strona główna

Aktualności

W Lasach Państwowych - Na opłatku u prezydenta

– Panie prezydencie, dziś jest Wigilia. Z iloma osobami będzie się pan łamał opłatkiem przy stole wigilijnym? – zapytał Bronisława Komorowskiego dziennikarz Polsat News. – Jako zwierzchnik sił zbrojnych spotkałem się z żołnierzami, spotkałem się z leśnikami, spotkałem się z myśliwymi, spotkałem się... – Nawet z myśliwymi? – przerwał nieco zdziwiony redaktor. – Też, no bo to jest środowisko, z którym mam wiele wspólnych emocji i bardzo sobie je cenię – odpowiedział Komorowski, dodając, że myśliwi i leśnicy w noc wigilijną zawieszają w lasach opłatki z myślą o dzikich zwierzętach. 19 grudnia w Pałacu Prezydenckim gościła spora grupa w zielonych mundurach. Z kim prezydent przełamał się opłatkiem? Zobaczmy na zdjęciu. Red. Fot. Wojciech Grzędziński/KPRP

Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o lasach - Bez ulgi dla lasów ochronnych

– Kiedy na początku transformacji ustrojowej powstawał ustrój LP, instytucja była deficytowa. Dziś jest inaczej i nie ma przeciwwskazań, by została opodatkowana na rzecz budżetu – mówi prof. Tomasz Borecki w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

\"Choinki Nadziei\" w Katowicach - Młodzi duchem

Każdego roku Lasy Państwowe wspólnie z Fundacją Arka, przy udziale dzieci i młodzieży szkolnej, przygotowują piękną akcję pt. „Choinki Nadziei”. Jej celem jest organizowanie w okresie świątecznym spotkań z osobami starszymi przebywającymi w domach pomocy społecznej.

Czytaj więcej

Pomoc dla Artura Jankowiaka

W styczniu 2013 r. upłyną dwa lata od dnia, kiedy Artur Jankowiak, pracownik Nadleśnictwa Jarocin i myśliwy Koła Łowieckiego „Dąbrowa” w Poznaniu, stracił przytomność i upadł. Nagłe zatrzymanie krążenia zmieniło diametralnie nie tylko jego życie, ale również życie naszej rodziny. Siedmiomiesięczny pobyt w szpitalu nie dał odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie, co było przyczyną zatrzymania akcji serca. W sierpniu 2011 r. mąż został wypisany do domu z głównym rozpoznaniem niedowładu spastycznego czterokończynowego.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Nagrody, nagrody, nagrody...

Zgodnie z zapowiedziami kierownictwo Lasów Państwowych spotkało się 5 grudnia z przedstawicielami ZLP w RP. Co udało się wynegocjować, a nad czym prace, pod wodzą nowego przewodniczącego Bronisława Sasina, będą trwały?

Czytaj więcej

Powierzchnie pohuraganowew Toruniu - Kończy się sprzątanie

W ciągu czterech miesięcy leśnicy z Nadleśnictwa Trzebciny, które zostało najbardziej dotknięte przez tegoroczną trąbę powietrzną, uprzątnęli ponad 90% powierzchni zniszczonego lasu. Usunięto już ponad 121 tys. m3 drewna.

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Pracowników LP w Tenisie Stołowym - Szczecinek \"rządzi\"

Tym razem miłośnicy „ping-ponga” spotkali się w połowie listopada w Gołuchowie, a to dzięki uprzejmości dyrektora OKL Benedykta Roźmiarka oraz talentowi organizacyjnemu fanów tej dyscypliny z Nadleśnictwa Taczanów (RDLP w Poznaniu). Patronem mistrzostw tradycyjnie już była Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Czytaj więcej

Rok 2012 w LP - 350 mln zł zysku

Początek roku to czas na wszelkie podsumowania i plany. Nie inaczej jest i w Lasach Państwowych. Wg zapowiedzi dyrektora generalnego Adama Wasiaka zysk za rok 2012, określony wstępnie, wyniesie ok. 350 mln, w tym ok. 150 mln to zysk z działalności podstawowej (sprzedaż drewna). O 50 mln więcej Lasy zarobiły na działalności dodatkowej. To poziom zbliżony do roku 2010, kiedy zysk wyniósł 367 mln zł, ale znacznie mniej niż rok temu. W 2011 r. LP zarobiły 829 mln zł, czyli przeszło siedmiokrotnie więcej, niż zakładały w planach.

Czytaj więcej

Związek Leśników Polskich w RP - Nowy przewodniczący, nowe wyzwania

V Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Leśników Polskich w RP zebrał grono 140 delegatów, reprezentujących 10 tys. członków z terenu kraju. Najważniejszym wydarzeniem spotkania stały się wybory nowego prze-wodniczącego. Został nim, po prawie 20 latach nieprzerwanych rządów Jerzego Przybylskiego, Bronisław Sasin.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łuków - Rezerwat w obiektywie

W sali Urzędu Gminy ¸uków odbyło się (29 listopada) otwarcie poplenerowej wystawy fotografii „Tajemnicze – Bliskie – Nieznane”. To już czwarty plener i wystawa dokumentująca dokonania pasjonatów fotografii, którzy postanowili uwiecznić piękno rezerwatu Jata znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Łuków. W plenerach wzięło w sumie udział 26 osób – fotografów, leśników, nauczycieli, urzędników, którzy postanowili odkryć nieznane oblicza Jaty.

