strona główna

Aktualności

Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom

Sala Konferencyjna Urzędu Miasta we Włocławku 16 listopada przywitała nietypowych gości. Tu bowiem odbyło się podsumowanie Programu Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej „Myśliwi - dzieciom, dzieci – zwierzętom”, prowadzonego w roku szkolnym 2010/2011.

Czytaj więcej

Lider Polskiej Ekologii 2011 - Nadleśnictwo Bytnica z nagrodą

Ministerstwo Środowiska ogłosiło listę zwycięzców 13. Edycji konkursu „Lider Polskiej Ekologii”. Wśród nagrodzonych, tradycyjnie już, znalazła się także jednostka Lasów Państwowych – tym razem Nadleśnictwo Bytnica, które zdobyło tytuł w kategorii „wyrób”, podkategorii „technologia”, za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego” (przypomnijmy, że w tym samym konkursie w 2009 r. za to samo dokonanie Bytnica zdobyła już wyróżnienie).

Czytaj więcej

Konferencja na Ziemi Lubuskiej - Nadleśnictwo z historią

Konferencja Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z terenu RDLP w Zielonej Górze miała miejsce 20 października w Nowogrodzie Bobrzańskim, a odbyła się pod hasłem „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków. Historia i teraźniejszość Nadleśnictwa Krzystkowice”.

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa zwierząt - nowe rozporządzenie

8 listopada opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 października 2011 r. o ochronie gatunkowej zwierząt. Rozporządzenie uwzględnia wymogi wynikające z prawa wspólnotowego i rozszerza listę gatunków strefowych o rysia, włochatkę i sóweczkę.

Czytaj więcej

Mozart i Mongolia

W sobotnie popołudnie, 10 grudnia 2011 r. zapraszamy do Ośrodka Kultury Leśnej na otwarcie wystawy fotograficznej "Mongolia" oraz koncert "Mozart – kolory miłości". Wydarzenie zakończy obchody Międzynarodowego Roku Lasów. Rozpocznie się o godz.18.00 w "Powozowni".

Czytaj więcej

Odsłonięto Golgotę Wschodu

Kilkaset osób zgromadziła uroczystość w Nadleśnictwie Celestynów. 18 listopada odsłonięto Golgotę Wschodu Leśników – upamiętnienie leśników i ich rodzin, ofiar reżimu sowieckiego.

Czytaj więcej

Eksperci w Kostrzycy

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca miało miejsce wspólne posiedzenie ekspertów ds.zasobów genetycznych w rolnictwie. Jego celem było omówienie rezultatów 13. Sesji Komisji ds. Zasobów Genetycznych dla Wyżywienia i Rolnictwa FAO (Rzym, 18–22 lipca 2011 r.) w gronie krajowych ekspertów, zaangażowanych wochronę krajowych zasobów genetycznych, rolniczych i leśnych, oraz przekazanie informacji o nowych zadaniach, które zostały określone podczas sesji i oczekują na realizację. Posiedzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Leśny Bank Genów Kostrzyca (LBG Kostrzyca). Uczestnicy Posiedzenia wzięli udział w sesji referatowej w LBG Kostrzyca oraz w sesji terenowej na terenie Nadleśnictwa Śnieżka i w Karkonoskim Parku Narodowym.

Czytaj więcej

Jubileusz 60-lecia oddziału SITLiD w Warszawie

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W1951 r. powstał także warszawski oddział tej organizacji zawodowej. 20 października jubileusz 60-lecia zgromadził w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej grono członków tej organizacji drzewiarzy i leśników. Spotkanie poprowadził Andrzej Kundzewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego, który przedstawił zarys historii i osiągnięcia.

Czytaj więcej

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Już po raz piąty Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach”. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Andrzej Grzywacz. Uczestnicy konferencji zgodnie orzekli, że konferencja leśników dobrze się wpisuje w obchody Międzynarodowego Roku Lasów.

