strona główna

Aktualności

Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym

W sobotę, 3 września w godzinach od 10.00 do 16.00 serdecznie zapraszamy do Kampinoskiego Parku Narodowego. Na wszystkich przybyłych czekać będzie mnóstwo atrakcji!

Czytaj więcej

Leśnicy z Niemiec na Podlasiu

W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku przebywa kilkunastoosobowa grupa leśników z Północnej Nadrenii, Szlezwiku Holsztynu i Saksonii. Podobna, zorganizowana w ubiegłym roku, tygodniowa wizyta, umożliwiła niemieckim leśnikom zapoznanie się z gospodarka leśną w puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej oraz Piskiej i musiała być na tyle interesująca, że sami poprosili o przygotowanie następnej w innych nadleśnictwach białostockiej dyrekcji.

Czytaj więcej

Cietrzewisko

W ostatni weekend lipca 2011 roku na terenie GOSiR w Koszęcinie odbył się II Rodzinny Piknik Łowiecko-Leśny. Po ubiegłorocznym sukcesie imprezy, którą odwiedziło wówczas kilka tysięcy osób - postanowiono nadać jej większego rozmachu, planując ją na dwa dni. Głównym celem, przyjętym przez organizatorów przedsięwzięcia jest popularyzacja łowiectwa i leśnictwa, dlatego też na „Cietrzewisku” dominowały klimaty bliskie naturze, związane z kultywowaniem lokalnych tradycji myśliwskich.

Czytaj więcej

Koniec survivalu?

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w błyskawicznym tempie zajęła się rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Po czterech posiedzeniach powołanej podkomisji, której przewodniczył poseł Adam Krzyśków (PSL), rządowy projekt wzbogacony został o circa czterdzieści poprawek. Reprezentujący stronę rządową wiceminister Janusz Zaleski podziękował posłom za zaangażowanie, pracowitość i ogromny pośpiech w procedowaniu. 

Czytaj więcej

Zrywka konna w Barlinku

W fotoreportażu z wejherowskich zawodów w zrywce konnej (nr 12/2011) napisaliśmy, że były jedną z czterech tego typu imprez w Polsce. Było to oczywiste niedopatrzenie, jest bowiem na mapie Polski nadleśnictwo, gdzie tradycja organizacji zawodów w zrywce konnej sięga już kilkunastu lat!

Czytaj więcej

Konferencja popularnonaukowa w Toruniu - Kopernik podsłuchiwał

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, w ramach Międzynarodowego Roku Lasów postanowiła zorganizować konferencję propagującą leśnictwo na wielu płaszczyznach – przyrodniczej, ekonomicznej, edukacyjnej. Wśród słuchaczy zasiadających w auli Dworu Artusa (tuż przy staromiejskim rynku) nie zabrakło leśników, samorządowców i naukowców. A wszystkiemu przysłuchiwał się, stający nieopodal na swym cokole, Mikołaj Kopernik.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi

Już 9 lipca, wśród malowniczych Borów Tucholskich, odbedą się Europejskie Mistrzostwa Drwali. Patronem honorowym tego wydarzenia jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. A wśród patronów medialnych nie zabrakło "Lasu Polskiego" oraz "Drwala". Poniżej plakat informujący o zawodach.

Czytaj więcej

Quad do lasu

Są lekkie, zwrotne i niebywale wręcz trzymają się podłoża. Nic dziwnego, że pojazdy popularnie nazywane quadami powszechnie wykorzystuje się także w leśnictwie. Dwa typy takich czterokołowców ma w swojej ofercie firma Yamaha.

Czytaj więcej

Siatkarskie zmagania leśników zakończone

W dniach 28-30 czerwcaw Kielnarowej k. Rzeszowa rozegrano IV Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej Krosno 2011. Zwyciężyła ekipa RDLP w Lublinie. W zawodach, pod honorowym patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wzięło udział 18 drużyn.

Czytaj więcej

Mam las - wiem co robić!

Masz las i chcesz być jego dobrym gospodarzem? Nurtują Cię pytania: Jak pielęgnowaći chronić swój las? Jakie masz prawa i obowiązki? Gdzie szukać informacji i gdzie ubiegać się o dofinansowanie?

