strona główna

Co warto przeczytać

Dęby Jana Pawła II

Dęby Jana Pawła II na terenie RDLP w Radomiu opr. P. Kacprzak, M. Turczyk OW Forest 2008 Album poświęcony Dębom Papieskim na terenie RDLP w Radomiu ukazał się nakładem radomskiej dyrekcji w przededniu trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wydawnictwo otwiera rozważanie na temat treści ekologicznych w nauczaniu Jana Pawła II. Ksiądz kanonik Wiktor Ojrzyński pokazuje zaangażowanie naszego papieża w sprawy właściwego gospodarowania bogactwami przyrody. Cytuje fragmenty homilii i dokumentów papieskich, w których znajduje się przesłanie na temat poszanowania przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasów. Znajdziemy tu m.in. fragmenty homilii z mszy dla leśników w Val Visdende z 12 lipca 1987 r., cytaty z encyklik:

Czytaj więcej

Kozica tatrzańska

Kozica tatrzańska Grzegorz Jamrozy Tatrzański Park Narodowy 2007Istnieją gatunki, które z racji swej przeszłości, rzadkości czy symbolicznego znaczenia dla ochrony przyrody zasługują na szczególne i wszechstronne zainteresowanie. Obok żubra, niedźwiedzia, wilka, łosia, bobra i bielika, z pewnością należy do nich również kozica. Przed laty Wojciech Gąsienica-Byrcyn nazwał ją w pierwszej współczesnej monografii "żywym symbolem Tatr". Było to w 1987 r. i od tej pory badania tatrzańskich kozic posunęły się znacznie, przynosząc wiele nowej wiedzy. Dzięki Tatrzańskiemu PN stała się ona powszechnie dostępna i, co warto podkreślić, po raz pierwszy udało się zebrać tak wielki materiał dotyczący gatunku. Właściwie podgatunku, bo publikacja poświęcona jest przede wszystkim kozicy tatrzańskiej.

Czytaj więcej

Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków P. Berthold, G. Mohr Muza 2008Poznawanie ptaków staje się w Polsce coraz bardziej popularnym hobby. Pojawia się coraz więcej poradników odkrywających tajniki ptasiego świata i wprowadzających w niełatwą sztukę jego obserwacji. Nie wchodząc w ocenę merytorycznej zawartości wydawnictw ornitologicznych, trzeba przyznać, że w wielu z nich zapomina się, iż najprostszym sposobem zbliżenia się do ptaków jest zorganizowanie im stałego miejsca dokarmiania. Z drugiej strony może to i dobrze, bo dokarmianie również wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, których brak może się źle zakończyć dla samych zwierząt.

Czytaj więcej

Ośrodki Edukacji Leśnej w Lasach Państowych

Ośrodki Edukacji Leśnej w Lasach PaństowychDGLP 2007 Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z najszybciej rozwijających się aspektów działalności polskich leśników. Nic zresztą dziwnego, bo społeczne oczekiwania wobec lasów są coraz większe. W tej sytuacji naturalną rzeczą jest promocja ośrodków powstałych w odpowiedzi na to zapotrzebowanie. Takich ośrodków jest w Lasach Państwowych 24. Działają też ponad dwie setki izb leśnych. Opisywana publikacja zawiera informacje o wszystkich ośrodkach i wybranych 14 izbach. Opisanie wszystkich miejsc edukacji wymagać będzie sporych nakładów czasowych i finansowych, ale taki pomysł w Lasach istnieje i jak napisał we wstępie do publikacji Tadeusz Chrzanowski publikację tę traktujemy jako pierwszą próbę i swego rodzaju zwiastun opracowania docelowego, kompletnego (...). To tłumaczy niski nakład książki, ledwie 1000 egzemplarzy.

