strona główna

Aktualności

Szczyt Klimatyczny - Odwołać?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie 11 listopada rozpocznie się Szczyt Klimatyczny. Dyskusje nad zmianami klimatu i możliwościami ograniczania ich negatywnych skutków potrwają 11 dni. Szczyt odbędzie się w Polsce po raz drugi (poprzednio w Poznaniu w 2008 r.). Udział zapowiedziało ok. 12 tys. uczestników z ponad 190 krajów. Jego organizatorem jest ONZ.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Choczewo - Ustąpić przyrodzie?

Od dwóch lat schną na potęgę dwa wydzielenia 12-letniego młodnika olszowego w Nadleśnictwie Choczewo (RDLP w Gdańsku). Na powierzchni blisko 8 ha zamarła już ok. połowa drzew zaatakowanych przez szkodliwe owady – plamkówkę, bucza olchowca, rzemlika i hurmaka olchowca.

Czytaj więcej

Targi targi i po targach... - polecamy!

Coroczne targi leśne zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku odbędą się w dniach 4–6 września w Rogowie. W związku z tym wydarzeniem nasi Partnerzy przygotowali liczne oferty targowe, a Ci kontrahenci, których tym razem zabraknie na targach, przedstawiają aktualności, do których warto zajrzeć. Zobacz oferty naszych partnerów

Czytaj więcej

Znajdż \"drzewo Sobieskiego\" - Akcja NID i GDOŚ

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” to wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi - Sukces Łotwy

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi – Sukces Łotwy Zmagania drwali z Litwy, Łotwy i Polski (bo taki właśnie skład narodowościowy zawitał do Tucholi w dniach 5–6 lipca br.) rozpoczęły się od ścinki drzewa stojącego, która miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Trzebciny.

Czytaj więcej

Jak układać gałęziówkę? - Stos doskonały

Jak układać gałęziówkę? – Stos doskonały Zdjęcie na profilu Facebook Nadleśnictwa Kościerzyna (RDLP w Gdańsku) wprawia w zachwyt. Dotarliśmy do autora, pytając, kto i po co zadaje sobie tyle trudu, żeby ułożyć tak idealne stosy.

Czytaj więcej

Polska - Brandenburgia - Umowa o współpracy

Polska – Brandenburgia – Umowa o współpracy 26 czerwca w Eberswalde podpisano dwustronne porozumienia o współpracy pomiędzy  przygranicznymi jednostkami LP i IBL, a po stronie niemieckiej – administracją leśną Brandenburgii (Landesforstbetrieb Brandenburg) oraz Centrum Kompetencji Leśnej w Eberswalde (Landeskompetenzzentrum Eberswalde).

Czytaj więcej

Jazz na Buduku 2013 - Muzyczna dekada

Od 10 lat w malowniczej gajówce Buduk odbywa się koncert jazowy. Jej organizatorami są Nadleśnictwo Głęboki Bród i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Czytaj więcej

Nowy adres DGLP - Przeprowadzka na Grójecką 127

Dyrekcja Generalna LP szykuje się do wyprowadzki z siedziby przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., którą zajmowały przez cztery lata.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Śnieżka - Jubileusz 40-lecia

21 czerwca odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia funkcjonowania Nadleśnictwa Śnieżka (RDLP we Wrocławiu).

Czytaj więcej

Projekt \"e-Przyrodnik\" - Młodzi naukowcy

„e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”. To projekt dla młodzieży licealnej zachęcający do badań naukowych z zakresu bioróżnorodności, który zostanie zrealizowany jako zwycięski w ramach konkursu „Ścieżki Kopernika”.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali Tuchola 2013 - Zacięta rywalizacja

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz Nadleśnictwo Trzebciny, wspierani przez Makitę, zorganizowali w Tucholi w dniach 5–6 lipca Europejskie Mistrzostwa Drwali. Celem zawodów było wskrzeszenie ducha rywalizacji dawnych Mistrzostw Drwali, zaprezentowanie szerokiej publiczności kunsztu drwali-operatorów oraz dostarczenie wszystkim zebranym rozrywki pełnej emocji.  

Czytaj więcej

Wystartowały panele NPL - Każdy może uczestniczyć

W zaciszu własnego domu, w przysłowiowych „kapciach przed komputerem”, można było śledzić 18 czerwca pierwszy z siedmiu paneli Narodowego Programu Leśnego.

Czytaj więcej

Konwencja o lasach - Negocjacje w Warszawie

Między 10 a 14 czerwca w Warszawie miała miejsce próba sfinalizowania prac nad Konwencją o lasach. To pierwszy tej rangi międzynarodowy dokument dotykający kwestii leśnictwa.

Czytaj więcej

RDLP w Olsztynie - Ze smartfonem do lasu

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez tabletu czy smartfona. I nie rozstaje się z nimi nawet na wakacjach. A że te w pełni, to i leśnicy wyszli naprzeciw potrzebom społeczeństwa odwiedzającego lasy.

Czytaj więcej

Konferencja prof. Jana Szyszko - Co z przyrodą?

Czy możemy być spokojni o los człowieka i polskiej przyrody? Pod takim tytułem 17 czerwca były minister środowiska Jan Szyszko zorganizował konferencję prasową.

Czytaj więcej

Zjazd Komisji Kombatanckiej - Z wizytą w Augustowie i na Litwie

17 i 18 czerwca w Augustowie (RDLP w Białymstoku) odbył się zjazd stałego zespołu doradczego przy Dyrektorze Generalnym LP ds. badania dziejów polskiego leśnictwa.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łuków - 80 lat rezerwatów \"Jata\" i \"Topór\"

9 czerwca w Nadleśnictwie Łuków (RDLP w Warszawie) obchodzono dwa jubileusze – 80-lecie istnienia rezerwatów „Jata” i „Topór”, a zarazem 40-lecie istnienia nadleśnictwa w obecnym kształcie.

Czytaj więcej

Raport o szkodnictwie - Podsumowanie roku 2012

Ukazał się raport „Zwalczanie szkodnictwa leśnego w 2012 roku”. Wg danych w nim zawartych w 2012 r. w LP zarejestrowano 56 137 przypadków bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży albo zniszczenia mienia nadleśnictwa oraz kradzieży drewna. Ogólna wartość strat wyniosła ponad 7 mln zł. Zdecydowanie rzadziej dochodziło do kradzieży drewna. Ogólne straty z tytułu szkodnictwa też spadły o 13,5%.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Gradacja - jak reagować?

Zastanawiali się nad tym członkowie zespołu roboczego powołanego przez dyrektora białostockiej RDLP. Jego zadaniem jest opracowanie programu postępowania z drzewostanami świerkowymi zagrożonymi gradacją korników.

Czytaj więcej