Aktualności
Gołuchowska zagroda żubrów – 45 lat historii
Pod koniec kwietnia, 45 lat temu, przyjechały do Gołuchowa pierwsze żubry. Polska, wiodący kraj w procesie przywracania tych zwierząt środowisku naturalnemu, wzbogaciła się o kolejne miejsce, w którym zapoczątkowano ich zagrodową hodowlę
Czytaj więcejTechniczna Grupa FSC – Finalizacja standardu
21 kwietnia 2022 r. FSC International zarejestrowało Techniczną Grupę Roboczą (TWG – Technical Working Group), której zadaniem będzie finalizacja prac nad ostatecznym projektem standardu FSC dla Polski. Obecnie certyfikacja odbywa się bez zmian – w oparciu o krajowy standard FSC-STD-POL-01-2-2013 obowiązujący od 2013 roku. Powołanie TWG ma związek z rozwiązaniem Grupy Opracowującej Krajowy Standard, która nie była w stanie zakończyć prac związanych z rewizją krajowego standardu trwających od 2018 roku.
Czytaj więcejWyniki inwentaryzacji przyrodniczej i raportu OOŚ – Przepisy wchodzą w życie
Minister klimatu i środowiska określa i ujednolica formaty dokumentacji elektronicznej zawierającej wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Dzięki rozporządzeniu zapewniona zostanie możliwość przeszukiwania tekstu, a wyniki inwentaryzacji przyrodniczej będą mogły być przetwarzane w systemach informacji przestrzennej.
Czytaj więcejNowy park narodowy? – Ministrowie o przyrodzie raciborskiej
Konferencja pt. „Przyroda ziemi raciborskiej”, zainicjonowana przez wiceministra Michała Wosia, może być początkiem stworzenia 24 parku narodowego w Polsce. – Mogę jedynie przyklasnąć [temu pomysłowi] – mówiła Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i klimatu, główny konserwator przyrody.
Czytaj więcejRekordowy przychód – STIHL podsumowuje rok 2021
W dniu 26 kwietnia w siedzibie firmy STIHL w Waiblingen odbyła się konferencja prasowa podczas której przedstawiono wyniki firmy osiągnięte w roku 2021. Grupa STIHL osiągnęła w ubiegłym roku rekordowe przychody w wysokości 5,06 mld euro, co oznacza wzrost o 10,4% w porównaniu z rokiem 2020. Mimo że globalne utrudnienia w łańcuchach dostaw i niedostępność niektórych materiałów, mocy produkcyjnych i personelu znacząco wpłynęły na sytuację na rynku zaopatrzenia, STIHL nadal był w stanie utrzymać produkcję dzięki proaktywnemu planowaniu. Zatrudnienie w Grupie STIHL na dzień 31 grudnia 2021 r. wynosiło 20 094 osób.
Czytaj więcejTechnologie odbioru i ewidencji drewna – nowoczesne rozwiązania
Zapraszamy do udziału w konferencji, której organizatorami są redakcje dwutygodnika „Las Polski” i miesięcznika „Drwal”. Wydarzenie odbywać się będzie w ramach cyklu konferencji „Las jutra”: „Technologie odbioru i ewidencji drewna – nowoczesne rozwiązania”.
Czytaj więcejEUSTAFOR z nową strategią – Zmiany klimatu, bioróżnorodność i leśnictwo wielofunkcyjne
Artykuł sponsorowanyEuropejskie Zrzeszenie Zarządców Lasów Państwowych (EUSTAFOR) od 9 marca ma nową strategię. Leśnicy z 25 krajów europejskich należących do zrzeszenia postawili na obszary związane z nową polityką UE, takie jak zmiany klimatyczne, bioróżnorodność czy wielofunkcyjne leśnictwo. Zgromadzenie Ogólne EUSTAFOR zatwierdziło nową Strategię EUSTAFOR-u na lata 2022–26. Została ona opracowana w odpowiedzi na nadchodzące zmiany polityki w zakresie leśnictwa i społeczne postulaty. Ponadto łączy w sobie wyzwania oraz szanse określone przez członków organizacji zrzeszonych w ramach EUSTAFOR-u w osiąganiu strategicznych celów lasów państwowych oraz definiuje działania, jakie powinny być podjęte w nadchodzących latach.
Czytaj więcejSpotkanie polsko-fińskie – Wspólne wątpliwości
– Zakończyliśmy prace nad wspólnym listem państw do Komisji Europejskiej w sprawie wdrażania nowej strategii leśnej. Chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować za to, że Finlandia znalazła się wśród 12 krajów popierających inicjatywę wspólnego wyrażenia wątpliwości do obecnych unijnych działań – powiedział wiceminister Edward Siarka podczas wideokonferencji z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa Finlandii Jukka Ihanusem. Było to kolejne spotkanie dotyczące unijnej polityki leśnej i klimatycznej.
Czytaj więcejRada ds. Środowiska – O unijnych strategiach ws. bioróżnorodności i leśnictwa
– Polski model gospodarki leśnej, kształtowany przez pokolenia, jest najlepszym ze sposobów czynnej ochrony przyrody i powinien być utrzymany – powiedział doradca prezydenta Paweł Sałek po posiedzeniu Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Dyskutowano na niej o wpływie dwóch unijnych dokumentów – strategii bioróżnorodności oraz strategii dotyczącej lasów. W posiedzeniu wzięli udział m.in. wiceminister Edward Siarka oraz główny konserwator przyrody Małgorzata Golińska.
