukces w dziedzinie raczej nietypowej dla gospodarzy lasu.
Czytaj więcejCo tam, Panie, w polityce? (01/2019)
Kiedy na łamach nr. 9/2018 publikowaliśmy apel Henryka Pargieły do kolegów leśników, aby podejmowali wysiłki w samorządach, kampania wyborcza jeszcze raczkowała, a Polacy mieli na głowie inne zmartwienia niż rychłe zmiany na stanowiskach wójtów, burmistrzów i radnych. W końcu jednak do nich doszło i leśnicy, czy to podbudowani apelem, czy też z własnego zaangażowania, stanęli do walki o głosy wyborców.b
Czytaj więcejPlantacje choinkowe – grudniowe żniwa (24/2018)
W trafny sposób ponad 20 lat temu zostały zagospodarowane nieużytki Pomorza Środkowego. Trudne początki, niedowierzanie ludzi, nawet tych związanych na co dzień z drzewami i plantacjami. Konsekwencja i upór doprowadziły Marcina Różkowskiego, właściciela firmy „Jodła”, do zaszczytnego grona krajowych liderów produkcji choinek.
Czytaj więcejLeśniczy, który uratował świat (23/2018)
Edward Trzeciak, leśniczy leśnictwa Brzozowica w Nadleśnictwie Kijowiec (obecnie Radzyń Podlaski) został pośmiertnie odznaczony, wraz z żoną Eufrozyną, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Czytaj więcejOdciśnięte w skórze (22/2018)
Nie znajdziecie w lesie dwóch takich samych drzew. Równie wyjątkowe są wyroby kaletnicze Adama Gełdona, leśnika, któremu przypadek pomógł połączyć różnorodne pasje w jednej aktywności.
Czytaj więcej