strona główna

Aktualności

Jest o czym rozmawiać

W dniach 4-6 kwietnia br. w Puszczykowie k. Poznania odbyła się doroczna narada z zakresu ochrony lasu z udziałem przedstawicieli wydziałów ochrony lasu rdLP i DGLP, a także ZOL, IBL i innych placówek naukowych. W pierwszym dniu uczestników przywitał zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu Henryk Piskonowicz, a naradę prowadził naczelnik Ryszard Kapuściński z DGLP.

Czytaj więcej

Zmiany w ochronie ppoż.

Nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska z 22 marca br. w sprawie szczegółowych za- sad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz.U. nr 58, poz. 405) przyniosło pewne istotne zmiany dla ochrony ppoż. Wyróżnia ono m.in. cztery podstawowe rodzaje pasów przeciwpożarowych:

Czytaj więcej

Jedna platforma wiosny nie czyni

Pracownicy Nadleśnictwa Augustów (RDLP w Białymstoku) wraz ze specjalistami z Komitetu Ochrony Orłów oraz LZD w Rogowie zainstalowali platformę lęgową dla rybołowa. Zawieszono ją 3 kwietnia br. na czubku sosny nad jeziorem Studzieniczne. - Rybołowy przebywają w okolicy, ale nie gnieżdżą się na terenie naszego nadleśnictwa - mówi Adam Wasilewski, podleśniczy ds. ochrony przyrody. - Chcieliśmy więc je do tego zachęcić, budując takie małe "M1".

Czytaj więcej

Leśnicy pamiętają

Podobnie jak w dniach żałoby narodowej, 2 kwietnia br., w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, na uroczystą mszę świętą do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej przybyło wielu pielgrzymów. Wśród nich byli licznie zgromadzeni leśnicy z Puszczy Augustowskiej. Nie zabrakło gości z RDLP w Białymstoku oraz z innych nadleśnictw, dla których wyjazd do Studzienicznej był swoistym pielgrzymowaniem.

Czytaj więcej

O edukacji w parkach

Ponad 15 lat temu w dwóch parkach narodowych, kampinoskim i ojcowskim, założono pierwsze ośrodki edukacyjne. Z tej okazji 23 i 24 marca br. w Centrum Edukacji Kampinoskiego PN odbyła się konferencja "15 lat ośrodków edukacyjnych w parkach narodowych" zorganizowana przez pracowników centrum. Była ona okazją do podsumowań, bilansu dokonań w dziedzinie edukacji ekologicznej, ale również, co ważne, wytyczenia wizji jej dalszego rozwoju. Wielką "parkową" rodzinę w osobach licznie przybyłych przedstawicieli powitali gospodarz Kampinoskiego PN, dyrektor Jerzy Misiak, oraz organizator konferencji, kierownik kampinoskiego centrum edukacji, Grzegorz Okołów.

Czytaj więcej

Najpierw rozpoznać, potem chronić

Wyjątkowość charakteru konferencji "Aktywne metody ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie" polega na zgromadzeniu w jednym miejscu (CEPL w Rogowie) ludzi reprezentujących różne instytucje i dziedziny życia, których łączy autentyczne zainteresowanie sprawami ochrony przyrody. Wystąpienia głosili i słuchali ich ludzienauki, praktykujący leśnicy i urządzeniowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i urzędów. Jako temat przewodni przyjęto sposoby rozpoznawania, oceny i monitoringu wartości przyrodniczych polskich lasów. Przez dwa marcowe dni (21-22 marca) prelegenci prezentowali swoje prace i doświadczenia związane z oceną wartości lasów.

Czytaj więcej

Niedźwiedź dał się nabrać na miód

W górach budzą się już niedźwiedzie. Niecodzienny przypadek skłusowania jednego z nich miał miejsce w ostatnich dniach w Beskidzie Niskim. Fakt ten ujawnili strażnicy leśni z Nadleśnictwa Rymanów w jednej z beskidzkich wiosek. Uwagę strażników zwrócił wóz konny ze specjalnie wyostrzonym dyszlem, stojący od pewnego czasu pod lasem. Po bliższych oględzinach okazało się, że był on rodzajem kłusowniczej pułapki - na miód, którym był wysmarowany dyszel wozu, zwabiono niedźwiedzia. Zwierzę liżąc swój przysmak, nadziewało się na dyszel jak na rożen. Z ustaleń śledztwa wynika, że niedźwiedź, po ściągnięciu skóry został na tymże dyszlu, jak na rożnie, upieczony a następnie zjedzony.

