strona główna

Aktualności

Perspektywy pracy

16 marca br. w siedzibie Zarządu Głównego SITLiD w Warszawie odbyło się spotkanie młodej kadry leśnictwa z Naczelnikiem Wydziału Kadr i Szkoleń Edwinem Drobkiewiczem. Organizatorem spotkania był Jacek Sagan, członek Komisji ds. Młodej Kadry. Naczelnik Drobkiewicz przedstawił historię, stan obecny i perspektywy polityki kadrowej LP. Zapoznał także zebranych z propozycjami zmian w zasadach przyjęć na staż oraz do pracy.

Czytaj więcej

Roboczo o przyszłości

Dwadzieścia oddziałów, 3613 członków, z czego 88% to pracownicy LP oraz 124-letnia tradycja - oto krótka charakterystyka Polskiego Towarzystwa Leśnego. 10 marca br. w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym Laski (LZD w Siemianicach) odbyło się robocze spotkanie pt. ,Kierunki rozwoju PTL - stowarzyszenia naukowo-zawodowego".

Czytaj więcej

O gdańskiej edukacji

28 lutego br., w siedzibie RDLP w Gdańsku odbyło się spotkanie edukatorów ze wszystkich nadleśnictw gdańskiej dyrekcji. W trakcie zebrania podsumowano osiągnięcia na polu edukacji przyrodniczo-leśnej w minionym roku. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem był z pewnością Festyn Leśny na molo w Sopocie, w którym uczestniczyły tysiące mieszkańców Trójmiasta. Sukces przedsięwzięcia i jego bardzo pozytywny oddźwięk wśród lokalnej społeczności sprawiły, że impreza ta będzie się odbywać cyklicznie.

Czytaj więcej

Kawałek równika znaleziony w Puszczy Białowieskiej

W rejonie Hajnówki pracownik Polskiej Akademii Nauk natrafił na fragment równika biegnący w kierunku Kleszczeli. - Miałem ze sobą zeszyt, ołówek i spisywałem żubry - opowiada dr Witold Piesiewicz, pracownik PAN. - I wtedy zauważyłem, że coś dziwnego wystaje spod ściółki. Z początku pomyślałem, że to zwykły południk. Wskazywał na to jego kierunek, ale jak się potem okazało, był to jednak równik. Ekspertyza równika wykonana w laboratorium PAN w Lublinie potwierdziła jego autentyczność. - Pamiętajmy o tym, że natrafiliśmy na równik właśnie w Puszczy Białowieskiej - tłumaczy prof. Jan Szyszko-Saniewicz. - Jest to w końcu ostatni naturalny tego rodzaju kompleks leśny w Europie. Podejrzewam, że fragmenty równika mogły się znajdować w wielu miejscach na naszym kontynencie, ale nierozważna gospodarka leśna prowadzona przez człowieka mogła doprowadzić do jego degradacji.

Czytaj więcej

Nowe zasady?

Powołanie Komisji Leśno-Drzewnej, wprowadzenie kategorii "odbiorców stabilizujących", którym przysługiwałyby wieloletnie przyrzeczenia surowcowe, ujednolicenie procedur sprzedaży drewna we wszystkich regionalnych dyrekcjach i odstąpienie od przetargów jako obowiązującej reguły - to najważniejsze założenia zmian w zasadach sprzedaży drewna w LP, przedstawione drzewiarzom 21 lutego br. podczas sympozjum w Jedlni. - Podaż surowca drzewnego na rynki będzie wynikała przede wszystkim z uwarunkowań przyrodniczych - powiedział Konrad Tomaszewski, główny analityk LP. - Natomiast Komisja Leśno-Drzewna, aby nie posądzać leśników o granie na koniunkturze bądź dekoniunkturze, będzie opiniować decyzje o tym, o ile będzie można od tej zasady odstępować w odpowiedzi na uwarunkowania ekonomiczne.

