strona główna

Aktualności

Leśnicy i żołnierze działają wspólnie

Dnia 1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie kładki pieszo – rowerowej na jeziorze Radomno na terenie Nadleśnictwa Iława. Od 10 do 27 maja 2010 r. żołnierze z 3 Pułku Drogowo – Mostowego, z Chełmna w ramach specjalistycznego szkolenia budowali nową konstrukcję. Most połączył półwysep Ostrów z wsią Radomno, dzięki czemu mieszkańcy nadjeziornych wsi będą mogli dużo szybciej dotrzeć na drugi brzeg. Do tej pory musieli pokonywać dodatkowo 8 km drogi.

Czytaj więcej

Zawody Drwali

14 maja w Warszawie odbyły się I Zawody Drwali Studentów Leśnictwa zorganizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW we współpracy z firmą Husqvarna. Do rywalizacji przystąpiło 29 zawodników reprezentujących barwy trzech uniwersyteckich wydziałów leśnych. Głównymi celami zawodów było zacieśnianie współpracy studenckiej oraz podniesienie rangi zawodu drwala wśród adeptów sztuki leśnej. Profesjonalną ekipę sędziowską tworzyli pracownicy Nadleśnictwa Bytów w asyście wykładowców SGGW. Przebieg zawodów opierał się o Regulamin Mistrzostw Świata Drwali IALC.

Czytaj więcej

"Polska biega" - Nadleśnictwo Wichrowo także!

„Polska biega” to akcja, którą rozpoczęła „Gazeta Wyborcza”. Biega także Nadleśnictwo Wichrowo (RDLP w Olsztynie), gdzie 8 maja razem z Urzędem Miejskim w Dobrym Mieście zorganizowano imprezę pod hasłem „Bieg ścieżkami leśnymi Wichrowo 2010 r.”

Czytaj więcej

Harwestery w Spychowie

Ponad 130 uczestników (co jest niewątpliwym sukcesem i atutem ) zgromadziła druga konferencja „Nowoczesne rozwiązania w harwesterach”, która odbyła się 8 maja w Stanicy Wodnej w Spychowie. Konferencję prowadzoną przez Rafała Jajora, redaktora naczelnego „Drwala” otworzył Jan Karetko, dyrektor RDLP w Olsztynie, który sprawował patronat honorowy nad tym wydarzeniem.  

Czytaj więcej

Las Polski oficjalnie na Facebook

Tym razem oficjalnie witamy na profilu naszego czasopisma. Wystarczy kliknąć facebook!

Czytaj więcej

Radomska ścieżka zdewastowana

W nocy z 3 na 4 maja 2010 r. zdewastowana została ścieżka edukacyjna przy Nadleśnictwie Radom. Leśnicy liczą straty i przystępują do napraw.Ścieżka edukacyjna znajdująca się przy Nadleśnictwie Radom, to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców miasta. Jest to także stałe miejsce prowadzenia zajęć z edukacji leśnej wszystkich placówek szkolnych z Radomia i najbliższych okolic.Także w długi weekend, mimo kapryśnej pogody znalazła się spora liczba chętnych do podziwiania piękna lasu w wiosennej szacie. Praktycznie bez przerwy zajęte były wiaty i ławy turystyczne przygotowane przez leśników. Plac zabaw dla dzieci na leśnej polanie tętnił życiem.

Czytaj więcej

Brneńskie targowanie

Czechy to nie tylko piwo (skądinąd wyśmienite), smażony ser i wojak Szwejk. To kraj, w którym odbywają się jedne z największych targów rolniczych, leśnych i łowieckich w Europie. Rokrocznie mają one miejsce w Brnie, drugim co do wielkości mieście tego pięknego kraju.

Czytaj więcej

Kondolencje

Dotkliwie poruszeni olbrzymią tragedią – katastrofą prezydenckiego samolotu, oddajemy cześć pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, jego Żony Marii Kaczyńskiej, wicemarszałków Sejmu i Senatu RP, parlamentarzystów, przedstawicieli urzędów państwowych, Wojska, Kościołów i Rodzin Katyńskich oraz wszystkich osób znajdujących się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska. Rodzinom ofiar składamy najszczersze wyrazy żalu. Niech las, który rośnie nad mogiłami katyńskimi, szumi ku ich pamięci!

Czytaj więcej

Kondolencje z Litwy

Wyrazy głębokiego żalu i szczerego współczucia z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,Jego Małżonki i pozostałych 94 zacnych Polakóww imieniu redakcji miesięcznika litewskich leśników „Mūsų girios“składa redaktor naczelnyRimondas Vasiliauskas  

Czytaj więcej

Msza święta w hołdzie pomordowanym leśnikom

Pamięć leśników – ofiar zbrodni katyńskiej – pracownicy Lasów Państwowych uczczą mszą świętą, która odbędzie się 23 kwietnia 2010 r. o godz. 12.30 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Czytaj więcej

Ogólnopolska Konferencja "Klęski żywiołowe w lasach"

