strona główna

Co warto przeczytać

Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych

Kiedy specjaliści zabierają się za pisanie, zwykle oczekujemy inspirujących i pełnych ciekawych rozwiązań poradników. Mary Reynolds, irlandzka architekt krajobrazu, dostarcza nam jednak czegoś więcej. Czytając „Ogrodowe przebudzenie”, można poczuć, że autorka zabiera nas w piękny, nieco enigmatyczny i bardzo hipnotyzujący sen, w którym opowiada zarówno o jej inspiracjach, jak i samej sobie.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Krasnystaw. Historia administracji i gospodarki leśnej (1799–2020)

Książka została wydana w ubiegłym roku z okazji 100-lecia istnienia Nadleśnictwa Krasnystaw. Obszerną monografię zdobią kolorowe i czarno-białe zdjęcia, archiwalne materiały oraz mapy dokumentujące dzieje krasnostawskich lasów i leśników. Wiele z nich (zwłaszcza tych wiekowych) zachwyca kunsztem wykonania i pietyzmem kaligrafii. Pozwalają one czytelnikowi przenieść się w odległe czasy i poczuć niezwykłą atmosferę opisywanych wydarzeń.  

Czytaj więcej

Histeria urbanogenes

Zapewne wiele osób pamięta, jak dużo zainteresowania wzbudził swoją książką pt. „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami” Andrzej Kruszewicz, ceniony dyrektor warszawskiego zoo. Publikacja wywołała mnóstwo kontrowersji, ponieważ autor pisał w niej otwarcie o naszym karygodnym podejściu do zwierząt, uświadamiając nam tym samym, jak wiele elementów w naszym codziennym życiu przyczynia się do niszczenia otaczającego nas świata. Okazuje się, że temat nie został jeszcze wyczerpany, być może też komentarze i opinie, które pojawiły się na temat „Hipokryzji”, zmotywowały Kruszewicza do kontunuowania swoich przemyśleń. Dokonał tego w swojej kolejnej fenomenalnej książce „Histeria urbanogenes”.

Czytaj więcej

Dzieci i przyroda. Wzmacnianie więzi

Trwający lockdown wszystkim daje w kość, ale pomimo wielu utrudnień ten czas może być też w pewien sposób twórczy. Jeszcze rok temu nikt nie pomyślałby, że zostaniemy właściwie odcięci od świata zewnętrznego, a dzieci zamiast do szkół pójdą na „koronaferie”, których już wszyscy mają po dziurki w nosie. Zespół Bardzo Młodej Kultury, działający przy Małopolskim Instytucie Kultury, miał szerokie plany spotkań w minionym roku, z których niestety niewiele wyszło. W zamian udało się jednak zorganizować online sześć „świetlic przyrodniczych”. W ich trakcie eksperci od edukacji alternatywnej rozmawiali o tym, jak radzić sobie w obecnych trudnych czasach. Na podstawie tych wykładów powstały artykuły, złożone ostatecznie w publikację cyfrową: „Dzieci i przyroda. Wzmacnianie więzi”.

Czytaj więcej

W Prastarym Lesie

W pełnej przygód opowieści debiutująca autorka – miłośniczka książek i natury – Alicja Kalinowska, porusza ważny temat ochrony przyrody. Podkreśla, że jest ona dobrem, o które trzeba dbać, bo dokonanych zniszczeń nie da się łatwo naprawić. Ta historia, w której oprócz sympatycznych zwierząt pojawiają się również postaci z mitologii słowiańskiej, trochę uczy, trochę bawi, a przede wszystkim wzrusza i uwrażliwia Czytelnika.

Czytaj więcej

Chodźże na pole!

Koronawirus wiele zmienił – przede wszystkim to, w jaki sposób i gdzie spędzamy czas wolny. Po miesiącach życia w zamknięciu, pracy i nauki przy kuchennym stole jeszcze bardziej niż dotychczas poczuliśmy konieczność połączenia się z naturą.... I właśnie z tego powodu powstał spacerownik Chodźże na pole! autorstwa ekspertów z Fundacji Dzieci w Naturę, których  celem jest zachęcanie do obcowania z naturą poprzez edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i rodziców.

Czytaj więcej

Czwarta przyroda. Sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich

Dostęp do przyrody w miastach wydaje się towarem deficytowym. Parków raczej nie przybywa, urbanizacja rozlewa się na coraz większe obszary i już trudniej jest znaleźć oazę spokoju w zgiełku. Jednak okazuje się, że ludzie nie zawsze chcą uporządkowanych trawników, równych parkanów i wypielęgnowanych drzew. W świetle ich potrzeb tereny, na które dotychczas spoglądano niechętnie – poprzemysłowe nieużytki, ruderalne zarośla, porzucone kamieniołomy lub pola, na które wraca przyroda, nabierają nowego znaczenia.

Czytaj więcej

Dobre z lasu, czyli natura od kuchni

Kuchenne rewolucje czy powrót do tradycji? Lasy Państwowe postanowiły oddać w ręce mistrzów kuchni i domowych smakoszy obszerną książkę o gotowaniu w zgodzie z naturą. Estetycznie wydana i bogato ilustrowana pozycja jest czymś więcej niż tylko literaturą dla amatorów gotowania.

