Aktualności
Student Roku WLiTD UPP – XVI edycja za nami
Drugiego czerwca 2022 r. po raz XVI obradowała kapituła przyznająca wyróżnienie „Student roku im. prof. J. Rivolego” oraz nagrodę finansową dla najlepszego studenta Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W posiedzeniu uczestniczyli prodziekan wydziału leśnego ds. studiów – Janusz Szmyt, przewodniczący zarządu Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego Jerzy Flisykowski oraz sekretarz oddziału – Jolanta Behnke-Borowczyk, opiekun Koła Leśników – Jarosław Szaban.
Czytaj więcejTegoroczny urodzaj szyszek – Rekordowy zbiór na plantacjach
Ten rok zapowiada się urodzajnie, jeśli chodzi o zbiór nasion drzew leśnych. W Nadleśnictwie Oleszyce (RDLP w Krośnie) w leśnictwie Kolonia obficie obrodziły dwie plantacje nasienne: świerka pospolitego, tzw. tarnawskiego z terenu Nadleśnictwa Stuposiany (założona w 1999 r.), i jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich (założona w 2000 roku).
Czytaj więcejElektro Parki – Pojazdy zeroemisyjne z dofinansowaniem
Emisja spalin zostanie ograniczona w najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo zakątkach Polski. Pomoże w tym nowy program priorytetowy NFOŚiGW pod nazwą „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Przewiduje on dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i stacji oraz punktów ładowania, które będą wykorzystywane w codziennej działalności.
Czytaj więcejBiała sobota w nadleśnictwie – Lekarze-myśliwi i leśnicy
Z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Radzyń Podlaski (RDLP w Lublinie) we współpracy z Urzędem Gminy w Wohyniu odbyła się „biała sobota”. To już 33. edycja wspólnej akcji lekarzy-myśliwych i leśników z nadleśnictw lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. W Wohyniu 11 lekarzy specjalistów ze szpitali klinicznych udzieliło porad medycznych i konsultacji 130 pacjentom.
Czytaj więcejPrzypomnieli wielkiego dendrologa – Seminarium PTL w Krośnie
Seminarium pt. „Wspomnienie o Bolesławie Orzechowiczu” było jednym z punktów corocznego zjazdu i walnego zebrania członków PTL Oddział w Krośnie. Odbyło się ono w czwartek 2 czerwca w Bolestraszycach. Resztę dnia wypełniło podsumowanie działań Towarzystwa w regionie i zwiedzanie bolestraszyckiego arboretum.
Czytaj więcejPublikacje WWF – „Drugie życie drzewa”
Kolejne wydanie popularnej książki ukazało się nakładem Fundacji WWF Polska. Książka ta, autorstwa Jerzego M. Gutowskiego, Andrzeja Bobca, Pawła Pawlaczyka i Karola Zuba, ukazała się po raz pierwszy w 2004 r., spotykając się ze sporym zainteresowaniem odbiorców. Obecne wydanie jest znacznie zmienione i rozbudowane, stosownie do obecnej wiedzy na temat ekologicznej roli martwych drzew. Wiedza ta przez 18 lat, jakie minęły od pierwszego wydania, wzrosła niepomiernie: w 2021 r. internetowe wyszukiwarki literatury naukowej znajdowały ok. 40 tys. publikacji na ten temat. Blisko połowa z nich pochodzi z ostatniego dziesięciolecia.
Czytaj więcej95 lat Oddziału PTL w Warszawie – Podwójny jubileusz
26 maja 2022 r. na terenie Nadleśnictwa Siedlce (RDLP w Warszawie) odbyła się uroczysta sesja terenowa związana z 95-leciem działalności Oddziału, uroczyście otwarta przez jego przewodniczącego, dr. Ireneusza Olejarskiego. Zebrani mieli okazję wysłuchać prezentacji gospodarza terenu, nadleśniczego Jerzego Osiaka, przedstawiającej charakterystykę kierowanej przez niego jednostki. Następnie ksiądz prałat Wiktor Ojrzyński przybliżył sylwetkę hrabiego Zygmunta Broel-Platera, współzałożyciela i pierwszego prezesa warszawskiego Oddziału PTL utworzonego 22 marca 1927 roku.
