strona główna

Aktualności

Drzewka za surowiec w Bielsku-Białej

W miniony weekend, 26 i 27 marca,na Sarnim Stoku w Bielsku-Białej miała miejsce kolejna akcja zbiórki surowców wtórnych, organizowana przez nadleśnictwa LKP „Lasy Beskidu Śląskiego”wspólnie z Fundacją Ekologiczną Arka oraz CH Sarni Stok.

Czytaj więcej

Bartek będzie uratowany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe podpisały umowę o dofinansowanie ochrony najpopularniejszego polskiego drzewa. Dąb Bartek uzyska m.in. nowe podpory i instalację odgromnikową. Umowa została podpisana 25 marca w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie. Na dokumencie widnieją podpisy zastępcy prezesa zarządu NFOŚiGW Jana Wiatera i nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk Tomasza Kuszewskiego. Przy podpisaniu dokumentu obecny był również ekspert i wieloletni opiekun Bartka profesor Marek Siewniak z Centrum Dendrologicznego w Pawłowicach.

Czytaj więcej

Wernisaż wystawy - Las w moim obiektywie

11 marca 2011 r. w Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, złożonej z najlepszych zdjęć nadesłanych na konkurs „Las w moim obiektywie”. Dwutygodnik „Las Polski” już po raz XIV był organizatorem fotograficznych zmagań dla miłośników przyrody i jej wnikliwych obserwatorów.

Czytaj więcej

Nasza nowa strona!!!

Mimo 90. na karku, staramy się nadążać za "naszymi czasami". Stąd nowa, ciągle rozbudowywana, ulepszana i testowana strona. Mamy nadzieję, że będziecie ją często odwiedzać! Redakcja "Lasu Polskiego"

Czytaj więcej

Medalion Żubra na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy 2011

Białowieski Park Narodowy wspierając w 2011 r. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wystawia na licytację Medalion Żubra (rodzaj zwierzęcego popiersia). BPN opiekuje się żubrami w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Na wolności żyje ich obecnie około 450 sztuk. W ciągu roku, najczęściej w maju-czerwcu, rodzi się ok. 60 cieląt. Park co roku uzyskuje zgodę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) na eliminację osobników chorych lub agresywnych.

Czytaj więcej

Sukces na 100 procent!

Na wtorkowym posiedzeniu izby wyższej naszego parlamentu senatorowie nie podjęli próby przywrócenia Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych. Mogli to teoretycznie uczynić jeszcze tylko na etapie dyskusji ale…

Czytaj więcej

Zachwyć folderem - rozstrzygnięcie konkursu

Redakcja „Lasu Polskiego” ma zaszczyt poinformować, że konkurs „Zachwyć folderem” został rozstrzygnięty. Do finałowej dwunastki trafiły publikacje przesłane przez nadleśnictwa: Augustów, Choczewo, Gołdap, Kartuzy, Kolbudy, Krynki, Łochów, Ostrów Mazowiecka, Osusznica, Srokowo, Stąporków oraz Złotów. To właśnie te jednostki zachwyciły nas swymi folderami podczas wstępnej selekcji, a potem zachwycały całe jury.

Czytaj więcej

Senacka komisja uchwaliła

Tak jak przewidywaliśmy, senacka komisja finansów uchwaliła ustawę o nowelizacji ustawy o finansach publicznych z kilkoma poprawkami, które nie dotyczą jednak Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Ustawa przyjęta!

Dziś o godzinie 9 Sejm rozpoczął blok głosowań. Na Sali był obecny premier Donald Tusk. Obrady prowadził marszałek Grzegorz Schetyna. Jedną z głosowanych ustaw była Ustawa o nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Czytaj więcej

Ustawa już po drugim czytaniu!

Sejm zakończył drugie czytanie ustawy o nowelizacji ustawy finansów publicznych w wersji przyjętej wczoraj przez Komisję Finansów Publicznych, to znaczy z wyłączeniem spod jej działania Lasów Państwowych. Na galerii dla publiczności zasiadło wielu leśników.

Czytaj więcej

Armia leśnych ludzi...

Rozmowa przeprowadzona w radiu Tok.fm z Agnieszką Sową, autorką artykułu "Armia leśnych ludzi" w tygodniku "Polityka" 49/2010. Do odsłuchania tutaj.Red

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Leśników w Tenisie Stołowym

Tegoroczna edycja mistrzostw odbyła się w Koszalinie. Mimo niełatwej atmosfery w Lasach, trzydniowe zmagania reprezentantów z całej Polski można zaliczyć do wyjątkowo udanych, co podkreślali w rozmowach nie tylko zawodnicy.

Czytaj więcej

Komisja usunęła Lasy Państwowe z ustawy o finansach!

Lasy Państwowe nie wejdą do systemu finansów publicznych! Zdecydowało o tym ostatnie głosownie (ok. 16.00) członków sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Czytaj więcej

Po głosowaniu!

