strona główna

Aktualności

Czat z dyrektorem

28 września 2005 r. odbył się czat internetowy z dyrektorem generalnym LP Januszem Dawidziukiem. Najciekawsze fragmenty opublikowaliśmy w numerze 20/2005 "Lasu Polskiego". Pełny zapis czatu znajduje się tutaj.

Czytaj więcej

Regionalne Dni Lasu w Strzyżowie

Czy wszystko się uda? Czy o wszystkim pamiętaliśmy? Czy pogoda dopisze? Rankiem 19 września pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów z trudem ukrywali zdenerwowanie. To właśnie im przyszło w udziale organizowanie tegorocznych obchodów Regionalnych Dni Lasu krośnieńskiej RDLP. Na szczęście po deszczowym weekendzie nastał wyjątkowo słoneczny poniedziałek. Trzysta parasolek, przygotowanych na wszelki wypadek, spędziło ten dzień w kartonowym pudle.

Czytaj więcej

Raport o stanie lasów

Konferencja prasowa Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Sejmie była planowana początkowo na 26 lipca, jednakże w tym terminie jej przeprowadzenie okazało się niemożliwe ze względu na burzliwą manifestację górników, która praktycznie uniemożliwiała komukolwiek dotarcie do gmachu na Wiejskiej.Jednak następnego dnia dyrektorzy Kot, Lenart, Wójcik i Zaleski (dyrektor Dawidziuk był na urlopie) spotkali się w Sejmie z gronem dziennikarzy, którym wręczono wydany bardzo starannie pod względem edytorskim Raport o stanie lasów w Polsce za 2004 rok.

Czytaj więcej

Targi w Tucholi

W dniach 28-30 czerwca 2005 r. na terenach leśnych koło Tucholi odbyły się IX Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska "Eko-Las", organizowane przez Targi Bydgoskie SAWO przy współpracy z RDLP w Toruniu. „Eko-Las” jest jedyną imprezą targową w kraju, organizowaną w całości w lesie. Miejscem tegorocznej prezentacji były powierzchnie leśne położone w pobliżu Tucholi. W targach wzięło udział 71 wystawców a ogólna powierzchnia stoisk ekspozycyjnych i stanowisk demonstracyjnych obejmowała ponad 12 tys. metrów kwadratowych. Te dane wskazują na wzrost liczby wystawców (10%) oraz wielkość zamówionej powierzchni (15%) w porównaniu do roku ubiegłego.

Czytaj więcej

Porozumienie podpisane!

28 czerwca 2005 r., pierwszego dnia trwania targów leśnych w Tucholi, doszło do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy organizatorami polskich leśnych imprez targowych. Od dawna mówiło się bowiem, że dwie takie imprezy w roku to zdecydowanie za dużo. Od przyszłego roku targi leśne w naszym kraju odbywać się będą raz w roku, na przemian w Rogowie i w Tucholi. Na gospodarza przyszłorocznej imprezy wybrana została Tuchola ze względu na to, że obchodzić wówczas będzie jubileusz 10-lecia. 

Czytaj więcej

60-lecie RDLP w Szczecinku

21 czerwca 2005 r. w Orzechowie Morskim odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Uczestniczyło w nich około 470 osób - leśników i sympatyków leśnictwa z całego kraju.Kliknij "czytaj dalej" by zobaczyć zdjęcia.

Czytaj więcej

Centralne Obchody Dni Lasu 2005 r.

Z okazji Dni Lasu połączonych w tym roku z jubileuszem 125–lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w sobotę 11 czerwca 2005 roku w Radomiu odbyły się Centralne Obchody Dni Lasu. W uroczystościach uczestniczyli m.in. minister środowiska Tomasz Podgajniak, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie oraz leśnicy z całej Polski.

