strona główna

Aktualności

Ruch Obrony Lasów Polskich wybrał nowe władze

Powstanie Ruchu Obrony Lasów Polskich było odpowiedzią na rządowy (AWS–UW) projekt reprywatyzacji, w którym zakładano nie tylko zwrot znacjonalizowanych po wojnie lasów ich dawnym właścicielom, ale także potraktowanie lasów jako rekompensatę za inne nieruchomości. Dzisiaj, prawie 12 lat po utworzeniu organizacji, prywatyzacja nie stanowi pierwszoplanowej troski leśników, ale nie znaczy to, że obecny model leśnictwa można uznać za całkowicie niezagrożony. 20 października odbył się II Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy, na którym wyłonione zostały nowe władze Ruchu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Celestynów - CEL otwarty!

Niespodziewana zimowa aura nie przeszkodziła w oficjalnym otwarciu Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów. Jest to pierwsza duża, profesjonalnie wyposażona placówka edukacyjna w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Warszawskie”. Mimo częściowo nieprzejezdnych dróg, pozawalanych połamanymi gałęziami i drzewami oraz zamkniętych z powodu pozrywanych linii energetycznych, goście przybyli licznie. Reprezentowali GDLP, RDLP w Warszawie, mazowieckie nadleśnictwa, RDOŚ w Warszawie, Biuro Nasiennictwa Leśnego, BULiGL, Zespół Parków Krajobrazowych w Otwocku, a także instytucje finansujące przedsięwzięcia edukacyjne, samorząd wojewódzki, powiatowy i gminny. Zjawili się też przedstawiciele kościoła, wojska, organizacji pozarządowych i mediów.

Czytaj więcej

Trzy i pół setki pierwszaków w SGGW

Inauguracja na warszawskim Wydziale Leśnym miała w tym roku szczególny charakter. W 90. rocznicę utworzenia Wydział został uhonorowany złotym Kordelasem Leśnika Polskiego.

Czytaj więcej

Grzybowanie w Wielbarku

20 września lasy wielbarskie oraz sam Wielbark stały się „stolicą polskich grzybów”. W tym dniu odbył się II Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2009”.

Czytaj więcej

Zapis czatu z dyrektorem generalnym

Rysiek: Miał być opracowane zasady dotyczące wynagradzania w LP. Można coś usłyszeć w tej sprawie?Marian_Pigan: Nowe zasady wynagradzania zostały opracowane i są gotowe do wdrożenia. Z uwagi na skutki ekonomiczne nie można było zrobić tego w okresie dekoniunktury. W tej sprawie potrzebne są jeszcze uzgodnienia ze związkami zawodowymi.Poniżej zamieszczamy pełen zapis czatu z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Marian Pigan odpowiada w nim na przeszło pięćdziesiąt pytań dotyczących funkcjonowania Lasów Państwowych i sytuacji leśników.

Czytaj więcej

Zmiana w Lesie

- W życiu człowieka potrzebne są zmiany i uznałem, że nadeszła na nie pora. Decyzja niełatwa, ale patrząc na to, co dzieje się w innych firmach, cieszę się, że moja. Przez sześć lat mojej pracy w redakcji dyrektorzy generalni LP zmieniali się trzykrotnie, co o tak dużej firmie, a właściwie o jej upolitycznieniu mówi wszystko... - pisze w pożegnalnym artykule Krzysztof Kajzer, redaktor naczelny "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Dekada targów w Rogowie

Pierwsze Targi Leśne w Rogowie odbyły się w 1999 roku. Tegoroczne, po dziesięciu latach od debiutu, jak podają organizatorzy, zgromadziły 86 firm i instytucji oraz ponad dwa tysiące zwiedzających.  

Czytaj więcej

2/3 nadleśnictw korzysta z dopłat bezpośrednich

Ponad 6,5 mln zł otrzymały w zeszłym roku Lasy Państwowe z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tylko jedno na trzy nadleśnictwa nie skorzystało w zeszłym roku z możliwości, jakie stwarza Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Wśród ubiegłorocznych beneficjentów znalazło się bowiem aż 284 nadleśnictw, które łącznie otrzymały 6,66 mln zł.

Czytaj więcej

ARMiR przesuwa termin składania wniosków

Do 15 lipca nadleśnictwa czekały na rozpoczęcie naboru wniosków  o dofinansowanie w programach odtwarzania potencjału produkcji leśnej po zniszczeniach wywołanych przez katastrofy oraz zapobiegania tym katastrofom. Jednak w terminie określonym w rozporządzeniu MRiRW ogłoszenie o naborze nie ukazało się. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tłumaczy się brakiem akredytacji Ministerstwa Finansów i zapowiada kolejny potencjalny termin.

Czytaj więcej

Konsultacje programu retencji nizinnej

Do 18 września trwają formalne konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko projektu programu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”. Program obejmuje 190 nadleśnictw a jego budżet to ok. 190 mln złotych.

