strona główna

Aktualności

Nadleśnictwo Sarbia - Bezrobotni będą pracować w lesie

Nadleśnictwo Sarbia włączyło się w realizację przedsięwzięcia mającego na celu pomoc osobom długotrwale bezrobotnym z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. 12 stycznia przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, zakładów usług leśnych oraz nadleśnictwa podpisali porozumienie, na mocy którego członkowie spółdzielni socjalnych znajdą zatrudnienie przy wykonywaniu prac leśnych.

Czytaj więcej

Zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi

W Poznaniu, 21 lutego, odbędzie się ogólnopolska konferencja,  poświęcona zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami leśnymi. Organizatorami przedsięwzięcia jest Wydział Leśny oraz Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytut  Technologii Drewna w Poznaniu wraz z Europejską Platformą Technologiczną Sektora Leśno-Drzewnego.

Czytaj więcej

Lasy w PROW 2014-20 - Resort rolnictwa niechętny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do konsultacji pakietu legislacyjnego Wspólnej Polityki Rolnej 2020. Jest to m.in. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, który będzie podstawą krajowego PROW 2014–20. W konsultacjach warto wziąć udział, bo w ocenie ministerstwa instrumenty wsparcia sektora leśnego nie cieszą się dużym uznaniem.

Czytaj więcej

Walne Zebranie Delegatów SPL

W piątek 10 lutego 2012 r. w Gołuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Czytaj więcej

Marek Keller - wspomnienia

Prośba do Przyjaciół Marka Kellera.

Czytaj więcej

Co z leśną kilometrówką?

Nowy profil na Facebooku Witamy! Ceny paliw rosną, niszczą się używane w pracy prywatne samochody leśników, tymczasem  stawka zwrotu za przejechany kilometr od czterech lat stoi w miejscu. Ministerstwo Finansów odrzuca już kolejny projekt wyczekiwanej podwyżki. Czy leśnicy będą zmuszeni dokładać do swojej pracy?

Czytaj więcej

Odszedł Marek Keller...

13 stycznia późnym wieczorem w wieku 57 lat zmarł nagle dr Marek Keller. Wybitny ornitolog, przyrodnik, nauczyciel akademicki i wychowawca ogromnej rzeszy leśników i ornitologów. Pogrzeb będzie miał miejsce 23 stycznia w Warszawie. Ceremonia rozpocznie się mszą o godz. 13.30 w kościele dominikanów na Służewiu

Czytaj więcej

Nagrody \"Przeglądu Leśniczego\"

W Poznaniu pod koniec zeszłego roku obradowała – już po raz XIII – Kapituła przyznająca tytuły „Leśnika roku” oraz „Leśnej instytucji roku”. Wyróżnienia te otrzymali: Zbigniew Pajewski, leśniczy Leśnictwa Glinna (Nadleśnictwo Gryfino, RDLP w Szczecinie) oraz Leśne Studio Filmowe z Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Santa w obronie Puszczy

Konflikt dotyczący ochrony Puszczy Białowieskiejnabiera barw. Na scenie pojawiła się pierwsza organizacja społeczna, która chcebyć przeciwwagą dla dotychczasowych organizacji ekologicznych zaangażowanych wpropagowanie zwiększonej ochrony Puszczy Białowieskiej. Santa Obrona PuszczyBiałowieskiej wyraża sprzeciw m.in. wobec rozszerzenia granic Białowieskiego ParkuNarodowego.

Czytaj więcej

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Wszystkim naszym Czytelnikom...

Czytaj więcej

Nowa, cenna książka

Wady drewna to nowość skierowana m.in. do leśników, pracowników przemysłu drzewnego, nauczycieli oraz uczniów szkół o profilu leśnym i drzewnym, leśników z zakładów usług leśnych, a także osób zainteresowanych zdobyciem solidnych podstaw tej części wiedzy o drewnie. Otwórz wiadomość i obejrzyj wersję elektroniczną publikacji!

Czytaj więcej

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Trwa budowa obiektów służących ochronie bieszczadzkich żubrów – niemal gotowa jest już zagroda aklimatyzacyjna i pokazowa tych zwierząt w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W trakcie wykończenia są magazyny na karmę, paśniki oraz specjalne tarasy widokowe dla odwiedzających. Już wiosną 2012 r. w Bieszczadach będzie można oglądać z bliska „puszcz imperatora”.

