strona główna

Aktualności

Nauka - Pod okapem coraz cieplej

Jak ocieplenie klimatu wpływa na warunki na dnie lasu i zmiany w grupach żyjących tam organizmów? Na to pytanie na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Science” postanowili odpowiedzieć naukowcy z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej

Nauka - Sadzenie drzew to nie wszystko?

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Science” ukazał się artykuł „Sadzenie drzew nie jest prostym rozwiązaniem”. Autorzy odnoszą się w nim do ostatnich modnych działań rządów, organizacji rządowych, ale też społeczności na rzecz zwiększania pokrywy leśnej czy wprowadzania drzew do miast.

Czytaj więcej

Program Life - Wsparcie w przygotowaniu wniosków

Pisanie wniosków w Programie Life to nie lada wyzwanie, dlatego NFOŚiGW przygotował pakiet rozwiązań, które pomogą potencjalnym beneficjentom. Inkubator Life ma za zadanie zwiększenie zainteresowania programem przez potencjalnych wnioskodawców, zbudowanie kompetencji do właściwego przy-gotowania i prowadzenia projektów, zwiększenie konkurencyjności polskich wniosków do Life. Efektem ma być zwiększenie pozyskiwania środków z funduszy unijnych.

Czytaj więcej

EKO-LAS - zmiana terminu

Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, organizator podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS na termin 3-5 września 2021 roku.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Ocena skutków pożaru

Instytut Badawczy Leśnictwa podejmie się oceny przyrodniczych skutków pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Już teraz teren badają specjaliści od kręgowców z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, chcący sprawdzić, jakie gatunki wycofały się z tego terenu, a które na pożarze zyskały. Z kolei monitoring IBL-u obejmie dwa projekty wsparte z NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Program Life - Nabór rozpoczęty

Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w programie Life, jedynym projekcie Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu planów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Budżet na lata 2014–20 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro dla wszystkich krajów UE.

Czytaj więcej

Inicjatywy społeczne - Lasy wspierają medyków

Czas zagrożenia epidemicznego w Polsce to próba nie tylko dla służby zdrowia, ale państwa jako systemu. W tej sytuacji istotna jest współpraca i solidarność różnych jego elementów, dlatego też minister środowiska Michał Woś zwrócił się do państwowych leśników o podjęcie inicjatywy na rzecz finansowego wsparcia służby zdrowia. W efekcie regionalne dyrekcje LP zebrały w sumie 2 mln zł, które trafią do lekarzy z ich terenu i wspomogą walkę z koronawirusem. Dzieje się to zazwyczaj w formie przekazania na cele społecznie użyteczne darowizny z dodatniego wyniku finansowego.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku - Obiekty Lasów walczą o laury

Leśniczówka Chudaczewko (Nadleśnictwo Sławno, RDLP w Szczecinku) jest jednym z 296 obiektów, które walczą w pierwszym etapie plebiscytu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Leśniczówkę zgłoszono w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Została wybudowana w 1936 roku. To podpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym, posadowiony bezpośrednio na fundamentach kamiennych i betonowych. Remont i przebudowę zrealizowano w 2019 roku.

Czytaj więcej

Targi branżowe - Nowa data Wood Tech

W obliczu trudnej sytuacji, która dotyczy nas wszystkich, oraz w trosce i odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wystawców, odwiedzających oraz firm współpracujących, organizator wydarzenia Wood Tech 2020, PTAK Warsaw Expo podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów z pierwotnej daty 13–15 maja na 3–5 listopada 2020 roku.

Czytaj więcej

Kryzys w branży - Przedsiębiorcy leśni w opałach

Uderzenie pandemii koronawirusa w Europę poskutkowało zastojem na rynku produktów drzewnych. Gdy stoją zakłady przetwórcze, z mniejszym impetem działa też pozyskanie. W efekcie w wielu miejscach Polski zulowcy nie otrzymują zleceń, a tym samym nie mają źródła dochodu. W ich sprawie do ministra klimatu Michała Kurtyki, któremu jeszcze podlegają Lasy Państwowe, wpłynęła interpelacja posła Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Bioróżnorodność w walce z chorobami

WWF opublikował raport „Niszczenie ekosystemów a rozwój pandemii”, w którym wyjaśnia zależność między coraz większą ingerencją ludzi w świat dzikiej przyrody a pojawianiem się nowych zabójczych chorób.

Czytaj więcej

Sprzedaż drewna - Spadający popyt

Zgodnie z przewidywaniami analityków kłopoty branży drzewnej zaczynają uderzać w sprzedaż drewna w Lasach Państwowych. Leśnicy doświadczyli tego jeszcze pod koniec marca, gdy do sprzedaży w aplikacji e-drewno trafiło niemal 600 tys. m3 średniowymiarowych sortymentów iglastych z nadleśnictw dyrekcji: katowickiej, łódzkiej, radomskiej, warszawskiej i wrocławskiej.