Czytaj więcej

Koncert w Mirachowie

Środek lasu, zapach jeszcze wilgotnej po niedawnym deszczu ziemi i słońce przebijające się przez gęste korony drzew – w takiej niecodziennej scenerii nadmorskiej leśniczówki 17 lipca można było usłyszeć bluesowe melodie w profesjonalnym wykonaniu.

Czytaj więcej

Od siekiery, czyli o siekierze od serca

W środę 29 lipca, na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Hrendówka”  Nadleśnictwa Rymanów, odbyła się promocja książki „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii” autorstwa Edwarda Marszałka – rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie."Las Polski" jest patronem medialnym wydawnictwa, a autor - członkiem Rady Programowej naszego pisma.

Czytaj więcej

Kobiety za pilarki!

Pilarzy-kobiet możemy szukać w Szwecji, ale na pewno nie w Polsce. Przez lata uważano, że pilarką spalinową może pracować tylko mężczyzna, a panie nie miały nawet wstępu na kursy operatorów. Tymczasem sytuacja wygląda inaczej...

Czytaj więcej

Synowie Napoleona, Chrobrego i Bartka

RDLP w Zielonej Górze zainaugurowała projekt pod hasłem „Najsłynniejsze dęby Polski i Europy”. W jednym miejscu, w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (Nadleśnictwo Lubsko, LKP "Bory Lubuskie") rosną już pierwsi potomkowie najsłynniejszych krajowych dębów. Docelowo będzie to kolekcja nawet kilkudziesięciu drzew.

Czytaj więcej

Nowa rzeka w Czeszewie

Nadleśnictwo Jarocin, znane ze skutecznej realizacji nowatorskich działań proekologicznych, idzie za ciosem. Oferta dydaktyczna nowo otwartego Ośrodka Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami” w Czeszewie wzbogaciła się o część skierowaną do najmłodszych, zaplanowaną jako główna atrakcja: 16 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie instalacji edukacyjnej „Rzeka”. Odtąd dzieci odwiedzające Ośrodek będą mogły w formie zabawy poznać znaczenie wody dla środowiska, wędrując z biegiem sztucznej rzeki od jej źródła do ujścia.

Czytaj więcej

Wielkie rżnięcie w Widzieńsku

Już po raz trzeci spotkali się drwale na leśnej polanie, aby rżnąć, ciąć i rąbać.27 czerwca odbyły się III Mistrzostwa Drwali Puszczy Goleniowskiej w ramach Festynu "Dzień Drwala - Wielkie Rżnięcie w Widzieńsku".

Czytaj więcej

Nagrody Loreta dla najlepszych

Zakończyła się IX edycja konkursu o Nagrody im. Adama Loreta. Nagroda, upamiętniająca przedwojennego dyrektora i organizatora Lasów Państwowych, przyznawana jest corocznie za szczególne zasługi w rozwoju i promocji PGL LP. Jury konkursu postanowiło przyznać w dwóch kategoriach łącznie sześć nagród i osiem wyróżnień.

Czytaj więcej

Ciepłe słowa w Zimnych Dołach

Kilkuset leśników z całej Polski zawitało 17 czerwca do podwarszawskiego Nadleśnictwa Chojnów. Okazją do spotkania były centralne obchody Dni Lasu.

Czytaj więcej

Najlepsi młodzi przyrodnicy

Tradycyjnym akcentem obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce jest finał centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W tym roku odbył się on w Zespole Szkół Leśnych w Warcinie (5–7 czerwca) już po raz XXIV. Zwycięzcą okazał się Sebastian Matwiejczuk, uczeń TL w Biłgoraju.

Czytaj więcej

Poczciwa brzezina najlepsza

19 lutego o godz. 13.00 do drzwi młodziutkiego Muzeum SGGW zapukali goście przybyli na doroczną uroczystość "Lasu Polskiego". Nie zawiedli się ci, którzy na przekór złej pogodzie i "szalejącej" grypie postanowili uczestniczyć w podsumowaniu dwóch konkursów organizowanych przez "Las Polski" - XII edycji konkursu fotograficznego ,Las w moim obiektywie" i XII konkursu dla Prenumeratorów. Impreza jest iście "ekumeniczna", łączy bowiem grono ludzi różnych, choć zbliżonych profesji - leśników, przyrodników, wydawców, pisarzy, artystów fotografików. Nie wymienimy oczywiście wszystkich, ale wspomnimy, że gościliśmy Edwarda Lenarta, zastępcę dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska, Arkadiusza Gruchałę, prodziekana ds. studenckich WL SGGW oraz Sławomira Trzaskowskiego, dyrektora CILP. Imprezę z dużym powodzeniem prowadzili Karolina Grobelska, kustosz Muzeum SGGW oraz Rafał Zubkowicz, na co dzień pracujący w redakcji "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej