strona główna

Co warto przeczytać

Tajemnice ptasiej alkowy

Naprawdę sądziłam, że dr Andrzej Kruszewicz w swoich książkach wyczerpał ptasi temat w jakichś 150% – dwa tomy „Ptaków Polski”, książka dla dzieci „O ptakach”, „Skrzydlaci pacjenci”, „Trójkowe gawędy”, „Ornitologia nie tylko dla myśliwych”, a nawet „Kury ozdobne” to tylko część tytułów, które wyszły spod jego pióra. Jednak muszę przyznać, że zdecydowanie się myliłam.

Czytaj więcej

Las książek – co warto przeczytać?

Dziś zaczniemy nieco inaczej! Przed nami długie jesienne wieczory, które są idealną okazją, by zrobić coś dla siebie. A jednym z ciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu jest oczywiście... czytanie! Właśnie dlatego, drodzy Czytelnicy, tym razem przychodzimy do Was z propozycjami książek, po które zdecydowanie warto sięgnąć tej jesieni.

Czytaj więcej

Lasoterapia

Życiu ludzi, zwierząt i roślin nieustannie towarzyszą choroby, które przyczyniają się do bólu, cierpienia i śmierci. Dlatego ludzie starają się chorobom zapobiegać. Gdy mimo to muszą się z nimi zmierzyć, wtedy podejmują leczenie. Wymyślono wiele metod i środków terapii. Obok tych bardzo radykalnych i nieprzyjemnych, jak chirurgia, chemio- czy radioterapia, stosowane są też nieco bardziej łagodne i przyjemne, jak muzykoterapia albo dogoterapia.

Czytaj więcej

Listowieść

Obok pięknych książek nie sposób przejść obojętnie, a „Listowieść” Richarda Powersa zdecydowanie się do takich zalicza. Jednak, jak to zwykle bywa przy książkach o tak imponującej objętości, pojawia się w głowie nieśmiałe pytanie – czy da przez nią przebrnąć? Czy ta historia o drzewach pochłonie mnie tak bardzo, że ocknę się dopiero po kilku godzinach z myślą „jeszcze tylko jeden rozdział”, aż ostatni z nich zacznie nieubłaganie dobiegać końca?

Czytaj więcej

Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami

Ta opowieść ma początek, ale nie ma końca. Tak zaczyna się jeden z rozdziałów książki Adriana Markowskiego, jednak odnoszę wrażenie, że można by to odnieść do całej, niezwykle barwnej opowieści autora o malowniczych Bieszczadach. Na pierwszy rzut oka ta książka może wydawać się przewodnikiem po terenach, które hipnotyzują swoim pięknem każdego miłośnika gór. I w pewnym sensie tak właśnie jest. Warto zabrać ją na wakacje i wraz z nią przemierzać kolejne szlaki, szukając swojej własnej ścieżki, ale nie można powiedzieć, że jest to typowy przewodnik, jakich wiele na sklepowych półkach. To raczej reportaż, w którym autor zagląda głębiej, prowadzi czytelnika po drogach i dróżkach, które prześwietla na wskroś, nadając metaforyczne znaczenie zarówno górom, jak i przyrodzie ogółem. Bo przecież wszyscy możemy podziwiać góry, ale każdy z nas odkryje w nich coś innego.

Czytaj więcej

Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach

Któż lepiej mógłby opowiedzieć naszym milusińskim o życiu leśnych zwierząt niż autorka mieszkająca na skraju lasu, która dzień po dniu z zaciekawieniem obserwuje otaczającą ją przyrodę. „Dzika książka…” to propozycja niezwykle barwna, kolorowa i ciekawa.

Czytaj więcej

Języki zwierząt

Macie ochotę na coś intrygującego i zaskakującego, a w dodatku kochacie zwierzęta i chcielibyście w końcu zrozumieć swoich pupili? Jeśli tak, to „Języki zwierząt” Evy Meijer zdecydowanie spełnią Wasze oczekiwania! No bo któż z nas nie zastanawiał się kiedyś, o czym plotkują zwierzęta? Okazuje się, że czasem nie tylko możemy podsłuchać, o czym gawędzą, ale nawet je... zrozumieć!

