Co warto przeczytać
Zobacz ptaka
Każdy ptak ma jakąś historię do opowiedzenia – swoją własną oraz tę, która ciągnie się za całym jego plemieniem. Ptaki stale się ze sobą komunikują i czynią to nie tylko w swoich grupach rodzinnych czy sąsiedzkich, lecz także międzygatunkowo. Ich kod to nie tylko odgłosy, krzyki czy śpiew, lecz także wyraz oczu, poza, ruch piór czy sposób ustawienia ogona. Masa drobnych elementów, które są tak istotne i zarazem też tak mikroskopijne, że aby je dostrzec, trzeba by po prostu… być ptakiem! A to już nie takie proste. Jak więc my, ludzie, możemy zrozumieć ich mowę?
Czytaj więcejKsięga nadziei.Podręcznik przetrwania w trudnych czasach
Od dziecka uwielbiałam oglądać filmy przyrodnicze. Kiedy jako kilkulatka natknęłam się w telewizji na film o „opiekunce” szympansów, szybko zaczęłam dociekać, kim jest szczupła blondynka buszująca po dżungli z małpami. Okazała się nią Jane Goodall.
Czytaj więcejBieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę
W górach jest wszystko, co kocham... – który z pasjonatów spacerów po górach, tych wyższych i niższych, nie zna owego cytatu? Bez wątpienia to jedna z najpopularniejszych fraz wśród taterników i bieszczadników, która pochodzi z wiersza Jerzego Harasymowicza, nazywanego poetą z krainy łagodności.
Czytaj więcejWyuczona zaradność
Wiadomości, umiejętności, nawyki – takie podstawowe etapy przechodzi się w kolejnych krokach wtajemniczania w każdej ze zgłębianych dziedzin. To trening czyni mistrza, ale zawsze trzeba zacząć od solidnych podstaw teoretycznych. Bardziej zaawansowanym teoria nie raz wskazuje też drogi na skróty do patentów, do których pewnie samemu by się doszło, ale pozwala uniknąć błędów, nieraz bolesnych. Skąd czerpać wiedzę na temat bushcraftu? Na warsztat wzięliśmy pięć publikacji: „Sztuka wędrowania z plecakiem i biwakowania w terenie”, „Leśny niezbędnik rodzinny” oraz trylogię „Bushcraft: Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień”, „Bushcraft: Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?” i „Bushcraft dla zaawansowanych: Sztuka przetrwania w dziczy”.
Czytaj więcejLasoterapia z dziećmi
Kiedyś największą karą dla dziecka był szlaban na wyjścia z domu. Dziś, dla wielu młodych ludzi, karą jest oderwanie ich od ekranu komputera lub smartfona i wyjście na spacer do parku albo do lasu. Zmieniły się czasy, nie zmienił się jednak pozytywny wpływ obcowania z przyrodą na rozwijający się organizm dziecka, dlatego warto zawalczyć o to, by nasze pociechy od najmłodszych lat chciały spędzać czas na świeżym powietrzu. Pomocny może się w tym okazać poradnik „Lasoterapia z dziećmi”.
Czytaj więcejJej wysokość gęś. Opowieści o ptakach
Książki Jacka Karczewskiego zawsze urzekają prostotą stylu, gawędziarską formą i lekkością przekazu. O jednej z nich, „Nocy sów. Opowieściach z lasu”, pisaliśmy już na łamach „Lasu Polskiego” (nr 3/2022). Teraz czas na kolejną lekturę, za którą niewątpliwie stoi niezwykle szeroka wiedza, ogromna pasja i niepodważalna miłość do ptaków.
Czytaj więcejKwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury
Ogrodom już od starożytności przypisywano uzdrawiającą moc, wierząc że to właśnie kontakt z naturą może ukoić zmysły i ma pozytywny wpływ na nasze życie. W książce wydanej niedawno przez Wydawnictwo Agora – „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”, Sue Stuart-Smith przypomina nam, że dzięki pielęgnowaniu więzi z przyrodą możemy nie tylko odkryć samych siebie, lecz także odnaleźć spokój i szczęście.
Czytaj więcejKto czyta, żyje podwójnie
Książki o naturze cieszą się dużym zainteresowaniem i na rynku ciągle pojawiają się kolejne nowości. Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych tytułów w nieco innej formie niż zazwyczaj. Niektóre z nich wywołają kontrowersje lub skłonią do refleksji, inne porwą w niezwykłą przygodę po leśnym świecie i kulinarnych zakamarkach kuchni myśliwskiej.
Czytaj więcejŚwięta pana Misia
Nie śpij, bo umkną Ci tegoroczne święta! Cóż, święta zapewne nam wszystkim minęły niesamowicie szybko, ale pozostając jeszcze pod ich urokiem, warto zwrócić uwagę na nowości od Wydawnictwa Tekturka – dziś powiemy Wam kilka słów o „Świętach pana Misia”.
Czytaj więcejTajemnice ptasiej alkowy
Naprawdę sądziłam, że dr Andrzej Kruszewicz w swoich książkach wyczerpał ptasi temat w jakichś 150% – dwa tomy „Ptaków Polski”, książka dla dzieci „O ptakach”, „Skrzydlaci pacjenci”, „Trójkowe gawędy”, „Ornitologia nie tylko dla myśliwych”, a nawet „Kury ozdobne” to tylko część tytułów, które wyszły spod jego pióra. Jednak muszę przyznać, że zdecydowanie się myliłam.
