strona główna

Aktualności

Jubileusz 60-lecia oddziału SITLiD w Warszawie

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W1951 r. powstał także warszawski oddział tej organizacji zawodowej. 20 października jubileusz 60-lecia zgromadził w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej grono członków tej organizacji drzewiarzy i leśników. Spotkanie poprowadził Andrzej Kundzewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego, który przedstawił zarys historii i osiągnięcia.

Czytaj więcej

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Już po raz piąty Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach”. Patronat honorowy nad konferencją objął dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek. Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Andrzej Grzywacz. Uczestnicy konferencji zgodnie orzekli, że konferencja leśników dobrze się wpisuje w obchody Międzynarodowego Roku Lasów.

Czytaj więcej

Inwestycja dla współpracy

Symbolicznym przecięciem „wstęgi” otwarto Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach. 14 października ta niewielka miejscowość na południowym krańcu RDLP w Zielonej Górze skupiła uwagę przedstawicieli międzynarodowej społeczności, której zależy na dobrych stosunkach nie tylko gospodarczych, ale związanych z ochroną lasów i utrzymaniem ich dla przyszłych pokoleń, niezależnie od granic państwowych.

Czytaj więcej

Las w programach

Idąc do urn, z reguły wiemy na kogo zagłosujemy personalnie. Niestety, rzadko kiedy wiemy, jaki program reprezentuje nasz kandydat. Leśników zapewne zainteresują kwestie związane z ochroną przyrody i przyszłością Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Jasiek Mela i leśnicy

Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.

Czytaj więcej

Najlepszy Produkt Turystyczny

11 sierpnia rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Spośród 20 nominowanych podmiotów z terenu regionu wyłoniono trzy najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów. Jednym z laureatów została Bieszczadzka Kolejka Leśna!

Czytaj więcej

Łódź zaprasza na festiwal filmów przyrodniczych

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbywa się już po raz czternasty. Festiwal noszący imię słynnego przyrodnika-filmowca odbędzie się w Łodzi, w dniach 21–24 września. Największa impreza tego typu w Polsce od dziewiątej edycji realizowana jest w formule międzynarodowej.

Czytaj więcej

Adrian Wiśniowski wśród Mistrzów Mowy Polskiej

W poniedziałek 19 września w gdańskim Dworze Artusa odbyła się uroczystość wręczenia nagród w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej. W głosowaniu internetowym i esemesowym zwyciężył Adrian Wiśniowski, leśnik z Nadleśnictwa Cisna, który tym samym odebrał statuetkę VOX POPULI.  Wręczyła ją prof. Halina Zgółkowa, przewodnicząca kapituły Mistrza Mowy Polskiej.

Czytaj więcej

Leśnicy i rycerze

Na dwa dni (10 i 11 września) Świdwin wzięli „we władanie” ludzie w zielonych mundurach oraz rycerze w srebrzystych zbrojach. Piknik Leśno – Rycerski to nowa impreza zorganizowana w ramach Międzynarodowego Roku Lasów, ale mająca spore szanse na kontynuację w przyszłości.

Czytaj więcej

V Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

Cykliczna impreza plenerowa „V Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej – Czarna Białostocka 2011”, odbędzie się 11 września nad zalewem „Czapielówka”. To dobra okazja nie tylko do spotkań myśliwych, ale również mieszkańców i przybyłych gości. W trakcie imprezy zaprezentują się zespoły grające muzykę myśliwską m.in. Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”, Wacław Masłyk & „Żubrosie” oraz kapele biesiadne: Trio Akordeonowe „Akord” i Przyjaciele, Zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, „Prymaki” z Gródka.

Czytaj więcej

Białowieża zaprasza absolwentów

Technikum Leśne w Białowieży, jedna z najstarszych takich szkół w Polsce, obchodzi jubileusz 60-lecia. 10 września odbędą się uroczystości, ma które technikum zaprasza wszystkich absolwentów.

