strona główna

Aktualności

"Skórzani" leśnicy

„Leśna Jazda” to stowarzyszenie skupiające leśników, których pasją są motocykle. Oficjalnie powstało w zeszłym roku i skupia 20 osób z całej Polski. W dniach 9–11 lipca, pokonując setki kilometrów, leśni motocykliści spotkali się w mazowieckim Liwie.

Czytaj więcej

65 lat RDLP w Szczecinku!

W tym roku upłynęło 65 lat od czasu utworzenia Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego z siedzibą w Szczecinku. Tę okrągłą rocznicę leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku świętowali 19 czerwca. Obchody 65-lecia rozpoczęły się uroczystą galą w kinie „Wolność” w Szczecinku, gdzie zaprezentowano historię Dyrekcji i jej aktualny dorobek. Uroczystość zaszczycił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Anna Paszkiewicz. Była to też doskonała okazja by wyróżnić osoby zasłużone odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz kordelasami leśnika.

Czytaj więcej

Dzień Żubra po raz czwarty

Gmina Lutowiska wraz z nadleśnictwami: Lutowiska i Stuposiany,  Fundacją im. Jerzego Janickiego, Bieszczadzkim Stowarzyszeniem „BieS” oraz Kołem Łowieckim „Gawra” zaprasza w sobotę 7 sierpnia na IV Dzień Żubra -  otwartą imprezę dla mieszkańców i turystów przebywających w Bieszczadach. Organizatorzy zaplanowali sporo atrakcji; wśród nich koncerty, zabawy dla publiczności, zawody drwali i zawody strzeleckie.  Podczas imprezy będzie można zdobyć wiedzę na temat żubrów  w Bieszczadach. Swoje stoisko edukacyjne przygotuje Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie”.

Czytaj więcej

Piękno natury i moc atrakcji

Ekologiczny Festyn Rodzinny „Radew – energia życia” odbył się 12 czerwca na placu rekreacyjno-sportowym nad rzeką Radew w Niedalinie. Organizatorami imprezy byli Starostwo Powiatowe w Koszalinie oraz Gmina Świeszyno. Festyn stanowił jeden z elementów szerszego projektu finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Celem imprezy było zapoznanie uczestników z walorami obszaru Natury 2000 - doliny Radwi, Chocieli i Chotli, jak i możliwościami jego wykorzystania oraz zaprezentowanie dorobku organizacji społecznych i instytucji działających na rzecz ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Sthil Timbersports

VIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Sthil Timbersports odbyły się już po raz kolejny w podstargardzkim Morzyczynie (gm.Kobylanka). Wystartowało w nich tradycyjnie 12 najlepszych zawodników wyłonionych w drodze eliminacji regionalnych. Zawody rozgrywane są w Polsce od 2003 roku.

Czytaj więcej

Rowerem przez bagna

W dniach 21-22 sierpnia 2010 r. Poleski Park Narodowy organizuje Zadaniowy Rajd Rowerowy z okazji 20 – lecia Parku –„Rowerem przez Bagna PPN”. Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie!

Czytaj więcej

Rajdowa piosenka

Na życzenie Czytelników (i nie tylko), za zgodą twórcy i wykonawcy, a także właściciela nagrania, umieszczamy nagranie zwycięskiej piosenki z tegorocznego Ogólnopolskiego Rajdu Leśników "Na Borowym Szlaku".

Czytaj więcej

Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

Tegoroczny Festiwal Kultury Łowieckiej odbędzie się 14 sierpnia w miejscowości Bytnica (woj. Lubuskie). Będzie to jednodniowa impreza zrzeszająca środowiska łowieckie oraz przyrodnicze z Polski oraz Niemiec. Głównymi atrakcjami festiwalu będzie bogaty program artystyczny nawiązujący do tematów łowieckich, degustacja specjalnie przygotowanych potraw myśliwskich, pokazy trofeów i sprzętu myśliwskiego oraz konkurs na temat wiedzy przyrodniczej przeprowadzony wcześniej w szkołach, którego zakończenie odbędzie się w trakcie festiwalu.

Czytaj więcej

Spychowski granie

VI Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich odbędzie się 14 sierpnia 2010 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy spodziewają się udziału ponad 100 sygnalistów z całego kraju. Do tej pory gościliśmy muzyków z regionów dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolski oraz warmińsko-mazurskiego. Do udziału zapraszamy również zespoły z zagranicy: Słowacji oraz Niemiec. W naszym regionie sygnalistyka myśliwska rozwija się, dlatego cieszy nas tak duże zainteresowanie zarówno uczestników jak i lokalnej społeczności. Podczas przesłuchań oraz w trakcie trwania koncertu galowego z widowni amfiteatru obserwuje zmagania ok. 800 osób, w tym władze samorządowe, licznie zaproszeni goście, mieszkańcy oraz turyści spędzający wakacje w naszym regionie.

Czytaj więcej

130 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

W piątek 18 czerwca 2010 roku leśnicy RDLP w Radomiu świętowali jubileusz 130-lecia swojej jednostki. To najstarsza jednostka wchodząca w skład PGL Lasy Państwowe.Uroczystości rozpoczęła msza w intencji leśników. Celebrował ją biskup Stefan Siczek w kościele katedralnym w Radomiu. Liturgię koncelebrowali kapelani leśników. W trakcie homilii biskup Siczek zwrócił uwagę, że nie potrafimy słuchać żywej przyrody, zaś nasze ręce wyciągają się w geście zachłanności, zdobywania świata dla siebie. - Dlatego trzeba nam powracać do duchowości św. Franciszka, odkrywać uroki świata i szanować go – podkreślał biskup.