Czytaj więcej

Dzieje najnowsze leśnictwa w Polsce 1918-2006

Dzieje najnowsze leśnictwa w Polsce 1918-2006 Józef Broda PTL 2007O historii polskiego leśnictwa i Lasów Państwowych napisano już wiele, ale z pewnością nie wszystko. Dowodzi tego najnowsza książka prof. Józefa Brody, wydana z okazji 125. rocznicy utworzenia Polskiego Towarzystwa Leśnego. Dwutomowe dzieło (w sumie 758 stron) ukazało się jesienią 2007 r. i jest prawdziwym kompendium wiedzy o gospodarce leśnej, znanych i zasłużonych leśnikach oraz uwarunkowaniach, w których tworzyło się i funkcjonowało nasze leśnictwo. Tom pierwszy w dwóch częściach omawia okres międzywojenny i II wojnę światową. Może trochę wbrew tytułowi autor zahacza o czasy znacznie wcześniejsze niż rok 1918. Nie sposób jednak przedstawić sytuację polskich lasów i leśnictwa po odzyskaniu niepodległości bez nakreślenia wcześniejszych zdarzeń. Dlatego w pierwszych rozdziałach cofamy się nawet do początków XIX wiekuPojawiają się również informacje o ogólnych uwarunkowaniach i sytuacji politycznej wpływających na leśnictwo. Wyraziście nakreślone tło historyczne jest mocną stroną całej publikacji.

Czytaj więcej

Leśne Kompleksy Promocyjne

Leśne Kompleksy PromocyjneKrzysztof FronczakCILP 2007Prawie milion hektarów lasu - tyle powierzchni zajmują obecnie leśne kompleksy promocyjne. Dlaczego i gdzie powstały, czym różnią się od pozostałych lasów Polski i jak są przygotowane do promocji leśnictwa? O tym wszystkim opowiada książka Krzysztofa Fronczaka, zastępcy redaktora naczelnego "Ech Leśnych".

Czytaj więcej

Chojnowski Park Krajobrazowy

Chojnowski Park Krajobrazowy - nowe wydawnictwaLasy w sąsiedztwie Warszawy do niedawna nie miały szczęścia do wydawnictw. Mimo olbrzymiego zainteresowania turystycznego i rekreacyjnego przez lata brakowało solidnych przewodników i opracowań umożliwiających odwiedzenie skrytych wśród nich atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Ze zrozumiałych względów wyjątkiem był tu Kampinoski Park Narodowy. Szczególną pustką wydawniczą charakteryzowały się Lasy Chojnowskie, w znacznej części pokrywające się granicami z obszarem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na szczęście dzięki staraniom Zespołu Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego i przy współpracy z Wydawnictwami: Rewasz, Compass i Hajstra dotkliwa pustka została wypełniona. Oto na przełomie 2007 i 2008 roku pojawiły się aż trzy publikacje poświęcone temu terenowi.

Czytaj więcej

Ptaki i Las

PtakiAndrzej G. KruszewiczLasDorota Zawadzka, Marek Sławski OW Mulico 2007To już kolejna w historii wydawnictwa Multico seria popularnych przewodników opisujących otaczającą nas przyrodę. Tym razem są to dwa zeszyty - dosłownie, bo mają format A5 i foliową okładkę znaną z zeszytów szkolnych - poświecone ptakom oraz lasowi, a opatrzone wspólnym określeniem "Wademecum miłośnika przyrody". Solidna okładka i format mają podkreślać terenowy charakter książek. Autorem tomiku "Ptaki" jest doskonale znany warszawski weterynarz i ornitolog Andrzej Kruszewicz, natomiast tom pt. "Las" napisali Dorota Zawadzka  i Marek Sławski (reprezentuje Wydział Leśny SGGW).

Czytaj więcej

Monitoring chrabąszczowatych

Monitoring i ograniczanie populacji chrabąszczowatych w LP w 2007 roku (film DVD) Michał Ogrodowczyk ORWLP 2007RDLP w Łodzi od 1995 r. boryka się z narastającym problemem szkód powodowanych przez chrabąszcze - majowego i kasztanowca. Przyczyn dzisiejszych kłopotów upatruje się w rabunkowejj gospodarce leśnej z okresu wojny oraz w ekstensywnym rolnictwie. Lasy rosnące na obszarach porolnych oraz przetrzebione przez okupantów stanowią znaczną część Puszczy Pilickiej i innych kompleksów w centralnej Polsce. Zapewne dlatego owady z rodziny chrabąszczowatych czują się w nich bardzo dobrze, czego świadectwem jest fakt, że w ostatnich latach zagrażały ok. 50 tys. ha lasów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że podjęto decyzję o wielkoobszarowym zwalczaniu chemicznym owadów, które w 2007 r. przeprowadzono na obszarze kilku nadleśnictw w łódzkiej i radomskiej rdLP. Tam oraz w dyrekcjach krośnieńskiej i lubelskiej dodatkowo zastosowano mechaniczny zbiór chrząszczy.

