Aktualności
Ochrona gatunkowa zwierząt - nowe rozporządzenie
8 listopada opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 października 2011 r. o ochronie gatunkowej zwierząt. Rozporządzenie uwzględnia wymogi wynikające z prawa wspólnotowego i rozszerza listę gatunków strefowych o rysia, włochatkę i sóweczkę.
Czytaj więcejMozart i Mongolia
W sobotnie popołudnie, 10 grudnia 2011 r. zapraszamy do Ośrodka Kultury Leśnej na otwarcie wystawy fotograficznej "Mongolia" oraz koncert "Mozart – kolory miłości". Wydarzenie zakończy obchody Międzynarodowego Roku Lasów. Rozpocznie się o godz.18.00 w "Powozowni".
Czytaj więcejOdsłonięto Golgotę Wschodu
Kilkaset osób zgromadziła uroczystość w Nadleśnictwie Celestynów. 18 listopada odsłonięto Golgotę Wschodu Leśników – upamiętnienie leśników i ich rodzin, ofiar reżimu sowieckiego.
Czytaj więcejEksperci w Kostrzycy
W Leśnym Banku Genów Kostrzyca miało miejsce wspólne posiedzenie ekspertów ds.zasobów genetycznych w rolnictwie. Jego celem było omówienie rezultatów 13. Sesji Komisji ds. Zasobów Genetycznych dla Wyżywienia i Rolnictwa FAO (Rzym, 18–22 lipca 2011 r.) w gronie krajowych ekspertów, zaangażowanych wochronę krajowych zasobów genetycznych, rolniczych i leśnych, oraz przekazanie informacji o nowych zadaniach, które zostały określone podczas sesji i oczekują na realizację. Posiedzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Leśny Bank Genów Kostrzyca (LBG Kostrzyca). Uczestnicy Posiedzenia wzięli udział w sesji referatowej w LBG Kostrzyca oraz w sesji terenowej na terenie Nadleśnictwa Śnieżka i w Karkonoskim Parku Narodowym.
Czytaj więcejJubileusz 60-lecia oddziału SITLiD w Warszawie
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W1951 r. powstał także warszawski oddział tej organizacji zawodowej. 20 października jubileusz 60-lecia zgromadził w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej grono członków tej organizacji drzewiarzy i leśników. Spotkanie poprowadził Andrzej Kundzewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego, który przedstawił zarys historii i osiągnięcia.
Czytaj więcejV Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Już po raz piąty Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach”. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Andrzej Grzywacz. Uczestnicy konferencji zgodnie orzekli, że konferencja leśników dobrze się wpisuje w obchody Międzynarodowego Roku Lasów.
Czytaj więcejInwestycja dla współpracy
Symbolicznym przecięciem „wstęgi” otwarto Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach. 14 października ta niewielka miejscowość na południowym krańcu RDLP w Zielonej Górze skupiła uwagę przedstawicieli międzynarodowej społeczności, której zależy na dobrych stosunkach nie tylko gospodarczych, ale związanych z ochroną lasów i utrzymaniem ich dla przyszłych pokoleń, niezależnie od granic państwowych.
Czytaj więcejLas w programach
Idąc do urn, z reguły wiemy na kogo zagłosujemy personalnie. Niestety, rzadko kiedy wiemy, jaki program reprezentuje nasz kandydat. Leśników zapewne zainteresują kwestie związane z ochroną przyrody i przyszłością Lasów Państwowych.
Czytaj więcejJasiek Mela i leśnicy
Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.
Czytaj więcejNajlepszy Produkt Turystyczny
11 sierpnia rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Spośród 20 nominowanych podmiotów z terenu regionu wyłoniono trzy najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów. Jednym z laureatów została Bieszczadzka Kolejka Leśna!
Czytaj więcejŁódź zaprasza na festiwal filmów przyrodniczych
Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbywa się już po raz czternasty. Festiwal noszący imię słynnego przyrodnika-filmowca odbędzie się w Łodzi, w dniach 21–24 września. Największa impreza tego typu w Polsce od dziewiątej edycji realizowana jest w formule międzynarodowej.
