strona główna

Co warto przeczytać

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego (DVD) ORWLP w Bedoniu, 2017 Już po raz kolejny Lasy Państwowe i Wytwórnia Filmów Oświatowych postanowiły wspólnie przypomnieć filmowe dzieła Włodzimierza Puchalskiego, zasłużonego fotografa przyrody.

Czytaj więcej

Ludzie lasów Doliny Odry

Ludzie lasów Doliny Odry Wyd. Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 285 Leżące na prawym brzegu Odry Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) postanowiło zaprezentować szerszemu gronu braci leśnej swoją bogatą historię, przygotowując ilustrowaną monografię.

Czytaj więcej

Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka

Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka Krzysztof Frydel Fundacja Oko-lice kultury 2017, s. 175 Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2004 r., drugie – w 2008. Obecna edycja jest bogatsza od poprzednich m.in. o zestawienia tabelaryczne danych z lat 2008–16 i analizę przyrostów radialnych w drzewostanach. Literatura bazowa zaś uległa potrojeniu.

Czytaj więcej

Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci

Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci Roman Zielony, Justyna Nowakowska (red.) Wyd. Aleksander, s. 192 Staraniem Nadleśnictwa Łuków ukazała się monografia przyrodnicza rezerwatu „Jata”, pt. „Jata. Rezerwat przyrody, miejsce pamięci”. Książka pod redakcją naukową Romana Zielonego i Justyny Nowakowskiej z SGGW powstała w ramach kampanii „Lasy Państwowe – zapraszamy. Las dobre sąsiedztwo”.

Czytaj więcej

Myślistwo jasną stroną życia

Myślistwo jasną stroną życia Ryszard Dzięciołowski Wyd. "Łowiec Polski", s. 123 Prof. Ryszard Dzięciołowski to postać znana nie tylko żakom warszawskiego wydziału leśnego, gdzie kierował Katedrą Zoologii Leśnej i Łowiectwa. Wiedzą i doświadczeniem dzielił się także ze słuchaczami kursów dla adeptów łowiectwa. Po przeszło dwóch dekadach zatrudnienia w IBL-u (w tym czasie prowadził m.in. tematy badawcze zlecone przez departament rolnictwa rządu USA) trafił on do Nigerii, gdzie w ciągu pięciu lat organizował studia leśne.

Czytaj więcej

Archeologia sarbskich lasów

Archeologia sarbskich lasów A. Michałowski (red.) i in. Wyd. na zlec. Nadl. Sarbia 2017, s. 160 Jeszcze kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Sarbia, położonych w strefie doliny Noteci, znane było bodajże jedno stanowisko archeologiczne, a dzisiaj ich liczba wzrosła już do blisko pięćdziesięciu – pisze we wprowadzeniu do książki Maciej Strawa, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Skąd się wzięła ta mnogość?

Czytaj więcej

Bóbr – pracowity mąciwoda

Bóbr – pracowity mąciwoda Wojciech Misiukiewicz Wydawnictwo „Bernardinum”, s. 144 W połowie tego roku na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa propozycja albumowa, która z pewnością zainteresuje wielu myśliwych. To nie tylko typowy dla albumów kolaż ujęć przyrodniczych, lecz także fantastyczna opowieść o gatunku zwierzęcia, który na stałe wpisał się w polski krajobraz.

Czytaj więcej

Las

Las Adam hr. Stadnicki Wydawnictwo UR w Krakowie Kraków 2016, s. 273 Choć ukazała się w ub. roku, nie jest to publikacja napisana niedawno. Informuje o tym podtytuł: „Uwagi o gospodarstwie leśnym dla leśników i miłośników lasu skreślone w latach 1945/46”. Na początek trzeba jednak pokrótce przedstawić autora. Hrabia Adam Stadnicki to żyjący na przełomie XIX i XX w. nowoczesny typ ziemianina, który dzięki własnej gospodarności nie tylko rozwijał, ale i pomnażał rodowe dobra. M.in. w 1907 r. nabył i rozbudował sanatorium w Szczawnicy. Jednak to las nazywa w swojej pracy „umiłowanym dziełem moim”.

Czytaj więcej

Dąbrowy Krotoszyńskie

Dąbrowy Krotoszyńskie Monografia przyrodniczo-gospodarcza Władysław Danielewicz (red.) Znany wśród leśników kompleks leśny Wielkopolski doczekał się kompleksowego opracowania, które ujmuje większość charakterystycznych dla niego zagadnień. Monografia ukazała się niejako z okazji 117. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbywał się we wrześniu w Gnieźnie.

Czytaj więcej

Z puszcz i lasów

Z puszcz i lasów J. J. Karpiński Wyd. ORWLP w Bedoniu 2017, książka 34 s. i płyta CD Pamiętacie książkę Jana Jerzego Karpińskiego „Z puszcz i lasów”? Tę niezwykłą opowieść o życiu zwierząt, ich zwyczajach, o lasach i łąkach tętniących życiem?