Czytaj więcejZjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ZLP w RP – Nowe władze Związku
W podwarszawskim Sękocinie w dniach 24–25 marca 2022 r. obradował Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Leśników Polskich w RP. Na sali obrad spotkało się blisko 140 delegatów reprezentujących 400 organizacji zakładowych z Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa, szkół leśnych i Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Poprzedni Zjazd Sprawozdawczy odbył się w marcu 2019 roku. W związku z pandemią nie było bowiem możliwe zorganizowanie ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów w roku 2020 i 2021.
Czytaj więcejRDLP w Gdańsku bez certyfikatu? – „Czarna seria” FSC
Jak możemy przeczytać na stronie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, istnieje uzasadniona obawa, wyrażona przez samego dyrektora RDLP w Gdańsku, Bartłomieja Obajtka, że jeszcze w tym roku gdańska dyrekcja wstrzyma utrzymanie certyfikatu FSC. Spowodowane jest to m.in. rozwiązaniem Grupy Opracowujące Krajowy Standard FSC. Jak czytamy w piśmie dyrektora Obajtka: W związku z rozwiązaniem w dniu 11 lutego 2022 r. przez FSC International działającej od 2018 r. Grupy Opracowującej Krajowy Standard FSC, powstały uzasadnione wątpliwości dotyczące sposobu wypracowywania przez Techniczną Grupę Roboczą nowego Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej, a w szczególności możliwego braku udziału w pracach nad ww. dokumentem przedstawicieli PGL LP. Dotychczasowa polityka FSC International, procedowane propozycje zmian w tym zakresie, wskazują na forsowanie zapisów zmierzających do dowolnej interpretacji w wielu istotnych obszarach (między innymi wyznaczanie lasów HCVF), pozbawionych oparcia w uregulowaniach prawnych, jasnych i spójnych celów oraz kryteriów przyrodniczych opartych na podstawach naukowych, mających potencjalnie negatywny wpływ na dotychczasowy model funkcjonowania gospodarki leśnej i największego zarządcy lasów w Polsce.
Czytaj więcejEuropejska Rada ds. Badań Naukowych – Poszukiwani kandydaci
Członkowie Rady Naukowej ERC są powoływani przez Komisję na podstawie zaleceń Komitetu Identyfikacyjnego. Dlatego Komitet wystosował do głównych organizacji reprezentujących europejskie środowisko naukowe listy konsultacyjne w sprawie nominacji odpowiednich kandydatów. Z zadowoleniem przyjmie jednak nominacje również od innych organizacji reprezentujących europejskie badania naukowe.
Czytaj więcejPrzygotowanie wojskowe w LP – Trening pracowników
Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, kilka tysięcy pracowników z PGNiG ma przejść m.in. zajęcia z cyberbezpieczństwa, trening wojskowy mają odbyć także pracownicy Lasów Państwowych.
Czytaj więcejPierwsze problemy z surowcem – Pozyskanie stoi, potrzebna waloryzacja stawek
Jak informuje portal drewno.pl, ceny większości sortymentów surowca drzewnego sprzedawanego przez Lasy Państwowe na aukcjach e-drewno wzrosły o ponad 100% w stosunku do cen sprzed roku. Mimo zawartych umów część tartaków zgłasza problemy z dostawami surowca drzewnego. Przyczyną są problemy z jego pozyskaniem.
Czytaj więcejMiędzynarodowy Dzień Lasów – „Leśna szkoła z klimatem”
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Edward Siarka wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Lasów w Nadleśnictwie Celestynów (RDLP w Warszawie).
Czytaj więcejUnijna polityka klimatyczna – Seria spotkań ministerialnych
Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, spotkał się z Martinem Kováč, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej, a także z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier Sándorem Szentpéteri. Spotkanie odbyło się 16 marca i było kolejnym w ramach cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki leśnej i klimatycznej. Minister Siarka zaznaczył na początku spotkania, że: – Bardzo istotna i cenna jest dla mnie możliwość bezpośredniej wymiany opinii na forum międzynarodowym w kwestii unijnej polityki leśnej i klimatycznej.
Czytaj więcejPodsumowanie programu zwalczania ASF – Wirus powstrzymany na wschodzie kraju
3 marca w siedzibie głównej Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie podsumowano efekty „Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”. W spotkaniu wzięli udział: łowczy krajowy Paweł Lisiak, europosłanka Andżelika Możdżanowska, wiceprzewodnicząca Intergrupy Parlamentu Europejskiego „Różnorodność bio-logiczna. Łowiectwo. Tereny wiejskie”, a także członkowie Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy ZG PZŁ, łowczy okręgowi z najbardziej narażonych terenów oraz przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Hamulecki.
Czytaj więcejPolityka klimatyczna i leśnictwo – Polsko-rumuńskie konsultacje
Polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo to główne tematy rozmów w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca, udział wzięli pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
Czytaj więcejŚwiatowy Dzień Dzikiej Przyrody – Żubr naszym symbolem
Wiceminister Małgorzata Golińska wzięła udział w konferencji „World Wildlife Day”, która została zorganizowana 3 marca przez Ministerstwo Zmian Klimatu i Środowiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Podczas spotkania wiceminister powiedziała, że: – Polska może poszczycić się długą historią ochrony przyrody. Obecnie wysiłki kierujemy w stronę budowania przychylności lokalnych społeczności dla działań wspierających ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego. Dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Czytaj więcej