Czytaj więcej

Łowiectwo - Czy dzieci wrócą na polowania?

Światopoglądowy spór nt. uczestnictwa dzieci w polowaniach powrócił do Sejmu. Społeczność myśliwych nie złożyła broni w walce o swobodę wychowania swoich pociech, która wg nich została naruszona wprowadzonym w 2018 r. ustawowym zakazem uczestniczenia w polowaniu osób do 18 roku życia. Tym samym w październiku ub. roku do Sejmu wpłynął, poparty przez niemal 105 tys. obywateli, obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej”, któremu przewodniczył prezes NRŁ-u Rafał Malec.

Czytaj więcej

Ochrona ppoż. - Tragiczny tydzień dla Biebrzy

Dramatycznie dla przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego (BbPN) będzie się prezentował miniony miesiąc. Jeszcze w Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia strażacy, w sile dziewięciu zastępów, wspomagani przez Służbę Parku Narodowego, Służbę Leśną, samolot gaśniczy i okolicznych mieszkańców przez ponad 10 godz. zmagali się z pożarem torfowisk. W rejonie zwanym basenem południowym ogień objął 176 ha, a walka z nim, wg wstępnych szacunków, pochłonęła nawet 80 tys. zł. Wtedy jeszcze nawet w najczarniejszych koszmarach żaden miłośnik przyrody nie śnił o rozmiarze tragedii, którą żywioł rozegrał tydzień później.

Czytaj więcej

Prawo - Wstęp do lasu w czasie epidemii

Jakiś czas temu przedstawiłem Czytelnikom „Lasu Polskiego” prawne uwarunkowania zakazu wstępu do lasu. Życie bywa nieprzewidywalne, a jednocześnie inspirujące dla praktyki i nauki prawa. Zakaz wstępu do lasu znowu stał się ważny społecznie i prawnie. Jednak w innym kontekście i na odmiennych podstawach niż wynika to z przepisów ustawy o lasach kreujących instytucję stałego oraz okresowego ograniczenia dostępu do lasu. W związku z ostatnimi aktami zabraniającymi ludziom wstępu do lasów chciałbym przedstawić prawny obraz tej sytuacji.

Czytaj więcej

Kup archiwalne artykuły!

Na naszej stronie możesz zakupić archiwalne artykuły opublikowane w "Lesie Polskim".

Czytaj więcej

Usługi leśne - Rozmowy zawczasu

Pandemia koronawirusa wstrząsa światowymi rynkami i w handlu produktami drewnopochodnymi także czuć już spowolnienie. Zakłady przetwórcze zmniejszają produkcję i nie chcąc tworzyć zapasów surowca, odraczają realizację umów z Lasami Państwowymi. W efekcie niektóre nadleśnictwa hamują z pozyskaniem drewna. O tych problemach na pewno będziemy informować, tymczasem już 5 marca o dotychczasowych problemach w branży rozmawiano w RDLP w Łodzi.

Czytaj więcej

Wydarzenia - Mało znana wojna graniczna

100 lat temu ludność kaszubska w wielki sposób przyczyniła się do walki o granice odradzającej się Polski. Mało kto bowiem wie, że dzięki ich działaniu, noszącemu dzisiaj miano wojny palikowej, granicę z Niemcami udało się przesunąć niemal 10 km w kierunku zachodnim, uzyskując 109 km2 terenu. Szczecinecki oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z nadleśnictwami Niedźwiady i Osusznica postanowił upamiętnić 100. rocznicę tego wydarzenia, organizując 27 lutego konferencję.

Czytaj więcej

Inwestycje - Korzyści z termomodernizacji

Nawet do 70–80% mniej energii pochłonie ogrzanie zmodernizowanej infrastruktury nadleśnictw w RDLP we Wrocławiu. Dzięki środkom z funduszu leśnego i finansom własnym trzy tamtejsze jednostki dokonały znaczących inwestycji w kierunku ocieplenia budynków i unowocześnienia instalacji ciepłowniczych, a tym samym nie tylko ograniczenia wydatków, ale też zmniejszenia śladu węglowego.

Czytaj więcej

Plebiscyt „Leśnik Roku” - Najlepsi z najlepszych

Już po raz XXI kapituła „Przeglądu Leśniczego” uhonorowała wybitnych leśników i leśne instytucje. 7 marca tytuł Leśnika Roku 2019 otrzymał Jarosław Czarnecki – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Miastko (RDLP w Szczecinku). Jest do dowód uznania za wkład w rozwój hodowli lasu, zwłaszcza w badania nad praktyczną możliwością wprowadzania jodły na Pomorzu. Uwadze kapituły nie umknęło też społeczne zaangażowanie laureata, który nie tylko działa w Polskim Towarzystwie Leśnym, ale też promuje historię swojego regionu.

Czytaj więcej