strona główna

Aktualności

Walne Zebranie Delegatów SPL

W piątek 10 lutego 2012 r. w Gołuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Czytaj więcej

Marek Keller - wspomnienia

Prośba do Przyjaciół Marka Kellera.

Czytaj więcej

Co z leśną kilometrówką?

Nowy profil na Facebooku Witamy! Ceny paliw rosną, niszczą się używane w pracy prywatne samochody leśników, tymczasem  stawka zwrotu za przejechany kilometr od czterech lat stoi w miejscu. Ministerstwo Finansów odrzuca już kolejny projekt wyczekiwanej podwyżki. Czy leśnicy będą zmuszeni dokładać do swojej pracy?

Czytaj więcej

Odszedł Marek Keller...

13 stycznia późnym wieczorem w wieku 57 lat zmarł nagle dr Marek Keller. Wybitny ornitolog, przyrodnik, nauczyciel akademicki i wychowawca ogromnej rzeszy leśników i ornitologów. Pogrzeb będzie miał miejsce 23 stycznia w Warszawie. Ceremonia rozpocznie się mszą o godz. 13.30 w kościele dominikanów na Służewiu

Czytaj więcej

Nagrody \"Przeglądu Leśniczego\"

W Poznaniu pod koniec zeszłego roku obradowała – już po raz XIII – Kapituła przyznająca tytuły „Leśnika roku” oraz „Leśnej instytucji roku”. Wyróżnienia te otrzymali: Zbigniew Pajewski, leśniczy Leśnictwa Glinna (Nadleśnictwo Gryfino, RDLP w Szczecinie) oraz Leśne Studio Filmowe z Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Santa w obronie Puszczy

Konflikt dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiejnabiera barw. Na scenie pojawiła się pierwsza organizacja społeczna, która chcebyć przeciwwagą dla dotychczasowych organizacji ekologicznych zaangażowanych wpropagowanie zwiększonej ochrony Puszczy Białowieskiej. Santa Obrona PuszczyBiałowieskiej wyraża sprzeciw m.in. wobec rozszerzenia granic Białowieskiego ParkuNarodowego.

Czytaj więcej

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Wszystkim naszym Czytelnikom...

Czytaj więcej

Nowa, cenna książka

Wady drewna to nowość skierowana m.in. do leśników, pracowników przemysłu drzewnego, nauczycieli oraz uczniów szkół o profilu leśnym i drzewnym, leśników z zakładów usług leśnych, a także osób zainteresowanych zdobyciem solidnych podstaw tej części wiedzy o drewnie. Otwórz wiadomość i obejrzyj wersję elektroniczną publikacji!

Czytaj więcej

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Trwa budowa obiektów służących ochronie bieszczadzkich żubrów – niemal gotowa jest już zagroda aklimatyzacyjna i pokazowa tych zwierząt w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W trakcie wykończenia są magazyny na karmę, paśniki oraz specjalne tarasy widokowe dla odwiedzających. Już wiosną 2012 r. w Bieszczadach będzie można oglądać z bliska „puszcz imperatora”.

Czytaj więcej

Popielice wracają

Pod koniec października pierwsze 22 popielice trafiły do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. – Popielice przez tydzień były umieszczone w klatkach aklimatyzacyjnych w lasach bukowych niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Dopiero potem zostały im otworzone drzwiczki. Przez najbliższych kilka dni będziemy śledzili ich aktywność za pomocą sprzętu telemetrycznego – mówi Radosław Dzięciołowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” i koordynator projektu reintrodukcji popielic. Projekt zyskał wsparcie finansowe ze strony UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska oraz NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom

Sala Konferencyjna Urzędu Miasta we Włocławku 16 listopada przywitała nietypowych gości. Tu bowiem odbyło się podsumowanie Programu Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej „Myśliwi - dzieciom, dzieci – zwierzętom”, prowadzonego w roku szkolnym 2010/2011.

