strona główna

Aktualności

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - To już 10 lat konkursu!

W Spychowie 8 i 9 sierpnia znów było słychać muzykę myśliwską. Tym razem brzmiała szczególnie podniośle, bo Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zorganizowano już po raz 10. Organizatorzy, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie, sprawili, że program konkursu aż kipiał od atrakcji.  

Czytaj więcej

CKPŚ - Pod lupą Skurkiewicza

Czy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) marnotrawi pieniądze Lasów Państwowych? Takie m.in. pytanie postawił w oświadczeniu senatorskim skierowanym do ministra środowiska Macieja Grabowskiego i dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka senator Wojciech Skurkiewicz (PiS). Senatora zaniepokoiły sygnały o niewłaściwym funkcjonowaniu centrum.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Durowo - Pożegnanie nadleśniczego

– Panie Nadleśniczy, jako współpracownicy dziękujemy za prawie 30 lat wspólnej pracy w Nadleśnictwie Durowo. Jako leśnicy, którym leży na sercu dobro rodzimej przyrody, dziękujemy za 43 lata, jakie z poświęceniem przepracował Pan dla dobra polskich lasów. Tymi słowami pracownicy pożegnali na ostatniej, uroczystej naradzie odchodzącego na emeryturę nadleśniczego Zbysława Thomasa.

Czytaj więcej

SKL - Ciągle aktywne

Stowarzyszenie Kobiet Lasu liczy obecnie blisko 300 członkiń i nie ustaje w aktywnych działaniach. 26 lipca panie zawitały do Pogorzelicy (RDLP w Szczecinie). Miejsce nieprzypadkowe – nadmorska dyrekcja zwyciężyła w rankingu badań prowadzonych w LP metodyką Gender Index.

Czytaj więcej

Krajowa Narada Leśników - Jubileuszowe spotkanie

Od mundurów kilkuset leśników przybyłych z całej Polski na Krajową Naradę Leśników zazieleniła się kielecka hala targowa. Na jubileuszowa naradę, zorganizowaną 17 czerwca, stawili się nadleśniczowie i dyrektorzy RDLP. Charakter spotkania dyktowały obchody 90-lecia LP.

Czytaj więcej

Zalesienia PROW - Będą dopłaty bezpośrednie

Dobra informacja dla osób, które po 2008 r. zalesiły grunty w ramach PROW. Od przyszłego roku mogą liczyć na wzrost wpływów w postaci jednolitej płatności obszarowej (JPO).

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Z Bogiem nad Bugiem

Ok. 300 leśników wraz z rodzinami, z 10 nadleśnictw RDLP w Lublinie i sąsiednich dyrekcji LP, wzięło udział w III Pielgrzymce Leśników Podlasia do sanktuarium maryjnego w Kodniu nad Bugiem. Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania (14 czerwca) było Nadleśnictwo Chotyłów.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Cała na liście UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjął 23 czerwca wniosek Polski i Białorusi w sprawie renominacji Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

90-lecie LP w Szczecinku - Historia i piknik rodzinny

Obchody 90. rocznicy powstania Lasów Państwowych przybierają różne formy – od oficjalnych spotkań leśnej braci, poprzez konferencje, aż po imprezy o charakterze rodzinnym. Nie inaczej jest i w RDLP w Szczecinku.

Czytaj więcej

90-lecie LP w Pile - Kilka pokoleń leśników, jedno lasu

– Podczas 90 lat zmieniło się kilka pokoleń leśników, ale dla lasu nie jest to aż taki długi czas jak dla człowieka. Drzewa osiągnęły zaledwie wiek dojrzały – tymi słowy do zebranych leśników i zaproszonych gości zwrócił się Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile, witając ich na obchodach 90-lecia LP w Pile.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Zadbają o parki narodowe

Trwają konsultacje założeń do projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja ma przede wszystkim doprecyzować przepisy dotyczące funkcjonowania parków narodowych – przynieść oszczędności w funkcjonowaniu i uprościć zasady ich działania.

Czytaj więcej

Referendum w sprawie LP - Kolejne podpisy w Sejmie

A dokładniej 20 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych i polskiej ziemi złożono na ręce marszałek Ewy Kopacz 30 maja. Wcześniej (9 maja) do Sejmu trafiło 2,136 mln podpisów. Czekamy teraz na głosowanie uchwały referendalnej.

Czytaj więcej

Mundur leśnika - Minister jest za orłem

Newralgiczny element munduru leśnika, godło państwowe, raczej pozostanie w takiej formie, jak dotychczas. Tak deklaruje minister środowiska.

Czytaj więcej

Sejm - 17 interpelacji posła Kmiecika

Każda złożona 12 marca i każda z niemal jednakowym tytułem „(…) w sprawie rabunkowej gospodarki drzewnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja w (…)”.

Czytaj więcej

VAT i ochrona przyrody - Nie odliczą za orlika

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną jednego z nadleśnictw podległych RDLP w Białymstoku, dotyczącą uznania możliwości odliczenia VAT od wydatków powiązanych z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Zespół Sygnalistów Myśliwskich \"Akteon\" - Zagrali dla papieża

Audiencja Generalna u Ojca Świętego Franciszka 21 maja miała wyjątkowo leśno-myśliwski a zarazem polski charakter. Stało się tak za sprawą Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”, który tworzą studenci Wydziału Leśnego SGGW. Sygnaliści poprzez akcenty muzyki myśliwskich rogów zaznaczyli obecność leśnej Polonii na spotkaniu papieża z wiernymi z całego świata.

Czytaj więcej

Rozminowanie poligonów - Jak mąż i żona wpadli na minę

Nieprawidłowości przy rozminowywaniu terenów popoligonowych w zarządzie Lasów Państwowych trafiły do popularnego programu „Po prostu” Tomasza Sekielskiego w TVP1. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Projekt już w Sejmie

Leśny projekt zmiany Konstytucji RP trafił pod obrady Sejmu. 29 maja na sali plenarnej wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za dalszymi nad nim pracami. Ale dotychczasowe zastrzeżenia pozostały.

Czytaj więcej

Dyrekcja Generalna LP - Rekonstrukcja

W wyniku reorganizacji struktury DGLP pojawiło się nowe stanowisko zastępcy dyrektora generalnego LP ds. strategii, organizacji i rozwoju.

Czytaj więcej

Life+ - 11 projektów z Polski

30 kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła 225 nowych projektów Life+, które dofinansuje kwotą 282 mln euro. W Polsce będzie realizowanych 11 zadań subsydiowanych kwotą 28,4 mln euro.

Czytaj więcej