Czytaj więcej

Wyścigi psich zaprzęgów i zawody drwali

W dniu 25 lutego br. w Lutowiskach rozegrano zawody drwali, będące jedną z imprez towarzyszących wyścigom psich zaprzęgów "W Krainie Wilka". Organizatorami były nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany. W konkursie wzięło udział 10 drwali reprezentujących firmy świadczące usługi leśne na rzecz tych dwóch nadleśnictw. Rywalizacja toczyła się w następujących konkurencjach:* przygotowanie pilarki do pracy,* dokładność przerzynki kłody leżącej,* przerzynka kłody cięciem od dołu i od góry,* okrzesywanie kłody na czas,* przerąbywanie wałka siekierą,* rzut wałkiem na odległość.

Czytaj więcej

Strzelony orlik

W dniu 20 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Garwolin miejscowi leśnicy znaleźli martwego ptaka drapieżnego. Po dokładniejszych oględzinach (prowadzonych ze szczególną ostrożnością, ze względu na ptasią grypę) okazało się, że jest to któryś z gatunków orlików. Specjaliści z Komitetu Ochrony Orłów, SGGW oraz Zakładu Ornitologii w Gdańsku na podstawie zdjęć oznaczyli go jako orlika grubodziobego. Ptak ten jest bardzo rzadkim gatunkiem w Polsce (zaledwie 15-20 par lęgowych) i jeszcze rzadziej pozostaje w naszym kraju zimą (do tej pory było zaledwie 8 zimowych stwierdzeń).

Czytaj więcej

Na tropie wilka

Kiedy ponad trzy lata temu padła propozycja: „a może zorganizujmy obóz na temat wilków w Bieszczadach?”, nikt nie brał tego na serio. Przecież trzeba załatwić mnóstwo formalności, znaleźć opiekuna, a i o pieniądze nie będzie łatwo... A poza tym kto będzie chciał w zimie, w śniegu po pachy łazić po górach? A jednak znaleźli się tacy, co chcieli. Na pierwszy, trwający 10 dni obóz, w lutym 2004 r. wybrało się ośmiu studentów Wydziału Leśnego SGGW. Mieliśmy dwie pary rakiet śnieżnych i dużo zapału.

Czytaj więcej

Ustawa na finiszu

W sejmie kończą się prace związane z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych.W dniu 10 marca br. posłowie liczbą 326 głosów uchwalili nowelizację prawa zamówień publicznych, która uprości procedury wyłaniania dostawców towarów i usług.Sprawa toczy się już od kilku miesięcy - po pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy, 22 grudnia 2005 r. powołano Komisję nadzwyczajną ds. nowelizacji ustawy. W jej skład weszli posłowie z Komisji Gospodarki orazAdministracji i Spraw Wewnętrznych, a na jej czele stanął Artur Zawisza (PiS). Z ramieniaLP w obradach uczestniczyli Konrad Tomaszewski i Alina Niewiadomska, uzasadniając potrzebę częściowego wyłączenia LP spod zapisów ustawy, która w wielu sytuacjach paraliżuje ich funkcjonowanie.Komisja odbyła 14 wielogodzinnych, burzliwych spotkań, podczas których dyskutowano zmiany, spowodowane koniecznościądostosowania ustawy do nowych dyrektyw unijnych.

Czytaj więcej

Szkolenie doradców zalesieniowych

W dniach 14-15 lutego br. w Ośrodku Szkoleniowym "Leśny Dwór" w Sulęczynie odbyło się ogólnopolskie szkolenie regionalnych koordynatorów doradztwa dla rolników zalesiających grunty rolne w ramach działania 5 Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW-5). Organizatorem szkolenia była DGLP.

