strona główna

Aktualności

Kondolencje

Dotkliwie poruszeni olbrzymią tragedią – katastrofą prezydenckiego samolotu, oddajemy cześć pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, jego Żony Marii Kaczyńskiej, wicemarszałków Sejmu i Senatu RP, parlamentarzystów, przedstawicieli urzędów państwowych, Wojska, Kościołów i Rodzin Katyńskich oraz wszystkich osób znajdujących się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska. Rodzinom ofiar składamy najszczersze wyrazy żalu. Niech las, który rośnie nad mogiłami katyńskimi, szumi ku ich pamięci!

Czytaj więcej

Kondolencje z Litwy

Wyrazy głębokiego żalu i szczerego współczucia z powodu tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,Jego Małżonki i pozostałych 94 zacnych Polakóww imieniu redakcji miesięcznika litewskich leśników „Mūsų girios“składa redaktor naczelnyRimondas Vasiliauskas  

Czytaj więcej

Msza święta w hołdzie pomordowanym leśnikom

Pamięć leśników – ofiar zbrodni katyńskiej – pracownicy Lasów Państwowych uczczą mszą świętą, która odbędzie się 23 kwietnia 2010 r. o godz. 12.30 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Czytaj więcej

Ogólnopolska Konferencja "Klęski żywiołowe w lasach"

Szanowni Państwo, zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką klęsk żywiołowych do udziału w konferencji. Oferta ta jest skierowana zarówno do pracowników uczelni i instytutów naukowych, jak i praktyków, pracowników Lasów Państwowych, Parków Narodowych, Parków Krajobrazowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej i innych firm urządzeniowych, właścicieli i zarządców lasów, służb ochrony przyrody, pracowników administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorców leśnych oraz wszystkich, których działalność i zainteresowania są związane z lasami. Szczególnie do udziału zachęcam osoby, które już uczestniczyły w zapobieganiu i ograniczaniu szkód, czy usuwaniu skutków huraganów, pożarów, okiści, powodzi, gradacji owadów lub innych zjawisk klęskowych i chciałyby się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami konferencji.Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Roman Gornowicz  

Czytaj więcej

Natura wraca

Projektu „Czarnobyl 2010” to wyprawa badawcza Koła Naukowego Leśników SGGW na teren wokół byłej elektrowni. Drogę do wprowadzenia go w życie otworzył studentom wygrany Konkurs Studenckich Projektów Naukowych na SGGW. Wyprawa odbywa sie pod patronatem "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Konferencja w tucholskim Technikum Leśnym

W roku jubileuszu 45-lecia Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi społeczność szkolna organizuje "Konferencję poswieconą Adamowi Loretowi, przyszłemu patronowi Technikum Leśnego w Tucholi".

Czytaj więcej

Ekosystemy reprezentatywne - stanowisko Klubu Przyrodników

W kolejnych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podejmowana jest inicjatywa wyznaczenia „reprezentatywnych przykładów ekosystemów do pozostawienia w stanie naturalnym” – a więc wskazania drzewostanów, które miałyby być wyłączone z zabiegów gospodarczo-leśnych i „pozostawione przyrodzie”. Z reguły projekt wyznaczenia takich powierzchni jest udostępniany do konsultacji społecznych; odpowiednie zaproszenia można odnaleźć na stronach poszczególnych RDLP i nadleśnictw. Inicjatywa bywa połączona z wyznaczaniem tzw. „lasów HCVF” – czyli lasów o szczególnych wartościach przyrodniczych.

Czytaj więcej

Bieg Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - termin przesunięty!

Komitet Organizacyjny IV Biegu Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, której to imprezie tradycyjnie patronuje "Las Polski", podjął decyzję o odwołaniu zawodów. Zamiast, jak pierwotnie planowano odbyć się 9 stycznia, zostają przeniesienie na sobotę 30 stycznia.- Warunki narciarskie panujące w Bieszczadach oraz prognozy na najbliższy weekend nie dają gwarancji, że zawody mogłyby zapewnić uczestnikom możliwość walki w odpowiednich warunkach, dlatego zmuszeni jesteśmy przełożyć termin – wyjaśnia Piotr Ostrowski, organizator biegu.Więcej informacji na stronie: www.komancza.info/content/view/363 Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Czytaj więcej

Kryzys to dobry czas na zmiany - wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Marianem Piganem

 Całą jesień las szumiał o optymalizacji. Teraz, kiedy nadleśniczowie i dyrektorzy przygotowali koncepcje zmian w swoich jednostkach, duże liczby przybrały kształt konkretnych osób i leśnictw. Dyrektor Marian Pigan wyjaśnia – to ma być likwidacja dysproporcji.

Czytaj więcej

Wizje Natury 2009

Związek Polskich Fotografów Przyrody we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają na V Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2009”. Impreza ta odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2009 roku w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38.Tegoroczny Festiwal połączony jest z obchodami 50 – lecia Kampinoskiego Parku Narodowego.W programie Festiwalu znajdą się między innymi pokazy zaproszonych gości - znanych polskich i zagranicznych fotografów przyrody.Zagranicznym Gościem Festiwalu będzie świetny fiński fotograf przyrody Jari Peltomäki, który pokaże między innymi przyrodę i krajobrazy Skandynawii.

Czytaj więcej

Wystawa w OKL Gołuchów - malowane drewnem

Rzadko spotykana już dzisiaj sztuka intarsji to dekoracja ornamentalna, polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie zdobionej powierzchni różnorodnymi gatunkami drewna o zróżnicowanej barwie, rysunku i połysku. Od 6 listopada w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie możemy podziwiać wystawę pt. „Przyroda w intarsji”. Prace wystawia 16 twórców w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju artystycznego kunsztu. Ich niepowtarzalny charakter zaskakuje oryginalnością.