Czytaj więcej

Zaprenumeruj nas on-line!

Drodzy Czytelnicy! Specjalnie dla Waszej wygody, przygotowaliśmy elektroniczny formularz zamówienia prenumeraty "Lasu Polskiego"! Teraz bez potrzeby wychodzenia z domu możecie zafundować sobie roczną lub półroczną prenumeratę naszego czasopisma. Wystarczy kliknąć w zakładkę "Prenumerata" i postępować zgodnie z wytycznymi. Powodzenia!

Czytaj więcej

Mistrzostwa Leśników w Biegu na Orientację

W tym roku najlepsi „terenowi biegacze” wśród leśników wyznaczyli sobie spotkanie w Rucianem-Nidzie. XIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację zgromadziływ dniach 2–3 czerwca rekordową liczbę uczestników – ponad 200.

Czytaj więcej

Mistrz Mowy Polskiej - głosujcie na leśnika!!!

W maju na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji w XI edycji programuspołecznego Mistrz Mowy Polskiej. Jednym z 12 nominowanych został AdrianWiśniowski (na zdjęciu), leśnik z Nadleśnictwa Cisna, wielokrotny laureat konkursów krasomówczych. To pierwszy w historii leśnik pretendujący do tego prestiżowego tytułu.

Czytaj więcej

Sygnaliści z Biłgoraja

W maju, a dokładnie 28 dnia tegoż miesiąca, sygnaliści myśliwscy mieli do wyboru aż trzy miejsca w kraju, by zaprezentować swoje umiejętności. Konkursy odbywały się bowiem w Biłgoraju, Goraju i Lądku Zdroju. W Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju miał miejsce XI Kresowy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich.

Czytaj więcej

Krew dla prof. Andrzeja Klocka

Szanowni Państwo, W najbliższych dniach pan prof. Andrzej Klocek będzie musial się poddac poważnej operacji. Termin został ustalony na przyszly tydzień. Niestety termin ten stoi pod znakiem zapytania, gdyż brakuje krwi. Stad prośba o oddanie krwi (0 Rh-) w dowolnej placówce krwiodawstwa, ze wskazaniem nazwiska A. Klocek i nazwy szpitala: Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku. Z poważaniem, Tomasz Zawiła-Niedźwiecki Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

Czytaj więcej

Dni Lasu 2011

Tegoroczne obchody Ogólnopolskich Dni Lasu miały miejsce 16 czerwca w Gołuchowie. Do Ośrodka Kultury Leśnej zjechało kilkuset leśników z całej Polski.

Czytaj więcej

Konkurs ”Mój Las” - 25 lat minęło...

Tak, tak, konkurs organizowany przez SITLiD trwa już prawie ćwierć wieku, w tym roku ogłoszona została właśnie XXV edycja. Trudno sobie wyobrazić ile osób, będących teraz dojrzałymi ludźmi brało w nim udział, ile prac zostało nadesłanych, ile nagród wręczono. Wiadomo jedno – konkurs ciągle cieszy się zainteresowaniem młodszych i starszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Czytaj więcej

Radew - energia życia

III Ekologiczny Festyn Rodzinny „Radew – energia życia” pod honorowym patronatem sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego odbędzie się 4 czerwca (w godzinach 14:00 – 19:30) na placu rekreacyjno – sportowym nad rzeką Radwią w Niedalinie. Organizatorami imprezy są Powiat Koszaliński i Gmina Świeszyno. We współorganizację festynu zaangażowanych jest wiele instytucji, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych.

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

ZSL im. Unii Europejskiej w Rucianem Nidzie oraz Nadleśnictwo Maskulińskie zapraszają na XIII Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Rok Lasów w Nadleśnictwie Włocławek

Ponad tysiąc osób wzięło udział w sadzeniu lasu dla przyszłych pokoleń w miejscach do tego przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa. Bez względu na wiek uczestników, wszyscy wykazywali duże zaangażowanie przy sadzeniu małych drzewek.

Czytaj więcej