Czytaj więcejTenis stołowy – Mistrzostwa Leśników w Szczecinku
20 maja odbyły się XXIV Mistrzostwa Leśników RDLP w Szczecinku w Tenisie Stołowym. Tegorocznym gospodarzem imprezy było Nadleśnictwo Miastko. W rywalizacji wzięło udział blisko 70 zawodników. Standardowo już rozegrano mecze w kategoriach: indywidualnej open, kobiecej, kadry kierowniczej, gier podwójnych oraz drużynowej.
Czytaj więcejNa pomoc nockom, mopkom i podkowcom – NFOŚiGW wspiera ochronę nietoperzy
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” otrzyma ponad 7 mln zł z NFOŚiGW na projekt LIFE pn. „PODKOWIEC PLUS: powrót do lasu – ochrona siedlisk rozrodczych nietoperzy w ujęciu całościowym”, którego polskim współbeneficjentem jest DGLP. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 21 mln zł. W realizację włączą się także: rumuńskie Stowarzyszenie Centrum Badań i Ochrony Nietoperzy, czeskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy oraz słowackie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Realizacja inwestycji potrwa do września 2026 roku. Umowa współfinansowania zawarta została 10 maja br.
Czytaj więcejModernizacja Roku – Leśne inwestycje w finale
20 maja 2022 r. zakończył się plebiscyt internetowy I etapu 26 edycji konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Lasy Państwowe od lat biorą w nich udział i rokrocznie ich inwestycje trafiają do grona laureatów.
Czytaj więcejO bioróżnorodności w lasach – Debata w Drawsku
Przy okazji akcji „Łączą nas drzewa”, organizowanej przez RDLP w Szczecinku, odbyła się debata dotycząca leśnej bioróżnorodności. Do udziału w niej zaproszono wiceprezesa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego Macieja Tracza, zastępcę dyrektora szczecineckiego BULiGL Tomasza Babiaka, naczelnika Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Szczecinku Wojciecha Osucha oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Świdwin (RDLP w Szczecinie) Rafała Grzegorczyka.
Czytaj więcejCałoroczny odstrzał lisów – Informacja z ministerstwa
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi możliwości całorocznego odstrzału lisów z powodu wejścia w życie nowego podziału województw na obwody łowieckie od 1 kwietnia br., Departament Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyjaśnia, co następuje: „Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz.U. Nr 48, poz. 459, z późn. zm.), okres polowań na lisy trwa od 1 czerwca do 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok.
Czytaj więcejPoznański Ogród Dendrologiczny – Siedziba w planach
W 2025 r. Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie obchodził 100-lecie powstania. Jednostka jeszcze nigdy w historii nie miała swojej odrębnej siedziby. Wkrótce ma się to zmienić.
Czytaj więcejONZ dla lasów – Polski głos w dyskusji
– Jestem zaszczycony, będąc w gronie krajów z całego świata, które wyróżniają się znaczącymi zasobami leśnymi. Nie ulega wątpliwości, że lasy musimy chronić dla następnych pokoleń, nie dopuszczać do ich degradacji, ale też mądrze korzystać z ich zasobów – mówił wiceminister Edward Siarka podczas 17. Sesji Forum Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej lasom, która odbyła się 9 maja 2022 r. w Nowym Jorku.
Czytaj więcejTogetair 2022 – Klimat i bezpieczeństwo energetyczne
Przeciwdziałanie zmianom klimatu, bezpieczeństwo energetyczne, geotermia czy odnawialne źródła energii to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas pierwszego dnia szczytu klimatycznego Togetair. W wydarzeniu, które odbyło się 20 kwietnia 2022 r., udział wzięli wiceministrowie klimatu i środowiska: pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, główny geolog kraju Piotr Dziadzio oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.
Czytaj więcejSurowiec drzewny poszukiwany – Polskie drewno do przerobu wewnętrznego
Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy większość polskiego surowca drzewnego będzie przerabiana przez lokalnych przedsiębiorców – takie słowa ministra rozwoju Waldemara Budy można przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. To odpowiedź na postulaty branży drzewnej, która w wyniku wojny na Ukrainie cierpi na niedobory surowca drzewnego.
