strona główna

Co warto przeczytać

Od drzewa do drewna

Od drzewa do drewna Audiobook Katolickie Radio Zamość, 2018 Dobrze jest posłuchać o lesie. Radiowe audycje przyrodnicze zawsze cieszą się wielką popularnością, a samo radio, jako forma przekazu, pomimo upływu lat i postępu technologicznego wciąż cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Do lasu i leśników wybrała się reporterka Katolickiego Radia Zamość Małgorzata Sobczuk. Z jej rozmów z leśnikami powstała audycja Leśne Radio, której najciekawsze odcinki zostały zebrane w audiobooku „Od drzewa do drewna”.

Czytaj więcej

Jak rozpalić ognisko?

Jak rozpalić ognisko? Sally Coulthard Znak Horyzont 2018, s. 212 Jak rozpalić ognisko? Z pewnością metod jest tyle, ilu reprezentantów braci leśnej, począwszy od klasycznych do mało medialnych, po drodze wymieniając całą masę sposobów survivalowych. Czy wobec tego miłośnikom lasu lektura „Jak rozpalić ognisko?” cokolwiek przyniesie? By się tego dowiedzieć, należy wpierw przyjrzeć się treści książki Sally’ego Coultharda.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II Piotr Kacprzak Nadl. Zwoleń 2017, łącznie 640 s. Zamierzeniem autora, co mu się udało, było udokumentowanie historii Nadleśnictwa Zwoleń (RDLP w Radomiu) i prowadzonej przez tę jednostkę gospodarki leśnej w kontekście regionu. Stąd nieprzypadkowo w tytule znalazł się dopisek „Ziemia Jana Kochanowskiego”.

Czytaj więcej

Ornitologia nie tylko dla myśliwych

Ornitologia nie tylko dla myśliwych Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska Oficyna Wydawnicza Oikos 2018, s. 484 Książek poświęconych ptakom na rynku wydawniczym można znaleźć wiele – od kieszonkowych przewodników dla amatorów po fachowe opracowania i monografie kierowane do profesjonalistów. Warto się jednak uzbroić w kompendium wiedzy traktujące holistycznie zagadnienia związane z ornitologią, a taka właśnie jest najnowsza pozycja wydawnicza Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej.

Czytaj więcej

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli Katarzyna Bajerowicz ORWLP w Bedoniu 2017 Katarzyna Bajerowicz ponownie zaprasza do świata swoich pełnych bajecznego przepychu, wyjętych jak ze snu ilustracji. Poznanianka i owocna ilustratorka pozycji dla dzieci w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu napisała i zilustrowała barwny przewodnik po świecie polskich motyli.

Czytaj więcej

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego Wyd. CILP Warszawa 2017 s. 275 Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią? Na to pytanie odpowiedź może znaleźć ten, kto sięgnie po książkę „Leśny survival”, dzieło zrodzone ze współpracy leśników i nieleśników. Z góry jednak uprzedzam – jeśli spodziewacie się czegoś na wzór Beara Gryllsa, srodze się zawiedziecie.  

Czytaj więcej

Polski las

Polski las Joanna Kapusta Piotr Kapusta Wydawnictwo SBM 2017, s. 450Joanna i Piotr Kapusta uraczyli miłośników przyrody okazałym albumem „Polski las” pod redakcją Moniki Wróbel i Anny Willman. Autorzy skierowali swoją pozycję do pasjonatów, niekoniecznie fachowców, raczej do osób jeszcze nieuświadomionych w sprawie piękna ojczystej przyrody, czy to przez deficyt wolnego czasu, czy też z powodu braku odpowiedniego bodźca.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz

Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz W. Radecki, D. Danecka Wyd. Difin 2018, s. 706Piąte wydanie obszernego komentarza do ustawy o ochronie przyrody uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2018 roku. Ukazało się dwa lata po poprzedniej edycji. Jest to więc najbardziej aktualne, i bodaj najbardziej obszerne, opracowanie modyfikowanej w ostatnim czasie wielokrotnie ustawy.

Czytaj więcej

Rok leśniczego

Rok leśniczego Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 52 Nadleśnictwo Wołów chyba chwyciło wiatr w wydawnicze żagle, bowiem obok swojej pokaźnej monografii opublikowało mniej okazałą, ale z perspektywy poprawy wizerunku gospodarki leśnej w oczach społeczeństwa może nawet bardziej istotną, pozycję.

Czytaj więcej

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego (DVD) ORWLP w Bedoniu, 2017 Już po raz kolejny Lasy Państwowe i Wytwórnia Filmów Oświatowych postanowiły wspólnie przypomnieć filmowe dzieła Włodzimierza Puchalskiego, zasłużonego fotografa przyrody.

Czytaj więcej

Ludzie lasów Doliny Odry

Ludzie lasów Doliny Odry Wyd. Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 285 Leżące na prawym brzegu Odry Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) postanowiło zaprezentować szerszemu gronu braci leśnej swoją bogatą historię, przygotowując ilustrowaną monografię.