Czytaj więcej

Nie górą, to dołem

Obwodnica Augustowa powstanie i będzie prowadziła przez dolinę Rospudy - dowiedzieliśmy się 2 marca br. na konferencji prasowej ministra środowiska Jana Szyszko. Uchylenie zgody na budowę, spowodowane uchybieniami natury formalnej, było jedną z pierwszych decyzji nowopowołanego ministra. Obecnie nie ma już wątpliwości, że proponowana lokalizacja jest zgodna z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Zaskoczenie wywołał natomiast proponowany przez ministra sposób budowy trasy. Na przeprowadzenie estakady nie chciały zgodzić się organizacje proekologiczne, gdyż ich zdaniem zagrażałoby to stanowiskom wielu rzadkich roślin, w tym endemicznego miodokwiatu krzyżowego. Minister zlecił więc opracowanie drugiego wariantu przebiegu trasy - tunelem.

Czytaj więcej

Nowy rekord Polski

27 072 zł za metr sześcienny - oto nowy rekord Polski w cenie drewna. Tyle na zakończonej 24 lutego br. na terenie RDLP w Krośnie submisji zapłacono za jawora z Nadleśnictwa Bircza. To o 192 zł więcej niż uzyskał podczas zeszłorocznego przetargu poprzedni rekordzista, jawor pochodzący z Nadleśnictwa Cisna.

Czytaj więcej

Piastowie w biegu

W ciężkich warunkach, przy padającym gęstym śniegu, 4 marca br. w Jakuszycach rozpoczął się jubileuszowy XXX Bieg Piastów. – Zainteresowanie imprezą jest coraz większe – mówi Zyta Bałazy, nadleśniczy ze Szklarskiej Poręby. – W tym roku, po raz pierwszy w historii, organizatorzy byli zmuszeni odmówić części chętnych i zamknąć zapisy na tydzień przed startem. Punktualnie o 10:00 komandor Biegu Julian Gozdowski najpierw osobiście odprowadził na linię startu Grzegorza Żyłkiewicza, pierwszego niepełnosprawnego uczestnika Biegu, a potem dał sygnał do startu. Na trzy trasy – po 10, 30 i 50 kilometrów, ruszyło ponad 3 tys. zawodników, z czego 135 to leśnicy. – Pomysł zorganizowania Biegu Leśników zrodził się 10 lat temu – opowiada Zyta Bałazy. – Odrębne klasyfikacje prowadzone w ramach Biegu Piastów mieli wówczas medycy i nauczyciele, pomyśleliśmy – dlaczego nie my?

Czytaj więcej

"Las Polski" nagradza

Tradycji stało się zadość. 23 lutego br., podobnie jak w poprzednich latach, w gościnnych murach Pałacu Niemcewicza zostały wręczone nagrody laureatom IX Konkursu dla Prenumeratorów "Lasu Polskiego" oraz IX edycji Konkursu Fotograficznego "Las w moim obiektywie", organizowanych przez naszą redakcję. Zwyczajem już jest, że uroczystość odbywa się w budynku rektoratu warszawskiej SGGW, której gospodarz, rektor prof. Tomasz Borecki podkreślił, że ważne jest dla niego uczestnictwo uczelni w życiu braci leśnej. Dodał też, że cieszy się z przebywania "leśnej" wystawy fotograficznej w murach SGGW.

Czytaj więcej

Molekułą w fytoftorę

Najnowszy numer "Lasu Polskiego" (5/2006) w większości poświęcony jest problemowi zamierania drzewostanów liściastych. Istnieje wiele przesłanek sugerujących, że jedną z przyczyn tego problemu są choroby korzeni, powodowane przez grzyby z rodzaju Phytophthora. Wzrost obrotu handlowego sadzonkami drzew leśnych i ozdobnych, połączony z ocieplaniem się klimatu, zwiększa prawdopodobieństwo zawleczenia do Polski chorób znanych dotychczas tylko w Europie południowej. Phytophthora cinnamomi - patogen powodujący do tej pory uszkodzenia dębów w Hiszpanii i Portugalii - jest od kilku lat obecny także w polskich szkółkach roślin ozdobnych, a od niedawna również w niektórych drzewostanach dębu szypułkowego.

