strona główna

Aktualności

Puszcza Białowieska - Ruszy Centrum Wdrażania Projektów

Białowieski Park Narodowy ogłosił przetarg na uruchomienie i prowadzenie centrum tworzenia i realizacji programów pomocowych dla regionu Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

15-lecie dyrektora Leszka Banacha - Z koszulką lidera

Zielonogórska dyrekcja Lasów Państwowych obchodziła 12 stycznia specyficzny jubileusz. Tego dnia bowiem, przed 15 laty, stanowisko dyrektora regionalnego objął Leszek Banach.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łuków - Wsparli WOŚP

Nadleśnictwo Łuków zagrało z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przedmioty przekazane na rzecz Orkiestry przyniosły jej wsparcie w wysokości 600 zł.

Czytaj więcej

V Noworoczny Rajd Rowerowy WOŚP - \"Zagrali\" na rowerach

Tuż po noworocznym szaleństwie (5 stycznia) na terenie Nadleśnictwa Włocławek odbył się „V Noworoczny Rajd Rowerowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” pod patronatem Andrzeja Pałuckiego – Prezydenta Miasta Włocławek oraz Włodzimierza Pamfila – nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek.

Czytaj więcej

Gdańska nieruchomość - Senator na tropie wyprzedaży

Były rzecznik prasowy LP, a obecny senator (PiS) Wojciech Skurkiewicz, znany jest ze swojego zainteresowania nie tylko kwestiami lokalnymi (Radomia), ale też tym, co słychać u poprzedniego pracodawcy. Tym razem uwagę parlamentarzysty zwróciła kwestia sprzedaży majątku Lasów. Chodzi o zakładany wpływ z tego tytułu do budżetu (mowa o budżecie na rok 2013) kwoty w wysokości ok. 32,5 mln zł. O co chodzi? O planowaną, zdaniem senatora w lwiej części, sprzedaż przez RDLP w Gdańsku gruntów „o znacznej wartości rynkowej”.

Czytaj więcej

Wystawa \"Mgnienia z Natury\" - Artystyczny duet

„Mgnienia z Natury” to wspólny obraz dwojga twórców: Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej - artysty plastyka (a także pedagoga) i Jerzego Kubackiego – leśnika (komendanta straży Wielkopolskiego Parku Narodowego). Ludzi związanych z innymi dziedzinami, których połączyło wspólne patrzenie na świat. „Wspólne” nie znaczy wcale takie samo. Wręcz przeciwnie, postawy przenikają się wzajemnie od umiłowania świata przyrody, poprzez jej studiowanie, po dekomponowanie zastanej rzeczywistości. Działanie można nazwać konstrukcją.

Czytaj więcej

Inwestycje LP - Siedziba i kolejka

Pod koniec roku 2012 opinia publiczna dowiedziała się, że Lasy Państwowe są jednym z potencjalnych kupców Polskich Kolei Linowych i słynnej kolejki na Kasprowy Wierch. Co stoi za taką decyzją? Jak mówiła Anna Malinowska, rzecznik LP: – Naszym głównym celem jest ochrona przyrody, jednak zajmujemy się też turystyką. Dlatego uważamy, że moglibyśmy w odpowiedni sposób zadbać o zrównoważony rozwój PKL z korzyścią dla przyrody, jak i dla narciarzy.

Czytaj więcej

W Lasach Państwowych - Na opłatku u prezydenta

– Panie prezydencie, dziś jest Wigilia. Z iloma osobami będzie się pan łamał opłatkiem przy stole wigilijnym? – zapytał Bronisława Komorowskiego dziennikarz Polsat News. – Jako zwierzchnik sił zbrojnych spotkałem się z żołnierzami, spotkałem się z leśnikami, spotkałem się z myśliwymi, spotkałem się... – Nawet z myśliwymi? – przerwał nieco zdziwiony redaktor. – Też, no bo to jest środowisko, z którym mam wiele wspólnych emocji i bardzo sobie je cenię – odpowiedział Komorowski, dodając, że myśliwi i leśnicy w noc wigilijną zawieszają w lasach opłatki z myślą o dzikich zwierzętach. 19 grudnia w Pałacu Prezydenckim gościła spora grupa w zielonych mundurach. Z kim prezydent przełamał się opłatkiem? Zobaczmy na zdjęciu. Red. Fot. Wojciech Grzędziński/KPRP

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o lasach - Bez ulgi dla lasów ochronnych

– Kiedy na początku transformacji ustrojowej powstawał ustrój LP, instytucja była deficytowa. Dziś jest inaczej i nie ma przeciwwskazań, by została opodatkowana na rzecz budżetu – mówi prof. Tomasz Borecki w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

\"Choinki Nadziei\" w Katowicach - Młodzi duchem

Każdego roku Lasy Państwowe wspólnie z Fundacją Arka, przy udziale dzieci i młodzieży szkolnej, przygotowują piękną akcję pt. „Choinki Nadziei”. Jej celem jest organizowanie w okresie świątecznym spotkań z osobami starszymi przebywającymi w domach pomocy społecznej.