Czytaj więcej

Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka

Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka Krzysztof Frydel Fundacja Oko-lice kultury 2017, s. 175 Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2004 r., drugie – w 2008. Obecna edycja jest bogatsza od poprzednich m.in. o zestawienia tabelaryczne danych z lat 2008–16 i analizę przyrostów radialnych w drzewostanach. Literatura bazowa zaś uległa potrojeniu.

Czytaj więcej

Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci

Jata. rezerwat przyrody, miejsce pamięci Roman Zielony, Justyna Nowakowska (red.) Wyd. Aleksander, s. 192 Staraniem Nadleśnictwa Łuków ukazała się monografia przyrodnicza rezerwatu „Jata”, pt. „Jata. Rezerwat przyrody, miejsce pamięci”. Książka pod redakcją naukową Romana Zielonego i Justyny Nowakowskiej z SGGW powstała w ramach kampanii „Lasy Państwowe – zapraszamy. Las dobre sąsiedztwo”.

Czytaj więcej

Myślistwo jasną stroną życia

Myślistwo jasną stroną życia Ryszard Dzięciołowski Wyd. "Łowiec Polski", s. 123 Prof. Ryszard Dzięciołowski to postać znana nie tylko żakom warszawskiego wydziału leśnego, gdzie kierował Katedrą Zoologii Leśnej i Łowiectwa. Wiedzą i doświadczeniem dzielił się także ze słuchaczami kursów dla adeptów łowiectwa. Po przeszło dwóch dekadach zatrudnienia w IBL-u (w tym czasie prowadził m.in. tematy badawcze zlecone przez departament rolnictwa rządu USA) trafił on do Nigerii, gdzie w ciągu pięciu lat organizował studia leśne.

Czytaj więcej

Archeologia sarbskich lasów

Archeologia sarbskich lasów A. Michałowski (red.) i in. Wyd. na zlec. Nadl. Sarbia 2017, s. 160 Jeszcze kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Sarbia, położonych w strefie doliny Noteci, znane było bodajże jedno stanowisko archeologiczne, a dzisiaj ich liczba wzrosła już do blisko pięćdziesięciu – pisze we wprowadzeniu do książki Maciej Strawa, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Skąd się wzięła ta mnogość?

Czytaj więcej

Bóbr – pracowity mąciwoda

Bóbr – pracowity mąciwoda Wojciech Misiukiewicz Wydawnictwo „Bernardinum”, s. 144 W połowie tego roku na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa propozycja albumowa, która z pewnością zainteresuje wielu myśliwych. To nie tylko typowy dla albumów kolaż ujęć przyrodniczych, lecz także fantastyczna opowieść o gatunku zwierzęcia, który na stałe wpisał się w polski krajobraz.

Czytaj więcej

Las

Las Adam hr. Stadnicki Wydawnictwo UR w Krakowie Kraków 2016, s. 273 Choć ukazała się w ub. roku, nie jest to publikacja napisana niedawno. Informuje o tym podtytuł: „Uwagi o gospodarstwie leśnym dla leśników i miłośników lasu skreślone w latach 1945/46”. Na początek trzeba jednak pokrótce przedstawić autora. Hrabia Adam Stadnicki to żyjący na przełomie XIX i XX w. nowoczesny typ ziemianina, który dzięki własnej gospodarności nie tylko rozwijał, ale i pomnażał rodowe dobra. M.in. w 1907 r. nabył i rozbudował sanatorium w Szczawnicy. Jednak to las nazywa w swojej pracy „umiłowanym dziełem moim”.

Czytaj więcej

Dąbrowy Krotoszyńskie

Dąbrowy Krotoszyńskie Monografia przyrodniczo-gospodarcza Władysław Danielewicz (red.) Znany wśród leśników kompleks leśny Wielkopolski doczekał się kompleksowego opracowania, które ujmuje większość charakterystycznych dla niego zagadnień. Monografia ukazała się niejako z okazji 117. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbywał się we wrześniu w Gnieźnie.

Czytaj więcej

Z puszcz i lasów

Z puszcz i lasów J. J. Karpiński Wyd. ORWLP w Bedoniu 2017, książka 34 s. i płyta CD Pamiętacie książkę Jana Jerzego Karpińskiego „Z puszcz i lasów”? Tę niezwykłą opowieść o życiu zwierząt, ich zwyczajach, o lasach i łąkach tętniących życiem?

Czytaj więcej

Zwłoki powinny być martwe

Zwłoki powinny być martwe Agnieszka Pruska Wyd. Oficynka 2017, s. 426Chyba każdy pamięta z dzieciństwa „Długi deszczowy tydzień” czy „Wakacje z duchami”. Agnieszka Pruska wykorzystuje znany motyw urozmaicania sobie urlopu rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. Wszak nie od dziś wiadomo, że „najlepszą wakacyjną rozrywką jest znajdowanie trupów”?

Czytaj więcej