Czytaj więcejLas książek – co warto przeczytać?
Dziś zaczniemy nieco inaczej! Przed nami długie jesienne wieczory, które są idealną okazją, by zrobić coś dla siebie. A jednym z ciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu jest oczywiście... czytanie! Właśnie dlatego, drodzy Czytelnicy, tym razem przychodzimy do Was z propozycjami książek, po które zdecydowanie warto sięgnąć tej jesieni.
Czytaj więcejLasoterapia
Życiu ludzi, zwierząt i roślin nieustannie towarzyszą choroby, które przyczyniają się do bólu, cierpienia i śmierci. Dlatego ludzie starają się chorobom zapobiegać. Gdy mimo to muszą się z nimi zmierzyć, wtedy podejmują leczenie. Wymyślono wiele metod i środków terapii. Obok tych bardzo radykalnych i nieprzyjemnych, jak chirurgia, chemio- czy radioterapia, stosowane są też nieco bardziej łagodne i przyjemne, jak muzykoterapia albo dogoterapia.
Czytaj więcejListowieść
Obok pięknych książek nie sposób przejść obojętnie, a „Listowieść” Richarda Powersa zdecydowanie się do takich zalicza. Jednak, jak to zwykle bywa przy książkach o tak imponującej objętości, pojawia się w głowie nieśmiałe pytanie – czy da przez nią przebrnąć? Czy ta historia o drzewach pochłonie mnie tak bardzo, że ocknę się dopiero po kilku godzinach z myślą „jeszcze tylko jeden rozdział”, aż ostatni z nich zacznie nieubłaganie dobiegać końca?
Czytaj więcejBieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami
Ta opowieść ma początek, ale nie ma końca. Tak zaczyna się jeden z rozdziałów książki Adriana Markowskiego, jednak odnoszę wrażenie, że można by to odnieść do całej, niezwykle barwnej opowieści autora o malowniczych Bieszczadach. Na pierwszy rzut oka ta książka może wydawać się przewodnikiem po terenach, które hipnotyzują swoim pięknem każdego miłośnika gór. I w pewnym sensie tak właśnie jest. Warto zabrać ją na wakacje i wraz z nią przemierzać kolejne szlaki, szukając swojej własnej ścieżki, ale nie można powiedzieć, że jest to typowy przewodnik, jakich wiele na sklepowych półkach. To raczej reportaż, w którym autor zagląda głębiej, prowadzi czytelnika po drogach i dróżkach, które prześwietla na wskroś, nadając metaforyczne znaczenie zarówno górom, jak i przyrodzie ogółem. Bo przecież wszyscy możemy podziwiać góry, ale każdy z nas odkryje w nich coś innego.
Czytaj więcejDzika książka o dzikach i o ich kuzynach
Któż lepiej mógłby opowiedzieć naszym milusińskim o życiu leśnych zwierząt niż autorka mieszkająca na skraju lasu, która dzień po dniu z zaciekawieniem obserwuje otaczającą ją przyrodę. „Dzika książka…” to propozycja niezwykle barwna, kolorowa i ciekawa.
Czytaj więcejJęzyki zwierząt
Macie ochotę na coś intrygującego i zaskakującego, a w dodatku kochacie zwierzęta i chcielibyście w końcu zrozumieć swoich pupili? Jeśli tak, to „Języki zwierząt” Evy Meijer zdecydowanie spełnią Wasze oczekiwania! No bo któż z nas nie zastanawiał się kiedyś, o czym plotkują zwierzęta? Okazuje się, że czasem nie tylko możemy podsłuchać, o czym gawędzą, ale nawet je... zrozumieć!
Czytaj więcejNiesamowite nasionka
Co mają ze sobą wspólnego lemury i wanilia? Co dawniej pomagało na ból zębów? Jakich nasion używali Majowie zamiast pieniędzy? Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć w najnowszej książce dla dzieci pt. „Niesamowite nasionka” Ewy Podleś.
Czytaj więcejZwierzęta w godłach
Czy z czasów szkolnych pamiętacie jeszcze uczenie się nazw państw, stolic i wyglądu flag? Teraz do kompletu tej wiedzy można dorzucić jeszcze godła państwowe, których głównymi bohaterami są zwierzęta. A w dodatku znacząco ułatwi to najnowsza książka Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”!
Czytaj więcejKuku Król
Książeczki dla dzieci dzielę na dwie grupy. Takie, które odkładam na półkę po obejrzeniu obrazków i pobieżnej lekturze treści, i takie, które czytam jednym tchem niczym beletrystykę dla dorosłych. I to właśnie do tej drugiej kategorii zdecydowanie zaliczam książkę Adama Stowera „Kuku Król”.
Czytaj więcejCo za ohyda! Po mrocznej stronie nauki
Pierwsze wrażenie? Intrygująca okładka. To ona zachęciła mnie do sięgnięcia po tę książkę. Dalej było jeszcze ciekawiej... Ale zacznijmy od początku. Czy to w ogóle książka dla leśnika? Tak! Bo zabiera nas w pasjonujący świat nauki, w tym m.in. entomologii. „Przegląd obrzydliwych, odpychających i absurdalnych aspektów działania naszych ciał, Ziemi i wszechświata” napisała Erika Engelhaupt, uznana dziennikarka naukowa i autorka popularnego bloga „National Geographic” o nazwie „Gory Details”. Książka zaskakuje już od pierwszego rozdziału...
Czytaj więcej