Czytaj więcej

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół Thor Hanson Wyd. Bukowy Las, s. 288 Thor Hanson raczy nas kolejną książką, tym razem poświęconą sekretom pszczół. To ostatnimi czasy temat modny, często wręcz komercjalizowany. Kupić można domki dla pszczół, specjalne mieszanki roślin zielnych do ogródka, w miastach zakłada się remizy dla zapylaczy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by poświęcić chwilę czasu na lekturę o pszczołach. Nie tylko miodnych, bowiem autor postanowił zwrócić uwagę na ich mocno niedoceniane, a równie pracowite kuzynki: miesierki, trzmiele, murarki, pszczolinki, porobnice, zadrzechnie, makatki i wiele innym.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji

Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji Grzegorz Sado, Rafał Zubkowicz, s. 348 W 2018 r. Nadleśnictwo Parczew obchodziło jubileusz 100-lecia. Prezentowana książka sięga do zamierzchłych czasów, początków osadnictwa na tych terenach. Dzięki bogactwu dokumentów z archiwów państwowych w Radomiu i Radzyniu Podlaskim oraz rodzinnych zbiorów przybliża gospodarkę w tutejszych lasach w XIX, XX i w początkach XXI wieku.

Czytaj więcej

Dom ptaków

Dom ptaków Eva Meijer Wyd. Marginesy 2020, 272 s. „Dom ptaków” to kolejna, może nieco zaskakująca, pozycja od wydawnictwa Marginesy – powieść, której osią jest fabularyzowana opowieść o Len Howard. Gwendolen, bo tak brzmi jej właściwe imię, była świetną skrzypaczką. Poza muzyką ukochała przyrodę. Wszystko dzięki ojcu, poecie, który całe życie wykazywał niezwykłą wrażliwość na otaczającą go naturę.

Czytaj więcej

Arboretum Wirty w czterech odsłonach

Arboretum Wirty w czterech odsłonach Nadleśnictwo Kaliska 2018 Spacer po opisanych na kartach książki botanicznych osobliwościach rozpoczyna rzut oka na liczącą już 140 lat historię arboretum, wzbogaconą archiwalnymi mapami i zdjęciami opiekunów obiektu. Na początku nieco uwagi przeznaczono staraniom na rzecz restytucji i ochrony zagrożonych gatunków roślin, a zaraz potem czytelnik wkracza w bogactwo kolekcji, prze-chadzając się wśród azalii, magnolii, lilaków i innych kwietnych drzew.

Czytaj więcej

Lisy. Historia miłości i odrazy

Lisy. Historia miłości i odrazy Lucy Jones Wydawnictwo Marginesy, 274 s. Czy macie swoje ulubione leśne zwierzę? Moim faworytem są lisy. Pewnie narażam się właśnie niejednemu leśnikowi albo hodowcy kur. Jednak jak Lucy Jones, autorka książki poświęconej tym niezwykłym drapieżnikom, postaram się Was przekonać do mojego – kontrowersyjnego – wyboru.

Czytaj więcej

Patyki, badyle

Patyki, badyle Urszula Zajączkowska Wyd. Marginesy, 258 s. Jako była studentka dr Urszuli Zajączkowskiej nie mogłam nie sięgnąć po jej kolejną książkę (choć inną niż poprzednie). Botanik z artystyczną duszą (autorka tomików poezji i filmów, muzyk) przybliża nam świat roślin. I choć robi to w swój, unikatowy sposób, to ta opowieść naprawdę wciąga.

Czytaj więcej

Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra

Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra Białowieski Park Narodowy 2019 s. 182 Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Dwujęzyczny album w zwięzły sposób przedstawia historię gatunku i walki o jego odtworzenie.

Czytaj więcej

Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość

Rewolucyjny geniusz roślin Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość Stefano Mancuso Bukowy Las 2018, s. 274 O roślinach w ostatnim czasie pisało wiele osób – pasjonatów, praktyków czy zielarzy. Przyszedł jednak czas, by do czytelników trafiły także przemyślenia naukowców. Tym samym wydawnictwo Bukowy Las wyemitowało „Rewolucyjny geniusz roślin” Stefano Mancuso, profesora Uniwersytetu Florenckiego. Ekologiczno-chlorofilowym producentom poświęcił on całą swoją karierę, nie powinno więc dziwić, że ma w tym temacie niejedno do powiedzenia. Jego polem badawczym są zachowania roślin, coś o czym szerzej mówi się dopiero od niedawna.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, 2019,  s. 432 Wspomnienia upływają niczym kartki wyrywane z kalendarza, z każdym dniem jest ich coraz mniej, odchodzą razem z ludźmi lub przykrywa je kurz historii. Spisane historie pozostają jednak wieczne i dają świadectwo potomkom.

Czytaj więcej

Pióra: Ewolucja cudu natury

Pióra: Ewolucja cudu natury Thor Hanson Feeria Science, s. 400 Ptaki są zwierzętami niezwykłymi. Ludzie od zarania dziejów zazdrościli im wolności, którą przypisywano umiejętności latania. Wzbudzały podziw, w niektórych kulturach nawet cześć, pojawiały się w legendach i podaniach. Stanowiły ozdobę domu, trofeum lub wiernego kompana łowów. Chociaż większość z tych ptasich zadań już dawno przeszła do lamusa, to jednak miłość ludzi do pierzastych lotników nie osłabła.

Czytaj więcej

Kronika białowieska

Kronika białowieska Piotr Bajko Hajstra, Białowieża 2018 O Puszczy Białowieskiej napisano niejedno i pewnie ujrzymy jeszcze wiele publikacji na jej temat. Z gąszczu prac traktujących o przyrodzie przebijają się jednak nietuzinkowe pozycje poświęcone burzliwej i bogatej historii regionu. Z grona zainteresowanych tematem historyków chyba najbardziej płodnym autorem jest Piotr Bajko, od lat niestrudzenie zgłębiający tajemnice Puszczy i z równym zapałem dzielący się nimi z innymi.

Czytaj więcej

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej PTL, RDLP w Toruniu, 2018 s. 418 Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.

Czytaj więcej