Co warto przeczytać
Filmy Włodzimierza Puchalskiego
Filmy Włodzimierza Puchalskiego ORWLP w Bedoniu, 2017, książka (66 s.) i płyta DVD Przyrodnik Włodzimierz Puchalski pozostawił po sobie nieprzebrane archiwa zdjęć i filmów. By nie uległy zapomnieniu, Lasy Państwowe rekonstruują cyfrowo jego książki i filmy, nadając klasykom filmów dokumentalnych nowe życie.
Czytaj więcejSuperdrwal. Książka o rąbaniu
Superdrwal. Książka o rąbaniu Frank Philbrick, Stephen Philbrick Wyd. Septem 2017, 176 s. Moda na „drwaloseksualność” zdaje się powoli przemijać, mimo to na rynku książkowym ukazała się kolejna pozycja, która może przypaść do gustu wielbicielom machania siekierą. „Superdrwal…” to książka, która w przeciwieństwie do znanej poprzedniczki („Porąb i spal”) z wielką swadą opowiada liczne perypetie domorosłego drwala rodem zza wielkiej wody. W końcu to produkt „made in USA”, co oznacza, że temat potraktowany został dowcipnie, anegdociarsko i z wielkim dystansem.
Czytaj więcejŻubry z Kamiennego Bagna
Żubry z Kamiennego Bagna Wojciech Sobociński Wyd. Agencja Hajstra 2016, 180 s. Jak dobrze mieć sąsiada. Taka konkluzja nasunęła mi się po lekturze opowiadań Wojciecha Sobocińskiego. Mieszkający od lat w Białowieży przyrodnik, autor felietonów ukazujących się na łamach „Lasu Polskiego”, opisał codzienne życie w towarzystwie puszczańskich żubrów. Głównie tych zapuszczających się na leżącą na obrzeżach Białowieży ulicę Kamienne Bagno, gdzie mieszka autor. Sąsiadów niezwykłych, czasem kłopotliwych, zawsze fascynujących.
Czytaj więcej"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"
"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie" Wyd. Borium na zlecenie RDLP w Toruniu 2017 Co roku zalewa nas potok folderów promujących nadleśnictwa, LKP-y czy regionalne dyrekcje. Wszystkie kolorowe, błyszczące i nierzadko bardzo do siebie podobne. I oto pojawiają się dwa prospekty wydane przez RDLP w Toruniu, które błyszczą niczym najjaśniejsza gwiazda, ale nie dosłownie – bo wydrukowano je nietypowo na matowym kredowym papierze.
Czytaj więcejLas Katyński
Las Katyński Tomasz Skowronek OKL Gołuchów 2016, 296 s. Martyrologia leśników czasów II wojny światowej to temat, w którym specjalizuje się autor. Do tego stopnia, że poświęcił mu, a konkretnie leśnikom w niemieckich obozach dla jeńców wojskowych, rozprawę doktorską. Obecny wicedyrektor RDLP w Szczecinku kontynuuje swoją szlachetną pasję dokumentalisty. W obszernym tomie podsumował wiedzę o martyrologii leśników na wschodzie.
Czytaj więcejPoznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945
Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945 Andrzej Antowski RDLP w Poznaniu 2016, 375 s. Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej.
Czytaj więcejRok leśniczego
Rok leśniczego Jarosław Szałata Wyd. CILP 2016, 388 s. Ta książka, autorstwa jednego z wielu, a jednak niezwyczajnego leśniczego, jest na tyle wielowątkowa, dotyka tak wielu spraw, że trafi swoją treścią do każdego. I nie może być inaczej, bo Jarosław Szałata, od 33 lat leśniczy w leśnictwie Pszczew, Nadleśnictwo Trzciel (woj. lubuskie), to człowiek o niezliczonych pasjach, które ujawniają się na każdej stronie książki.
