strona główna

Co warto przeczytać

Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji

Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji Grzegorz Sado, Rafał Zubkowicz, s. 348 W 2018 r. Nadleśnictwo Parczew obchodziło jubileusz 100-lecia. Prezentowana książka sięga do zamierzchłych czasów, początków osadnictwa na tych terenach. Dzięki bogactwu dokumentów z archiwów państwowych w Radomiu i Radzyniu Podlaskim oraz rodzinnych zbiorów przybliża gospodarkę w tutejszych lasach w XIX, XX i w początkach XXI wieku.

Czytaj więcej

Dom ptaków

Dom ptaków Eva Meijer Wyd. Marginesy 2020, 272 s. „Dom ptaków” to kolejna, może nieco zaskakująca, pozycja od wydawnictwa Marginesy – powieść, której osią jest fabularyzowana opowieść o Len Howard. Gwendolen, bo tak brzmi jej właściwe imię, była świetną skrzypaczką. Poza muzyką ukochała przyrodę. Wszystko dzięki ojcu, poecie, który całe życie wykazywał niezwykłą wrażliwość na otaczającą go naturę.

Czytaj więcej

Arboretum Wirty w czterech odsłonach

Arboretum Wirty w czterech odsłonach Nadleśnictwo Kaliska 2018 Spacer po opisanych na kartach książki botanicznych osobliwościach rozpoczyna rzut oka na liczącą już 140 lat historię arboretum, wzbogaconą archiwalnymi mapami i zdjęciami opiekunów obiektu. Na początku nieco uwagi przeznaczono staraniom na rzecz restytucji i ochrony zagrożonych gatunków roślin, a zaraz potem czytelnik wkracza w bogactwo kolekcji, prze-chadzając się wśród azalii, magnolii, lilaków i innych kwietnych drzew.

Czytaj więcej

Lisy. Historia miłości i odrazy

Lisy. Historia miłości i odrazy Lucy Jones Wydawnictwo Marginesy, 274 s. Czy macie swoje ulubione leśne zwierzę? Moim faworytem są lisy. Pewnie narażam się właśnie niejednemu leśnikowi albo hodowcy kur. Jednak jak Lucy Jones, autorka książki poświęconej tym niezwykłym drapieżnikom, postaram się Was przekonać do mojego – kontrowersyjnego – wyboru.

Czytaj więcej

Patyki, badyle

Patyki, badyle Urszula Zajączkowska Wyd. Marginesy, 258 s. Jako była studentka dr Urszuli Zajączkowskiej nie mogłam nie sięgnąć po jej kolejną książkę (choć inną niż poprzednie). Botanik z artystyczną duszą (autorka tomików poezji i filmów, muzyk) przybliża nam świat roślin. I choć robi to w swój, unikatowy sposób, to ta opowieść naprawdę wciąga.

Czytaj więcej

Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra

Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra Białowieski Park Narodowy 2019 s. 182 Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Dwujęzyczny album w zwięzły sposób przedstawia historię gatunku i walki o jego odtworzenie.

Czytaj więcej

Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość

Rewolucyjny geniusz roślin Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość Stefano Mancuso Bukowy Las 2018, s. 274 O roślinach w ostatnim czasie pisało wiele osób – pasjonatów, praktyków czy zielarzy. Przyszedł jednak czas, by do czytelników trafiły także przemyślenia naukowców. Tym samym wydawnictwo Bukowy Las wyemitowało „Rewolucyjny geniusz roślin” Stefano Mancuso, profesora Uniwersytetu Florenckiego. Ekologiczno-chlorofilowym producentom poświęcił on całą swoją karierę, nie powinno więc dziwić, że ma w tym temacie niejedno do powiedzenia. Jego polem badawczym są zachowania roślin, coś o czym szerzej mówi się dopiero od niedawna.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, 2019,  s. 432 Wspomnienia upływają niczym kartki wyrywane z kalendarza, z każdym dniem jest ich coraz mniej, odchodzą razem z ludźmi lub przykrywa je kurz historii. Spisane historie pozostają jednak wieczne i dają świadectwo potomkom.

Czytaj więcej

Pióra: Ewolucja cudu natury

Pióra: Ewolucja cudu natury Thor Hanson Feeria Science, s. 400 Ptaki są zwierzętami niezwykłymi. Ludzie od zarania dziejów zazdrościli im wolności, którą przypisywano umiejętności latania. Wzbudzały podziw, w niektórych kulturach nawet cześć, pojawiały się w legendach i podaniach. Stanowiły ozdobę domu, trofeum lub wiernego kompana łowów. Chociaż większość z tych ptasich zadań już dawno przeszła do lamusa, to jednak miłość ludzi do pierzastych lotników nie osłabła.