Sejm głosował wniosek Komisji Finansów Publicznych rekomendujący odrzucenie nowelizacji ustawy o finansach publicznych w całości. Głosowało 393 posłów, za wnioskiem oddano 171 głosów, przeciw 221 jeden poseł się wstrzymał.Zgodnie z wyjaśnieniami marszałka Schetyny, powołującego się na stosowne punkty regulaminu Sejmu, decyzja taka oznacza, że projekt w niezmienionej formie (a więc z Lasami Państwowymi w systemie finansów publicznych) ponownie trafi do komisji, zobowiązanej przez Sejm do przedstawienia kolejnego sprawozdania na obecnym posiedzeniu Izby.Posiedzenie komisji jeszcze dziś o godzinie 16 MTR

Czytaj więcej

Rząd się wycofuje?

Tak jak przewidywaliśmy, sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych, rekomendujące odrzucenie ustawy o nowelizacji ustawy o finansach publicznych i niektórych innych ustaw, zostało włączone do porządku obrad Sejmu i to jako pierwszy punkt w pierwszym dniu obrad. Dyskusja była bardzo burzliwa, a posłowie zadali kilkadziesiąt pytań, w znakomitej większości powtarzających argumenty przeciw włączeniu Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych.

Czytaj więcej

Za wcześnie na entuzjazm!

Radość z wyników głosowania na Komisji Finansów Publicznych jest oczywiście słuszna – ogłoszenie przez przewodniczącego wyników głosowania zostało powitane burzliwymi oklaskami – ale przedwczesna.Po pierwsze bowiem warto zwrócić uwagę, że zwolennicy włączenia Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych przegrali zaledwie 6 głosami, a spośród 52 członków komisji na jej obrady pofatygowało się zaledwie 34. Czterech spośród nich nie wzięło udziału w głosowaniu, być może za przyczyną problemu z działaniem czytników kart do głosowania.

Czytaj więcej

Lasy nie wchodzą do finansów publicznych?

Po ponadgodzinnej dyskusji, na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych odbyło się głosowanie nad dwoma przedstawionymi przeż stałą podkomisje wariantami jednego z podstawowych punktów nowelizacji ustawy o finansach publicznych. W głosowaniu wzielo udział 30 posłów. Przeciwko włączeniu Lasów Państwowych do systemu finansów publicznych głosowało 18 posłów, w tym 11 posłów PiS czterech posłów SLD, dwóch posłów PSL i jeden poseł z klubu PJN, za było 12.Tym samym takie właśnie rozwiązanie komisja będzie rekomendowała do przejęcia przez Sejm, podczas mającego niebawem nastąpić drugiego czytania. MTR

Czytaj więcej

Co w komisjach?

Podkomisja Komisji Finansów Publicznych przygotowała dwa warianty sprawozdania z prac nad nowelizacją Ustawy o finansach publicznych państwa. Jedna wersja sprawozdania zgodna jest z oczekiwaniami ministra Rostowskiego, druga zakłada wyłącznie Lasów Państwowych z systemu finansów publicznych. Sprawa zostanie więc rozstrzygnięta ostatecznie na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Termin wstępnie zaplanowano na wtorek, 30 listopada na godzinę 13. Nie można jednak wykluczyć, że komisja zbierze się w innym terminie, co uniemożliwiłoby wzięcie w niej udziału przedstawicielom leśników.

Czytaj więcej

Czysty przypadek

Jak dowiadujemy się z dobrze zazwyczaj poinformowanych źródeł, w przyszłym tygodniu, w jednym z tzw. tygodników opinii ukaże się obszerny artykuł, ukazujący luksusowe życie leśników, ich zarobki oraz szastanie pieniędzmi przez bogate Lasy Państwowe. Do tematu oczywiście wrócimy na naszył łamach, dziś wypada tylko skonstatować, że zbieżność czasowa między ukazaniem się takiego materiału, a pracami nad włączeniem Lasów w sferę budżetową jest absolutnie przypadkowa, sam zaś tekst absolutnie nie powstał za zamówienie. MTR

Czytaj więcej

Ostatnie Kolegium Lasów Państwowych

25 listopada odbyło się posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych. Tematem obrad było przedstawione przez dyrektora generalnego sprawozdanie na temat bieżącej sytuacji w Lasach. W trakcie obrad dyskutowano jednak także na temat rządowych planów włączenie PGL LP do systemu finansów publicznych. Uczestnicy kolegium rozważali konsekwencje jakie przyniósłby projekt, gdyby wszedł w życie, a także zastanawiali się nad sposobami zapobieżenia wprowadzeniu tego szkodliwego dla Lasów rozwiązania. Członkowie kolegium indagowani po posiedzeniu na temat perspektyw rozwoju sytuacji, wykazywali jednak umiarkowany optymizm. Byś może uspokojeni zostali kontrolowanymi przeciekami z kręgów rządowych o rzekomym wykreśleniu z projektu ustawy o finansach publicznych artykułu dotyczącego Lasów. To posiedzenie zakończyło kadencję Kolegium Lasów Państwowych. Następne – jeżeli ten organ doradczy dyrektora generalnego będzie nadal funkcjonował w dotychczasowej formie – odbędzie się już w nowym składzie. MTR

Czytaj więcej