Szanowni Państwo, zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką klęsk żywiołowych do udziału w konferencji. Oferta ta jest skierowana zarówno do pracowników uczelni i instytutów naukowych, jak i praktyków, pracowników Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Parków Krajobrazowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej i innych firm urządzeniowych, właścicieli i zarządców lasów, służb ochrony przyrody, pracowników administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorców leśnych oraz wszystkich, których działalność i zainteresowania są związane z lasami. Szczególnie do udziału zachęcam osoby, które już uczestniczyły w zapobieganiu i ograniczaniu szkód, czy usuwaniu skutków huraganów, pożarów, okiści, powodzi, gradacji owadów lub innych zjawisk klęskowych i chciałyby się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami konferencji.Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Roman Gornowicz  

Czytaj więcej

Natura wraca

Projektu „Czarnobyl 2010” to wyprawa badawcza Koła Naukowego Leśników SGGW na teren wokół byłej elektrowni. Drogę do wprowadzenia go w życie otworzył studentom wygrany Konkurs Studenckich Projektów Naukowych na SGGW. Wyprawa odbywa sie pod patronatem "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Konferencja w tucholskim Technikum Leśnym

W roku jubileuszu 45-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi społeczność szkolna organizuje "Konferencję poswieconą Adamowi Loretowi, przyszłemu patronowi Technikum Leśnego w Tucholi".

Czytaj więcej

Ekosystemy reprezentatywne - stanowisko Klubu Przyrodników

W kolejnych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podejmowana jest inicjatywa wyznaczenia „reprezentatywnych przykładów ekosystemów do pozostawienia w stanie naturalnym” – a więc wskazania drzewostanów, które miałyby być wyłączone z zabiegów gospodarczo-leśnych i „pozostawione przyrodzie”. Z reguły projekt wyznaczenia takich powierzchni jest udostępniany do konsultacji społecznych; odpowiednie zaproszenia można odnaleźć na stronach poszczególnych RDLP i nadleśnictw. Inicjatywa bywa połączona z wyznaczaniem tzw. „lasów HCVF” – czyli lasów o szczególnych wartościach przyrodniczych.

Czytaj więcej

Bieg Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - termin przesunięty!

Komitet Organizacyjny IV Biegu Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, której to imprezie tradycyjnie patronuje "Las Polski", podjął decyzję o odwołaniu zawodów. Zamiast, jak pierwotnie planowano odbyć się 9 stycznia, zostają przeniesienie na sobotę 30 stycznia.- Warunki narciarskie panujące w Bieszczadach oraz prognozy na najbliższy weekend nie dają gwarancji, że zawody mogłyby zapewnić uczestnikom możliwość walki w odpowiednich warunkach, dlatego zmuszeni jesteśmy przełożyć termin – wyjaśnia Piotr Ostrowski, organizator biegu.Więcej informacji na stronie: www.komancza.info/content/view/363 Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Czytaj więcej

Kryzys to dobry czas na zmiany - wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Marianem Piganem

 Całą jesień las szumiał o optymalizacji. Teraz, kiedy nadleśniczowie i dyrektorzy przygotowali koncepcje zmian w swoich jednostkach, duże liczby przybrały kształt konkretnych osób i leśnictw. Dyrektor Marian Pigan wyjaśnia – to ma być likwidacja dysproporcji.

Czytaj więcej

Wizje Natury 2009

Związek Polskich Fotografów Przyrody we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają na V Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2009”. Impreza ta odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2009 roku w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38.Tegoroczny Festiwal połączony jest z obchodami 50 – lecia Kampinoskiego Parku Narodowego.W programie Festiwalu znajdą się między innymi pokazy zaproszonych gości - znanych polskich i zagranicznych fotografów przyrody.Zagranicznym Gościem Festiwalu będzie świetny fiński fotograf przyrody Jari Peltomäki, który pokaże między innymi przyrodę i krajobrazy Skandynawii.

Czytaj więcej

Wystawa w OKL Gołuchów - malowane drewnem

Rzadko spotykana już dzisiaj sztuka intarsji to dekoracja ornamentalna, polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie zdobionej powierzchni różnorodnymi gatunkami drewna o zróżnicowanej barwie, rysunku i połysku. Od 6 listopada w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie możemy podziwiać wystawę pt. „Przyroda w intarsji”. Prace wystawia 16 twórców w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju artystycznego kunsztu. Ich niepowtarzalny charakter zaskakuje oryginalnością.

Czytaj więcej

"Choinki nadziei"

O „Choinkach nadziei”, które uczniowie ofiarowują mieszkańcom domów opieki społecznej, pisaliśmy wielokrotnie. Fundacja Ekologiczna ARKA przy współudziale Lasów Państwowych poprowadziła ją przede wszystkim na Śląsku. W tym roku organizatorzy postanowili, by w 5. edycję wydarzenia włączyły się szkoły i nadleśnictwa z całej Polski. Las Polski jest aktywnym partnerem akcji.Uczniowie, którzy wezmą w udział w grudniowym przedsięwzięciu, przygotują i wystawią świąteczny program artystyczny dla starszych mieszkańców domów opieki społecznej. Kluczowym momentem każdego przedstawienia będzie wręczenie zielonej, pięknie ustrojonej przez dzieci choinki.

Czytaj więcej

Fundusz leśny jaki jest

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o wykorzystaniu środków funduszu leśnego przez LP. Wśród wielu wniosków i zarzutów (na część których DGLP już odpowiedziała) wyszukaliśmy kilka, o których nikt nie wspomina, a które są ciekawe, a czasem nawet… zabawne.

Czytaj więcej