strona główna

Aktualności

...powieźli i żubra

24 listopada w Puszczy Augustowskiej odłowiono 7-letniego żubra, który przyszedł tam z Puszczy Boreckiej lub też z Litwy. Widziano go w nadleśnictwach Szczebra i Pomorze, szczególnie jednak upodobał sobie teren Głębokiego Brodu. – To taki żubr-wędrowniczek – mówi Tadeusz Wilczyński, tamtejszy nadleśniczy. – Po raz pierwszy pojawił się u nas w październiku, kolejny raz przyszedł na początku listopada. Wtedy zauważyliśmy, że ma problemy z tylną lewą nogą. Nad pęciną zaciśnięty był drut.  

Czytaj więcej

W Puszczykowie o zamieraniu drzewostanów liściastych

Jaka jest przyczyna zamierania w naszym kraju dębów i jesionów? Czy tylko wahania wód gruntowych? Jaka w tym wszystkim jest rola grzybów z rodzaju Phytophthora, a jaka szkodników wtórnych, takich jak opiętki, i owadów liściożernych, takich jak zwójki i miernikowce? Jak możemy przeciwdziałać temu zjawisku? Czy problem ten w przyszłości dotknie także buki i olsze? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy zorganizowanej w dniach 14–15 listopada br. w Puszczykowie międzynarodowej konferencji „Możliwości ograniczania zjawiska zamierania drzewostanów liściastych metodami hodowlano-ochronnymi”.

Czytaj więcej

Narada urządzeniowa

Nadleśnictwo Bełchatów jest ewenementem w skali kraju pod względem ilości problemów związanych z aktualizacją stanu posiadania gruntów – ma tu miejsce ciągły ruch gruntów pomiędzy Nadleśnictwem a Kopalnią Węgla Brunatnego. – Na dzień dzisiejszy bilans powierzchni wygląda mniej więcej fifty-fifty – tyle, ile wzięli, tyle nam przekazali terenów zrekultywowanych – mówi nadleśniczy Ryszard Bijak, gospodarz terenu. Nic więc dziwnego, że właśnie to miejsce odwiedzili podczas części terenowej uczestnicy narady roboczej naczelników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych właściwych do spraw stanu posiadania i urządzania lasu, która odbyła się w dniach 10–12 października br. w Spale.

Czytaj więcej

Nowy naczelny

Wraz z 20. numerem „Lasu Polskiego” zmienił się redaktor naczelny naszego pisma. 30 września br. przestał nim być Artur Sawicki, pełniący to stanowisko od prawie sześciu lat. Jego miejsce zajął dotychczasowy sekretarz redakcji Krzysztof Kajzer. – "Las Polski" pozostaje w dobrych rękach i wierzę głęboko, że nadal będzie Waszą leśną gazetą, z którą będziecie się utożsamiać – napisał w pożegnalnym liście do czytelników Artur Sawicki. – Dołożę wszelkich starań, aby była to gazeta, na łamach której znajdziecie nie tylko rzetelną informację, ale także pomoc w rozwiązywaniu własnych problemów – przywitał odbiorców nowy redaktor naczelny.

Czytaj więcej

XXI Światowy Kongres IUFRO

Międzynarodowa Unia Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO - The International Union of Forest Research Organisation), jako niezależna instytucja naukowa powstała w 1892 r. i od tego czasu pełni wiodącą rolę w tworzeniu sieci współpracy w naukach leśnych i pokrewnych leśnictwu. Jest organizacją pozarządową skupiającą ponad 15 000 uczonych o różnych specjalnościach, pracujących w ponad 700 instytutach badawczych w stu kilkudziesięciu krajach świata. Podstawowym celem IUFRO jest promocja współpracy międzynarodowej w badaniach w zakresie nauk leśnych i nauk pokrewnych oraz tworzenie platformy wymiany poglądów i doświadczeń nad rolą lasów w życiu społeczeństw. Wszystkie te cele IUFRO pełni z ogromnymi sukcesami, stając się z biegiem czasu jedyną o zasięgu globalnym organizacją promującą i rozwijającą badania leśne i pokrewne leśnictwu.W ciągu swojej ponad 110-letniej historii, IUFRO dokonało wielu przełomowych zmian w rozumieniu i postrzeganiu leśnictwa. W tym ogromnym, zbiorowym wkładzie IUFRO szczególne znaczenie dla rozwoju nauk leśnych i pokrewnych upatruje się w wynikach dorobku Kongresów Światowych IUFRO.