Czytaj więcej

Europa promuje drewno

Przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli stoi wielkie drewniane pudło. Obrazuje ono, ile metrów sześciennych drewna przyrasta w krajach Unii Europejskiej w jednym mgnieniu oka. Umieszczony na nim plakat pyta przechodniów: "Czy wiesz, ile dwutlenku węgla więzi w sobie ten sześcian?" i informuje o umieszczonej wewnątrz budynku wystawie. Jej hasło? "Zrób coś ze zmianami klimatu: Używaj drewna!". W ten sposób drewno i produkty drewnopochodne promuje CEI-Bois, Europejska Konfederacja Przemysłu Drzewnego. Organizacja ta powstała w 1952 roku. Jej celem jest reprezentowanie interesów europejskiego przemysłu drzewnego, czyli ponad 100 tys. firm, zatrudniających około 2,7 mln osób.

Czytaj więcej

O przebudowach

8 lutego br. w Kolegium Rungego w Poznaniu odbyła się I Krajowa Konferencja Naukowa, której tematem była "Przebudowa lasów w Polsce - teoria i praktyka", zorganizowana przez Katedrę Urządzania Lasu WL AR w Poznaniu, PTL, DGLP oraz RDLP w Poznaniu. Głównym celem konferencji było poznanie aktualnego stanu wiedzy o przebudowie drzewostanu i, jak powiedział otwierający spotkanie prof. Ryszard Miś: - Dostarczenie leśnikom materiałów do realizacji niełatwego zadania, jakim jest przebudowa. W przeciągu zaledwie czterech godzin przedstawiono (bardzo sprawnie) dziewięć referatów, których autorzy w różny sposób zaprezentowali problemy związane z przebudową. Poruszono nie tylko kwestie typowo urządzeniowe i hodowlane, ale także zagadnienia ogólnoprzyrodnicze. Dyskusja, która wywiązała się na zakończenie, dowodzi, że realizacja teorii w praktyce nie jest wcale taka prosta.

Czytaj więcej

Zebranie SPL

Choć walne zebranie członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, które odbyło się 26 stycznia br. w OSW LP w Puszczykowie, było zebraniem sprawozdawczo-wyborczym, wybory do zarządu głównego się nie odbyły. Powód - brak kworum. Tego mroźnego dnia, gdy na wielu bocznych drogach była ślizgawica, pod Poznań dotarło tylko 84 spośród 206 członków SPL. Wśród dokonań ostatniej, trzyletniej kadencji zarządu głównego, jego prezes Jan Kubiak wymienił m.in.: objęcie usług leśnych podatkiem VAT, wprowadzenie przez LP jednolitych dla całego kraju katalogów pracochłonności prac leśnych oraz odstąpienie od wymogu korowania pni sosnowych przy pozyskiwaniu drewna.

Czytaj więcej

Nowy dyrektor generalny

Minister środowiska powołał nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Został nim Andrzej Matysiak, były zastępca dyrektora regionalnego w Radomiu i inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Dobieszyn. – Liczę na dobrą współpracę ze wszystkimi, którzy chcą współpracować dla dobra Lasów Państwowych i lasów w ogóle – powiedział Andrzej Matysiak w swym krótkim przemówieniu podczas prezentacji w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

W Rogowie o edukacji

Edukacja to jedno z najbardziej oryginalnych zadań, jakie stało się udziałem leśników. Tegoroczna, 10. już konferencja „Współczesne zagadnienia edukacji leśnej społeczeństwa” odbywała się pod hasłem: rola turystyki, rekreacji i zabawy w edukacji leśnej społeczeństwa. W dniach 5–6 grudnia br. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie zgromadziło się przeszło 150 słuchaczy – głównie młodej kadry nadleśnictw, która prowadzi działalność edukacyjną.

Czytaj więcej