Czytaj więcejKorzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Wiesław Moliński Wyd. Solpress 2016, 134 s. Wiesław Moliński to na co dzień szkółkarz w śląskim Nadleśnictwie Namysłów. Znany ze swych pasji historycznych ma na koncie pewną liczbę opracowań nt. leśnictwa w regionie. Tym razem zabrał się za podsumowanie udziału leśników w ruchu „Solidarności”.
Czytaj więcejSarna w Europie
Sarna w Europie Bruno Hespeler SITLiD Oddział Gdańsk, 340 s. Gdański oddział SITLiD podjął się uzupełnienia zasobu polskojęzycznej literatury fachowej o publikację traktującą o jednym z najważniejszych, zarówno z punktu widzenia gospodarki łowieckiej, jak i leśnej, gatunków polskiej fauny.
Czytaj więcejNasz las i jego mieszkańcy
Nasz las i jego mieszkańcy Bohdan Dyakowski Wyd. Zysk i S-ka 2016, 300 s. Książka Dyakowskiego, podróżnika, biologa, pedagoga, a przede wszystkim piewcy idei ochrony przyrody i współzałożyciela Ligi Ochrony Przyrody, swoją premierę miała u schyłku XIX wieku. Zaskakuje więc, jak bardzo jest aktualna. Doczekała się siedmiu wydań (sześć jeszcze przed II wojną światową i ostatnie w 1947 r.). Wznowienie książki z 2016 r. wymagało dodania przypisów, wyjaśniających choćby aktualny stan prawny ochrony niektórych gatunków zwierząt.
Czytaj więcejPodróże nieudacznika
Podróże nieudacznika Dariusz J. Gwiazdowicz Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań 2016, 200 s. Pod tym nieco kokieteryjnym i przewrotnym tytułem kryje się pozycja niezwykła. Oto utalentowany naukowiec, mający na swoim koncie ponad 350 prac naukowych i popularnonaukowych, opisuje swoje peregrynacje po świecie. Na co dzień profesor WL Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, specjalizujący się w ochronie przyrody, estetyce lasu, kulturalnych aspektach łowiectwa i akarologii (nauce o roztoczach), występuje w roli podróżnika i autora literatury podróżniczej.
Czytaj więcejPrzedsiewne traktowanie nasion drzew, krzewów, pnączy i krzewinek
Przedsiewne traktowanie nasion drzew, krzewów, pnączy i krzewinek Tadeusz Tylkowski Wyd. CILP 2016, 476 s. W październiku ub. roku ukazał się podręcznik, którym zainteresują się nie tylko szkółkarze, ale też m.in. studenci leśnictwa czy amatorzy uprawiający przydomowe ogrody.
Czytaj więcejUrządzanie lasu w służbie polskiej przyrody
Urządzanie lasu w służbie polskiej przyrody Włodzimierz Łapiński, Rafał Łapiński Wyd. Włodzimierz Łapiński 2016, 240 s. Album autorstwa znakomitego fotografika przyrody i leśnika Włodzimierza Łapińskiego i jego syna Rafała Łapińskiego, wydany z okazji 60-lecia BULiGL. Autorzy postawili sobie za cel, co się udało, pokazanie, że systematycznie prowadzone prace urządzeniowe wpływają w sposób zasadniczy na majestat lasów, harmonię przyrody, bogactwo życia zarówno flory, jak i fauny oraz wielość darów natury służących człowiekowi. Jednocześnie współkształtują funkcję krajobrazową i podnoszą walory estetyczne otoczenia, w jakim las funkcjonuje i w jaki został wkomponowany przez naturę, często z pomocą człowieka.
