strona główna

Aktualności

Komisja wyjątkowo zgodna

Dokładnie dwie godziny trwało posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, poświęcone wyłącznie projektowi włączenia Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele DGLP z dr. Marianem Piganem na czele, oraz działających w Lasach związków zawodowych i innych organizacji. Szefowie zainteresowanych resortów – środowiska i finansów – nie przybyli, wysyłając na komisję podsekretarzy stanu. Ministerstwo Środowiska reprezentował wiceminister Janusz Zaleski, a Ministerstwo Finansów wiceminister Dominik Radziwiłł.

Czytaj więcej

Kazimierz Uleniecki w radiowej "Trójce"

Kazimierz Uleniecki, przewodniczący KSPL NSZZ "Solidarność" w audycji nadanej w dniu 29 września, w radiowej "Trójce" tuż po odbytej manifestacji. Wypowiedź przewodniczącego dotyczyła sytuacji Lasów Państwowych i planów włączenia ich do sektora finansów publicznych.Posłuchaj.

Czytaj więcej

Pretest leśników w Warszawie

Przeszło tysiąc leśników manifestowało dziś przed Urzędem Rady Ministrów. Ich oczekiwania streszcza jeden z transparentów: Protest przeciwko próbie zamachu na finanse Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Tragiczny wypadek leśników pod Berlinem

W dniu 26 września podczas wycieczki zakładowej pracowników Nadleśnictwa Złocieniec i ich rodzin, doszło do tragicznego w skutkach wypadku autokaru, w którym podróżowali leśnicy. W wypadku zginęło 13 osób, a około 30 zostało rannych.Oto telefony kontaktowe w MSZ : +48 22 523 94 48, +48 22 523 92 48Numery telefonów kontaktowych w Ambasadzie RP w Berlinie: +49 30 22 31 32 04, +49 30 22 31 32 05, +49 30 22 31 32 01 Redakcja "Lasu Polskiego" składa wyrazy głebokiego współczucia rodzinom tragicznie zmarłych.

Czytaj więcej

List otwarty byłych dyrektorów

List otwarty byłych Dyrektorów Naczelnych Lasów Państwowych oraz Dyrektorów Generalnych Lasów Państwowych w sprawie projektu włączenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych.

Czytaj więcej

STOP dla Lasów w budżetówce - profil na Facebook

Na Facebooku pojawił się profil STOP dla Lasów w budżetówce wyrażający sprzeciw planom włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. Zgromadził on już ponad 500 internautów.

Czytaj więcej

Zielony Rower przeniesiony!

Nadleśnictwo Celestynów informuje, iż w związku z spiętrzeniem się imprez edukacyjnych oraz wszelkiego rodzaju szkoleń w miesiącu wrześniu, impreza "Zielony Rower" zostaje przeniesiona. Planowany nowy termin to wiosna 2011. Za utrudnienia i powstałe zamieszanie Nadleśnictwo serdecznie przeprasza.

Czytaj więcej

Obraduje 110 Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego

W dniach 15-17 września w Polańczyku obraduje 110 Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zjazdowi towarzyszy sesja naukowa na temat „Leśnictwo Bieszczadów, wczoraj, dziś jutro”. Delegaci biorą też udział w tradycyjnych wycieczkach zawodowych na teren nadleśnictw Bircza, Cisna, Komańcza, Lutowiska, Stuposiany. Liczna grupa leśników wybierze się też  do Lwowa, który jest kolebką Towarzystwa.

Czytaj więcej

Mistrzostwa w tenisie stołowym

W imieniu Komitetu Organizacyjnego XI Mistrzostw Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym oraz Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" zapraszamy do rywalizacji!

Czytaj więcej

Czy Lasy Państwowe trafią do sektora finansów publicznych?

Obserwując poruszenie, jakie w środowisku pracowników PGL LP wywołała ta informacja, pewne jest, że nie będzie tak łatwo. 29 września planowana jest w Warszawie ogólnokrajowa manifestacja Solidarności. Przypomnijmy: włączenie Lasów do budżetówki przewiduje „Wieloletni plan finansowy państwa 2010-2013”.

Czytaj więcej

Lasom Przyjazny

W niedzielę  26 września o godzinie 10:00 do Nadleśnictwa Kościan, Gmina Przemęt leśnicy i kardiolodzy dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół - miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy. Okazją spotkania w lesie  jest  Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny.

Czytaj więcej

90 lat RDLP w Warszawie - wystawa

W dniach 21 września - 24 października, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Lasy Państwowe w niepodległej Polsce – zarys 90 letniej historii lasów i organizacji leśnej w warszawskiej dyrekcji LP".