Czytaj więcej

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - Mała alokacja, duże efekty

Ponad 130 projektów, 300 mln zł, 399 zagrożonych wyginięciem gatunków objętych ochroną – oto częśćpięcioletnich dokonań, jakimi szczyci się założone w 2006 r. Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Czytaj więcej

PTL Oddział w Krośnie - Jest tablica. Będzie pomnik?

Upamiętnieniu dyrektora Adama Loreta w miejscu jego urodzenia poświęcona była konferencja, która odbyła się 29 listopada w I Liceum Ogólnokształcącymw Jaśle. W trakcie sesji popularno-naukowej zaprezentowano trzy referaty tematyczne. O Jaśle w czasach Loreta mówił Mariusz Świątek z tamtejszego MuzeumRegionalnego. Osiągnięcia Lasów Państwowych w przedwojennej Polsce omówił Marek Marecki, przewodniczący Zarządu Oddziału PTL w Krośnie, zaś Edward Marszałek przypomniał sylwetkę i dokonania dyrektora Loreta.

Czytaj więcej

Walny Zjazd leśnej \"Solidarności\" - Z ministrem, bez dyrektora

Doroczny, XVI Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” już za nami. Tym razem delegaci z terenu całego kraju spotkali się 19 i 20 listopada w Gołuchowie. Gościem specjalnym spotkania był wiceminister środowiska Janusz Zaleski, który wziął udział w dyskusji na tematy nurtujące związkowców, czyli – nowelizacji ustawy o lasach, przewidywanego od 2014 r. podatku CIT od zysków z gospodarki leśnej, zniesienia trybu powołania w Służbie Leśnej, polityki mieszkaniowej i wykładni Ministra Finansów w sprawie podatków, służebności dróg, kilometrówki i jazd terenowych. Mówiono także o gorącym temacie zmian w funkcjonowaniu Inspekcji LP.

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Ostrołęka - Siedziba po liftingu

Otwarcie odnowionej siedziby Nadleśnictwa Ostrołękapołączono z konferencją „Las a Człowiek”. 15 listopada uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci PSP i Policji, duszpasterze,leśnicy oraz przedstawiciele PZ¸ i WFOŚ. Gościem specjalnym był prof. Tomasz Borecki doradca prezydenta, były rektor SGGW.

Czytaj więcej

Wesołych Świąt!

Redakcja "Lasu Polskiego" życzy...

Czytaj więcej

IBL w Panteonie Polskiej Ekologii 2012

W dniu 21 listopada 2012 r., podczas Międzynarodowych Targów POLEKO w Poznaniu, odbył się finał konkursu "Panteon Polskiej Ekologii 2012", w którym IBL otrzymał wyróżnienie w kategorii "Przedsiębiorstwo" za projekt: "Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym".

Czytaj więcej

Zasady sprzedaży 2013 - Dużo nowego dla hurtowników

20 listopada ruszyły procedury oparte na nowych zasadach sprzedaży drewna w LP. Wdrożone rozwiązania wprowadzają kilka istotnych zmian, jak choćby trzy procedury w ramach sprzedaży internetowej: sprzedaż ofertową w Portalu Leśno-Drzewnym dla klientów z tzw. historią zakupów, sprzedaż ofertową w PLD dla firm, które realizują inwestycje (nowość) i aukcje e-drewno – dostępne wyłącznie dla firm.

Czytaj więcej

Bank Danych o Lasach - Szybko, łatwo, wszystko

Publiczna prezentacja Banku Danych o Lasach, jaka 14 listopada miała miejsce w siedzibie Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, wywołała wiele pozytywnych emocji. Widząc możliwości nowego „dziecka” urządzeniowców – nie należy się temu zbytnio dziwić.

Czytaj więcej

94. rocznica odzyskania niepodległości - Leśnicy pamiętają

W gmachu Ministerstwa Środowiska, gdzie mieściła się przed wojną Naczelna Dyrekcja Lasów Państwowych, wisi duża tablica z brązu (na zdjęciu) upamiętniająca okres przedwojennej państwowości (marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego, premiera Felicjana Sławoj-Składkowskiego, ministra rolnictwa i reform rolnych Juliusza Poniatowskiego oraz dyrektora naczelnego LP Adama Loreta). W czasie okupacji tablica została ukryta w podziemiach gmachu, aby powrócić na stare miejsce dopiero w 1990 roku.

Czytaj więcej

Podatek od mieszkania - Leśniku - płacisz sam!

Zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów, dotyczącą rozliczania podatku od nieruchomości udostępnianych przez Lasy Państwowe, to najemca winien jest rozliczać się z podatku.

Czytaj więcej