strona główna

Aktualności

Nowa metoda jesiennych poszukiwań

7 sierpnia 2006 r. dyrektor generalny LP podpisał Zarządzenie nr 35 w sprawie wprowadzenia na terenie Lasów Państwowych zmian w jesiennych poszukiwaniach szkodników pierwotnych sosny wg metody 10 powierzchni próbnych, zawartej w Instrukcji Ochrony Lasu.

Czytaj więcej

Podpalacze odpowiedzialni za 4 tys. pożarów

Już całej Polski dotyczy najwyższy, trzeci, stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki mierzona w godzinach przedpołudniowych to zaledwie 10-15%. To powoduje, że w ostatnich tygodniach strażacy i leśnicy walczą średnio ze 150 pożarami na dzień. Od początku roku las płonął przeszło 8400 razy!

Czytaj więcej

INTERFORST 2006

Monachijskie targi INTERFORST organizowane są od 1970 r. co cztery lata. Tegoroczna edycja odbyła się 12–16 lipca. Ze względu na piłkarskie mistrzostwa świata, którymi pasjonowała się Europa, termin imprezy przesunięto o kilka dni w stosunku do pierwotnie zaplanowanego. Jednak obserwując setki ludzi czekające na wejście na teren wystawowy, można było odnieść wrażenie, że oczekują na finałowy mecz Niemcy–Włochy. W sumie ekspozycje 410 firm z kilkunastu krajów obejrzało – uwaga – 50 tys. osób!

Czytaj więcej

Będzie ustawa o Puszczy Białowieskiej

21 lipca powołano Zespół Prezydenta RP do opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej. Zadaniem prezydenckiego Zespołu jest wypracowanie najdoskonalszych rozwiązań przyrodniczo-społecznych dla tego obszaru, odpowiadających w sposób możliwie jak najlepszy interesom i Puszczy, i ludzi. Założenia te realizowane będą przy pełnym poszanowaniu dziedzictwa kulturowego oraz zróżnicowania etnicznego i religijnego regionu. W efekcie prac Zespołu ustawa traktująca o wyjątkowym charakterze Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

Zapach lasu przeciwdziała globalnemu ociepleniu

O tym, że lasy - pochłaniając dwutlenek węgla - osłabiają efekt cieplarniany, wiadomo nie od dziś. Ale szwedzcy naukowcy niedawno odkryli, że moc przeciwdziałania globalnemu ociepleniu mają nie tylko procesy fotosyntezy zachodzące w liściach i igłach, ale nawet... woń sosnowego lasu! Wyniki ich badań opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science". Specjaliści zajmujący się badaniem zmian klimatycznych od dawna mieli problemy ze zbilansowaniem równań dotyczących globalnego ocieplenia. Mówiąc w skrócie, nasza planeta nagrzewała się wolniej, niż wynikało to z ich obliczeń. Tak jakby w atmosferze było coś, co powstrzymuje dopływ energii cieplnej.

Czytaj więcej

Białowieża w Senacie

Z inicjatywy Biura Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP doszło do spotkania senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska poświęconego problemom ochrony Puszczy Białowieskiej. Posiedzenie, które odbyło się 23 czerwca br., zgromadziło przedstawicieli wielu podmiotów zainteresowanych losem puszczy. Uczestniczyli w nim m.in. Jan Szyszko minister środowiska, Ryszard Kapuścinski zastępca dyrektora generalnego LP, Józef Popiel dyrektor BPN, Jan Wójcik i Włodzimierz Jędrzejewski dyrektorzy ZBS PAN, Bogdan Jaroszewicz dyrektor Stacji Geobotanicznej UW oraz przedstawiciele władz województwa podlaskiego, samorządów i organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej

Quo vadis, IBL? Do Sękocina!

"Quo vadis, leśnictwo?” – na tak postawione pytanie starali się znaleźć odpowiedź 24 referenci podczas dwudniowego spotkania w Starym Sękocinie k. Warszawy. Konferencję zorganizowano z okazji 75 rocznicy powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa, obchodzonej 28-30 czerwca.Istotnym punktem uroczystości było również oficjalne otwarcie nowej siedziby Instytutu, która niebawem zostanie przeniesiona z Warszawy do Sękocina.