Czytaj więcej

Niesamowite nasionka

Co mają ze sobą wspólnego lemury i wanilia? Co dawniej pomagało na ból zębów? Jakich nasion używali Majowie zamiast pieniędzy? Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć w najnowszej książce dla dzieci pt. „Niesamowite nasionka” Ewy Podleś.

Czytaj więcej

Zwierzęta w godłach

Czy z czasów szkolnych pamiętacie jeszcze uczenie się nazw państw, stolic i wyglądu flag? Teraz do kompletu tej wiedzy można dorzucić jeszcze godła państwowe, których głównymi bohaterami są zwierzęta. A w dodatku znacząco ułatwi to najnowsza książka Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”!

Czytaj więcej

Kuku Król

Książeczki dla dzieci dzielę na dwie grupy. Takie, które odkładam na półkę po obejrzeniu obrazków i pobieżnej lekturze treści, i takie, które czytam jednym tchem niczym beletrystykę dla dorosłych. I to właśnie do tej drugiej kategorii zdecydowanie zaliczam książkę Adama Stowera „Kuku Król”.

Czytaj więcej

Co za ohyda! Po mrocznej stronie nauki

Pierwsze wrażenie? Intrygująca okładka. To ona zachęciła mnie do sięgnięcia po tę książkę. Dalej było jeszcze ciekawiej... Ale zacznijmy od początku. Czy to w ogóle książka dla leśnika? Tak! Bo zabiera nas w pasjonujący świat nauki, w tym m.in. entomologii. „Przegląd obrzydliwych, odpychających i absurdalnych aspektów działania naszych ciał, Ziemi i wszechświata” napisała Erika Engelhaupt, uznana dziennikarka naukowa i autorka popularnego bloga „National Geographic” o nazwie „Gory Details”. Książka zaskakuje już od pierwszego rozdziału...

Czytaj więcej

Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych

Kiedy specjaliści zabierają się za pisanie, zwykle oczekujemy inspirujących i pełnych ciekawych rozwiązań poradników. Mary Reynolds, irlandzka architekt krajobrazu, dostarcza nam jednak czegoś więcej. Czytając „Ogrodowe przebudzenie”, można poczuć, że autorka zabiera nas w piękny, nieco enigmatyczny i bardzo hipnotyzujący sen, w którym opowiada zarówno o jej inspiracjach, jak i samej sobie.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Krasnystaw. Historia administracji i gospodarki leśnej (1799–2020)

Książka została wydana w ubiegłym roku z okazji 100-lecia istnienia Nadleśnictwa Krasnystaw. Obszerną monografię zdobią kolorowe i czarno-białe zdjęcia, archiwalne materiały oraz mapy dokumentujące dzieje krasnostawskich lasów i leśników. Wiele z nich (zwłaszcza tych wiekowych) zachwyca kunsztem wykonania i pietyzmem kaligrafii. Pozwalają one czytelnikowi przenieść się w odległe czasy i poczuć niezwykłą atmosferę opisywanych wydarzeń.  

Czytaj więcej

Histeria urbanogenes

Zapewne wiele osób pamięta, jak dużo zainteresowania wzbudził swoją książką pt. „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami” Andrzej Kruszewicz, ceniony dyrektor warszawskiego zoo. Publikacja wywołała mnóstwo kontrowersji, ponieważ autor pisał w niej otwarcie o naszym karygodnym podejściu do zwierząt, uświadamiając nam tym samym, jak wiele elementów w naszym codziennym życiu przyczynia się do niszczenia otaczającego nas świata. Okazuje się, że temat nie został jeszcze wyczerpany, być może też komentarze i opinie, które pojawiły się na temat „Hipokryzji”, zmotywowały Kruszewicza do kontunuowania swoich przemyśleń. Dokonał tego w swojej kolejnej fenomenalnej książce „Histeria urbanogenes”.