Czytaj więcejAdrian Wiśniowski wśród Mistrzów Mowy Polskiej
W poniedziałek 19 września w gdańskim Dworze Artusa odbyła się uroczystość wręczenia nagród w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej. W głosowaniu internetowym i esemesowym zwyciężył Adrian Wiśniowski, leśnik z Nadleśnictwa Cisna, który tym samym odebrał statuetkę VOX POPULI. Wręczyła ją prof. Halina Zgółkowa, przewodnicząca kapituły Mistrza Mowy Polskiej.
Czytaj więcejLeśnicy i rycerze
Na dwa dni (10 i 11 września) Świdwin wzięli „we władanie” ludzie w zielonych mundurach oraz rycerze w srebrzystych zbrojach. Piknik Leśno – Rycerski to nowa impreza zorganizowana w ramach Międzynarodowego Roku Lasów, ale mająca spore szanse na kontynuację w przyszłości.
Czytaj więcejV Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
Cykliczna impreza plenerowa „V Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej – Czarna Białostocka 2011”, odbędzie się 11 września nad zalewem „Czapielówka”. To dobra okazja nie tylko do spotkań myśliwych, ale również mieszkańców i przybyłych gości. W trakcie imprezy zaprezentują się zespoły grające muzykę myśliwską m.in. Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”, Wacław Masłyk & „Żubrosie” oraz kapele biesiadne: Trio Akordeonowe „Akord” i Przyjaciele, Zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, „Prymaki” z Gródka.
Czytaj więcejBiałowieża zaprasza absolwentów
Technikum Leśne w Białowieży, jedna z najstarszych takich szkół w Polsce, obchodzi jubileusz 60-lecia. 10 września odbędą się uroczystości, ma które technikum zaprasza wszystkich absolwentów.
Czytaj więcejPiknik Rycersko – Leśny na Zamku w Świdwinie
Dyrektor RDLP w Szczecinku, Kasztelan Zamku Świdwin, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin oraz Stowarzyszenie Rodzin Leśnych w RP "Rodzina Leśnika" – 1934 uprzejmie zapraszają dnia 10 września o godz. 09.00 na organizowany "Piknik Rycersko – Leśny na zamku w Świdwinie". Wiesław Kostrzewa
Czytaj więcejWieczór z sowami
Już w tę sobotę, 3 września, na terenie Warszawskiego ZOO będzie miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci Artura Tabora - "Spotkanie z sowami".
Czytaj więcejDzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym
W sobotę, 3 września w godzinach od 10.00 do 16.00 serdecznie zapraszamy do Kampinoskiego Parku Narodowego. Na wszystkich przybyłych czekać będzie mnóstwo atrakcji!
Czytaj więcejLeśnicy z Niemiec na Podlasiu
W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku przebywa kilkunastoosobowa grupa leśników z Północnej Nadrenii, Szlezwiku Holsztynu i Saksonii. Podobna, zorganizowana w ubiegłym roku, tygodniowa wizyta, umożliwiła niemieckim leśnikom zapoznanie się z gospodarka leśną w puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej oraz Piskiej i musiała być na tyle interesująca, że sami poprosili o przygotowanie następnej w innych nadleśnictwach białostockiej dyrekcji.
Czytaj więcejCietrzewisko
W ostatni weekend lipca 2011 roku na terenie GOSiR w Koszęcinie odbył się II Rodzinny Piknik Łowiecko-Leśny. Po ubiegłorocznym sukcesie imprezy, którą odwiedziło wówczas kilka tysięcy osób - postanowiono nadać jej większego rozmachu, planując ją na dwa dni. Głównym celem, przyjętym przez organizatorów przedsięwzięcia jest popularyzacja łowiectwa i leśnictwa, dlatego też na „Cietrzewisku” dominowały klimaty bliskie naturze, związane z kultywowaniem lokalnych tradycji myśliwskich.
Czytaj więcej