strona główna

Aktualności

Dziwnaki na Dzień Dziecka

– To jest przedstawienie o lesie i o rodzinie – mówi Robert Tondera, autor scenariusza i reżyser sztuki „Dziwnaki i święto lasu”, którą można było oglądać w maju na scenie Teatru Nowego w Warszawie. Warto wspomnieć o tym wydarzeniu, gdyż jest to nieczęsta próba scenicznej prezentacji treści przyrodniczych. I to w dodatku dla najmłodszych widzów.  Bohaterowie to czteroosobowa rodzina sympatycznych stworów mieszkająca w lesie, który leczy rany po klęsce pożaru. Powoli wprowadzają się doń owady, które są szczególnym przedmiotem zainteresowań bohaterów (m.in. Hieronima, w którego wcielił się autor sztuki). Młodszy z dziwnaków, Gągol, przygotowuje znakomitą, żyjącą kolekcję owadów, która zostaje wyróżniona podczas Święta Lasu. Dzięki niej mali widzowie dowiadują się o istnieniu kraśnika siedmioplamka, jelonka rogacza i turkucia podjadka.

Czytaj więcej

5 tysięcy za podpalacza

Problematyka pożarów to w nadleśnictwach nic wyjątkowego. Do wyjątków nie należą też podpalacze. Na przełomie kwietnia i maja w Nadleśnictwie Potrzebowice pożary wybuchały aż 9-krotnie. Regularność (ogień pojawiał się między godziną 16 a 20) oraz lokalizacja wskazywały niezbicie na podpalacza. – Jeden z pożarów wybuchł w młodniku, gdzie wcześniej przeprowadzono czyszczenia. Nawet jeśli ktokolwiek zaprószył ogień, to pożar nie mógłby rozwinąć się bez czyjejś celowej pomocy – utrzymuje nadleśniczy Hieronim Adamczewski.

Czytaj więcej

Zemsta kłusowników

W nocy z 17 na 18 maja br. spłonęło gospodarstwo agroturystyczne na Gugnach prowadzone przez Eugeniusza Wilczewskiego, komendanta straży leśnej w Nadleśnictwie Knyszyn (RDLP w Białymstoku). Przyczyną pożaru było podpalenie. Najprawdopodobniej było ono odwetem za akcję przeciwko kłusownikom przeprowadzoną 6 maja. – Złapaliśmy dwóch ludzi na gorącym uczynku, przy skłusowanym łosiu. Odebraliśmy im dwie jednostki broni. Wspierało mnie trzech policjantów – opowiada Wilczewski, który kierował akcją. – Dwa tygodnie później spłonął mi dom...

Czytaj więcej

NIK o Lasach

Co prawda inspektorzy NIK kontrolowali Lasy Państwowe w drugim kwartale 2005 r., a przedmiotem ich zainteresowania były lata 2002–2004, to raport pokontrolny opublikowano dopiero 11 maja br. Inspektorzy jak zwykle nie rozpieszczają kontrolowanych. Główne zarzuty dotyczą charakteru sprzedaży drewna – NIK uważa, że było sprzedawane po zaniżonych cenach, zdarzały się przypadki zawierania umów ze wsteczną datą, drewno oferowano dłużnikom oraz niedostatecznie zabezpieczano podpisywane umowy. Lasom dostało się za narastający problem szkodnictwa leśnego, co obserwowano we wszystkich 10 kontrolowanych rdLP. Wśród uchybień wymieniano też przedwczesny wybór wykonawców planów urządzania dla kilku nadleśnictw oraz spóźnione przedłużenie kilkudziesięciu umów w RDLP w Szczecinku.

Czytaj więcej

Zastępca generalnego odwołany

Mimo że od czasu powołania dyrektora generalnego minęło już niemal pół roku, zmiany kadrowe wciąż trwają. I to na najwyższych szczeblach Lasów Państwowych. 19 maja br. przekonał się o tym Janusz Zaleski, dotychczasowy zastępca ds. gospodarki leśnej.

Czytaj więcej

Drewniane leśniczówki

Niejako ad vocem prezentacji Nadleśnictwa Jed- wabno z poprzedniego numeru, chcemy pokazać jeszcze jeden obiekt, naszym zdaniem zasługujący na uznanie. To drewniana leśniczówka wybudowana w 2003 r., siedziba Leśnictwa Sadek (na zdjęciu).

