strona główna

Aktualności

Apel do przyjaciół Marka Kellera

Drodzy Przyjaciele, Uczniowie, Koledzy i Koleżanki Dr Marka Kellera.Do końca roku zostały już tylko 3 miesiące. To ostatnie chwile, aby podzielić się swoimi wspomnieniami, anegdotami, historyjkami, luźnymi myślami, żartami, zdjęciami związanymi z Dr Kellerem. Do tej pory udało nam się zebrać piękny materiał, ale liczymy, że w nadchodzącym czasie zaleje nas fala cudnych opowiastek z udziałem Najbarwniejszej Postaci, jaka stąpała po tej Ziemi.Doktor Marek Keller miał mnóstwo pięknych pasji. Obok ukochanej zoologii jego wielką pasją było życie. Życie po swojemu.Myślę, że spotkanie i obcowanie z Dr Markiem Kellerem było wielkim darem od losu. Tworząc tę książkę chcielibyśmy podzielić się z innymi tym, co dostaliśmy od Doktora. Podać dalej to, co nieświadomie nam przekazał - cząstkę siebie.Po zebraniu materiałów dołożymy wszelkich starań, aby powstała piękna książka.Czekamy z niecierpliwością na kolejne wspomnienia do końca grudnia 2012 roku pod adresem e-mail: olga.karbownik@gmail.com i dziękujemy za to, co już do nas dotarło.   Darz Bór studenci Wydziału Leśnego: Olga Karbownik - 721 341 428 Mateusz Grzębkowski - 500 253 800

Czytaj więcej

Polscy przedsiębiorcy leśni z wizytą w Andaluzji

W dniach od 25 do 28 września delegacja przedsiębiorców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z Gołuchowa gościła, na zaproszenie tamtejszych firm leśnych, w Sevilli stolicy Andaluzji (Hiszpania). Wizyta była kontynuacją spotkania jakie miało miejsce kilka miesięcy temu w Polsce. Inicjatywa spotkań to działanie przedsiębiorców leśnych z Andaluzji.

Czytaj więcej

Dyrektor IBL członkiem Rady EFI

W dniu 3 października br. w Stambule odbyła się doroczna konferencja Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI). EFI (www.efi.int) jest konwencją międzynarodową ratyfikowaną przez 23 kraje europejskie, w tym Polskę. Członkami EFI jest 130 instytucji naukowych (z 35 krajów), zajmujących się badaniami leśnymi.

Czytaj więcej

16. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników - Las jest świątynią

W sobotę 22 września jasnogórskie błonia zazieleniły się leśnymi mundurami. Ok. 7 tys. pątników zrzeszonych w Lasach Państwowych, parkach narodowych, szkołach leśnych i ruchach ekologicznych wspólnie modliło się pod przewodnictwem krajowego duszpasterza leśników, bp. Edwarda Janiaka. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Las naszą świątynią”.

Czytaj więcej

Interpelacje poselskie - Jak z tą prywatyzacją?

W ostatnich miesiącach posypały się poselskie interpelacje dotyczące Lasów Państwowych. Deputowani martwią się nie tylko pomysłami dotyczącymi zmian organizacyjnych i zasad opodatkowania PGL LP, ale także prywatyzacją.

Czytaj więcej

Uczniowie z Rogozińca w Moskwie - Drudzy na świecie!

Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu odniósł między-narodowy sukces. Reprezentacja szkoły, która wzięła udział w IX Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Wiedzy Leśnej (IX International Junior Forest Contest), Moskwa 11–14 września, wróciła ze srebrnym medalem!

Czytaj więcej

ThinkForest - Czyli jak dotrzeć do europolityków

ThinkForest to inicjatywa, która zrodziła się w Europejskim Instytucie Leśnym (EFI) w fińskim Joensuu. Osoby i instytucje zaangażowane w jej działalność chcą różnymi sposobami docierać do europejskich polityków i przekazywać im perspektywę leśnictwa w sprawach kluczowych dla gospodarki i ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Spotkania Hubertowskie - Po raz szósty w czarnej Białostockiej

Liczne grono odwiedzających przyszło w niedzielę 9 września nad zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej. Odbył się tam już po raz szósty festyn rodzinny pod hasłem „Spotkania Hubertowskie”.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2011 - Oczywiście z leśnikami

Zamek Królewski w Warszawie już po raz kolejny stał się miejscem triumfu leśników biorących udział w plebiscycie „Modernizacja Roku”. Tym razem, poza głosowaniem jury, na najlepsze projekty głosowali także internauci.

