Aktualności
Dąb Chrobry - Powtórka z historii
Smutna historia lubi się powtarzać. We wtorek 18 listopada ok. 9:40 dyżurny z Komisariatu Policji w Szprotawie odebrał zgłoszenie o pożarze Dębu Chrobry.
Czytaj więcejBieszczady - Niedźwiedź uniewinniony
– Potężny niedźwiedź wybiegł z zarośli, stanął na dwóch łapach i próbował nas zaatakować – opowiadają ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR. – Zeskoczyliśmy z quada i rzuciliśmy się do ucieczki.Takie dramatyczne zdarzenie miało miejsce 18 października w lesie nad Olszanicą. Goprowcy poszukiwali tam 60-letniego mieszkańca wsi, który nie wrócił na noc do domu.
Czytaj więcejNadleśnictwo Lutowiska (RDLP w Krośnie) - Uczcili pamięć prof. Myczkowskiego
W Dniu Drzewa leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska zorganizowali uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego prof. Stefana Myczkowskiego, wybitnego leśnika i ekologa, wykładowcę Wydziału Leśnego AR w Krakowie (dziś uniwersytetu). Kamień z tablicą stanął w Sękowcu, u wejścia do rezerwatu „Hulskie”, który od lat nosi właśnie imię profesora.
Czytaj więcejŻerkowsko-Czeszewski PK - Stempel na 20. rocznicę
W wyjątkowy sposób postanowiono uczcić 20. rocznicę utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Od 17 października przez 28 dni w jarocińskim urzędzie pocztowym używano okolicznościowego datownika. Hasło na stemplu: 1994–2014 Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy 17.10.2014 Jarocin Poznański 1.
Czytaj więcejTL w Starościnie - Wyprawa na Łysą
Młodzież z technikum wyruszyła na kolejną terenową wyprawę organizowaną w ramach tzw. „Terenowych Konferencji Zawodowych” (impreza cykliczna odbywająca się corocznie w październiku). To długie wędrówki, podczas których sami uczniowie przygotowują referaty, omawiając spotykane na trasie zagadnienia.
Czytaj więcejLeśnicy kombatanci - 70. rocznica walk batalionu "Las"
12 października br. w Radkowie (woj. świętokrzyskie) odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę zwycięskich pięciodniowych walk partyzanckich batalionu „Las” 74 Pułku AK.
Czytaj więcejGatunki obce - Unijne rozporządzenie
29 września Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie zapobiegania i kontrolowania rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (wcześniej rozporządzenie zaakceptował PE). Rozporządzenie wejdzie w życie – także w Polsce, bez konieczności transponowania do prawa krajowego – z początkiem stycznia przyszłego roku.
Czytaj więcejOrzełek zostaje!
Orzeł zostaje definitywnie! Oto ilustracje z najnowszego projektu rozporządzenia mundurowego dla leśników (17 XI). I to nie jako "stylizowany wizerunek" tylko godło leśników, identyczne w metalowym tłoczeniu i hafcie. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na portali Facebook.
Czytaj więcejFotoreportaż - Grzybowe łowy
W ostatni dzień lata w Puszczy Drawskiej odbyły się IX Otwarte Mistrzostwa Drawna w Grzybobraniu. W imprezie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej rywalizowało aż 112 osób. Leśnictwo Jaźwiny powitało wszystkich prawdziwie letnią, słoneczną, wręcz upalną aurą. Miłośnicy grzybobrania w ciągu trzech godzin przemierzali leśne ostępy po obu stronach rzeki Korytnicy, na terenie nadleśnictw Głusko i Drawno.
Czytaj więcejRDLP w Krośnie - "Zaporowy Maraton" w bieszczadzkim lesie
300 uczestników zgromadził „Zaporowy Maraton” – rywalizacja triatlonistów, maratończyków i miłośników marszów nordic walking. Znaczącą grupę stanowili leśnicy – rozegrano I Mistrzostwa Polski Leśników w Półmaratonie Górskim i Zawody Nordic Walking z klasyfikacją leśników. W organizację przedsięwzięcia mocno włączyli się pracownicy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Czytaj więcej"Wolność jest w Naturze" - Pobiegli w Lubartowie
Do rywalizacji na trasie o długości 8,8 km stanęło 240 osób oraz 88 najmłodszych biegaczy, którzy mieli do pokonania odcinek 200 m. – Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Sprzymierzeńcem imprezy była słoneczna pogoda – podkreśla Piotr Kiszczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów (RDLP w Lublinie), organizatora imprezy w ramach akcji „Wolność jest w Naturze”.
Czytaj więcejParki narodowe - Chcą podwyżek i jednoznacznych deklaracji
Pensje pracowników parków narodowych (osób prawnych) nie drgnęły od 2008 roku. Nic dziwnego, że niezadowolenie narasta, tym bardziej że kierownictwo Ministerstwa Środowiska przekazuje sprzeczne komunikaty. Parkowi związkowcy mówią „dość!” i ślą pismo do premier Ewy Kopacz i ministra Macieja Grabowskiego.
Czytaj więcejNIK o pzp - Zapomniana Natura 2000
Nie dość, że planów zagospodarowania przestrzennego (pzp) brakuje, to często są nieaktualne – powszechnie ignorują istnienie sieci Natura 2000. Kontrola NIK wykazała, że zaniedbując planowanie przestrzenne, działania administracji samorządowej nie zapewniają warunków gwarantujących właściwą ochronę obszarom o wyróżniających się walorach przyrodniczych.
Czytaj więcejEuropejski Kongres Edukacji Leśnej - Zrównoważona przyszłość edukacji lesnej
W tym roku Kongres po raz pierwszy zawitał do Polski (Łagów Lubuski, 10–12 września). W dziewiątej edycji wzięło udział 120 osób z: Finlandii, Bułgarii, Włoch, Luksemburga, Norwegii, Szkocji, Słowacji, Czech, Łotwy, Szwajcarii, Niemiec, ale przede wszystkim z kraju.
Czytaj więcejTechnikum w Goraju - Ślubowanie z Dębem Wolności
Jeden z 25 dębów, sadzonych z okazji 25-lecia wolnej Polski, znalazł swe miejsce w cieniu potężnego buka, rosnącego tuż przed Zespołem Szkół Leśnych w Goraju. Jeszcze w cieniu, ale, jak mówił dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio, kiedyś zajmie jego miejsce i na stałe wrośnie w tradycje szkoły.
Czytaj więcejNadleśnictwo Gidle - 70. rocznica bitwy w lasach cielętnickich
70 lat temu żołnierze Batalionu „Las” 74. Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczyli z okupantem bitwę, w której poległo 13 partyzantów. W lasach cielętnickich, miejscu tych wydarzeń, mieściła się tzw. baza leśnych ludzi, czyli leśniczówka, gajówka i zabudowania pofolwarczne, spalona przez Niemców. Obecnie znajdują się tam dwa pomniki – poległych leśników i partyzantów.
Czytaj więcejHandel grzybami - Tylko (?) z atestem
Żeby sprzedawać świeże grzyby, trzeba posiadać atest, potwierdzający ich świeżość i przynależność do gatunku. Praktyka pokazuje, że sprzedawcom trudno stosować się do przepisów.
Czytaj więcejBiałowieski Park Narodowy - Symboliczny powrót symbolu
Żubr odlany z brązu stanął na terenie Osady Zwierzyniec k. Białowieży, w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Odsłonięty pomnik (18 września br.) to dosłowna kopia posągu, którym upamiętniono w 1862 r. polowanie cara Aleksandra II.
Czytaj więcejPodatek leśny - Likwidacja ulgi w Sejmie
Zniesienie preferencyjnej stawki podatku leśnego (50%) dla lasów ochronnych, którym aktualnie zajmuje się Sejm, może oznaczać, że do gmin wpłynie o 54 mln zł więcej. I o tyle więcej zapłacą Lasy Państwowe.
Czytaj więcejRDLP w Krośnie - Armata znaleziona w lesie
Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów trwają intensywne prace związane z porządkowaniem lasu po klęskach oblodzenia, które wystąpiło w tym i ub. roku. Podczas orki na jednej z odnawianych powierzchni pług zaczepił o wystający z ziemi kawałek metalu.
Czytaj więcej