Czytaj więcej

Zmiany w PUZP

4 kwietnia br. w Warszawie, zawarto protokół dodatkowy nr 13 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP. Został on zarejestrowany 24 kwietnia br. dzięki czemu – zgodnie z §3 Protokołu – wszedł w życie od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym został zarejestrowany tj. od 1 maja br. Protokół wprowadza do PUZP kilka ważnych i oczekiwanych przez leśników zmian. Przede wszystkim, zgodnie z §1 pkt 2, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zgodnie z tym, nie zachodzi potrzeba odpracowywania drugiego święta przypadającego w dni robocze tygodnia – w tym roku dotyczy to: 1 i 3 maja oraz pierwszego i drugiego dnia Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej

Interforst za pasem

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, dziesiąta już edycja targów leśnych Interforst. Odbędą się one w dniach 12–16 lipca br. w Monachium. – Są to targi, na które najłatwiej dojechać – mówi Klaus Dummel z Kuratorium für Waldarbait und Forsttechnik (KWF), nawiązując do wygodnych połączeń lotniczych, jakie Monachium ma ze wszystkimi większymi miastami w Europie. – Ich wadą jest to, że całe show odbywa się w hali, na betonie, a nie w prawdziwym lesie – przyznaje. – Ale i temu można zaradzić.

Czytaj więcej

Co posiejesz... 2006

Targi techniki rolnej i leśnej w Kownie organizowane są od pięciu lat przez litewskie Ministerstwo Rolnictwa oraz Litewski Uniwersytet Rolniczy w Kownie. Jak wspominają wystawcy, którzy biorą udział w tej imprezie od samego początku, pierwsze targi były małe i nie cieszyły się zbyt dużą popularnością pośród odwiedzających. Prawdziwa eksplozja i błyskawiczny rozwój imprezy nastąpił w roku 2004, kiedy wiadomo już było niemal na pewno, że Litwa wstąpi w szeregi UE i, co za tym idzie, wpłyną tu unijne dotacje dla rolników. Od tamtej pory wystawa przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających, a wystawcy – w tym roku niemal dwustu – prezentują najnowsze zdobycze techniki.

Czytaj więcej

Pubal musi zdziczeć

Żubrzyk uratowany z powodzi przez leśników z Nadleśnictwa Baligród (RDLP w Krośnie) 26 lipca 2005 r. przezimował w zagrodzie pod czułą opieką ludzi. Jest w doskonałej kondycji i waży już ponad 150 kg. Dysponuje ogromną siłą, co prezentuje, wierzgając i rozbijając rogami wiązki siana. Żubrzyk nie ma oficjalnego imienia, bo dziko żyjącym się go nie nadaje, jednak nieoficjalnie ochrzczono go Pubal. "Pu" to litery zastrzeżone dla żubrów linii nizinno-kaukaskiej, żyjącej w Bieszczadach, zaś "bal" od Baligrodu - nazwy nadleśnictwa, w którym został znaleziony.

Czytaj więcej

Jest o czym rozmawiać

W dniach 4-6 kwietnia br. w Puszczykowie k. Poznania odbyła się doroczna narada z zakresu ochrony lasu z udziałem przedstawicieli wydziałów ochrony lasu rdLP i DGLP, a także ZOL, IBL i innych placówek naukowych. W pierwszym dniu uczestników przywitał zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu Henryk Piskonowicz, a naradę prowadził naczelnik Ryszard Kapuściński z DGLP.

Czytaj więcej

Zmiany w ochronie ppoż.

Nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska z 22 marca br. w sprawie szczegółowych za- sad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz.U. nr 58, poz. 405) przyniosło pewne istotne zmiany dla ochrony ppoż. Wyróżnia ono m.in. cztery podstawowe rodzaje pasów przeciwpożarowych:

Czytaj więcej

Jedna platforma wiosny nie czyni

Pracownicy Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku) wraz ze specjalistami z Komitetu Ochrony Orłów oraz LZD w Rogowie zainstalowali platformę lęgową dla rybołowa. Zawieszono ją 3 kwietnia br. na czubku sosny nad jeziorem Studzieniczne. - Rybołowy przebywają w okolicy, ale nie gnieżdżą się na terenie naszego nadleśnictwa - mówi Adam Wasilewski, podleśniczy ds. ochrony przyrody. - Chcieliśmy więc je do tego zachęcić, budując takie małe "M1".

Czytaj więcej

Leśnicy pamiętają

Podobnie jak w dniach żałoby narodowej, 2 kwietnia br., w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, na uroczystą mszę świętą do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej przybyło wielu pielgrzymów. Wśród nich byli licznie zgromadzeni leśnicy z Puszczy Augustowskiej. Nie zabrakło gości z RDLP w Białymstoku oraz z innych nadleśnictw, dla których wyjazd do Studzienicznej był swoistym pielgrzymowaniem.

Czytaj więcej

O edukacji w parkach

Ponad 15 lat temu w dwóch parkach narodowych, kampinoskim i ojcowskim, założono pierwsze ośrodki edukacyjne. Z tej okazji 23 i 24 marca br. w Centrum Edukacji Kampinoskiego PN odbyła się konferencja "15 lat ośrodków edukacyjnych w parkach narodowych" zorganizowana przez pracowników centrum. Była ona okazją do podsumowań, bilansu dokonań w dziedzinie edukacji ekologicznej, ale również, co ważne, wytyczenia wizji jej dalszego rozwoju. Wielką "parkową" rodzinę w osobach licznie przybyłych przedstawicieli powitali gospodarz Kampinoskiego PN, dyrektor Jerzy Misiak, oraz organizator konferencji, kierownik kampinoskiego centrum edukacji, Grzegorz Okołów.

