strona główna

Co warto przeczytać

Biały kruk piśmiennictwa leśnego

Umiejętność lasowa, czyli pięcioksiąg dla właścicieli lasów i ich leśniczych...Ruthenus 2005Mało kto wie, że podręczniki leśne drukowano na terenie Podkarpacia już 200 lat temu. Dowodem tego jest książka "Umiejętność lasowa, czyli pięcioksiąg dla właścicieli lasów i ich leśniczych, czyli powszechna teoretyczno-praktycznych wszystkich lasowych umiejętności praktyka". Podręcznik ukazał się nakładem Jana Gołembiowskiego Typographa w Przemyślu w 1809 roku - tom I, zaś tom II w roku 1810. Jest to tłumaczenie z języka niemieckiego dokonane przez rządcę dóbr w Kluczu Pruchnickim. Tom I zawiera podstawowe wiadomości o lesie według najlepszej ówczesnej wiedzy, ogólne wiadomości o drzewach, o "gruncie lasowym" a także o "siewie drzew borowych".

Czytaj więcej

Ptaki

Ptaki Dariusz Graszka-Petrykowski KDC 2004 Na księgarskich półkach coraz częściej pojawiają się tytuły poświęcone nauce rozpoznawania ptaków, ale większości z nich można sporo zarzucić. Często zawierają zbyt dużo naukowych szczegółów, a dokonany w nich przegląd gatunków przysparza niezłego zawrotu głowy, bo zaobserwowanie w naszym kraju wielu z przedstawionych w atlasach ptaków graniczy z cudem. Niedawno pojawiła się jednak książka, którą z pełną odpowiedzialnością można polecić wszystkim, którzy rozpoczynają zgłębianie ptasiego świata. Autor - redaktor "Lasu Polskiego" - słusznie opatrzył ją podtytułem "profesjonalny przewodnik dla początkujących obserwatorów". Już od pierwszych stron czytelnik może przekonać się, że ma do czynienia z książką nietypową. Pasja jaką piszący obdarzył pierzaste istoty jest widoczna od pierwszych stron, prezentujących ogólne wiadomości o ptakach, aż po ostatnie, przedstawiające opisy poszczególnych gatunków i wiadomości o ruchu ornitologicznym w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej

Skarby podkarpackich lasów

Skarby podkarpackich lasów Edward Marszałek Ruthenus 2005 Po raz kolejny, znany krośnieński leśnik zachęca nas do poznawania podkarpackiej przyrody i kultury. Tym razem autor zabiera czytelnika na turystyczne wypady do najwspanialszych rezerwatów przyrody krośnieńskiej RDLP. Przewodnik ma być przyczynkiem do planowanego przez leśników opracowania szlaku prezentującego najwspanialsze leśne fragmenty regionu. I z pewnością będzie, bo znajdujące się w książce opisy dziesięciu rezerwatów odbiegają od powszechnie stosowanego, sztampowego schematu ograniczającego się do daty powstania, powierzchni i celu ochrony. W tej książce prezentowane miejsca mają swoją, czasem niezwykle barwną, historię. Autor prezentuje też wyraźny związek ludzi z opisywanymi lasami. Zresztą wiele wspominanych w tekście miejsc ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i dla całego narodu. Dość wspomnieć o Kalwarii Pacławskiej, czy rezerwacie "Tysiąclecia" na Cergowej, gdzie znajdują się miejsca kultu religijnego. Atutem przewodnika jest również różnorodność prezentowanych miejsc. Znajdziemy w nim wspomniane już miejsca kultu, rejony o tragicznej historii, bujnej przyrodzie czy niezwykłych tworach geologicznych. przeczytaj fragment książki

Czytaj więcej