strona główna

Co warto przeczytać

Lasy i leśnictwo świata

Lasy i leśnictwo świata Piotr Paschalis-Jakubowicz Wyd. CILP ,  s.550   Po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie leśnym ukazała się książka, która w tak pełny i szeroki sposób opisuje lasy i leśnictwo świata. Jej autor, prof. dr hab. Piotr Paschalis, szef Katedry Użytkowania Lasu na Wydziale Leśnym SGGW, prezes SITLiD-u, od kilkudziesięciu lat uczestniczy w pracach gremiów zajmujących się globalnymi problemami leśnictwa. Był m.in. wiceprezydentem Światowego Kongresu Leśnego UN FAO, członkiem Rady Głównej UFRO, zespołów negocjacyjnych UNFCC, a aktualnie jest członkiem Rady Climate Technology Centre Network UNEP.  

Czytaj więcej

Historia lasów gdańskich

Historia lasów gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk Krzysztof Jażdżewski Nadleśnictwo Gdańsk 2016, s. 191 Na naszej redakcyjnej półce z monografiami nadleśnictw przybyła kolejna wartościowa pozycja. Rzetelna, opracowana z wykorzystaniem fachowego aparatu naukowego, oceniona przez historyków-recenzentów. Dołącza do grupy tych opracowań, które jawią się nie tylko jako podsumowanie i kronika dziejów konkretnej jednostki Lasów Państwowych, ale, umieszczając je w szerokim kontekście dziejowym, stanowią zauważalny wkład w dziedzinę historii leśnictwa.

Czytaj więcej

Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami - analiza aksjologiczno-prawna

Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami – analiza aksjologiczno-prawna Marek Geszprych Inst. Gosp. Przestrzennej i Mieszkalnictwa 2016, s. 338 Gdyby policzyć publikacje nt. leśnictwa, począwszy od naukowych monografii, przez popularne informatory, wspomnienia, na wydawanych z przepychem albumach skończywszy, corocznie uzbierałoby się ich pewnie powyżej setki.

Czytaj więcej

Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii

Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii Stanisław Pindera Wyd. CILP 2016, s. 87 W Biblii opisano ponad 100 gatunków roślin. Największą opisywaną grupę – 21gatunków – stanowią drzewa. Jako głównych bohaterów biblijnych przypowieści lub tło dla nich opisano m.in.: akację, cyprys, dąb, figowiec, jabłoń, wiąz czy orzech włoski.

Czytaj więcej

Drzewo w krajobrazie kulturowym

Drzewo w krajobrazie kulturowym E. M. Zaraś-Januszkiewicz Wyd. SGGW 2015, s. 278 „Nie było nas, był las…” zwykli mawiać leśnicy. Drzewa towarzyszą nam od zawsze i są zakorzenione w naszej cywilizacji od zarania dziejów. Odniesienia do nich można znaleźć w praktycznie każdej dziedzinie życia.

Czytaj więcej

Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego

Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego Płyta DVD z książką ORWLP w Bedoniu, 2016 Zbiór sześciu kilkunastominutowych filmów: „Na ptasiej wyspie”, „Wykluwanie się i rozwój piskląt”, „Wiosna”, „Instynkt macierzyński ptaków”, „Łabędzie jezioro” i „Puszcza Białowieska”. Nagrania zrealizowano w latach 1947–64. Powstawały równolegle z cyklem czterech książek „Zielonej serii”. Autor scenariuszy i większości zdjęć nakręcił w sumie kilkadziesiąt filmów przyrodniczych. Wybrane produkcje współczesnemu widzowi postanowiły przybliżyć Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Sekretne życie drzew

Sekretne życie drzew Peter Wohlleben Wyd. Otwarte 2016, s. 256 Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy drzewa czują? Może myślą? Albo kochają? Pamiętają, liczą i uczą się? A co, jeśli ktoś udowodni Ci, że tak?

Czytaj więcej

Leśnicy z pasją

Leśnicy z pasją Agata Ożarowska-Nowicka Wyd. Quercus, 2015 r., s.118 Wydana na zlecenie RDLP w Poznaniu książka „Leśnicy z pasją” prezentuje sylwetki 20 niezwykłych leśników z terenu dyrekcji. Każdy z nich poza niewątpliwą miłością do lasu, przyrody czy zawodu leśnika, ma też tytułową pasję.

Czytaj więcej

Ars Silvestris – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Amatorskiej Leśników

Ars Silvestris – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Amatorskiej Leśników OPTAL wl. 1988–2012 Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie 2015, s. 351 Prezentowane w albumie obrazy, rzeźby, rysunki, fotogramy, tkaniny, wiersze to plon organizowanego od 1988 r. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Leśników (OPTAL).

Czytaj więcej

Porąb i spal

Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie Lars Mytting Wyd. Smak Słowa i Agora 2016, s. 256 Książka norweskiego autora to socjologiczny fenomen. Choć dotyczy tak prozaicznej czynności, jak rąbanie drewna, zapewnienie opału, sprzedano ją już na świecie w 250 tys. egzemplarzy (w Polsce 15 tys., szybko wyczerpując pierwszy nakład).

Czytaj więcej

Guzik w tarapatach

Guzik w tarapatach Małgorzata Kaczorowska Wyd. Quercus 2015, s. 24 Pamiętacie Guzika? Młodego, sympatycznego kozła, który sam poznając świat i zachodzące w nim zmiany, uczył najmłodszych tajemnic lasu? Teraz powraca – starszy, coraz bardziej samodzielny i nadal spragniony przygód.