Czytaj więcej

Zwłoki powinny być martwe

Zwłoki powinny być martwe Agnieszka Pruska Wyd. Oficynka 2017, s. 426Chyba każdy pamięta z dzieciństwa „Długi deszczowy tydzień” czy „Wakacje z duchami”. Agnieszka Pruska wykorzystuje znany motyw urozmaicania sobie urlopu rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. Wszak nie od dziś wiadomo, że „najlepszą wakacyjną rozrywką jest znajdowanie trupów”?

Czytaj więcej

Filmy Włodzimierza Puchalskiego

Filmy Włodzimierza Puchalskiego ORWLP w Bedoniu, 2017, książka (66 s.) i płyta DVD Przyrodnik Włodzimierz Puchalski pozostawił po sobie nieprzebrane archiwa zdjęć i filmów. By nie uległy zapomnieniu, Lasy Państwowe rekonstruują cyfrowo jego książki i filmy, nadając klasykom filmów dokumentalnych nowe życie.

Czytaj więcej

Superdrwal. Książka o rąbaniu

Superdrwal. Książka o rąbaniu Frank Philbrick, Stephen Philbrick Wyd. Septem 2017, 176 s.   Moda na „drwaloseksualność” zdaje się powoli przemijać, mimo to na rynku książkowym ukazała się kolejna pozycja, która może przypaść do gustu wielbicielom machania siekierą. „Superdrwal…” to książka, która w przeciwieństwie do znanej poprzedniczki („Porąb i spal”) z wielką swadą opowiada liczne perypetie domorosłego drwala rodem zza wielkiej wody. W końcu to produkt „made in USA”, co oznacza, że temat potraktowany został dowcipnie, anegdociarsko i z wielkim dystansem.

Czytaj więcej

Żubry z Kamiennego Bagna

Żubry z Kamiennego Bagna Wojciech Sobociński Wyd. Agencja Hajstra 2016, 180 s. Jak dobrze mieć sąsiada. Taka konkluzja nasunęła mi się po lekturze opowiadań Wojciecha Sobocińskiego. Mieszkający od lat w Białowieży przyrodnik, autor felietonów ukazujących się na łamach „Lasu Polskiego”, opisał codzienne życie w towarzystwie puszczańskich żubrów. Głównie tych zapuszczających się na leżącą na obrzeżach Białowieży ulicę Kamienne Bagno, gdzie mieszka autor. Sąsiadów niezwykłych, czasem kłopotliwych, zawsze fascynujących.

Czytaj więcej

"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie"

"Łowieckie emocje" i "Na właściwym tropie" Wyd. Borium na zlecenie RDLP w Toruniu 2017   Co roku zalewa nas potok folderów promujących nadleśnictwa, LKP-y czy regionalne dyrekcje. Wszystkie kolorowe, błyszczące i nierzadko bardzo do siebie podobne. I oto pojawiają się dwa prospekty wydane przez RDLP w Toruniu, które błyszczą niczym najjaśniejsza gwiazda, ale nie dosłownie – bo wydrukowano je nietypowo na matowym kredowym papierze.

Czytaj więcej

Las Katyński

Las Katyński Tomasz Skowronek OKL Gołuchów 2016, 296 s.   Martyrologia leśników czasów II wojny światowej to temat, w którym specjalizuje się autor. Do tego stopnia, że poświęcił mu, a konkretnie leśnikom w niemieckich obozach dla jeńców wojskowych, rozprawę doktorską. Obecny wicedyrektor RDLP w Szczecinku kontynuuje swoją szlachetną pasję dokumentalisty. W obszernym tomie podsumował wiedzę o martyrologii leśników na wschodzie.

Czytaj więcej

Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945

Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945 Andrzej Antowski RDLP w Poznaniu 2016, 375 s.   Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej.

Czytaj więcej

Rok leśniczego

Rok leśniczego Jarosław Szałata Wyd. CILP 2016, 388 s. Ta książka, autorstwa jednego z wielu, a jednak niezwyczajnego leśniczego, jest na tyle wielowątkowa, dotyka tak wielu spraw, że trafi swoją treścią do każdego. I nie może być inaczej, bo Jarosław Szałata, od 33 lat leśniczy w leśnictwie Pszczew, Nadleśnictwo Trzciel (woj. lubuskie), to człowiek o niezliczonych pasjach, które ujawniają się na każdej stronie książki.

Czytaj więcej

Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Korzenie i korony. Leśny przyczynek do 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Wiesław Moliński Wyd. Solpress 2016, 134 s. Wiesław Moliński to na co dzień szkółkarz w śląskim Nadleśnictwie Namysłów. Znany ze swych pasji historycznych ma na koncie pewną liczbę opracowań nt. leśnictwa w regionie. Tym razem zabrał się za podsumowanie udziału leśników w ruchu „Solidarności”.

Czytaj więcej

Sarna w Europie

Sarna w Europie Bruno Hespeler SITLiD Oddział Gdańsk, 340 s. Gdański oddział SITLiD podjął się uzupełnienia zasobu polskojęzycznej literatury fachowej o publikację traktującą o jednym z najważniejszych, zarówno z punktu widzenia gospodarki łowieckiej, jak i leśnej, gatunków polskiej fauny.

Czytaj więcej