Czytaj więcej

"Choinki nadziei"

O „Choinkach nadziei”, które uczniowie ofiarowują mieszkańcom domów opieki społecznej, pisaliśmy wielokrotnie. Fundacja Ekologiczna ARKA przy współudziale Lasów Państwowych poprowadziła ją przede wszystkim na Śląsku. W tym roku organizatorzy postanowili, by w 5. edycję wydarzenia włączyły się szkoły i nadleśnictwa z całej Polski. Las Polski jest aktywnym partnerem akcji.Uczniowie, którzy wezmą w udział w grudniowym przedsięwzięciu, przygotują i wystawią świąteczny program artystyczny dla starszych mieszkańców domów opieki społecznej. Kluczowym momentem każdego przedstawienia będzie wręczenie zielonej, pięknie ustrojonej przez dzieci choinki.

Czytaj więcej

Fundusz leśny jaki jest

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o wykorzystaniu środków funduszu leśnego przez LP. Wśród wielu wniosków i zarzutów (na część których DGLP już odpowiedziała) wyszukaliśmy kilka, o których nikt nie wspomina, a które są ciekawe, a czasem nawet… zabawne.

Czytaj więcej

Spychowo mówi "Precz Śmieciom"!

W sobotę 17 października odbyła się wielka akcja sprzątania Spychowa i okolicznych lasów, zorganizowana pod hasłem „Precz Śmieciom”. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody do akcji zgłosiło się ponad 80 osób.Każda z przybyłych osób  otrzymała pamiątkowy znaczek z hasłem akcji - „Nie wstydzę się podnieść papierka”. – Chcielibyśmy, żeby wszyscy uczestnicy zapamiętali to hasło i stosowali je nawet po zakończaniu akcji – zaznaczył nadleśniczy Krzysztof Krasula. – Wtedy nasze lasy i ulice będą najczystsze na całych Mazurach! Jeśli my nie zadbamy o porządek wokół nas, nikt za nas tego nie zrobi. Nadleśnictwo Spychowo wydaje rocznie 70 tys. zł tylko na usuwanie śmieci z lasu. Mimo to nadal spotykamy nieporządek!

Czytaj więcej

"Święto Drzewa" i "Pola Nadziei" w Kudypach

W dniu 10 października, w Leśnym Arboretum w Kudypach leśnicy z Nadleśnictwa Kudypy, członkowie koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Las Kudypski” oraz podopieczni i opiekunowie z Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspólnie obchodzili „Święto Drzewa” połączone z akcją „Pola Nadziei”.

Czytaj więcej

Ruch Obrony Lasów Polskich wybrał nowe władze

Powstanie Ruchu Obrony Lasów Polskich było odpowiedzią na rządowy (AWS–UW) projekt reprywatyzacji, w którym zakładano nie tylko zwrot znacjonalizowanych po wojnie lasów ich dawnym właścicielom, ale także potraktowanie lasów jako rekompensatę za inne nieruchomości. Dzisiaj, prawie 12 lat po utworzeniu organizacji, prywatyzacja nie stanowi pierwszoplanowej troski leśników, ale nie znaczy to, że obecny model leśnictwa można uznać za całkowicie niezagrożony. 20 października odbył się II Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy, na którym wyłonione zostały nowe władze Ruchu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Celestynów - CEL otwarty!

Niespodziewana zimowa aura nie przeszkodziła w oficjalnym otwarciu Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów. Jest to pierwsza duża, profesjonalnie wyposażona placówka edukacyjna w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Warszawskie”. Mimo częściowo nieprzejezdnych dróg, pozawalanych połamanymi gałęziami i drzewami oraz zamkniętych z powodu pozrywanych linii energetycznych, goście przybyli licznie. Reprezentowali GDLP, RDLP w Warszawie, mazowieckie nadleśnictwa, RDOŚ w Warszawie, Biuro Nasiennictwa Leśnego, BULiGL, Zespół Parków Krajobrazowych w Otwocku, a także instytucje finansujące przedsięwzięcia edukacyjne, samorząd wojewódzki, powiatowy i gminny. Zjawili się też przedstawiciele kościoła, wojska, organizacji pozarządowych i mediów.

Czytaj więcej

Trzy i pół setki pierwszaków w SGGW

Inauguracja na warszawskim Wydziale Leśnym miała w tym roku szczególny charakter. W 90. rocznicę utworzenia Wydział został uhonorowany złotym Kordelasem Leśnika Polskiego.

Czytaj więcej

Grzybowanie w Wielbarku

20 września lasy wielbarskie oraz sam Wielbark stały się „stolicą polskich grzybów”. W tym dniu odbył się II Festiwal Grzybów „Grzybowanie 2009”.

Czytaj więcej

Zapis czatu z dyrektorem generalnym

Rysiek: Miał być opracowane zasady dotyczące wynagradzania w LP. Można coś usłyszeć w tej sprawie?Marian_Pigan: Nowe zasady wynagradzania zostały opracowane i są gotowe do wdrożenia. Z uwagi na skutki ekonomiczne nie można było zrobić tego w okresie dekoniunktury. W tej sprawie potrzebne są jeszcze uzgodnienia ze związkami zawodowymi.Poniżej zamieszczamy pełen zapis czatu z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Marian Pigan odpowiada w nim na przeszło pięćdziesiąt pytań dotyczących funkcjonowania Lasów Państwowych i sytuacji leśników.

Czytaj więcej