Czytaj więcej

Leśnicy w nowym parlamencie

W tegorocznych wyborach do Sejmu kandydowały 64 osoby deklarujące jako swój zawód „leśnik”. Mandat posła otrzymało pięciu: Stanisław Żelichowski (PSL), Jan Szyszko (PiS), Jerzy Antoni Gosiewski (PiS), Marian Tomasz Goliński (PiS) i Piotr Cybulski (PO). Do Senatu kandydowało dwóch leśników, jednak żaden z nich nie zdobył mandatu senatora.  Źródło: Wirtualne Lasy (www.lasy.pl)

Czytaj więcej

Entomolodzy leśni w Waplewie

Wieloletnią tradycją spotkań i wymiany poglądów między miłośnikami entomologii leśnej jest coroczna konferencja organizowana na jesieni przez Komisję Ochrony Zasobów Leśnych PTL, Instytut Badawczy Leśnictwa i rdLP organizującą konferencje na swoim terenie. W bieżącym roku tematami konferencji zorganizowanej w WDW „Warmia” w Waplewie (Nadleśnictwo Olsztynek, RDLP w Olsztynie) były: „Działania gospodarki leśnej, a ochrona różnorodności biologicznej” oraz „Nowe oraz mało poznane owady szkodliwe występujące w lasach”.

Czytaj więcej

Czat z dyrektorem

28 września 2005 r. odbył się czat internetowy z dyrektorem generalnym LP Januszem Dawidziukiem. Najciekawsze fragmenty opublikowaliśmy w numerze 20/2005 "Lasu Polskiego". Pełny zapis czatu znajduje się tutaj.

Czytaj więcej

Regionalne Dni Lasu w Strzyżowie

Czy wszystko się uda? Czy o wszystkim pamiętaliśmy? Czy pogoda dopisze? Rankiem 19 września pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów z trudem ukrywali zdenerwowanie. To właśnie im przyszło w udziale organizowanie tegorocznych obchodów Regionalnych Dni Lasu krośnieńskiej RDLP. Na szczęście po deszczowym weekendzie nastał wyjątkowo słoneczny poniedziałek. Trzysta parasolek, przygotowanych na wszelki wypadek, spędziło ten dzień w kartonowym pudle.

Czytaj więcej

Raport o stanie lasów

Konferencja prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Sejmie była planowana początkowo na 26 lipca, jednakże w tym terminie jej przeprowadzenie okazało się niemożliwe ze względu na burzliwą manifestację górników, która praktycznie uniemożliwiała komukolwiek dotarcie do gmachu na Wiejskiej.Jednak następnego dnia dyrektorzy Kot, Lenart, Wójcik i Zaleski (dyrektor Dawidziuk był na urlopie) spotkali się w Sejmie z gronem dziennikarzy, którym wręczono wydany bardzo starannie pod względem edytorskim Raport o stanie lasów w Polsce za 2004 rok.

Czytaj więcej

Targi w Tucholi

W dniach 28-30 czerwca 2005 r. na terenach leśnych koło Tucholi odbyły się IX Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska "Eko-Las", organizowane przez Targi Bydgoskie SAWO przy współpracy z RDLP w Toruniu. „Eko-Las” jest jedyną imprezą targową w kraju, organizowaną w całości w lesie. Miejscem tegorocznej prezentacji były powierzchnie leśne położone w pobliżu Tucholi. W targach wzięło udział 71 wystawców a ogólna powierzchnia stoisk ekspozycyjnych i stanowisk demonstracyjnych obejmowała ponad 12 tys. metrów kwadratowych. Te dane wskazują na wzrost liczby wystawców (10%) oraz wielkość zamówionej powierzchni (15%) w porównaniu do roku ubiegłego.

Czytaj więcej

Porozumienie podpisane!

28 czerwca 2005 r., pierwszego dnia trwania targów leśnych w Tucholi, doszło do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy organizatorami polskich leśnych imprez targowych. Od dawna mówiło się bowiem, że dwie takie imprezy w roku to zdecydowanie za dużo. Od przyszłego roku targi leśne w naszym kraju odbywać się będą raz w roku, na przemian w Rogowie i w Tucholi. Na gospodarza przyszłorocznej imprezy wybrana została Tuchola ze względu na to, że obchodzić wówczas będzie jubileusz 10-lecia. 