Czytaj więcej

Polsko-niemieckie porozumienia

W połowie czerwca Nadleśnictwo Międzyzdroje było miejscem spotkania leśników z Meklemburgii Pomorza Przedniego i RDLP w Szczecinie. Spotkaniu przewodzili Reinchard Hube - odpowiadający za resort leśnictwa w rządzie Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz dyrektor RDLP w Szczecinie Jerzy Data. Ważnym akcentem stało się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy sąsiadującymi ze sobą nadleśnictwami: niemieckim Neu Pudagla i polskim Międzyzdroje. To efekt 14-letnich kontaktów zawodowych leśników z obu krajów. Tekst dokumentu nawiązuje do tegorocznej deklaracji o współpracy transgranicznej między krajem związkowym Meklenburgia a województwem zachodniopomorskim.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Gdańsk na pikniku

W niedzielę 28 maja br. na Skwerze Kościuszki w Gdyni udało mi się wygrać mój pierwszy w życiu wyścig łodzi wiosłowych. Wygrałem, bo przeciwnik wpadł do wody. Na szczęście tak naprawdę spadł nie do wody, ale z siodełka symulatora sportowej łódki. Poza tym wyścig był zupełnie prawdziwy. Symulator z gdańskiego AWF to jedna z atrakcji Pikniku Naukowego organizowanego w ramach IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Festiwal to cały szereg imprez, odbywających się w siedzibach instytucji biorących w nim udział. Sam piknik to wielka impreza przy nabrzeżu gdyńskim: 69 imprez organizowanych przez 26 instytucji z Trójmiasta.

Czytaj więcej

Świętowanie lasu z historią

Już po raz trzeci Nadleśnictwo Rudka zorganizowało, we współpracy z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu oraz Stowarzyszeniem Caritas, ,Święto Lasu". Motywem przewodnim tegorocznego święta była historia lasu i leśnictwa, której poświęcono m.in. konferencję naukową oraz krótką wystawę dotyczącą historii munduru leśnego. Jednak gwoździem programu było otwarcie wystawy ,Historia lasów - rośliny lądowe w dziejach Ziemi". Wystawa została zorganizowana przez Uniwersyteckie Muzeum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy w Białymstoku we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Towarzystwem Geologicznym ,Spirifer" oraz Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi.

Czytaj więcej

Rogi grały pod zamkiem

Organizatorów VI Lubuskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, który odbył się 27 maja br. w Łagowie, było formalnie dwóch: Nadleśnictwo Świebodzin i Klub Tradycji Łowieckiej Ziemi Lubuskiej, ale tak naprawdę to jeden - leśnicy. Bo to oni właśnie stworzyli Klub i oni - na czele z nadleśniczym Lechem Kołdyką - wykonali masę pracy, by uczestnicy konkursu i licznie przybyli goście zakwaterowani w Domu Wczasowym Leśnik czuli się w Łagowie jak w domu.

Czytaj więcej

Pozycja numer 120

Tegoroczna zima dała się wszystkim we znaki. Pod koniec marca w lasach Nadleśnictwa Bytnica leżała jeszcze pokaźna warstwa śniegu. W leśnictwie, gdzie gospodarzy leśniczy Mirosław Sakuta wiosenne słońce dopiero na początku kwietnia odkryło liczne, uszkodzone sadzonki buka. Jak po jakimś akcie wandalizmu, na powierzchni 9 ha walały się zniszczone sadzonki. Trzyletnie buki z podsadzeń produkcyjnych zostały wykopane i ogryzione w okolicy szyi korzeniowej. Na pędach i korzonkach widniały wyraźne ślady ogryzienia.