Czytaj więcej

Gajowy do leśników

Na zaproszenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych podczas Ogólnopolskich Dni Lasu w Jabłonnie (16 czerwca) z leśnikami spotkał się Bronisław Komorowski. Stanowczo zaprzeczał, by był zwolennikiem prywatyzacji lasów, zachęcał do rodzinnych układów między leśnikami a drzewiarzami i apelował o wzrost lesistości kraju do poziomu średniej europejskiej. Marszałek Sejmu chwalił dwóch członków honorowego komitetu wyborczego, prof. Tomasza Boreckiego i Janusza Dawidziuka, którzy mają dbać o ty, by sprawy lasów nie umknęły z horyzontu kandydata na prezydenta. Kończąc kilkunastominutowe wystąpienie, powiedział, podkręcając wąsa: – Gajowy jest potrzebny, taki właśnie troszkę z zacięcia, z wąsami i z dubeltówką.

Czytaj więcej

Spotkanie z lasem w Gołuchowie

Szóste edukacyjne „Spotkanie z lasem” odbyło się w piątek, 11 czerwca w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Blisko tysiąc uczniów z południowejWielkopolski uczestniczyło w pokazach, konkursach i zabawach. Obserwowali oni, między innymi proces otrzymywania dziegciu, pracę pilarzy oraz wyplatanie koszy z wikliny. Rozmawiali z bartnikiem, kowalem i rymarzem. Brali udział w warsztatach garncarskich, papieru czerpanego, zdobienia drewna oraz malowania liści.

Czytaj więcej

Pielgrzymka białostockich leśników

Studzieniczna to niewielka miejscowość na północny wschód od Augustowa. Tradycją leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku są coroczne pielgrzymki do tamtejszego sanktuarium.

Czytaj więcej

Współczesne "ORMO" w lesie

Już niedługo, wraz z końcem roku szkolnego, w lasach regionu rybnickiego pojawi się Społeczna Straż Ekologiczna złożona z uczniów, studentów i dorosłych. Będzie ona tropić tych, którzy nie szanują środowiska. To będzie pierwsza taka formacja na Śląsku, a druga w Polsce.

Czytaj więcej

O nas bez nas

Niepewność przyszłości, uczucie wyłączenia z możliwości podejmowania decyzji na własnym terenie oraz brak dialogu ze środowiskami ekologicznymi – oto największe problemy ochrony przyrody w Lasach Państwowych. Kwestie te elektryzują środowiska leśne.

Czytaj więcej

Kolonie dla dzieci powodzian

Fundacja „Pomoc Leśnikom” sfinansuje dwutygodniowy turnus kolonijny dla 25-osobowej grupy dzieci leśników z terenów dotkniętych powodzią. Wyjazd organizowany jest w dniach 16-29 sierpnia w Rymanowie-Zdroju.

Czytaj więcej

Leśnicy i żołnierze działają wspólnie

Dnia 1 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie kładki pieszo – rowerowej na jeziorze Radomno na terenie Nadleśnictwa Iława. Od 10 do 27 maja 2010 r. żołnierze z 3 Pułku Drogowo – Mostowego, z Chełmna w ramach specjalistycznego szkolenia budowali nową konstrukcję. Most połączył półwysep Ostrów z wsią Radomno, dzięki czemu mieszkańcy nadjeziornych wsi będą mogli dużo szybciej dotrzeć na drugi brzeg. Do tej pory musieli pokonywać dodatkowo 8 km drogi.

Czytaj więcej

Zawody Drwali

14 maja w Warszawie odbyły się I Zawody Drwali Studentów Leśnictwa zorganizowane przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW we współpracy z firmą Husqvarna. Do rywalizacji przystąpiło 29 zawodników reprezentujących barwy trzech uniwersyteckich wydziałów leśnych. Głównymi celami zawodów było zacieśnianie współpracy studenckiej oraz podniesienie rangi zawodu drwala wśród adeptów sztuki leśnej. Profesjonalną ekipę sędziowską tworzyli pracownicy Nadleśnictwa Bytów w asyście wykładowców SGGW. Przebieg zawodów opierał się o Regulamin Mistrzostw Świata Drwali IALC.

Czytaj więcej

"Polska biega" - Nadleśnictwo Wichrowo także!

„Polska biega” to akcja, którą rozpoczęła „Gazeta Wyborcza”. Biega także Nadleśnictwo Wichrowo (RDLP w Olsztynie), gdzie 8 maja razem z Urzędem Miejskim w Dobrym Mieście zorganizowano imprezę pod hasłem „Bieg ścieżkami leśnymi Wichrowo 2010 r.”

Czytaj więcej

Harwestery w Spychowie

Ponad 130 uczestników (co jest niewątpliwym sukcesem i atutem ) zgromadziła druga konferencja „Nowoczesne rozwiązania w harwesterach”, która odbyła się 8 maja w Stanicy Wodnej w Spychowie. Konferencję prowadzoną przez Rafała Jajora, redaktora naczelnego „Drwala” otworzył Jan Karetko, dyrektor RDLP w Olsztynie, który sprawował patronat honorowy nad tym wydarzeniem.  

Czytaj więcej