Czytaj więcej

Popielice wracają

Pod koniec października pierwsze 22 popielice trafiły do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. – Popielice przez tydzień były umieszczone w klatkach aklimatyzacyjnych w lasach bukowych niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Dopiero potem zostały im otworzone drzwiczki. Przez najbliższych kilka dni będziemy śledzili ich aktywność za pomocą sprzętu telemetrycznego – mówi Radosław Dzięciołowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” i koordynator projektu reintrodukcji popielic. Projekt zyskał wsparcie finansowe ze strony UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska oraz NFOŚiGW.

Czytaj więcej

Myśliwi - dzieciom, dzieci - zwierzętom

Sala Konferencyjna Urzędu Miasta we Włocławku 16 listopada przywitała nietypowych gości. Tu bowiem odbyło się podsumowanie Programu Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej „Myśliwi - dzieciom, dzieci – zwierzętom”, prowadzonego w roku szkolnym 2010/2011.

Czytaj więcej

Lider Polskiej Ekologii 2011 - Nadleśnictwo Bytnica z nagrodą

Ministerstwo Środowiska ogłosiło listę zwycięzców 13. Edycji konkursu „Lider Polskiej Ekologii”. Wśród nagrodzonych, tradycyjnie już, znalazła się także jednostka Lasów Państwowych – tym razem Nadleśnictwo Bytnica, które zdobyło tytuł w kategorii „wyrób”, podkategorii „technologia”, za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego” (przypomnijmy, że w tym samym konkursie w 2009 r. za to samo dokonanie Bytnica zdobyła już wyróżnienie).

Czytaj więcej

Konferencja na Ziemi Lubuskiej - Nadleśnictwo z historią

Konferencja Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z terenu RDLP w Zielonej Górze miała miejsce 20 października w Nowogrodzie Bobrzańskim, a odbyła się pod hasłem „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków. Historia i teraźniejszość Nadleśnictwa Krzystkowice”.

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa zwierząt - nowe rozporządzenie

8 listopada opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z 12 października 2011 r. o ochronie gatunkowej zwierząt. Rozporządzenie uwzględnia wymogi wynikające z prawa wspólnotowego i rozszerza listę gatunków strefowych o rysia, włochatkę i sóweczkę.

Czytaj więcej

Mozart i Mongolia

W sobotnie popołudnie, 10 grudnia 2011 r. zapraszamy do Ośrodka Kultury Leśnej na otwarcie wystawy fotograficznej "Mongolia" oraz koncert "Mozart – kolory miłości". Wydarzenie zakończy obchody Międzynarodowego Roku Lasów. Rozpocznie się o godz.18.00 w "Powozowni".

Czytaj więcej

Odsłonięto Golgotę Wschodu

Kilkaset osób zgromadziła uroczystość w Nadleśnictwie Celestynów. 18 listopada odsłonięto Golgotę Wschodu Leśników – upamiętnienie leśników i ich rodzin, ofiar reżimu sowieckiego.

Czytaj więcej

Eksperci w Kostrzycy

W Leśnym Banku Genów Kostrzyca miało miejsce wspólne posiedzenie ekspertów ds.zasobów genetycznych w rolnictwie. Jego celem było omówienie rezultatów 13. Sesji Komisji ds. Zasobów Genetycznych dla Wyżywienia i Rolnictwa FAO (Rzym, 18–22 lipca 2011 r.) w gronie krajowych ekspertów, zaangażowanych wochronę krajowych zasobów genetycznych, rolniczych i leśnych, oraz przekazanie informacji o nowych zadaniach, które zostały określone podczas sesji i oczekują na realizację. Posiedzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Leśny Bank Genów Kostrzyca (LBG Kostrzyca). Uczestnicy Posiedzenia wzięli udział w sesji referatowej w LBG Kostrzyca oraz w sesji terenowej na terenie Nadleśnictwa Śnieżka i w Karkonoskim Parku Narodowym.

Czytaj więcej