Czytaj więcej

Ochrona leśnych zasobów genowych

W dniach 7-10 czerwca 2005 r. w OSW Malinówka (RDLP w Białymstoku) miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Ochrona leśnych zasobów genowych i hodowla selekcyjna dzrew leśnych w Polsce – stan i perspektywy".Więcej w sierpniowym numerze "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Elmia Wood 2005

1-4 czerwca 2005, Jonkoping, Szwecja. Ponad 460 wystawców, przeszło 50 tysięcy zwiedzających, około 200 akredytowanych dziennikarzy - w tym ekipa "Lasu Polskiego". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z największych targów leśnych na świecie! >> zobacz zdjęcia

Czytaj więcej

Spłonęła leśniczówka w Bieszczadach

W ostatni długi majowy weekend spłonęła leśniczówka Widełki (Nadleśnictwo Stuposiany). Dach nad głową stracili Anna i Bolesław Drzazgowie, ich syn Janik i jego żona Asia. Pan Bolesław przepracował w Lasach Państwowych 46 lat, w tym 35 lat jako leśniczy Leśnictwa Widełki, w ubiegłym roku przeszedł na emeryturę. Jego żona Anna jest również pracownikiem LP, pracuje w Nadleśnictwie Stuposiany na stanowisku specjalisty ds. osobowych. W pożarze spłonął cały dobytek Państwa Drzazgów, rodzina pozostała w tym, co miała na sobie w chwili pożaru.

Czytaj więcej

Znów powiało

30 maja 2005 około godziny 18:30 w rejonie Lasów Rychtalskich przeszła silna wichura połączona z potężnym gradobiciem i obfitymi opadami deszczu. Żywioł szalał około pół godziny. Po burzy nastała cisza i ludzkim oczom ukazał się dramatyczny krajobraz: połamane drzewa, uszkodzone samochody, zniszczona sieć energetyczna i telefoniczna. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Oleśnica i Oława (RDLP we Wrocławiu), gdzie szkody szacuje się odpowiednio na 83 i 6  tys. m3 powalonego drewna, oraz Nadleśnictwo Syców (RDLP w Poznaniu) – 61 tys. m3.

Czytaj więcej

Targi Leśne Rogów 2005

W dniach 17-19 maja odbyła się już IX edycja Targów organizowanych przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW wspólnie z Biurem Reklamy S.A. Zarządu Targów Warszawskich.W uroczystości otwarcia udział wzięli m. in. dyrektor generalny LP Janusz Dawidziuk oraz JM rektor SGGW, prof. Tomasz Borecki, którzy tradycyjnie objęli patronat nad Targami. W inauguracji uczestniczyli również posłowie Stanisław Żelichowski (PSL), Andrzej Lepper i Stanisław Łyżwiński (Samoobrona RP), a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i wielu innych gości. W przemówieniach VIP-ów nie dominowały bynajmniej sprawy targowe - tematem przewodnim stało się zachowanie obecnej struktury funkcjonowania PGL LP.

Czytaj więcej

Rada nas chwali

Niezależny, odważny, wiarygodny, autonomiczny… - takie opinie na temat „Lasu Polskiego” padły na posiedzeniu Rady Programowej, które odbyło się w dniach 6-7 maja w Białowieży. Rada Programowa nie poprzestała oczywiście na kadzeniu nam – wysłuchaliśmy także rzeczowych głosów krytyki pod adresem naszego dwutygodnika. Uwagi dotyczyły jakości zdjęć (ta się jednak ostatnio poprawiła!), literówek (mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji zwalczania przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu komputerowego nie udało się jeszcze w naszej redakcji całkowicie wytępić pewnego złośliwego zwierzątka o wdzięcznej nazwie chochlik drukarski – Ridiculus typographus) oraz kilku drobnych wpadek edytorskich (np. nieuwzględnienia Morza Czarnego na mapie Europy…).

Czytaj więcej

Owady 2004

Występowanie i zwalczanie szkodliwych owadów w 2004 roku:TABELA: >> zobacz >> pobierz

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Lidzbark - Z lasu do podręcznika

Niejedno pokolenie studentów leśnictwa uczyło się botaniki leśnej z podręcznika autorstwa prof. Jakuba Tomanka.

Czytaj więcej

Sowy, sówki, sóweczki w Gołuchowie

Sowy z drewna, szkła, muszli, gipsu, tworzywa sztucznego oraz wielu innych zaskakujących materiałów od połowy września br. będzie można oglądać w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Kolekcję 466 sów należącą do nieżyjącego już Kazimierza Franke – zafascynowanego przyrodą optyka – podarowała do zbiorów muzealnych Ośrodka Kultury Leśnej jego żona Alicja Franke.

Czytaj więcej