strona główna

Co warto przeczytać

Mokradła Mazowsza

Mokradła Mazowsza Praca zbiorowa Wyd. RDOŚ w Warszawie 2013, 132 s. Gdzie woda, tam życie. Te zasadę potwierdza album „Mokradła Mazowsza”, który zabiera nas w niezwykłą podróż po podmokłych obszarach Mazowsza. Mokradłach, moczarach, bagnach, torfowiskach, młakach, starorzeczach… Samo zdefiniowanie tych niezwykłych miejsc przysparza kłopotu.

Czytaj więcej

Polskie ekspozycje łowieckie

Polskie ekspozycje łowieckie Dariusz J. Gwiazdowicz, Jerzy Wiśniewski Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie 2013, s. 448 W monografii omówiono starania myśliwych, leśników i przyrodników w zakresie tworzenia muzeów eksponujących nie tylko trofea myśliwskie, ale także dzieła sztuki o tematyce łowieckiej.

Czytaj więcej

Podręcznik dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych

Podręcznik dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych Krzysztof Jodłowski, Michał Kalinowski IBL 2013, 60 s. Biomasa na cele energetyczne zyskuje na znaczeniu. Jednak w polskich bibliotekach próżno szukać kompendium z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi jej pozyskania. Na świecie podręczników takich nie brak – niech świadczy o tym chociażby szwedzki podręcznik recenzowany w nr. 22/2012 „Lasu Polskiego” (kolejny fragment tłumaczenia zamieszczamy też na s. 17). Dlatego niewielkie opracowanie Jodłowskiego i Kalinowskiego dostosowane do polskich realiów z pewnością ucieszy zainteresowanych tematem.

Czytaj więcej

Pośrodku

Pośrodku Wojciech Anuszkiewicz Biblioteka Publiczna w Gołdapi 2013, s. 53 „Pośrodku” to debiut książkowy leśnika z 25-letnim stażem (Nadleśnictwo Olecko wsparło wydanie). To także literackie credo poety, dziennikarza, założyciela oleckiej grupy poetyckiej „Legary”.

Czytaj więcej

Guzik

Guzik Kornelia Arent Wydawnictwo Quercus 2013, 24 s. Lekcja przyrody podczas wieczornego rytuału czytania dziecku? Czemu nie. Zwłaszcza gdy do dyspozycji dostajemy solidną, pozbawioną merytorycznych niedoróbek lekturę z ciekawą fabułą. A że lektura solidna, ręczą za to autorzy.

Czytaj więcej

Drzewa - pomniki przyrody

Drzewa – pomniki przyrody Andrzej Grzywacz, Joanna Pietrzak PTL 2013, 368 s. A gdyby tak sosnę mijaną co dzień ustanowić pomnikiem przyrody? A może ten dąb tuż za rogiem zasłużył na to miano? A może ta wiekowa alejka lip…? Jeśli komuś takie pytanie kiedykolwiek przemknęło przez myśl, to warto sięgnąć do propozycji sygnowanej nazwiskiem przewodniczącego PTL prof. Andrzeja Grzywacza i jego doktorantki.

Czytaj więcej

Working in Harvesting Teams

Working in Harvesting Teams Per-Erik Persson CO Print EU 2013, cz. 1 – s. 288, cz. 2 – 310 s. Dwa tomy rodem ze Szwecji to lektura obowiązkowa dla każdego, kto poważnie myśli o zawodzie operatora maszyny leśnej, niezależnie czy dopiero zamierza nim zostać, czy ma już w tym względzie wieloletnie doświadczenie.

Czytaj więcej

Sektor leśno-drzewny w zielonej gospodarce

Sektor leśno-drzewny w zielonej gospodarce Ewa Ratajczak Wyd. Instytutu Technologii Drewna 2013, 208 s. We wszechobecny trend bycia „eko” wpisują się różne gałęzie gospodarki. Wkraczają także do sektora leśno-drzewnego. Dzieje się to niezbyt szybko, choć przecież nie ma nic bardziej ekologicznego niż drewno, będące produktem leśnictwa.

Czytaj więcej

Biomasa leśna na cele energetyczne

Biomasa leśna na cele energetyczne red. Piotr Gołos, Adam Kaliszewski IBL 2013, 250 s. „Biomasa…” to zbiór 18 opracowań związanych z kwestiami surowca odnawialnego (jakim jest bez wątpienia biomasa leśna), wykorzystywanego na potrzeby przemysłu energetycznego.

Czytaj więcej

Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu

Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu Edward Marszałek Wyd. Ruthenus 2013, 293 s. Chociaż z tytułu mogłoby wynikać, że to lokalna monografia, która raczej nie ma szans zainteresować kogoś spoza regionu, lektura unaocznia, że treść ma charakter bardziej uniwersalny. A przynajmniej znaczna część rozdziałów, bo jakkolwiek dotyczą one podkarpackiego czy karpackiego kontekstu, to jednak opowieści o flisactwie, zapomnianych leśnych rzemiosłach i zwyczajach, kolonizacji puszcz zainteresują każdego czytelnika, niekoniecznie tylko regionalistów. Tym bardziej że tekst pisany jest ręką znaną z lekkiego prowadzenia pióra.

Czytaj więcej

Europejski słownik dotyczący pożarów lasu

Europejski słownik dotyczący pożarów lasu wersja angielska: Robert Stacey, tłum.: Józef Piwnicki, Ryszard Szczygieł IBL 2013, 144 s. Leśnikom na całym świecie przyświeca jeden cel – gospodarować lasami tak, by pozostawić je następnym pokoleniom w co najmniej takim stanie, w jakim sami je zastali. Wspólny cel czasem jednak trudno osiągnąć, zwłaszcza gdy... nie można się dogadać!