Czytaj więcej

Jubileuszowy Festiwal Kultury Łowieckiej - W centrum łowiectwa

W sobotę 18 sierpnia Bytnica rozbrzmiała dźwiękami muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołów z całego świata. A wszystko to za sprawą V Festiwalu Kultury Łowieckiej. Na rozstawionej na rynku scenie umiejętności zaprezentowały polskie i niemieckie zespoły.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Siedliska naturowe chronione wszędzie

Prezydent podpisał 17 sierpnia nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Wnosi ona poważne zmiany w zakresie ochrony siedlisk naturowych.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata Drwali - Mamy pierwsze złoto!

Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata Drwali, rozgrywanych od 1970 r., jeden ze złotych medali trafił w ręce Polaka! Najlepszym w konkurencji ścinki drzew okazał się Adam Wawrzak (na zdjęciu), świeżo upieczony Mistrz Polski juniorów z Gołuchowa. To jak dotychczas największe osiągnięcie polskiego reprezentanta w imprezie o takiej randze.

Czytaj więcej

Miliardowe roszczenia za lasy - Rekompensata z budżetu

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Skarb Państwa może zapłacić nawet 20 mld zł odszkodowań byłym właścicielom lasów odebranych im po II wojnie światowej. A wszystko to przez wyrok Sądu Najwyższego,który zapadł w sprawie rodziny Jezierskich, domagających się odszkodowania w wysokości 14 mln zł za 1459 ha lasów położonych wokół Otwocka.

Czytaj więcej

Certyfikacja FSC - Szkółki wyłączone

Sprawa szkółek leśnych stanęła w ostatnich miesiącach na ostrzu noża. FSC chciała traktować je jak każdy inny drzewostan, zakazując stosowania większości środków ochrony roślin. Ostatecznie jednak szkółki zostały wyłączone. Głównie temu zagadnieniu poświęcone było spotkanie przedstawicieli FSC z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem. W rozmowach 14 sierpnia uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FSC Andre de Freitas, dyrektor sieci FSC Gemma Boetekees.

Czytaj więcej

Eko-Las 2012 - Pokazy maszyn w lesie

Efektywne techniki pozyskiwania surowca drzewne-go, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, ciekawe konferencje i spotkania – to i wiele więcej czeka na zwiedzających Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska. Kolejna odsłona targów Eko-Las już 6–8 września w Mostkach k. Świebodzina.

Czytaj więcej

ROLP w Puszczy Białowieskiej - Za sprawą LP

Trzyosobowa delegacja Ruchu Obrony Lasów Polskich (Henryk Pargieła, Widzimir Grus, Andrzej Andrzejczyk) odwiedziła w lipcu Puszczę Biało-wieską. Przedstawiciele ROLP prócz wizyt w trzech puszczańskich nadleśnictwach i Białowieskim Parku Narodowym, odwiedzili także białowieską placówkę IBL, Urząd Gminy w Narewce i Starostwo w Hajnówce. Spotkali się z przedstawicielami przemysłu drzewnego w Teremiskach i Hajnówce i uczestniczyli w spotkaniu mieszkańców z prof. Janem Szyszko, byłym ministrem środowiska.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - 48,5 tys. m3

Zatwierdzone 16 maja i w krótkim czasie zawieszone plany urządzenia lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej wróciły do wykonawcy. Białostocki oddział BULiGL pracuje nad tym, aby zredukować etat roczny ze 107 do 48,5 tys. m3.

Czytaj więcej

Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym

W sobotę, 8 września, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z pracownikami zaprasza na "Dzień otwarty w KPN-ie".

Czytaj więcej

Uroczystość religijno-patriotyczna na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

14 września w Święto Podwyższenia Krzyża o godz. 16.00 na cmentarzu - mauzoleum w Palmirach odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna w intencji palmirskich ofiar terroru niemieckiego oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej żołnierzy, powstańców i mieszkańców w Puszczy Kampinoskiej. Nabożeństwo odprawi Ks. kardynał Kazimierz Nycz – arcybiskup – metropolita warszawski. Część patriotyczno-wojskową poprowadzi Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS Series

Już w przyszły weekend 6-9 września w norweskim Lillehammer zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series.

Czytaj więcej