Czytaj więcej

60-lecie RDLP w Szczecinku

21 czerwca 2005 r. w Orzechowie Morskim odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Uczestniczyło w nich około 470 osób - leśników i sympatyków leśnictwa z całego kraju.Kliknij "czytaj dalej" by zobaczyć zdjęcia.

Czytaj więcej

Centralne Obchody Dni Lasu 2005 r.

Z okazji Dni Lasu połączonych w tym roku z jubileuszem 125–lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w sobotę 11 czerwca 2005 roku w Radomiu odbyły się Centralne Obchody Dni Lasu. W uroczystościach uczestniczyli m.in. minister środowiska Tomasz Podgajniak, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie oraz leśnicy z całej Polski.

Czytaj więcej

Ochrona leśnych zasobów genowych

W dniach 7-10 czerwca 2005 r. w OSW Malinówka (RDLP w Białymstoku) miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Ochrona leśnych zasobów genowych i hodowla selekcyjna dzrew leśnych w Polsce – stan i perspektywy".Więcej w sierpniowym numerze "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Elmia Wood 2005

1-4 czerwca 2005, Jonkoping, Szwecja. Ponad 460 wystawców, przeszło 50 tysięcy zwiedzających, około 200 akredytowanych dziennikarzy - w tym ekipa "Lasu Polskiego". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z największych targów leśnych na świecie! >> zobacz zdjęcia

Czytaj więcej

Spłonęła leśniczówka w Bieszczadach

W ostatni długi majowy weekend spłonęła leśniczówka Widełki (Nadleśnictwo Stuposiany). Dach nad głową stracili Anna i Bolesław Drzazgowie, ich syn Janik i jego żona Asia. Pan Bolesław przepracował w Lasach Państwowych 46 lat, w tym 35 lat jako leśniczy Leśnictwa Widełki, w ubiegłym roku przeszedł na emeryturę. Jego żona Anna jest również pracownikiem LP, pracuje w Nadleśnictwie Stuposiany na stanowisku specjalisty ds. osobowych. W pożarze spłonął cały dobytek Państwa Drzazgów, rodzina pozostała w tym, co miała na sobie w chwili pożaru.

Czytaj więcej

Znów powiało

30 maja 2005 około godziny 18:30 w rejonie Lasów Rychtalskich przeszła silna wichura połączona z potężnym gradobiciem i obfitymi opadami deszczu. Żywioł szalał około pół godziny. Po burzy nastała cisza i ludzkim oczom ukazał się dramatyczny krajobraz: połamane drzewa, uszkodzone samochody, zniszczona sieć energetyczna i telefoniczna. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Oleśnica i Oława (RDLP we Wrocławiu), gdzie szkody szacuje się odpowiednio na 83 i 6  tys. m3 powalonego drewna, oraz Nadleśnictwo Syców (RDLP w Poznaniu) – 61 tys. m3.

Czytaj więcej

Targi Leśne Rogów 2005

W dniach 17-19 maja odbyła się już IX edycja Targów organizowanych przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW wspólnie z Biurem Reklamy S.A. Zarządu Targów Warszawskich.W uroczystości otwarcia udział wzięli m. in. dyrektor generalny LP Janusz Dawidziuk oraz JM rektor SGGW, prof. Tomasz Borecki, którzy tradycyjnie objęli patronat nad Targami. W inauguracji uczestniczyli również posłowie Stanisław Żelichowski (PSL), Andrzej Lepper i Stanisław Łyżwiński (Samoobrona RP), a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i wielu innych gości. W przemówieniach VIP-ów nie dominowały bynajmniej sprawy targowe - tematem przewodnim stało się zachowanie obecnej struktury funkcjonowania PGL LP.

Czytaj więcej

Rada nas chwali

Niezależny, odważny, wiarygodny, autonomiczny… - takie opinie na temat „Lasu Polskiego” padły na posiedzeniu Rady Programowej, które odbyło się w dniach 6-7 maja w Białowieży. Rada Programowa nie poprzestała oczywiście na kadzeniu nam – wysłuchaliśmy także rzeczowych głosów krytyki pod adresem naszego dwutygodnika. Uwagi dotyczyły jakości zdjęć (ta się jednak ostatnio poprawiła!), literówek (mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji zwalczania przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu komputerowego nie udało się jeszcze w naszej redakcji całkowicie wytępić pewnego złośliwego zwierzątka o wdzięcznej nazwie chochlik drukarski – Ridiculus typographus) oraz kilku drobnych wpadek edytorskich (np. nieuwzględnienia Morza Czarnego na mapie Europy…).

Czytaj więcej