Czytaj więcej

Podsumowanie akcji "Kłusownik"

Ogłoszenie i koordynowanie w dniach 11-31 grudnia 2005 r. przez dyrektora generalnego LP i głównego inspektora straży leśnej ogólnopolskiej akcji pod kryptonimem "Kłusownik", miało na celu przeciwstawienie się corocznemu wzrostowi w okresie jesienno-zimowym ilości przestępstw kłusownictwa, ale także kradzieży drewna, choinek, stroiszu oraz pozyskiwanych w tym czasie roślin chronionych do produkcji ozdób świątecznych. Walka z procederem kłusownictwa jest niezwykle trudna i niebezpieczna z uwagi na specyfikę miejsca ich popełniania, jakim jest las. Sprawcy działają zazwyczaj pod osłoną nocy, znają "swój" teren działania. Niejednokrotnie dysponują nielegalnie posiadaną bronią. Przy uprawianiu procederu mogą liczyć na dyskrecję miejscowego środowiska, czy to z powodu lokalnej akceptacji procederu czy obawy przed zemstą kłusowników.

Czytaj więcej

Brakarze w Zwierzyńcu

W dniach 8-17 lutego br. odbył się już 27 ogólnopolski kurs brakarski. Jako miejsce szkolenia wybrano Nadleśnictwo Zwierzyniec, którego niewątpliwym atutem jest doskonała baza lokalowa w postaci Leśnego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ,Jodła". Organizatorem kursu był ORWLP w Bedoniu, którego przedstawicielem był Łukasz Bojarski. Na kursie obecni byli czterej instruktorzy: Jacek Szczepanik, Ryszard Tetrycz, Adam Wytykowski i Paweł Zelenaj. Przybliżyć należy sylwetki panów Adama Wytykowskiego i Jacka Szczepanika. Są to pracownicy RDLP w Poznaniu, zajmujący się przygotowaniem drewna na najbardziej znany jarmark drewna w Polsce - aukcję krotoszyńską. Wśród 34 kursantów można było spotkać: leśniczych i podleśniczych - zarówno młodszych jak i bliskich emerytury, przedstawiciela przemysłu drzewnego, pracownika parku narodowego oraz doktoranta z Katedry Użytkowania Lasu SGGW.

Czytaj więcej

L jak las

Gdańscy leśnicy realizują swe najnowsze, edukacyjne przedsięwzięcie - cykl filmów "L jak las", który emitowany jest w TVP Gdańsk. Poszczególne odcinki będą poświęcone jednemu tematowi, co pozwoli na jego pokazanie w sposób bardziej dogłębny i z różnych perspektyw - leśników, ekologów, administracji samorządowej i państwowej. Planowanych jest sześć odcinków, w których poruszane będą tematy m.in. małej retencji w lasach, zagrożenia pożarowego, lkp, racjonalnej gospodarki leśnej (wycinać czy zalesiać?) oraz znaczenia unikatowej flory. Wszystkie odcinki łączy wspólne przesłanie całego cyklu: "Będąc w lesie, warto wiedzieć".

Czytaj więcej

Perspektywy pracy

16 marca br. w siedzibie Zarządu Głównego SITLiD w Warszawie odbyło się spotkanie młodej kadry leśnictwa z Naczelnikiem Wydziału Kadr i Szkoleń Edwinem Drobkiewiczem. Organizatorem spotkania był Jacek Sagan, członek Komisji ds. Młodej Kadry. Naczelnik Drobkiewicz przedstawił historię, stan obecny i perspektywy polityki kadrowej LP. Zapoznał także zebranych z propozycjami zmian w zasadach przyjęć na staż oraz do pracy.

Czytaj więcej

Roboczo o przyszłości

Dwadzieścia oddziałów, 3613 członków, z czego 88% to pracownicy LP oraz 124-letnia tradycja - oto krótka charakterystyka Polskiego Towarzystwa Leśnego. 10 marca br. w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym Laski (LZD w Siemianicach) odbyło się robocze spotkanie pt. ,Kierunki rozwoju PTL - stowarzyszenia naukowo-zawodowego".

Czytaj więcej

O gdańskiej edukacji

28 lutego br., w siedzibie RDLP w Gdańsku odbyło się spotkanie edukatorów ze wszystkich nadleśnictw gdańskiej dyrekcji. W trakcie zebrania podsumowano osiągnięcia na polu edukacji przyrodniczo-leśnej w minionym roku. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem był z pewnością Festyn Leśny na molo w Sopocie, w którym uczestniczyły tysiące mieszkańców Trójmiasta. Sukces przedsięwzięcia i jego bardzo pozytywny oddźwięk wśród lokalnej społeczności sprawiły, że impreza ta będzie się odbywać cyklicznie.

Czytaj więcej

Kawałek równika znaleziony w Puszczy Białowieskiej

W rejonie Hajnówki pracownik Polskiej Akademii Nauk natrafił na fragment równika biegnący w kierunku Kleszczeli. - Miałem ze sobą zeszyt, ołówek i spisywałem żubry - opowiada dr Witold Piesiewicz, pracownik PAN. - I wtedy zauważyłem, że coś dziwnego wystaje spod ściółki. Z początku pomyślałem, że to zwykły południk. Wskazywał na to jego kierunek, ale jak się potem okazało, był to jednak równik. Ekspertyza równika wykonana w laboratorium PAN w Lublinie potwierdziła jego autentyczność. - Pamiętajmy o tym, że natrafiliśmy na równik właśnie w Puszczy Białowieskiej - tłumaczy prof. Jan Szyszko-Saniewicz. - Jest to w końcu ostatni naturalny tego rodzaju kompleks leśny w Europie. Podejrzewam, że fragmenty równika mogły się znajdować w wielu miejscach na naszym kontynencie, ale nierozważna gospodarka leśna prowadzona przez człowieka mogła doprowadzić do jego degradacji.