Czytaj więcej

Inwestycja dla współpracy

Symbolicznym przecięciem „wstęgi” otwarto Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach. 14 października ta niewielka miejscowość na południowym krańcu RDLP w Zielonej Górze skupiła uwagę przedstawicieli międzynarodowej społeczności, której zależy na dobrych stosunkach nie tylko gospodarczych, ale związanych z ochroną lasów i utrzymaniem ich dla przyszłych pokoleń, niezależnie od granic państwowych.

Czytaj więcej

Las w programach

Idąc do urn, z reguły wiemy na kogo zagłosujemy personalnie. Niestety, rzadko kiedy wiemy, jaki program reprezentuje nasz kandydat. Leśników zapewne zainteresują kwestie związane z ochroną przyrody i przyszłością Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Jasiek Mela i leśnicy

Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.

Czytaj więcej

Najlepszy Produkt Turystyczny

11 sierpnia rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Spośród 20 nominowanych podmiotów z terenu regionu wyłoniono trzy najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów. Jednym z laureatów została Bieszczadzka Kolejka Leśna!

Czytaj więcej

Łódź zaprasza na festiwal filmów przyrodniczych

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbywa się już po raz czternasty. Festiwal noszący imię słynnego przyrodnika-filmowca odbędzie się w Łodzi, w dniach 21–24 września. Największa impreza tego typu w Polsce od dziewiątej edycji realizowana jest w formule międzynarodowej.

Czytaj więcej

Adrian Wiśniowski wśród Mistrzów Mowy Polskiej

W poniedziałek 19 września w gdańskim Dworze Artusa odbyła się uroczystość wręczenia nagród w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej. W głosowaniu internetowym i esemesowym zwyciężył Adrian Wiśniowski, leśnik z Nadleśnictwa Cisna, który tym samym odebrał statuetkę VOX POPULI.  Wręczyła ją prof. Halina Zgółkowa, przewodnicząca kapituły Mistrza Mowy Polskiej.

Czytaj więcej

Leśnicy i rycerze

Na dwa dni (10 i 11 września) Świdwin wzięli „we władanie” ludzie w zielonych mundurach oraz rycerze w srebrzystych zbrojach. Piknik Leśno – Rycerski to nowa impreza zorganizowana w ramach Międzynarodowego Roku Lasów, ale mająca spore szanse na kontynuację w przyszłości.

Czytaj więcej

V Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

Cykliczna impreza plenerowa „V Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej – Czarna Białostocka 2011”, odbędzie się 11 września nad zalewem „Czapielówka”. To dobra okazja nie tylko do spotkań myśliwych, ale również mieszkańców i przybyłych gości. W trakcie imprezy zaprezentują się zespoły grające muzykę myśliwską m.in. Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”, Wacław Masłyk & „Żubrosie” oraz kapele biesiadne: Trio Akordeonowe „Akord” i Przyjaciele, Zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, „Prymaki” z Gródka.

Czytaj więcej

Białowieża zaprasza absolwentów

Technikum Leśne w Białowieży, jedna z najstarszych takich szkół w Polsce, obchodzi jubileusz 60-lecia. 10 września odbędą się uroczystości, ma które technikum zaprasza wszystkich absolwentów.

Czytaj więcej

Piknik Rycersko – Leśny na Zamku w Świdwinie

Dyrektor RDLP w Szczecinku, Kasztelan Zamku Świdwin, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin oraz  Stowarzyszenie Rodzin Leśnych w RP "Rodzina Leśnika" – 1934 uprzejmie zapraszają dnia 10 września o godz. 09.00  na  organizowany "Piknik Rycersko – Leśny na zamku w Świdwinie".   Wiesław Kostrzewa                                                                                                    

Czytaj więcej

Wieczór z sowami

Już w tę sobotę, 3 września, na terenie Warszawskiego ZOO będzie miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci Artura Tabora - "Spotkanie z sowami".

Czytaj więcej