strona główna

Aktualności

Konkurs \"Mój Las\" - Laureaci z cennymi nagrodami

26. edycja konkursu „Mój Las” zakończyła się uroczystą galą wręczenia nagród 5 czerwca w siedzibie SITLiD w Warszawie. Konkurs współorganizują Zarząd Główny SITLiD i LOP. Ma on na celu poszerzanie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i leśnej oraz aktywizowanie uczniów z całej Polski. I rzeczywiście, w centralnym etapie konkursu znaleźli się przedstawiciele szkół „od morza do Tatr”.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Wyszków - 40 lat minęło...

Nadleśnictwo powstało, na fali powiększania jednostek, w 1973 r. z połączenia trzech mniejszych. Zmiany poprzedzały reformę administracyjną, dzielącą kraj na 49 województw. Siedziba mieści się w historycznym budynku Nadleśnictwa Leszczydół (miejscowość o tej nazwie to faktyczny adres wyszkowskiego nadleśnictwa).

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Martwe niedźwiedzie

W ciągu trzech tygodni w Bieszczadach znaleziono szczątki trzech niedźwiedzi – badania wykazały, że przyczyny ich śmierci były naturalne.

Czytaj więcej

Ustawa krajobrazowa - Prezydent chce chronić

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu powstał z inicjatywy prezydenta.

Czytaj więcej

Minister Jan Ciechanowski o polskich lasach i leśnikach

24 kwietnia w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Pro Patria. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – minister Jan Ciechanowski wręczył odznaczenia wielu zasłużonym osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do upamiętnienia historii polskiego czynu zbrojnego w raju i zagranicą.

Czytaj więcej

Panele NPL on-line

18 czerwca rozpoczynają się panele ekspertów Narodowego Programu Leśnego. Wszystkie wykłady wygłoszone podczas paneli będzie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej NPL.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Jarocin - Spacer pamięci 1863

8 maja na terenie Nadleśnictwa Jarocin odbyła się uroczystość 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Czytaj więcej

Poznań - Las na przystanku

Na miesiąc trzy przystanki tramwajowe w centrum Poznania zamieniły się w swoiste „leśne konsulaty”. Od połowy maja do połowy czerwca poznaniacy mogą poczekać na tramwaj w lesie.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Turek - Lekcja historii z lasami w tle

Tablicę upamiętniającą Żydów zmarłych i zamordowanych w getcie Czachulec odsłonięto 22 kwietnia na terenie Leśnictwa Cisew w Nadleśnictwie Turek (RDLP w Poznaniu).

Czytaj więcej

Elmia Wood 2013 - zobacz nasze zdjęcia

Elmia Wood 2013 już za nami. Relacje dostępne na naszych profilach Facebook i YouTube.

Czytaj więcej

Zmiany w zmianach

Nowela ustawy o lasach miała wejść w życie 3 marca. Zamiast niej 17 kwietnia ukazała się kolejna, czwarta już wersja założeń.  

Czytaj więcej

Mundur w LP... - ...i w Policji

Wśród pracowników LP można często usłyszeć dyskusję, czy są „służbą mundurową”, czy też noszą munduropodobne garnitury. Niewątpliwie mimo istnienia wzorów stroju służbowego, różnorodność odzieży używanej przez leśników w pracy jest zauważalna. Przyjrzyjmy się, jak szczegółowe mogą być regulacje w tym zakresie w Policji.

Czytaj więcej

Ośrodki na gruntach LP - Niechętni na przetargi

LP mogłyby sprzedać grunty ¼ spośród 739 właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Ale ci nie zawsze są zainteresowani zakupem. Szczegóły przedstawił minister Janusz Zaleski, odpowiadając na poselską interpelację. Pytania ministrowi zadał w styczniu Tomasz Nowak wraz z grupą posłów.

Czytaj więcej

Finał Światowego Dnia Ziemi - Ekologiczne nie znaczy nudne

W całym kraju zorganizowano akcje z okazji przypadającego na 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi. Zakończeniem obchodów był finał na warszawskim Polu Mokotowskim (28 kwietnia). Niestety, w tym roku pogoda nie dopisała. Nie zniechęciło to jednak zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy zamiast nudzić się w domach, wzięli udział w zorganizowanych na ten dzień atrakcjach. Uzbrojeni w parasole i kalosze tłumnie ruszyli do przygotowanych stoisk.

Czytaj więcej

V Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych - Praca rąk, nóg i głowy

Rywalizacja miała miejsce na terenie Technikum Leśnego w Warcinie. Do zawodów stanęło 52 zawodników z 13 szkół leśnych z całego kraju. Wygrali, deklasując przeciwników, godpodarze.

Czytaj więcej

LP kupują kolejkę - To dywersyfikacja

Sprawa zakupu Polskich Kolei Linowych przez LP odżyła w związku z dowcipnymi wypowiedziami prezydenta. Bronisław Komorowski patronując i uczestnicząc w centralnych obchodach Ogólnopolskiego Święta Lasu, życzył leśnikom, by pozostali administracją lasów państwowych i nie stali się administracją lasów państwowych i kolejek linowych. O plany zakupu zapytaliśmy rzecznik LP Annę Malinowską.  

Czytaj więcej

Święto Lasu - Piła pod znakiem brekinii

Ten rok to powrót do tradycji – stwierdzenie to słychać podczas każdego spotkania z leśnikami. Bo to i prawda – po przeszło 80 latach Ogólnopolskie Święto Lasu, znów pod patronatem Prezydenta RP, wróciło (podobno na stałe) do leśnego kalendarza. Nie dość, że wróciło, to wszędzie w tym samym czasie i w tym samym, zunifikowanym wyglądzie. W praktyce w poszczególnych RDLP programy imprez różnią się, i to czasem diametralnie.

Czytaj więcej

Technikum Leśne w Miliczu - To już pół wieku

Technikum w Miliczu powstało na bazie Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w 1963 roku. 8 czerwca w szkole odbędą się uroczystości 50-lecia.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Kobiet Lasu - Leśnik vs. leśniczka

15 kwietnia w sękocińskim IBL na seminarium spotkały się panie ze Stowarzyszenia Kobiet Lasu. Pretekstem do spotkania stało się podsumowanie ponad trzech lat działalności i wybory nowego zarządu. – Po trzech latach czas poddać się ocenie koleżanek – komentowała prezes SKL Izabela Pigan.

Czytaj więcej

OKL w Gołuchowie - Turniejowe nalewki

„Nalewki – trunki dla zdrowia i przyjemności. Nalewki z leśnych kwiatów i owoców” – to tytuł projektu, na który składają się trzy wydarzenia popularyzujące korzystanie z zasobów przyrodniczych naszych lasów.

Czytaj więcej