Czytaj więcej

Parki narodowe

Parki narodowe Romuald Olaczek OW Mulico 2007Seria wydawnictw albumowych ukazująca się pod wspólnym tytułem "Prawdziwa Polska" doczekała się kolejnego tomu. Po "Skarbach Nadwiślańskiej Krainy", a także autorskich tomach poświęconych Biebrzy (braci Kłosowskich) oraz Warmii i Mazurom (Waldemara Bzury), ukazała się kolejna zbiorowa praca poświęcona polskim parkom narodowym. Autorem tekstu jest znany łódzki naukowiec, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prof. dr hab. Romuald Olaczek. Doborem zdjęć zajęła się podróżniczka i dziennikarka Katarzyna Sołtyk, zaś ich autorzy to w znacznej części najbardziej znane postaci fotografii przyrodniczej w Polsce - Bilińscy, Fabijański, Kłosowscy, Kosińscy, Skórnicki, Tabor i in. To oni wyznaczają poziom tej książki, a ich zdjęcia przenoszą nas w świat nadmorskich wydm i klifów, jezior Suwalszczyzny, Borów Tucholskich i Wielkopolski, nad Biebrzę i Narew, Wartę, Drawę do dzikich puszcz i bagien Białowieży, Polesia, Roztocza, Kampinosu oraz w polskie góry.

Czytaj więcej

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)Tomasz Klinger (realizacja) Agencja PRO-FILM 2007Toruńska RDLP błysnęła pomysłem, a realizatorzy wykonaniem ciekawej płyty DVD, dołączonej do wydawanego przez dyrekcję Biuletynu nr 4/07. Zawiera ona 8 odcinków Magazynu Leśnego Kujaw i Pomorza, programu telewizyjnego - emitowanego przez TVP regionalną od 14 maja ub. roku - o charakterze edukacyjnym, przybliżającego różne aspekty pracy leśników. Pierwszy odcinek ogólnie prezentuje lasy dyrekcji, z Puszczą Bydgoską, Borami Tucholskimi i Lasami Gostynińsko-Włocławskimi na czele. Kolejne poświęcono hodowli, zagrożeniom i ochronie lasu, drewnu, jako szlachetnemu surowcowi, ekologizacji w lasach, edukacji leśnej i gospodarce łowieckiej.

Czytaj więcej

Ochrona lasów przed pożarami

Ochrona lasów przed pożaramiKarol Wiler CILP 2007Pożary są obecnie jednym z najważniejszych zagrożeń dla lasów. Szacunkowo ok. 40% lasów świata narażona jest na ich oddziaływanie. Dla Europy i Polski wskaźnik ten jest znacznie wyższy - odpowiednio 65% i 80%. W niektórych regionach naszego kraju płonące lasy stanowią aż połowę wszystkich rejestrowanych tam pożarów. Te i wiele innych zatrważających danych pochodzi ze wznowionej właśnie książki poświęconej pożarom w lasach. Jej wcześniejsze wydanie (2000 r.) zostało uzupełnione, poprawione i opublikowane z myślą o strażakach oraz ludziach zawodowo związanych z leśnictwem i ochroną lasów.

Czytaj więcej

Leśnictwo stymulatorem rozwoju

Leśnictwo stymulatorem rozwoju regionalnego Ewa Ratajczak (red.) CILP 2007Wzrastająca po wejściu do UE rola leśnictwa w rozwoju obszarów wiejskich oraz polityce regionalnej doczekała się wreszcie solidnej analizy. Jej autorki (Gabriela Bidzińska, Ewa Ratajczak, Aleksandra Szostak) reprezentują Instytut Technologii Drewna, a ich pracą słusznie zainteresowała się DGLP, na której zlecenie wydano tę blisko 250-stronicową książkę. Jest to wynik kilkuletnich badań oceniających faktyczne miejsce i rolę leśnictwa i drzewnictwa w wyrównywaniu różnic rozwoju regionów. I właśnie regionalne ujęcie jest atutem tej pracy. Regionalne tzn. odnoszące się do województw, a nie rdLP. Być może dla leśników będzie to pewnym utrudnieniem, jednak zdecydowanie bardziej istotną grupą odbiorców tej książki powinni być urzędnicy i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także działacze społeczni zajmujący się ochroną środowiska w połączeniu z rozwojem regionalnym.