Czytaj więcej

Najpierw rozpoznać, potem chronić

Wyjątkowość charakteru konferencji "Aktywne metody ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie" polega na zgromadzeniu w jednym miejscu (CEPL w Rogowie) ludzi reprezentujących różne instytucje i dziedziny życia, których łączy autentyczne zainteresowanie sprawami ochrony przyrody. Wystąpienia głosili i słuchali ich ludzienauki, praktykujący leśnicy i urządzeniowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i urzędów. Jako temat przewodni przyjęto sposoby rozpoznawania, oceny i monitoringu wartości przyrodniczych polskich lasów. Przez dwa marcowe dni (21-22 marca) prelegenci prezentowali swoje prace i doświadczenia związane z oceną wartości lasów.

Czytaj więcej

Niedźwiedź dał się nabrać na miód

W górach budzą się już niedźwiedzie. Niecodzienny przypadek skłusowania jednego z nich miał miejsce w ostatnich dniach w Beskidzie Niskim. Fakt ten ujawnili strażnicy leśni z Nadleśnictwa Rymanów w jednej z beskidzkich wiosek. Uwagę strażników zwrócił wóz konny ze specjalnie wyostrzonym dyszlem, stojący od pewnego czasu pod lasem. Po bliższych oględzinach okazało się, że był on rodzajem kłusowniczej pułapki - na miód, którym był wysmarowany dyszel wozu, zwabiono niedźwiedzia. Zwierzę liżąc swój przysmak, nadziewało się na dyszel jak na rożen. Z ustaleń śledztwa wynika, że niedźwiedź, po ściągnięciu skóry został na tymże dyszlu, jak na rożnie, upieczony a następnie zjedzony.

Czytaj więcej

Podsumowanie akcji "Kłusownik"

Ogłoszenie i koordynowanie w dniach 11-31 grudnia 2005 r. przez dyrektora generalnego LP i głównego inspektora straży leśnej ogólnopolskiej akcji pod kryptonimem "Kłusownik", miało na celu przeciwstawienie się corocznemu wzrostowi w okresie jesienno-zimowym ilości przestępstw kłusownictwa, ale także kradzieży drewna, choinek, stroiszu oraz pozyskiwanych w tym czasie roślin chronionych do produkcji ozdób świątecznych. Walka z procederem kłusownictwa jest niezwykle trudna i niebezpieczna z uwagi na specyfikę miejsca ich popełniania, jakim jest las. Sprawcy działają zazwyczaj pod osłoną nocy, znają "swój" teren działania. Niejednokrotnie dysponują nielegalnie posiadaną bronią. Przy uprawianiu procederu mogą liczyć na dyskrecję miejscowego środowiska, czy to z powodu lokalnej akceptacji procederu czy obawy przed zemstą kłusowników.

Czytaj więcej

Brakarze w Zwierzyńcu

W dniach 8-17 lutego br. odbył się już 27 ogólnopolski kurs brakarski. Jako miejsce szkolenia wybrano Nadleśnictwo Zwierzyniec, którego niewątpliwym atutem jest doskonała baza lokalowa w postaci Leśnego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ,Jodła". Organizatorem kursu był ORWLP w Bedoniu, którego przedstawicielem był Łukasz Bojarski. Na kursie obecni byli czterej instruktorzy: Jacek Szczepanik, Ryszard Tetrycz, Adam Wytykowski i Paweł Zelenaj. Przybliżyć należy sylwetki panów Adama Wytykowskiego i Jacka Szczepanika. Są to pracownicy RDLP w Poznaniu, zajmujący się przygotowaniem drewna na najbardziej znany jarmark drewna w Polsce - aukcję krotoszyńską. Wśród 34 kursantów można było spotkać: leśniczych i podleśniczych - zarówno młodszych jak i bliskich emerytury, przedstawiciela przemysłu drzewnego, pracownika parku narodowego oraz doktoranta z Katedry Użytkowania Lasu SGGW.

Czytaj więcej

L jak las

Gdańscy leśnicy realizują swe najnowsze, edukacyjne przedsięwzięcie - cykl filmów "L jak las", który emitowany jest w TVP Gdańsk. Poszczególne odcinki będą poświęcone jednemu tematowi, co pozwoli na jego pokazanie w sposób bardziej dogłębny i z różnych perspektyw - leśników, ekologów, administracji samorządowej i państwowej. Planowanych jest sześć odcinków, w których poruszane będą tematy m.in. małej retencji w lasach, zagrożenia pożarowego, lkp, racjonalnej gospodarki leśnej (wycinać czy zalesiać?) oraz znaczenia unikatowej flory. Wszystkie odcinki łączy wspólne przesłanie całego cyklu: "Będąc w lesie, warto wiedzieć".

Czytaj więcej