Czytaj więcej

W Olsztynie "min niet"

Choć w maju minęło już 61 lat od oficjalnego zakończenia II wojny światowej, na terenie mazurskich lasów RDLP w Olsztynie jeszcze do niedawna można było znaleźć całe tony powojennych pamiątek. Cztery obszary, z którymi na zlecenie Dyrekcji rozprawiła się firma Remost z Dębicy, znajdują się na terenie Nadleśnictw Dwukoły, Mrągowo, Srokowo i Strzałowo. W sumie 630 ha lasów. Poszukiwania trwały przez cały maj. Leśnicy i okoliczna ludność zdawali sobie sprawę z tego, co kryje ściółka. Działalność gospodarcza na tych terenach musiała być w znacznym stopniu ograniczona. Zdarzały się też niebezpieczne incydenty: w Strzałowie niespodziewany wybuch rozrzucił ognisko, które rozpalili pracownicy leśni.

Czytaj więcej

Szkielet nowych zasad

Nad nowelizacją zasad sprzedaży drewna pracuje zespół zadaniowy powołany zarządzeniem nr 5/2006 dyrektora generalnego. Prace powoli dobiegają końca, a przygotowywane na ich podstawie zarządzenie ma regulować sprzedaż drewna od początku 2007 roku. Niżej prezentujemy ogólne założenia wypracowane przez grupę ekspercką:

Czytaj więcej

Nowe reguły stażu i zatrudniania pracowników w Lasach Państwowych

Od 7 czerwca obowiązuje nowe zarządzenie dyrektora generalnego w sprawie stażu absolwentów szkół oraz ich przyjmowania do zatrudnienia w Lasach Państwowych. W stosunku do poprzedniej wersji z 1999r. podstawowe zmiany to rezygnacja z postępowania konkursowego wyłaniającego kandydatów do odbycia stażu (teraz średnia z ocen) oraz organizacja egzaminu kończącego staż. Wedle nowych reguł egzamin podsumowujący staż będzie się odbywał na poziomie nadleśnictwa, a nie jak bylo dotąd - rdLP. Chętni do odbycia stażu składają podania do rdLP (jednak wciąż nie później niż 2 lata po ukończeniu studiów bądź technikum), te zaś kierują ich do konkretnych jednostek. Zarządzenie zakłada, że każde nadleśnictwo powinno rocznie przeszkolić dwóch stażystów (średnio).Postępowanie kwalifikacyjne przy przyjmowaniu do pracy nadal będzie się odbywało na poziomie dyrekcji regionalnych. Dwa razy w roku, tj. do końca marca i końca października, będzie przeprowadzany test składający się ze stu pytań.Do pobrania PEŁNA TREŚĆ Zarządzenia 24/2006 i ZAŁĄCZNIKI w formacie pdf.

Czytaj więcej

XVIII Ogólnopolski Rajd Leśników

1800 leśników z całej Polski spotkało się w dniach 18–20 maja br. w Sierakowie na XVIII Ogólnopolskim Rajdzie Leśników „Szlakami Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka”. To kolejny rekord. Ta coroczna impreza cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Leśnej Braci. Organizatorem tegorocznego rajdu, nad którym patronat objął minister środowiska, był Wielkopolski Związek Leśników Polskich, RDLP w Poznaniu (z Nadleśnictwami: Sieraków, Babki, Łopuchówko, Oborniki, Pniewy) i po raz pierwszy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Czytaj więcej

Szop pracz - kolejne zagrożenie!

Do groźnych chorób przenoszonych przez zwierzęta (od wścieklizny, poprzez kleszczowe zapalenie mózgu po bąblowicę – by wymienić tylko niektóre) doszła w niektórych częściach naszego kraju kolejna, tym razem przenoszona przez szopa pracza. To miłe skądinąd zwierzę jeszcze do niedawna było do kupienia w sklepach zoologicznych. Do Europy szopy pracze trafiły wraz ze stacjonującymi w Niemczech wojskami amerykańskimi. Rodziny żołnierzy hodowały je jako maskotki. Pojedyncze egzemplarze wydostały się na wolność i rozpoczęły zasiedlanie nowych terenów. Przy praktycznym braku wrogów w środowisku naturalnym okazały się zwierzęciem na tyle ekspansywnym, że obecnie w samej tylko Brandenburgii strzela się 20 tys. szopów w sezonie łowieckim. Z Niemiec szop trafił do Polski i choć nie prowadzi się szeroko zakrojonych badań nad zasiedlaniem naszego kraju przez ten gatunek, wiadomo, że spotyka się je coraz częściej. Każdy nowy gatunek stanowi niebezpieczeństwo dla ekosystemu, w którym dotąd był nieobecny. Pomińmy zagrożenia związane z konkurencją pokarmową czy drapieżnictwem, choć są one niemałe. Najważniejszym problemem są nieznane dotąd pasożyty. Rodzime gatunki nie są na nie odporne. Według niemieckich badań dramatyczny spadek liczebności ptactwa na terenach zasiedlonych przez szopa wiąże się właśnie z tym zjawiskiem.