Czytaj więcej

Dzieci i przyroda. Wzmacnianie więzi

Trwający lockdown wszystkim daje w kość, ale pomimo wielu utrudnień ten czas może być też w pewien sposób twórczy. Jeszcze rok temu nikt nie pomyślałby, że zostaniemy właściwie odcięci od świata zewnętrznego, a dzieci zamiast do szkół pójdą na „koronaferie”, których już wszyscy mają po dziurki w nosie. Zespół Bardzo Młodej Kultury, działający przy Małopolskim Instytucie Kultury, miał szerokie plany spotkań w minionym roku, z których niestety niewiele wyszło. W zamian udało się jednak zorganizować online sześć „świetlic przyrodniczych”. W ich trakcie eksperci od edukacji alternatywnej rozmawiali o tym, jak radzić sobie w obecnych trudnych czasach. Na podstawie tych wykładów powstały artykuły, złożone ostatecznie w publikację cyfrową: „Dzieci i przyroda. Wzmacnianie więzi”.

Czytaj więcej

W Prastarym Lesie

W pełnej przygód opowieści debiutująca autorka – miłośniczka książek i natury – Alicja Kalinowska, porusza ważny temat ochrony przyrody. Podkreśla, że jest ona dobrem, o które trzeba dbać, bo dokonanych zniszczeń nie da się łatwo naprawić. Ta historia, w której oprócz sympatycznych zwierząt pojawiają się również postaci z mitologii słowiańskiej, trochę uczy, trochę bawi, a przede wszystkim wzrusza i uwrażliwia Czytelnika.

Czytaj więcej

Chodźże na pole!

Koronawirus wiele zmienił – przede wszystkim to, w jaki sposób i gdzie spędzamy czas wolny. Po miesiącach życia w zamknięciu, pracy i nauki przy kuchennym stole jeszcze bardziej niż dotychczas poczuliśmy konieczność połączenia się z naturą.... I właśnie z tego powodu powstał spacerownik Chodźże na pole! autorstwa ekspertów z Fundacji Dzieci w Naturę, których  celem jest zachęcanie do obcowania z naturą poprzez edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i rodziców.

Czytaj więcej

Czwarta przyroda. Sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich

Dostęp do przyrody w miastach wydaje się towarem deficytowym. Parków raczej nie przybywa, urbanizacja rozlewa się na coraz większe obszary i już trudniej jest znaleźć oazę spokoju w zgiełku. Jednak okazuje się, że ludzie nie zawsze chcą uporządkowanych trawników, równych parkanów i wypielęgnowanych drzew. W świetle ich potrzeb tereny, na które dotychczas spoglądano niechętnie – poprzemysłowe nieużytki, ruderalne zarośla, porzucone kamieniołomy lub pola, na które wraca przyroda, nabierają nowego znaczenia.

Czytaj więcej

Dobre z lasu, czyli natura od kuchni

Kuchenne rewolucje czy powrót do tradycji? Lasy Państwowe postanowiły oddać w ręce mistrzów kuchni i domowych smakoszy obszerną książkę o gotowaniu w zgodzie z naturą. Estetycznie wydana i bogato ilustrowana pozycja jest czymś więcej niż tylko literaturą dla amatorów gotowania.

Czytaj więcej

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół Thor Hanson Wyd. Bukowy Las, s. 288 Thor Hanson raczy nas kolejną książką, tym razem poświęconą sekretom pszczół. To ostatnimi czasy temat modny, często wręcz komercjalizowany. Kupić można domki dla pszczół, specjalne mieszanki roślin zielnych do ogródka, w miastach zakłada się remizy dla zapylaczy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by poświęcić chwilę czasu na lekturę o pszczołach. Nie tylko miodnych, bowiem autor postanowił zwrócić uwagę na ich mocno niedoceniane, a równie pracowite kuzynki: miesierki, trzmiele, murarki, pszczolinki, porobnice, zadrzechnie, makatki i wiele innym.

Czytaj więcej