Czytaj więcej

Kronika białowieska

Kronika białowieska Piotr Bajko Hajstra, Białowieża 2018 O Puszczy Białowieskiej napisano niejedno i pewnie ujrzymy jeszcze wiele publikacji na jej temat. Z gąszczu prac traktujących o przyrodzie przebijają się jednak nietuzinkowe pozycje poświęcone burzliwej i bogatej historii regionu. Z grona zainteresowanych tematem historyków chyba najbardziej płodnym autorem jest Piotr Bajko, od lat niestrudzenie zgłębiający tajemnice Puszczy i z równym zapałem dzielący się nimi z innymi.

Czytaj więcej

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej PTL, RDLP w Toruniu, 2018 s. 418 Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.

Czytaj więcej

Od drzewa do drewna

Od drzewa do drewna Audiobook Katolickie Radio Zamość, 2018 Dobrze jest posłuchać o lesie. Radiowe audycje przyrodnicze zawsze cieszą się wielką popularnością, a samo radio, jako forma przekazu, pomimo upływu lat i postępu technologicznego wciąż cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Do lasu i leśników wybrała się reporterka Katolickiego Radia Zamość Małgorzata Sobczuk. Z jej rozmów z leśnikami powstała audycja Leśne Radio, której najciekawsze odcinki zostały zebrane w audiobooku „Od drzewa do drewna”.

Czytaj więcej

Jak rozpalić ognisko?

Jak rozpalić ognisko? Sally Coulthard Znak Horyzont 2018, s. 212 Jak rozpalić ognisko? Z pewnością metod jest tyle, ilu reprezentantów braci leśnej, począwszy od klasycznych do mało medialnych, po drodze wymieniając całą masę sposobów survivalowych. Czy wobec tego miłośnikom lasu lektura „Jak rozpalić ognisko?” cokolwiek przyniesie? By się tego dowiedzieć, należy wpierw przyjrzeć się treści książki Sally’ego Coultharda.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II

Nadleśnictwo Zwoleń – Ziemia Jana Kochanowskiego t. I–II Piotr Kacprzak Nadl. Zwoleń 2017, łącznie 640 s. Zamierzeniem autora, co mu się udało, było udokumentowanie historii Nadleśnictwa Zwoleń (RDLP w Radomiu) i prowadzonej przez tę jednostkę gospodarki leśnej w kontekście regionu. Stąd nieprzypadkowo w tytule znalazł się dopisek „Ziemia Jana Kochanowskiego”.

Czytaj więcej

Ornitologia nie tylko dla myśliwych

Ornitologia nie tylko dla myśliwych Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska Oficyna Wydawnicza Oikos 2018, s. 484 Książek poświęconych ptakom na rynku wydawniczym można znaleźć wiele – od kieszonkowych przewodników dla amatorów po fachowe opracowania i monografie kierowane do profesjonalistów. Warto się jednak uzbroić w kompendium wiedzy traktujące holistycznie zagadnienia związane z ornitologią, a taka właśnie jest najnowsza pozycja wydawnicza Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej.

Czytaj więcej

Barwny świat motyli

Barwny świat motyli Katarzyna Bajerowicz ORWLP w Bedoniu 2017 Katarzyna Bajerowicz ponownie zaprasza do świata swoich pełnych bajecznego przepychu, wyjętych jak ze snu ilustracji. Poznanianka i owocna ilustratorka pozycji dla dzieci w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu napisała i zilustrowała barwny przewodnik po świecie polskich motyli.

Czytaj więcej

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego Wyd. CILP Warszawa 2017 s. 275 Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią? Na to pytanie odpowiedź może znaleźć ten, kto sięgnie po książkę „Leśny survival”, dzieło zrodzone ze współpracy leśników i nieleśników. Z góry jednak uprzedzam – jeśli spodziewacie się czegoś na wzór Beara Gryllsa, srodze się zawiedziecie.  

Czytaj więcej

Polski las

Polski las Joanna Kapusta Piotr Kapusta Wydawnictwo SBM 2017, s. 450Joanna i Piotr Kapusta uraczyli miłośników przyrody okazałym albumem „Polski las” pod redakcją Moniki Wróbel i Anny Willman. Autorzy skierowali swoją pozycję do pasjonatów, niekoniecznie fachowców, raczej do osób jeszcze nieuświadomionych w sprawie piękna ojczystej przyrody, czy to przez deficyt wolnego czasu, czy też z powodu braku odpowiedniego bodźca.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz

Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz W. Radecki, D. Danecka Wyd. Difin 2018, s. 706Piąte wydanie obszernego komentarza do ustawy o ochronie przyrody uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2018 roku. Ukazało się dwa lata po poprzedniej edycji. Jest to więc najbardziej aktualne, i bodaj najbardziej obszerne, opracowanie modyfikowanej w ostatnim czasie wielokrotnie ustawy.

Czytaj więcej

Rok leśniczego

Rok leśniczego Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 52 Nadleśnictwo Wołów chyba chwyciło wiatr w wydawnicze żagle, bowiem obok swojej pokaźnej monografii opublikowało mniej okazałą, ale z perspektywy poprawy wizerunku gospodarki leśnej w oczach społeczeństwa może nawet bardziej istotną, pozycję.

Czytaj więcej