Czytaj więcej

Drzewa Polski

Drzewa Polski Paweł Zarzyński, Robert Tomusiak, Krzysztof Borkowski Wyd. PWN 2016, s. 496 Najgrubsze, najstarsze, najsłynniejsze. Ponad 300 wyjątkowych drzew (i grup drzew należących do 58 gatunków, zarówno rodzimych, jak i obcych dla naszej flory) autorzy wybrali i opisali w wydanym właśnie albumie.

Czytaj więcej

Szlakiem rekultywacji/retencji górskiej/ retencji nizinnej w Lasach Państwowych

Szlakiem rekultywacji/retencji górskiej/retencji nizinnej w Lasach Państwowych Wyd. CKPŚ 2015, s. 204 Przygotowane przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych przewodniki prezentują wybrane efekty zrealizowanych w Lasach Państwowych prac z zakresu rekultywacji, retencji górskiej i nizinnej. W przypadku rekultywacji opisano projekty z 25 nadleśnictw, retencji górskiej – 26, a retencji nizinnej – 35.

Czytaj więcej

Leśnicy w rolach głównych

Leśnicy w rolach głównych Jarosław Krawczyk Wyd. OKL w Gołuchowie 2015, s. 100 Jarosław Krawczyk, na co dzień rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku, tym razem przygotował dla czytelników nieco dłuższą propozycję. Dał upust swoim filmowym zainteresowaniom i zebrał filmy oraz seriale, w których reżyser powierzył główne lub drugoplanowe role postaciom leśników. Ale nie tylko aktorom! Zdarzyło się bowiem np. w przypadku serialu „Siedlisko”, że ówczesny nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk Marian Podlecki zagrał samego siebie.

Czytaj więcej

Zaczarowany las

Zaczarowany las Johanna Basford Wyd. Nasza Księgarnia 2015, s. 96 Kolorowanki dla dorosłych? Czy ludziom już całkiem poprzewracało się w głowach? To była moja pierwsza myśl, kiedy jakiś rok temu usłyszałam o tym zjawisku. Kilka chwil spędzonych na poszukiwaniach w Internecie i… zachwyt! Zauroczył mnie bajeczny świat, serwowany przez grafików i rysowników. Świat, który mogę pokolorować wedle własnego uznania. Spojrzeć na las nieco inaczej. Bo właśnie najwięcej wśród kolorowanek dla dorosłych pojawia się motywów przyrodniczych – ornamentów roślinnych, zwierząt czy krajobrazów.

Czytaj więcej

Szlakiem naturalnych zmian

Szlakiem naturalnych zmian  Praca zbiorowa CKPŚ, 145 s.   Przewodnik po wybranych projektach V priorytetu Programu Infrastruktura i Środowisko skupia 33 opisy. Prezentuje głównie modernizacje, budowy ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych, pieszych, punktów widokowych i innych elementów poprawiających warunki współistnienia ludzi i przyrody.

Czytaj więcej

Podręcznik najlepszych praktyk

Podręcznik najlepszych praktyk Praca zbiorowa CKPŚ 2014, zestaw 11 książek w pudełku To, że leśnicy robią dużo dla ochrony zagrożonych gatunków, wiadomo nie od dziś. „Podręcznik…” nie jest więc nachalną próbą przekonania o oczywistym (zwłaszcza że ma stanowić źródło wiedzy także dla leśników). To ciekawe uzupełnienie, a czasem nawet zweryfikowanie wiedzy.  

Czytaj więcej

Roztoczański Park Narodowy. Przyroda i człowiek

Roztoczański Park Narodowy. Przyroda i człowiek R. Reszel, T. Grądziel Wyd. Roztoczański PN 2013, s. 312 Od dłuższego czasu niczym niezwyczajnym stało się wydawanie przez RDLP, parki narodowe czy inne jednostki monografii i albumów. W nawale wydawnictw zdarza się, że w ręce wpadnie prawdziwa perełka. Książka, po którą sięga się wielokrotnie, która stanowi nie tylko ucztę dla oka, ale i cenne źródło fachowej informacji. Tak stało się w przypadku naukowego albumu „Przyroda i człowiek”, opisującego tereny Roztocza, a zwłaszcza istniejącego od 40 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego.  

Czytaj więcej

Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży 1929-1936

Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży 1929–1936 A. Kulbacka Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie 2014, s. 76 Takich szkół było przed wojną pięć. Podlegały dyrekcjom Lasów Państwowych i w trakcie krótkiej, 11-miesięcznej nauki przygotowywały średni szczebel kadry leśnej. Dziś jedynie w Białowieży istnieje leśna szkoła, która może się mienić kontynuatorką tamtej przedwojennejtradycji.

Czytaj więcej

Ceremoniał leśny

Ceremoniał leśny Tadeusz Pasternak ORWLP w Bedoniu 2014, s. 159 To winna być obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy odpowiadają za organizację uroczystości lub choćby za oficjalny udział leśników w uroczystościach publicznych. Opracowanie to swoisty instruktarz, w jaki sposób czuwać nad przebiegiem najrozmaitszego rodzaju wydarzeń, od wizyty prezydenta po uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę gajowego. To elementarz i przewodnik po sytuacjach w zakresie protokołu oraz zbiór inspirujących podpowiedzi, również fotograficznych.

Czytaj więcej