Czytaj więcej

Piknik Rycersko – Leśny na Zamku w Świdwinie

Dyrektor RDLP w Szczecinku, Kasztelan Zamku Świdwin, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin oraz  Stowarzyszenie Rodzin Leśnych w RP "Rodzina Leśnika" – 1934 uprzejmie zapraszają dnia 10 września o godz. 09.00  na  organizowany "Piknik Rycersko – Leśny na zamku w Świdwinie".   Wiesław Kostrzewa                                                                                                    

Czytaj więcej

Wieczór z sowami

Już w tę sobotę, 3 września, na terenie Warszawskiego ZOO będzie miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci Artura Tabora - "Spotkanie z sowami".

Czytaj więcej

Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym

W sobotę, 3 września w godzinach od 10.00 do 16.00 serdecznie zapraszamy do Kampinoskiego Parku Narodowego. Na wszystkich przybyłych czekać będzie mnóstwo atrakcji!

Czytaj więcej

Leśnicy z Niemiec na Podlasiu

W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku przebywa kilkunastoosobowa grupa leśników z Północnej Nadrenii, Szlezwiku Holsztynu i Saksonii. Podobna, zorganizowana w ubiegłym roku, tygodniowa wizyta, umożliwiła niemieckim leśnikom zapoznanie się z gospodarka leśną w puszczach: Białowieskiej, Augustowskiej oraz Piskiej i musiała być na tyle interesująca, że sami poprosili o przygotowanie następnej w innych nadleśnictwach białostockiej dyrekcji.

Czytaj więcej

Cietrzewisko

W ostatni weekend lipca 2011 roku na terenie GOSiR w Koszęcinie odbył się II Rodzinny Piknik Łowiecko-Leśny. Po ubiegłorocznym sukcesie imprezy, którą odwiedziło wówczas kilka tysięcy osób - postanowiono nadać jej większego rozmachu, planując ją na dwa dni. Głównym celem, przyjętym przez organizatorów przedsięwzięcia jest popularyzacja łowiectwa i leśnictwa, dlatego też na „Cietrzewisku” dominowały klimaty bliskie naturze, związane z kultywowaniem lokalnych tradycji myśliwskich.

Czytaj więcej

Koniec survivalu?

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w błyskawicznym tempie zajęła się rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Po czterech posiedzeniach powołanej podkomisji, której przewodniczył poseł Adam Krzyśków (PSL), rządowy projekt wzbogacony został o circa czterdzieści poprawek. Reprezentujący stronę rządową wiceminister Janusz Zaleski podziękował posłom za zaangażowanie, pracowitość i ogromny pośpiech w procedowaniu. 

Czytaj więcej

Zrywka konna w Barlinku

W fotoreportażu z wejherowskich zawodów w zrywce konnej (nr 12/2011) napisaliśmy, że były jedną z czterech tego typu imprez w Polsce. Było to oczywiste niedopatrzenie, jest bowiem na mapie Polski nadleśnictwo, gdzie tradycja organizacji zawodów w zrywce konnej sięga już kilkunastu lat!

Czytaj więcej

Konferencja popularnonaukowa w Toruniu - Kopernik podsłuchiwał

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, w ramach Międzynarodowego Roku Lasów postanowiła zorganizować konferencję propagującą leśnictwo na wielu płaszczyznach – przyrodniczej, ekonomicznej, edukacyjnej. Wśród słuchaczy zasiadających w auli Dworu Artusa (tuż przy staromiejskim rynku) nie zabrakło leśników, samorządowców i naukowców. A wszystkiemu przysłuchiwał się, stający nieopodal na swym cokole, Mikołaj Kopernik.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi

Już 9 lipca, wśród malowniczych Borów Tucholskich, odbedą się Europejskie Mistrzostwa Drwali. Patronem honorowym tego wydarzenia jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. A wśród patronów medialnych nie zabrakło "Lasu Polskiego" oraz "Drwala". Poniżej plakat informujący o zawodach.

Czytaj więcej