Czytaj więcejLeśne trasy rekreacyjne
Leśne trasy rekreacyjne Emilia Janeczko, Małgorzata Woźnicka Wyd. SGGW 2016, 112 s. Oczekiwania społeczeństwa względem lasów nie tylko zmieniają się z czasem, ale przede wszystkim ciągle rosną. Las nie jest już tylko miejscem zwykłych spacerów czy zbierania pożytków. Dziś to sala treningowa czy centrum odnowy biologicznej, plac zabaw i miejsce odpoczynku dla zaganianych mieszczuchów. Łatwo ulec tym oczekiwaniom i projektując trasy rekreacyjne, przekształcić las w sztuczny twór, któremu daleko do natury. A przecież nie o to nam chodzi…
Czytaj więcejLasy i leśnictwo świata
Lasy i leśnictwo świata Piotr Paschalis-Jakubowicz Wyd. CILP , s.550 Po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie leśnym ukazała się książka, która w tak pełny i szeroki sposób opisuje lasy i leśnictwo świata. Jej autor, prof. dr hab. Piotr Paschalis, szef Katedry Użytkowania Lasu na Wydziale Leśnym SGGW, prezes SITLiD-u, od kilkudziesięciu lat uczestniczy w pracach gremiów zajmujących się globalnymi problemami leśnictwa. Był m.in. wiceprezydentem Światowego Kongresu Leśnego UN FAO, członkiem Rady Głównej UFRO, zespołów negocjacyjnych UNFCC, a aktualnie jest członkiem Rady Climate Technology Centre Network UNEP.
Czytaj więcejHistoria lasów gdańskich
Historia lasów gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk Krzysztof Jażdżewski Nadleśnictwo Gdańsk 2016, s. 191 Na naszej redakcyjnej półce z monografiami nadleśnictw przybyła kolejna wartościowa pozycja. Rzetelna, opracowana z wykorzystaniem fachowego aparatu naukowego, oceniona przez historyków-recenzentów. Dołącza do grupy tych opracowań, które jawią się nie tylko jako podsumowanie i kronika dziejów konkretnej jednostki Lasów Państwowych, ale, umieszczając je w szerokim kontekście dziejowym, stanowią zauważalny wkład w dziedzinę historii leśnictwa.
Czytaj więcejZrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami - analiza aksjologiczno-prawna
Zrzeszenia leśne jako podmioty administrujące lasami – analiza aksjologiczno-prawna Marek Geszprych Inst. Gosp. Przestrzennej i Mieszkalnictwa 2016, s. 338 Gdyby policzyć publikacje nt. leśnictwa, począwszy od naukowych monografii, przez popularne informatory, wspomnienia, na wydawanych z przepychem albumach skończywszy, corocznie uzbierałoby się ich pewnie powyżej setki.
Czytaj więcejNiezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii
Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii Stanisław Pindera Wyd. CILP 2016, s. 87 W Biblii opisano ponad 100 gatunków roślin. Największą opisywaną grupę – 21gatunków – stanowią drzewa. Jako głównych bohaterów biblijnych przypowieści lub tło dla nich opisano m.in.: akację, cyprys, dąb, figowiec, jabłoń, wiąz czy orzech włoski.
Czytaj więcejDrzewo w krajobrazie kulturowym
Drzewo w krajobrazie kulturowym E. M. Zaraś-Januszkiewicz Wyd. SGGW 2015, s. 278 „Nie było nas, był las…” zwykli mawiać leśnicy. Drzewa towarzyszą nam od zawsze i są zakorzenione w naszej cywilizacji od zarania dziejów. Odniesienia do nich można znaleźć w praktycznie każdej dziedzinie życia.
Czytaj więcejPuchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego
Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego Płyta DVD z książką ORWLP w Bedoniu, 2016 Zbiór sześciu kilkunastominutowych filmów: „Na ptasiej wyspie”, „Wykluwanie się i rozwój piskląt”, „Wiosna”, „Instynkt macierzyński ptaków”, „Łabędzie jezioro” i „Puszcza Białowieska”. Nagrania zrealizowano w latach 1947–64. Powstawały równolegle z cyklem czterech książek „Zielonej serii”. Autor scenariuszy i większości zdjęć nakręcił w sumie kilkadziesiąt filmów przyrodniczych. Wybrane produkcje współczesnemu widzowi postanowiły przybliżyć Lasy Państwowe.
Czytaj więcej