Aktualności
\"Las jak świątynia\" - konkurs i wydawnictwo
"Las jak świątynia" to tytuł konkursu i publikacji jaka powstanie na podstawie zdjęć i wierszy nadesłanych na konkurs, jak i prac, których twórcami są sami leśnicy. Do 28 października uczniowie szkół podstawowych (I kategoria) oraz gimnazjów i szkół średnich (II kategoria) mogą przysyłać na konkurs prace fotograficzne i wiersze.
Czytaj więcejObelisk Tarchalskiego w Szczecinie - Wybitny leśnik uhonorowany
Staraniem RDLP w Szczecinie oraz Komisji Kombatanckiej przy dyrektorze generalnym LP, na terenie miasta Szczecin zorganizowana została bardzo podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenie pomnika zasłużonego leśnika i ostatniego dowódcy batalionu „Las” 74. pułku AK mjr Mieczysława Tarchalskiego, ps. „Marcin”. Ten wybitny leśnik i żołnierz wojny polsko-bolszewickiej oraz wojny obronnej 1939 r., współtwórca Wolińskiego Parku Narodowego, z tym miastem i z tymi lasami związał swoje ostatnie dwadzieścia lat życia. Tu też został pochowany.
Czytaj więcejLasy podkarpacia w bajce - Miś Gustaw i jego przygody
Z inicjatywy krośnieńskiego oddziału PTL powstaje bajka z tekstem Macieja Penara o przygodach pluszowego misia Gustawa, który wędruje po lasach Podkarpacia. Swą podróż zaczyna w Krośnie...
Czytaj więcejNatura 2000 - Mamy już trzy plany
Plan zadań ochronnych (PZO) dla obszaru Natura 2000 ma powstać w ciągu sześciu lat od jego ustanowienia. Dotychczas mamy ich trzy.
Czytaj więcejFestyn edukacyjny \"Spotkanie z lasem\" - Wszystko dla dzieci
W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 1 czerwca odbył się festyn edukacyjny „Spotkanie z lasem”. Było to już ósme spotkanie, w którym jak co roku uczestniczyli uczniowie z południowej Wielkopolski. Impreza o charakterze otwartym zgromadziła prawie 1000 uczestników, którzy na polanie nieopodal Muzeum Leśnictwa – „Oficyna” mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Czytaj więcejBenefis prof. Zbigniewa Laurówa - Już piaski nie wieją...
Dydaktyk, człowiek wielu pasji, Profesor – oto tylko kilka określeń, które podczas jubileuszu 80. urodzin usłyszał pod swym adresem prof. Zbigniew Laurów. Wypowiadali je zarówno współpracownicy, przyjaciele, jak i wychowankowie. A tych ostatnich w swej karierze nauczyciela akademickiego szacowny Jubilat miał, jak sam policzył, ponad cztery tysiące, z czego spora część zapewne pracuje w Lasach. – Z perspektywy czasu mogę powiedzieć – z mojego wysiłku lasy miały pożytek – podsumował profesor.
Czytaj więcej\"Leśny Rajd Rowerowy\" - Zabawa, sport i edukacja
Ostatniego dnia maja odbył się Leśny Rajd Rowerowy. Debiutancka (w okolicy) impreza została zorganizowana przez Nadleśnictwo Wichrowo, Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim oraz Hotel Krasicki. Rajd miał niekonwencjonalną formułę, bowiem grupy uczestników wystartowały z różnych miejsc, a ich celem było dotarcie do wspólnej mety w Wolnicy.
Czytaj więcejX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS Series
W dniu 14 lipca o godz. 16.00 rozpoczną się Jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków – Ochotników STIHL® TIMBERSPORTS® Series. Zawody po raz kolejny rozegrane zostaną w Morzyczynie k. Stargardu Szczecińskiego w Amfiteatrze położonym nad brzegiem jeziora Miedwie. Zawody odbywają się pod hasłem „Decyduje siła, wygrywa precyzja” i co roku ściągają rzesze fanów, którzy głośnym dopingiem wspierają swoich faworytów. Jednym z nich jest Arkadiusz Drozdek, który już sześciokrotnie został Mistrzem Polski. W lipcu wraz z nim o tytuł rywalizować będą zawodnicy, którzy w mistrzowski sposób posługują się piłą i siekierą.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Drzewa stuletnie u prokuratora
Pracownia na rzecz Wszystkich Istot złożyła kolejne doniesienie do prokuratury przeciwko leśnikom. Chodzi o podejrzenie niezgodnej z prawem wycinki drzew ponad stuletnich.W lipcu 1998 r. decyzją Dyrektora Generalnego LP nr 48/1998 w Puszczy Białowieskiej wprowadzono zakaz wyrębu drzew i drzewostanów o charakterze naturalnym, które wówczas osiągnęły wiek ponad stu lat. Zakaz nie dotyczył niezbędnych cięć sanitarnych, wykonywanych jednak po uzgodnieniu z Głównym Konserwatorem Przyrody.