Czytaj więcej

Na tropie sześcioptaka

Na tropie sześcioptaka Audiobook, mp3 Czyta: Jarosław Boberek Wyd. Lasy Państwowe 2013, na podstawie książki Pawła Wakuły (Wydawnictwo Literatura) W pierwszej części przygód („O czym szumi las”) dzielny leśniczy Piątek dostał od poprzednika nie lada zadanie – sfotografować tajemniczego sześcioptaka. A że okaz to niebywały – połączenie bociana czarnego, orlika krzykliwego, bielika, żurawia, puchacza i cietrzewia – Piątek podejmuje wyzwanie.

Czytaj więcej

Siedmiu wspaniałych - Bóbr

Siedmiu wspaniałych, t. I – Bóbr Tomasz i Grzegorz Kłosowscy Nadleśnictwo Czarna Białostocka 2013, s. 96 Siedem nadleśnictw RDLP w Białymstoku i siedmiu wspaniałych. Cykl książek prezentuje siedem zwierząt-symboli,charakterystycznych dla nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Marcule

Nadleśnictwo Marcule. Historia lasów, gospodarki i administracji leśnej Piotr Kacprzak Nadleśnictwo Marcule 2012, s. 304 Choć to nie pierwsze nadleśnictwo, które zdecydowało się na wydanie monografii, tak obszernego opracowania dotychczas nie było. Książka, co warto podkreślić – w formacie A4, liczy przeszło 300 stron! O jej wyjątkowości świadczy także warsztat, jaki stosuje autor (zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, który na s. 6 bieżącego numeru „Lasu Polskiego” uzasadnia potrzebę tego typu opracowań). Książka zawiera właściwy dla opracowań historycznych aparat naukowy. Dzięki przypisom można się zorientować, z jak rożnych i solidnych źródeł korzystał Piotr Kacprzak.

Czytaj więcej

O czym szumi las

O czym szumi las Audiobook, mp3 Czyta: Jarosław Boberek Wyd. Lasy Państwowe 2012, na podstawie książki Pawła Wakuły (Wydawnictwo Literatura)   Praca leśniczego Piątka do najłatwiejszych nie należy. Raz – jest on młodym stażem pracownikiem Lasów. Dwa – trafił na teren dość „specyficzny”. Jego inność wynika z wielkiej liczby gatunków, które podlegają ochronie, a które to nie są do końca, hmmm, normalne…

Czytaj więcej

Skamieniałe drewno drzew gatunków liściastych, iglastych oraz paproci. Okazy z Polski i ze świata

Skamieniałe drewno drzew gatunków liściastych, iglastych oraz paproci. Okazy  z Polski i ze świata Aleksandra Niemirowska  Wyd. Poligraf 2013, 384 s.   Większości ludzi prehistoria roślin drzewiastych kojarzy się ze skrzypami, paprociami i pokładami węgli brunatnych i kamiennych, jakie z nich powstały. To niezaprzeczalny fakt, ale były też czasy, gdy lasotwórczymi gatunkami były również osobniki należące do rodzajów dzisiaj tworzących zespoły leśne.

Czytaj więcej

Las. Forest

Las. Forest Roman Rogoziński Nadleśnictwo Augustów 2011, 126 s. Niecodzienny, bo prezentujący piękno zielonych lasów za pomocą czarno-białych fotografii, album wydało Nadleśnictwo Augustów.

Czytaj więcej

Sokół wędrowny

Sokół wędrowny   Paweł Wieland Wydawnictwo Klubu Przyrodników 2012, 216 s. „Sokół wędrowny” to najnowsza monografia przyrodnicza z cyklu wydawanego przez Klub Przyrodników. Jej niekwestionowanymi atutami są prezentacja aktualnej literatury przedmiotu oraz, zaskakująca niekiedy, skrupulatność przytaczanych informacji. Słowem – solidna dawka wiedzy o jednym z najbardziej znanych (za sprawą ogromnych zasług w sokolnictwie) ptaków drapieżnych, który do niedawna znajdował się na krawędzi istnienia.

Czytaj więcej

Wilk

Wilk Tadeusz Budziński, Andrzej Strumiłło Wydawnictwo Edyty Wittchen 2012, 164 str. Wilk w symbolice i mitach wielu cywilizacji zajmuje znaczące miejsce. Wilczą postać łączono z istotami boskimi, herosami, demonami i wilkołakami. Symbolizował on zarówno odwagę, waleczność, jak i okrucieństwo, chytrość, chciwość oraz wiele innych cech groźnych i negatywnych. Od wieków wilka tępiono, ceniąc jako trofeum jego skórę, czaszkę i kły.

Czytaj więcej

Gatunki obce w faunie Polski

Gatunki obce w faunie Polski Zbigniew Głowaciński i wsp. IOP PAN 2011, s. 703 Wiedza na temat gatunków obcych oraz ich wpływu na rodzime ekosystemy jest niewielka nawet w środowisku osób zawodowo zajmujących się przyrodą. A problem nabrzmiewa – liczba taksonów (zarówno roślin jak i zwierząt) przybyłych do nas z zewnątrz przekracza obecnie 1230. Dość powiedzieć, że zagrożenie dla różnorodności biologicznej ze strony stosunkowo wąskiej grupy gatunków uznanych za inwazyjne, uważane jest za największe zaraz po utracie siedlisk.

Czytaj więcej