Czytaj więcej

"Planta in vivo, in vitro et in silico"

W dniach 6-12 września, na terenie kampusu SGGW w Warszawie odbywa się LV Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W programie spotkania, które odbywa się pod hasłem „Planta in vivo, in vitro et in silico” oprócz obrad plenarnych, będą miły miejsce liczne sesje terenowe na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Podlasiu i południowej Litwie.

Czytaj więcej

Wnioski z konferencji o klęskach

W ostatnim dziesięcioleciu rozmiar szkód powodowanych przez klęski żywiołowe w polskich lasach zmuszał do pozyskiwania drewna w ilościach od kilku do kilkunastu procent planowego rozmiaru rocznego pozyskania. Klęski w różnym rozmiarze i formie występowały każdego roku. Tym zagadnieniom poświęcono konferencję, jaka odbyła się w czerwcu tego roku w Poznaniu.

Czytaj więcej

Kombatanci pamietają!

W dniu 1 września, w 61 rocznicę wybuchu II wojny światowej Minister Środowiska Andrzej Kraszewski wraz z reprezentantami leśnych środowisk kombatanckich, złożył kwiatu pod tablicą upamiętniającą poległych lesników i drzewiarzy. Ministrowi towarzyszył pułkownik Zbigniew Zieliński.  

Czytaj więcej

Lasom przyjazny

5 września na stadionie OKF w Górze, w godzinach od 12ºº do 17ºº, odbędzie się festyn organizowany, już po raz szósty, w ramach kampanii „Lasom Przyjazny”.  Organizatorami Festynu są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Tegorocznym Gospodarzem Festynu jest Nadleśnictwo Góra Śląska, a Partnerem Fundacja Pomocy Szkole im. E. Machniewicza w Górze. Festyn objął patronatem honorowym Burmistrz Góry, a wsparcia udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firma Coccodrillo.W tym roku festyn odbędzie się wraz z IV Jarmarkiem Górowskim, któremu towarzyszy hasło: „Las bliżej nas”.

Czytaj więcej

Jakie stawki za usługi leśne w przyszłym roku?

29 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Doradczego DGLP z wiceministrem Stanisławem Gawłowskim oraz dyrektorem generalnym LP Marianem Piganem. W spotkaniu uczestniczyli również naczelnicy DGLP Alina Niewiadomska i Jerzy Kapral. Przedstawiciele Zespołu przedstawili wnioski ze swoich posiedzeń (ich pełna treść w dalszej części). Dyrektor Pigan zaprezentował sytuację na rynku drzewnym, z której poprawą wiąże się z coraz lepsza sytuacja ekonomiczna w Lasach Państwowych. Przedsiębiorcy liczą w związku z tym, że i planowane stawki na 2011 r. będą dużo większe od obecnych. Przede wszystkim spodziewają się znacznego wzrostu stawek przy zagospodarowaniu lasu, uważając, że np. wykaszanie upraw staje się wręcz „czynem społecznym na rzecz LP”. Wskazują, że od 2007 r. nie było żadnych podwyżek na usługi leśne i liczą, że mogliby skorzystać na obecnej koniunkturze na rynku drzewnym.

Czytaj więcej

Jazz na Buduku

24 lipca 2010 roku odbył się VIII plenerowy koncert muzyki jazzowej w gajówce Buduk niedaleko Czarnej Hańczy w sercu Puszczy Augustowskiej. Ta niezwykła impreza kulturalna, zorganizowana przez Nadleśnictwo Głęboki Bród i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, zgromadziła ponad 500 osób. Wśród gości z całej Polski był prezydent elekt Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej

Narysuj - sfotografuj "Las zrównoważony"

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, we współpracy z Nadleśnictwem  Świeradów, Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej – Oddział MiPBP w Lubaniu oraz Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. (Niemcy) i Venkovsky  Prostor o.p.s. (Czechy), zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe z powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego oraz z Saksonii (Niemcy) i północnej części Czech do udziału w polsko-czesko-niemieckim konkursie fotograficznym  i plastycznym zatytułowanym „LAS ZRÓWNOWAŻONY”.

Czytaj więcej

"Skórzani" leśnicy

„Leśna Jazda” to stowarzyszenie skupiające leśników, których pasją są motocykle. Oficjalnie powstało w zeszłym roku i skupia 20 osób z całej Polski. W dniach 9–11 lipca, pokonując setki kilometrów, leśni motocykliści spotkali się w mazowieckim Liwie.

Czytaj więcej