Czytaj więcej

Nowe zasady?

Powołanie Komisji Leśno-Drzewnej, wprowadzenie kategorii "odbiorców stabilizujących", którym przysługiwałyby wieloletnie przyrzeczenia surowcowe, ujednolicenie procedur sprzedaży drewna we wszystkich regionalnych dyrekcjach i odstąpienie od przetargów jako obowiązującej reguły - to najważniejsze założenia zmian w zasadach sprzedaży drewna w LP, przedstawione drzewiarzom 21 lutego br. podczas sympozjum w Jedlni. - Podaż surowca drzewnego na rynki będzie wynikała przede wszystkim z uwarunkowań przyrodniczych - powiedział Konrad Tomaszewski, główny analityk LP. - Natomiast Komisja Leśno-Drzewna, aby nie posądzać leśników o granie na koniunkturze bądź dekoniunkturze, będzie opiniować decyzje o tym, o ile będzie można od tej zasady odstępować w odpowiedzi na uwarunkowania ekonomiczne.

Czytaj więcej

Wyścigi psich zaprzęgów i zawody drwali

W dniu 25 lutego br. w Lutowiskach rozegrano zawody drwali, będące jedną z imprez towarzyszących wyścigom psich zaprzęgów "W Krainie Wilka". Organizatorami były nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany. W konkursie wzięło udział 10 drwali reprezentujących firmy świadczące usługi leśne na rzecz tych dwóch nadleśnictw. Rywalizacja toczyła się w następujących konkurencjach:* przygotowanie pilarki do pracy,* dokładność przerzynki kłody leżącej,* przerzynka kłody cięciem od dołu i od góry,* okrzesywanie kłody na czas,* przerąbywanie wałka siekierą,* rzut wałkiem na odległość.

Czytaj więcej

Strzelony orlik

W dniu 20 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Garwolin miejscowi leśnicy znaleźli martwego ptaka drapieżnego. Po dokładniejszych oględzinach (prowadzonych ze szczególną ostrożnością, ze względu na ptasią grypę) okazało się, że jest to któryś z gatunków orlików. Specjaliści z Komitetu Ochrony Orłów, SGGW oraz Zakładu Ornitologii w Gdańsku na podstawie zdjęć oznaczyli go jako orlika grubodziobego. Ptak ten jest bardzo rzadkim gatunkiem w Polsce (zaledwie 15-20 par lęgowych) i jeszcze rzadziej pozostaje w naszym kraju zimą (do tej pory było zaledwie 8 zimowych stwierdzeń).

Czytaj więcej

Na tropie wilka

Kiedy ponad trzy lata temu padła propozycja: „a może zorganizujmy obóz na temat wilków w Bieszczadach?”, nikt nie brał tego na serio. Przecież trzeba załatwić mnóstwo formalności, znaleźć opiekuna, a i o pieniądze nie będzie łatwo... A poza tym kto będzie chciał w zimie, w śniegu po pachy łazić po górach? A jednak znaleźli się tacy, co chcieli. Na pierwszy, trwający 10 dni obóz, w lutym 2004 r. wybrało się ośmiu studentów Wydziału Leśnego SGGW. Mieliśmy dwie pary rakiet śnieżnych i dużo zapału.

Czytaj więcej

Ustawa na finiszu

W sejmie kończą się prace związane z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych.W dniu 10 marca br. posłowie liczbą 326 głosów uchwalili nowelizację prawa zamówień publicznych, która uprości procedury wyłaniania dostawców towarów i usług.Sprawa toczy się już od kilku miesięcy - po pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy, 22 grudnia 2005 r. powołano Komisję nadzwyczajną ds. nowelizacji ustawy. W jej skład weszli posłowie z Komisji Gospodarki orazAdministracji i Spraw Wewnętrznych, a na jej czele stanął Artur Zawisza (PiS). Z ramieniaLP w obradach uczestniczyli Konrad Tomaszewski i Alina Niewiadomska, uzasadniając potrzebę częściowego wyłączenia LP spod zapisów ustawy, która w wielu sytuacjach paraliżuje ich funkcjonowanie.Komisja odbyła 14 wielogodzinnych, burzliwych spotkań, podczas których dyskutowano zmiany, spowodowane koniecznościądostosowania ustawy do nowych dyrektyw unijnych.

Czytaj więcej

Szkolenie doradców zalesieniowych

W dniach 14-15 lutego br. w Ośrodku Szkoleniowym "Leśny Dwór" w Sulęczynie odbyło się ogólnopolskie szkolenie regionalnych koordynatorów doradztwa dla rolników zalesiających grunty rolne w ramach działania 5 Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW-5). Organizatorem szkolenia była DGLP.

Czytaj więcej