Czytaj więcejDecyzja KE w sprawie wykaszarek - \"Nie\" dla noży bijakowych
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 19 stycznia tego roku, kraje członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu narzędzi bijakowych do wykaszarek. Polska przygotowuje właśnie stosowne rozporządzenie.
Czytaj więcejUdostępnienie lasu - Szlaki także w Szczecinku!
Pomimo wzrostu wykorzystania podczas prac leśnych maszyn wielkooperacyjnych, do niedawna tylko na terenie RDLP w Zielonej Górze problem udostepnienia lasu był kompleksowo rozwiązany. Zarządzenie dyrektora regionalnego z marca 2008 r. wprowadziło tam obowiązek wykonywania szlaków zrywkowych. W jego ślady poszedł również dyrektor RDLP w Szczecinku i 23 kwietnia 2012 r. także wydał zarządzenie w sprawie zasad udostępniania drzewostanów siecią szlaków zrywkowych.
Czytaj więcejKoronacja Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich - W podzięce za łaski
Uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, miała miejsce w sobotę 19 maja w Ostrowach Tuszowskich. W mszy polowej, która odbyła się nieopodal Sanktuarium Madonny z Puszczy, w leśnej scenerii, wzięły udział rzesze parafian, leśników i myśliwych. Zjechali też pielgrzymi z terenu całej Diecezji Rzeszowskiej.
Czytaj więcejRozporządzenia nt. planów urządzeniowych - Dwa nowe projekty
Ukazały się dwa projekty rozporządzeń ministra środowiska dotyczące wykonawstwa planów urządzeniowych. Ich planowane wprowadzenie stanowi realizację postanowień najnowszej nowelizacji ustawy o lasach, która od 1 lipca ub. roku znosi wymóg posiadania zezwolenia ministra środowiska na wykonywanie planów urządzenia lasu.
Czytaj więcejBajarze z leśnej polany - Konkurs leśnych gawęd rozstrzygnięty
Szósta edycja ogólnopolskiego konkursu „Bajarze z Leśnej Polany” zgromadziła w dniach 10–11 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie 18 uczestników. Wśród uczestników dominowali uczniowie szkół leśnych, choć nie zabrakło wychowawców młodzieży i pracowników nadleśnictw.
Czytaj więcejNietypowe porządki w Świeradowie - Zmierzmy to ... tirem!
„Czysto w głowie, czysto w lesie” to nazwa akcji sprzątania terenów leśnych i do nich przylegających organizowana przez Nadleśnictwo Świeradów. W tym roku, w ramach Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi, świeradowscy leśnicy podjęli działania dla zminimalizowania entropii i przywrócenia równowagi biologicznej w lesie.
Czytaj więcejBieszczadzka Ciuchcia rozpoczęła sezon - Gwizd na Połoninach
W czwartkowe popołudnie 3 maja uroczyście zainau-gurowała sezon turystyczny Bieszczadzka Kolejka Leśna. Na stacji w Majdanie k. Cisnej, prócz zwykłych składów pociągów ciągniętych przez lokomotywy spalinowe, pojawiły się również te wleczone przez parowozy. W inauguracyjnym przejeździe do Dołżycy uczestniczyły władze lokalne oraz sympatycy kolejek z Polski i Słowacji.
Czytaj więcejLeśnicy dla Stolicy - O lasach pod Zamkiem
Warszawiacy i liczni turyści, których w maju w stolicy nie braknie, będą mogli oglądać plenerową wystawę „Leśnicy dla stolicy”. Za jej sprawą mazowieckie lasy zawitały do centrum miasta.
Czytaj więcejSzkody powodowane przez zwierzęta chronione - Przeciwnik: bóbr!
– Skala szkód wyrządzanych przez zwierzęta objęte ochroną nie jest zbyt wielka. Rosną szkody wyrządzane przez bobry; w przypadku innych gatunków, wielkości te pozostają praktycznie bez zmian, co związane jest bezpośrednio z ich liczebnością – te słowa, wypowiedziane przez wiceministra Janusza Zaleskiego, doskonale podsumowują debatę, która miała miejsce 12 kwietnia podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a która dotyczyła szkód powodowanych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową.
Czytaj więcejŚwiadomi zagrożenia - Edycja druga
Rusza kolejna edycja społecznej kampanii Lasów Państwowych „Świadomi zagrożenia”. W ramach zwiększania społecznej świadomości niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą używanie ognia w lesie i jego pobliżu, LP postanowiły za pomocą spotów radiowych i telewizyjnych, a także plakatów i ulotek dotrzeć do jak największej grupy Polaków.
Czytaj więcejMistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej - Wysiłek nie tylko fizyczny
W dniach 19–21 kwietnia w Słupsku odbyły się I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, które zaowocowały popularyzowaniem idei pozytywnych praktyk w pielęgnacji i ochronie drzew. Impreza o zasięgu międzynarodowym spotkała się z dużym zainteresowaniem wspinaczy drzewnych oraz naukowców, co przyczyniło się do dyskusji na temat współczesnych zagrożeń, wynikających z nieprawidłowego zarządzania terenami zieleni miejskiej.
Czytaj więcej