Czytaj więcej

Sztuka wabienia jeleni

Sztuka wabienia jeleni (film DVD) Wojciech Misiukiewicz OIKOS 2007 Film jest kolejną propozycją bliższego przyjrzenia się tajnikom łowiectwa. Autor zabiera nas w mistyczny świat jelenich godów. Korzystając z wieloletniego doświadczenia wytrawnych myśliwych-jeleniarzy Jerzego Ślusarskiego i Bogdana Michalaka, prezentuje tajniki polowania w czasie rykowiska. Obydwu przewodników lepiej nie można było wybrać. Pierwszy ma na rozkładzie ponad 150 byków (pokazany w filmie gabinet myśliwski Ślusarskiego z pewnością wzbudzi zazdrość niejednego nemroda), drugi jest mistrzem wabienia.

Czytaj więcej

Broń myśliwska

Broń myśliwska Marek Czerwiński Bellona 2007Nowa książka znanego myśliwego i miłośnika broni jest łatwym w odbiorze poradnikiem pomagającym myśliwemu dokonać wyboru broni, amunicji i oprzyrządowania. Rozpoczyna się rozważaniami poświęconymi doborowi kalibru broni, zakupowi używanego sprzętu optycznego i sztucera. Dalej pojawiają się informacje o doborze broni na safari, rodzajach zamków broni śrutowej i kulowej, uszkodzeniach luf, zasięgach pocisków kulowych i rykoszetach, penetracji przeszkód przez pociski, przestrzeliwaniu broni, jej oznakowaniu oraz o treningu strzeleckim.

Czytaj więcej

Bajki o dobrych

Bajki o dobrych wilkach(płyta CD) WWF 2007Płyta jest częścią projektu WWF pt. "Duże drapieżniki w Polsce", poświęconego ochronie tych zwierząt oraz zmianie społecznego podejścia do nich. Z badań zamówionych przez WWF wynika, że 40% naszych rodaków wciąż wierzy, że wilki stanowią dla nich zagrożenie. Zmianie stereotypu ma posłużyć pięć nieznanych dotychczas bajek opowiadających o dobrych wilkach oraz ich przyjaźni i współpracy z ludźmi. Autorami opowieści są Dominika i Arek Uhlig, Katarzyna i Jakub Urlich, Urszula Rybicka, Grażyna Nowak oraz Katarzyna Dowbor.

Czytaj więcej

Zwierzęta Polski

Zwierzęta Polski Spotkania Sławomir Wąsik Mulico 2007 Książka jest trzecią z serii bogato ilustrowanych wydawnictw prezentujących polską przyrodę (poprzednie to doskonałe dwutomowe dzieło Andrzeja Kruszewicza "Ptaki Polski"). Układem nawiązuje do poprzedniego dwuczęściowego wydawnictwa, jednak wykonanie nie jest już tak perfekcyjne. Rozdziały poświęcone blisko 80 gatunkom ssaków, ptaków, gadów, płazów i bezkręgowców są w treści bardzo niejednorodne. W jednych pojawiają się opisy spotkań, podchodów i przygód autora, w innych zupełnie brak osobistych doświadczeń, a tekst jest bardzo suchy podający jedynie najważniejsze dane dotyczące biologii i ekologii gatunku. Wszystkie rozdziały są obficie ilustrowane barwnymi fotografiami autora, choć niektóre zdjęcia są czarnobiałe lub nieostre. Te wpadki oraz użycie nazbyt wielu znanych z innych publikacji fotografii nieco obniżają wartość publikacji.