Czytaj więcej

Pomoc dla Artura Jankowiaka

W styczniu 2013 r. upłyną dwa lata od dnia, kiedy Artur Jankowiak, pracownik Nadleśnictwa Jarocin i myśliwy Koła Łowieckiego „Dąbrowa” w Poznaniu, stracił przytomność i upadł. Nagłe zatrzymanie krążenia zmieniło diametralnie nie tylko jego życie, ale również życie naszej rodziny. Siedmiomiesięczny pobyt w szpitalu nie dał odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie, co było przyczyną zatrzymania akcji serca. W sierpniu 2011 r. mąż został wypisany do domu z głównym rozpoznaniem niedowładu spastycznego czterokończynowego.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Nagrody, nagrody, nagrody...

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwo Lasów Państwowych spotkało się 5 grudnia z przedstawicielami ZLP w RP. Co udało się wynegocjować, a nad czym prace, pod wodzą nowego przewodniczącego Bronisława Sasina, będą trwały?

Czytaj więcej

Powierzchnie pohuraganowew Toruniu - Kończy się sprzątanie

W ciągu czterech miesięcy leśnicy z Nadleśnictwa Trzebciny, które zostało najbardziej dotknięte przez tegoroczną trąbę powietrzną, uprzątnęli ponad 90% powierzchni zniszczonego lasu. Usunięto już ponad 121 tys. m3 drewna.

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Pracowników LP w Tenisie Stołowym - Szczecinek \"rządzi\"

Tym razem miłośnicy „ping-ponga” spotkali się w połowie listopada w Gołuchowie, a to dzięki uprzejmości dyrektora OKL Benedykta Roźmiarka oraz talentowi organizacyjnemu fanów tej dyscypliny z Nadleśnictwa Taczanów (RDLP w Poznaniu). Patronem mistrzostw tradycyjnie już była Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Czytaj więcej

Rok 2012 w LP - 350 mln zł zysku

Początek roku to czas na wszelkie podsumowania i plany. Nie inaczej jest i w Lasach Państwowych. Wg zapowiedzi dyrektora generalnego Adama Wasiaka zysk za rok 2012, określony wstępnie, wyniesie ok. 350 mln, w tym ok. 150 mln to zysk z działalności podstawowej (sprzedaż drewna). O 50 mln więcej Lasy zarobiły na działalności dodatkowej. To poziom zbliżony do roku 2010, kiedy zysk wyniósł 367 mln zł, ale znacznie mniej niż rok temu. W 2011 r. LP zarobiły 829 mln zł, czyli przeszło siedmiokrotnie więcej, niż zakładały w planach.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Nowy przewodniczący, nowe wyzwania

V Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Leśników Polskich w RP zebrał grono 140 delegatów, reprezentujących 10 tys. członków z terenu kraju. Najważniejszym wydarzeniem spotkania stały się wybory nowego prze-wodniczącego. Został nim, po prawie 20 latach nieprzerwanych rządów Jerzego Przybylskiego, Bronisław Sasin.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łuków - Rezerwat w obiektywie

W sali Urzędu Gminy ¸uków odbyło się (29 listopada) otwarcie poplenerowej wystawy fotografii „Tajemnicze – Bliskie – Nieznane”. To już czwarty plener i wystawa dokumentująca dokonania pasjonatów fotografii, którzy postanowili uwiecznić piękno rezerwatu Jata znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Łuków. W plenerach wzięło w sumie udział 26 osób – fotografów, leśników, nauczycieli, urzędników, którzy postanowili odkryć nieznane oblicza Jaty.

Czytaj więcej

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - Mała alokacja, duże efekty

Ponad 130 projektów, 300 mln zł, 399 zagrożonych wyginięciem gatunków objętych ochroną – oto częśćpięcioletnich dokonań, jakimi szczyci się założone w 2006 r. Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Czytaj więcej

PTL Oddział w Krośnie - Jest tablica. Będzie pomnik?

Upamiętnieniu dyrektora Adama Loreta w miejscu jego urodzenia poświęcona była konferencja, która odbyła się 29 listopada w I Liceum Ogólnokształcącymw Jaśle. W trakcie sesji popularno-naukowej zaprezentowano trzy referaty tematyczne. O Jaśle w czasach Loreta mówił Mariusz Świątek z tamtejszego MuzeumRegionalnego. Osiągnięcia Lasów Państwowych w przedwojennej Polsce omówił Marek Marecki, przewodniczący Zarządu Oddziału PTL w Krośnie, zaś Edward Marszałek przypomniał sylwetkę i dokonania dyrektora Loreta.

Czytaj więcej

Walny Zjazd leśnej \"Solidarności\" - Z ministrem, bez dyrektora

Doroczny, XVI Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” już za nami. Tym razem delegaci z terenu całego kraju spotkali się 19 i 20 listopada w Gołuchowie. Gościem specjalnym spotkania był wiceminister środowiska Janusz Zaleski, który wziął udział w dyskusji na tematy nurtujące związkowców, czyli – nowelizacji ustawy o lasach, przewidywanego od 2014 r. podatku CIT od zysków z gospodarki leśnej, zniesienia trybu powołania w Służbie Leśnej, polityki mieszkaniowej i wykładni Ministra Finansów w sprawie podatków, służebności dróg, kilometrówki i jazd terenowych. Mówiono także o gorącym temacie zmian w funkcjonowaniu Inspekcji LP.

Czytaj więcej