Czytaj więcej

Nowy gatunek Phythophthory

W zamierającym drzewostanie olszowym w Nadleśnictwie Koło (RDLP w Poznaniu) naukowcy odkryli zupełnie nowy dla nauki gatunek. Dla upamiętnienia kraju, w którym został odnaleziony, nazwano go Phythophthora polonica. – Nad rzeką Ner znajdowało się ponad 50 ha odroślowego drzewostanu olszowego rosnącego na torfach niskich głębokich – opowiada Mirosław Macherski, nadleśniczy z Koła. – Był on zalewany każdej wiosny, ale podczas powodzi w 1997 r. doznał podtopienia letniego, czego olsza nie toleruje. Już w następnym roku drzewa zaczęły wykazywać oznaki zamierania. W listopadzie 2005 r., po konferencji w Puszczykowie dotyczącej zamierania drzewostanów liściastych, nadleśniczy opowiedział o problemie naukowcom z IBL. – Następnego dnia pojechaliśmy do Koła i pobraliśmy próbki z zamierających olsz – mówi Tomasz Oszako z Zakładu Fitopatologii IBL. – Wyhodowaliśmy z nich organizm, którego DNA porównaliśmy z bazą danych wszystkich znanych nauce gatunków. Okazało się, że jest to zupełnie nowy patogen.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie z tradycjami

SITLiD jest organizacją skupiającą ponad 9 tysięcy leśników i drzewiarzy, działających w 21 oddziałach na terenie całej Polski. Zarówno nauka, jak i praktyka stawiała i stawia przed SITLiD coraz to nowe wyzwania. Dlatego też przy okazji XX Krajowego Zjazdu Delegatów SITLiD odbyła się konferencja naukowo-techniczna zatytułowana „Nowoczesna gospodarka leśna jako wynik współdziałania nauki z praktyką”. Zjazd i konferencja odbyły się w dniach 17–19 maja w LZD SGGW w Rogowie. Zjazd Delegatów ponownie wybrał na przewodniczącego SITLiD profesora Piotra Paschalisa. Jest on autorytetem naukowym, który we władzach SITLiD stanowi podmiot łączący różne środowiska leśników i drzewiarzy.

Czytaj więcej

Szumią lasy... o kulturze

Każdy z nas pamięta barwne opisy leśnych ostępów z powieści Kraszewskiego i Sienkiewicza. Wielu wkuwało w szkole „leśne” fragmenty „Pana Tadeusza”. Każdy też z nas zapewne, na wzór Jana z Czarnolasu, ma swoje ukochane drzewo, swoją lipę, pod którą lubi rozmyślać. Czy często zastanawiamy nad tym, jak las postrzegany był w dziełach artystów czy wierzeniach na przestrzeni wieków? Próbę kompleksowego spojrzenia na las jako na całość dorobku kulturowego podjęli na V Ogólnopolskiej Konferencji „Las w kulturze polskiej” przybyli z całego kraju przedstawiciele świata nauki: historii literatury, etnografii, archeologii, his- torii kultury oraz leśnictwa. Konferencja odbyła się w dniach 19–21 maja br. w Cisnej, a jej organizatorami były: Instytut Historii UWM w Olsztynie, RDLP w Krośnie, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Nadleśnictwo Cis- na. Właśnie ono udzieliło uczestnikom spotkania gościny i oddało świeżo wyremontowany Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Wołosań” do dyspozycji „leśnych naukowców”. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor generalny LP Andrzej Matysiak, a kierownictwo naukowe prof. Wojciech Łysiak.

Czytaj więcej