Czytaj więcej

Ballady o drzewach

Ballady o drzewach Edward Marszałek RS Druk 2007 Celtowie wierzyli, że ludzie nie rodzą się pod gwiazdozbiorami, ale pod drzewami. Dlatego, jeśli ktoś chce poznać to jedno jedyne drzewo, któremu przypisane są jego losy, powinien sięgnąć po drugie wydanie książki znanego podkarpackiego leśnika. Ja przeczytałem o leszczynie - mojej patronce. Choć nie bardzo mogę w to uwierzyć, to jednak wydaje mi się, że każde słowo jest prawdziwe. Żona potwierdza moje przypuszczenia, tym bardziej, że opis dotyczący jej patronki - jodły - również zgadza się z rzeczywistością. Czytamy o jabłoni, naszym synu. Łapiemy się za głowy - zapisano mu, że będzie lubił wino na równi z teoriami naukowym. Choć to ledwie czterolatek, teorie naukowe chłonie jak gąbka. Osobiste doświadczenia to nie jedyny powód, dla którego gorąco polecam tę książkę. Znajdziemy w niej nie tylko celtycki horoskop, ale i 19 gawęd, wszechstronnie i bardzo przystępnie charakteryzujących poszczególne drzewa. Wszystkie ilustrowane są fotografiami oraz rysunkami innego leśnika, Jarosława Janickiego

Czytaj więcej

Pamiętnik

Pamiętnik 25-letniej działalności Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego 1882-1907 Szczerbowski J. Ruthenus 2007 Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego, przy udziale LP, ukazał się reprint jednej z najrzadszych na rynku antykwarycznym książek, opisujących historię lasów i leśnictwa polskiego. Pierwotnie wydano ją we Lwowie w 1907 r., nakładem ówczesnego prezesa GTL Jerzego hr. Dunin-Borkowskiego. Autor na 230 stronach, będących dziś kopalnią historycznej wiedzy leśnej, dokonał obszernego opisu działalności Towarzystwa. W jakim celu? Jak sam zapisał: dla Towarzystwa leśnego galicyjskiego, które dzisiaj ćwierćwiekową święci rocznicę, nadeszła właśnie owa chwila, w której wobec przedstawicieli leśnictwa z całej Polski złożyć nam wypada otwarty i szczery obrachunek tak z całego postępu, rozwoju i zdobyczy, jakie w ogóle osiągnęliśmy, jak i upadków, zaniedbań i strat, jakie nas spotkały. I trzeba przyznać, że sprawozdanie to faktycznie opisuje ówczesne galicyjskie leśnictwo bardzo wszechstronnie.

Czytaj więcej

Wczoraj i dziś - Nadleśnictwa Narol

Wczoraj i dziś - Nadleśnictwa Narol M. Piątek, B. Wiciejowska-Bełz Nadl. Narol 2007Wielokrotnie chwaliłem pomysł wydawania monografii poszczególnych nadleśnictw, głównie ze względu na walor historiograficzny takich publikacji. Tym razem nie będzie inaczej, bo prezentowana książka, o znamiennym podtytule od ołówka do rejestratora 1954-2006, wpisuje się w tę ideę dość dobrze. ,Dość", bo wydaje się, że odtworzenie przedwojennej historii tych lasów jest możliwe, choć wymaga żmudnych badań archiwalnych. We wstępie nadleśniczego, Szczepana Okrucha, znajdziemy ogólny opis warunków panujących w narolskich lasach. Rozdział pierwszy to informacja o powojennym (od 1944 r.) podziale lasów na jednostki administracji leśnej wraz z wykazem przejętych przez nie prywatnych majątków oraz listami pracowników i podziałem na leśnictwa ówczesnych nadleśnictw Ruda Różanecka i Horyniec, z których w 1954 r. wydzielono Narol. Warto dodać, że w 1973 r. wchłonął on obydwa ,matczyne" nadleśnictwa. Kolejny rozdział to chronologiczny przegląd danych o nadleśnictwie. Począwszy od pierwszego planowanego podziału z 1948 r., który nigdy nie wszedł w życie, aż do dnia dzisiejszego. Zaprezentowana w książce dokumentacja jest bardzo precyzyjna. Zawiera wiele nazw, nazwisk i dat. Jest też zilustrowana kopiami archiwalnych dokumentów, map i zdjęć. Zawiera nawet dane dotyczące ZUL-i, działających tu od roku 1993.

Czytaj więcej