Czytaj więcejEuropejskie Sympozjum Leśne – Lasy odporne na zmiany klimatu
29 kwietnia br. w Centrum Kongresowym Axica w Berlinie odbyło się Sympozjum Unii Europejskiej zorganizowane przez Niemiecką Radę Leśnictwa (DFWR – Deutscher Forstwirtschaftsrat) reprezentowaną przez jej prezydenta Georga Schirmbecka oraz austriacką platformę Las-Drewno-Papier (FHP – Forst-Holz-Paper) reprezentowaną przez przewodniczącego Rudolfa Rosenstattera. Wśród ok. 200 uczestników znaleźli się reprezentanci z Polski: Paweł Sałek, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz członkowie Zespołu Ekspertów NSZZ „Solidarność”: Zbigniew Kuszlewicz, Jacek Cichowski, Tomasz Markiewicz, Grażyna Zagrobelna, Jarosław Kuczaj i Tomasz Zawiła-Niedźwiecki. Obecni też byli przedstawiciele Lasów Państwowych: Jan Tabor i Marta Nurczyńska.
Czytaj więcejKonkurs literacki "Moja wędrówka po tajemniczym lesie"
Zapewnie nie jeden raz przydarzyło Wam się w lesie coś tak niesamowitego, że mieliście ochotę opowiedzieć o tym całemu światu. A może tak kochacie przyrodę, że czasem lubicie pofantazjować o leśnych przygodach? Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Wasza historia mogła się ukazać w czasopiśmie docierającym do szerokiego grona miłośników lasów? Jesteście gotowi na takie wyzwanie? Jeśli tak, to świetnie się składa! Opowiedzcie nam o swoich przygodach, biorąc udział w konkursie literackim „Moja wędrówka po tajemniczym lesie”. Co należy zrobić? Napisz opowiadanie o swoich leśnych przygodach. Tylko od Ciebie zależy, czy będzie to opowieść realistyczna czy zupełnie fantastyczna. Dla nas liczy się Twoja kreatywność i wyobraźnia. Jedynym ograniczeniem jest objętość – tekst nie może przekraczać 6 tys. znaków ze spacjami. Gotową pracę prześlij pocztą na adres redakcji do 1 sierpnia 2022 roku. Kto może wziąć udział? Każdy, kto ma nie więcej niż 18 lat. W konkursie przewidujemy podział prac na dwie grupy wiekowe, spośród których wybierzemy po trzy najlepsze prace. Co można wygrać? Opowiadania autorów, którzy zdobędą pierwsze miejsca, opublikujemy na łamach „Lasu Polskiego”, a fundatorami nagród rzeczowych są: Plantwear, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, KaRoKa, Wydawnictwo Poznańskie, Zielona Sowa i Nasza Księgarnia. Szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu (również w nr. 10/2022 "Lasu Polskiego", s. 33). Pamiętajcie, aby wraz z pracą przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia zawierającą Wasze dane: imię i nazwisko, wiek, adres korespondencyjny oraz e-mail. Tylko w ten sposób będziemy mogli powiadomić Was o zwycięstwie. Nie zapomnijcie dołączyć też oświadczenia rodzica/opiekuna prawnego. Życzymy wielu artystycznych wrażeń! Redakcja
Czytaj więcejKonkurs Lasów – „Sportowa Natura”
Lasy Państwowe zaprosiły wszystkie kluby sportowe w Polsce do udziału w konkursie na projekt sportowy lub rekreacyjny, propagujący aktywność fizyczną oraz ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu leśnej przyrody.
Czytaj więcejGołuchowska zagroda żubrów – 45 lat historii
Pod koniec kwietnia, 45 lat temu, przyjechały do Gołuchowa pierwsze żubry. Polska, wiodący kraj w procesie przywracania tych zwierząt środowisku naturalnemu, wzbogaciła się o kolejne miejsce, w którym zapoczątkowano ich zagrodową hodowlę
Czytaj więcej