Czytaj więcej

Lider Polskiej Ekologii 2011 - Nadleśnictwo Bytnica z nagrodą

Ministerstwo Środowiska ogłosiło listę zwycięzców 13. Edycji konkursu „Lider Polskiej Ekologii”. Wśród nagrodzonych, tradycyjnie już, znalazła się także jednostka Lasów Państwowych – tym razem Nadleśnictwo Bytnica, które zdobyło tytuł w kategorii „wyrób”, podkategorii „technologia”, za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego” (przypomnijmy, że w tym samym konkursie w 2009 r. za to samo dokonanie Bytnica zdobyła już wyróżnienie).

Czytaj więcej

Konferencja na Ziemi Lubuskiej - Nadleśnictwo z historią

Konferencja Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z terenu RDLP w Zielonej Górze miała miejsce 20 października w Nowogrodzie Bobrzańskim, a odbyła się pod hasłem „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków. Historia i teraźniejszość Nadleśnictwa Krzystkowice”.

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa zwierząt - nowe rozporządzenie

8 listopada opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 października 2011 r. o ochronie gatunkowej zwierząt. Rozporządzenie uwzględnia wymogi wynikające z prawa wspólnotowego i rozszerza listę gatunków strefowych o rysia, włochatkę i sóweczkę.

Czytaj więcej

Mozart i Mongolia

W sobotnie popołudnie, 10 grudnia 2011 r. zapraszamy do Ośrodka Kultury Leśnej na otwarcie wystawy fotograficznej "Mongolia" oraz koncert "Mozart – kolory miłości". Wydarzenie zakończy obchody Międzynarodowego Roku Lasów. Rozpocznie się o godz.18.00 w "Powozowni".

Czytaj więcej

Odsłonięto Golgotę Wschodu

Kilkaset osób zgromadziła uroczystość w Nadleśnictwie Celestynów. 18 listopada odsłonięto Golgotę Wschodu Leśników – upamiętnienie leśników i ich rodzin, ofiar reżimu sowieckiego.

Czytaj więcej

Eksperci w Kostrzycy

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca miało miejsce wspólne posiedzenie ekspertów ds.zasobów genetycznych w rolnictwie. Jego celem było omówienie rezultatów 13. Sesji Komisji ds. Zasobów Genetycznych dla Wyżywienia i Rolnictwa FAO (Rzym, 18–22 lipca 2011 r.) w gronie krajowych ekspertów, zaangażowanych wochronę krajowych zasobów genetycznych, rolniczych i leśnych, oraz przekazanie informacji o nowych zadaniach, które zostały określone podczas sesji i oczekują na realizację. Posiedzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Leśny Bank Genów Kostrzyca (LBG Kostrzyca). Uczestnicy Posiedzenia wzięli udział w sesji referatowej w LBG Kostrzyca oraz w sesji terenowej na terenie Nadleśnictwa Śnieżka i w Karkonoskim Parku Narodowym.

Czytaj więcej

Jubileusz 60-lecia oddziału SITLiD w Warszawie

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W1951 r. powstał także warszawski oddział tej organizacji zawodowej. 20 października jubileusz 60-lecia zgromadził w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej grono członków tej organizacji drzewiarzy i leśników. Spotkanie poprowadził Andrzej Kundzewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego, który przedstawił zarys historii i osiągnięcia.

Czytaj więcej

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Już po raz piąty Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach”. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Andrzej Grzywacz. Uczestnicy konferencji zgodnie orzekli, że konferencja leśników dobrze się wpisuje w obchody Międzynarodowego Roku Lasów.

Czytaj więcej

Inwestycja dla współpracy

Symbolicznym przecięciem „wstęgi” otwarto Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach. 14 października ta niewielka miejscowość na południowym krańcu RDLP w Zielonej Górze skupiła uwagę przedstawicieli międzynarodowej społeczności, której zależy na dobrych stosunkach nie tylko gospodarczych, ale związanych z ochroną lasów i utrzymaniem ich dla przyszłych pokoleń, niezależnie od granic państwowych.

Czytaj więcej