Aktualności
Leśny Bieg Zbiega - Leśnikom błoto niestraszne
Leśny Bieg Zbiega organizowany przez RDLP w Warszawie oraz Nadleśnictwo Ostrów Maz. zyskuje na popularności. Główny cel tej imprezy, jak wyjaśnia Maciej Pawłowski z Zespołu ds. Promocji i Mediów stołecznej dyrekcji, to integracja pracowników służb mundurowych a przy okazji promocja aktywnego wypoczynku na terenach leśnych.
Czytaj więcejNadleśnictwo Sokołów - Uczcili drugą konspirację
Nadleśnictwo Sokołów (RDLP w Warszawie) wspólnie z gminą Bielany zorganizowało uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego 70. rocznicę bitwy we wsi Sikory.
Czytaj więcejNadleśnictwo Spychowo - Sygnalistki mają swój konkurs
Przez dwa dni (21–22 sierpnia) nad Jeziorem Spychowskim roznosił się dźwięk myśliwskich rogów. Odbywały się tam XI Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego oraz I Ogólnopolski Konkurs Sygnalistek Myśliwskich. Muzykanci zmagali się z nutami przy wyjątkowo pięknej pogodzie – zazwyczaj konkursowi towarzyszyło oberwanie chmury.
Czytaj więcejLeśnicy w Powstaniu Warszawskim - Pamięć o bohaterach stolicy
31 lipca, w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przed gmachem Ministerstwa Środowiska odbyła się uroczystość upamiętnienia powstania.
Czytaj więcejModernizacja Roku 2014 - Milicz z nagroda "Lasu Polskiego"
Finaliści XIX edycji ogólnopolskiego konkursu zjechali 27 sierpnia na Zamek Królewski w Warszawie. Wyłoniono ich spośród 762 zgłoszonych realizacji. Wśród nich nie mogło zabraknąć obiektów będących w pieczy leśników.
Czytaj więcejZawody Super Drwal - "Ostre babki" dały radę
To już druga odsłona walki o tytuł superdrwala. W roku ubiegłym zawodnicy gościli w Szlachcie, skąd wywodzi się jeden z najlepszych polskich drwali i sprawca całego wydarzenia – Kamil Szarmach. W tym roku impreza trafiła na stadion miejski w Czersku. A zaczęła się… nawałnicą. Mimo takiej aury 25 lipca tuż po 15.00 na placu boju licznie stawili się zawodnicy i kibice.
Czytaj więcejOchrona zadrzewień - Wreszcie skuteczniej?
28 sierpnia weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Modyfikuje ona m.in. zapisy ustawy o ochronie przyrody w zakresie ochrony zadrzewień. Przepisy regulujące te kwestie nie były zmieniane w sposób systemowy od 11 lat (dokonywano jedynie niewielkich zmian, np. dotyczących zadrzewień przydrożnych).
Czytaj więcejO encyklice w Sejmie - Zagrożenia współczesnej ekologii
Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato si’ – takie tematy poruszano 16 lipca na konferencji w Sejmie, zorganizowanej przez organizacje i środowiska związane z PiS.
Czytaj więcejFSC - Zamknięcie polskiego przedstawicielstwa
24 lipca FSC International zdecydowało o zamknięciu w trybie natychmiastowym biura w Polsce. Tym samym prowadzący je Związek Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa przestał być krajowym reprezentantem międzynarodowej organizacji. Nie ma to wpływu na certyfikaty i przebieg audytów kontrolnych.
Czytaj więcejParki narodowe - Wyszli na ulice
Od siedmiu lat pracownicy parków narodowych (ok. 1300 osób) bezskutecznie proszą o podniesienie uposażeń. Średnia pensja, a więc z uwzględnieniem poborów np. dyrektorów, osób dbających o najcenniejsze fragmenty kraju, to ok. 3400 zł.
Czytaj więcejWpłata budżetowa - 5% z kapitału własnego
Głośna nowelizacja ustawy o lasach z początku ub. roku poskutkowała koniecznością wpłaty 800 mln zł, które LP muszą wnieść do budżetu państwa w latach 2014–15. Jak ten obowiązek realizowały poszczególne RDLP i jak bardzo stopniały finanse LP?
Czytaj więcejEuroforester - Posmakowali łotewskich tradycji
2–5 lipca br. na Łotwie odbyło się trzecie z kolei spotkanie absolwentów studiów Euroforester.
Czytaj więcejLeśny Bank Genów Kostrzyca - Jubileusz 20-lecia
Leśny Bank Genów Kostrzyca (LBG) obchodził 24 czerwca jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji została przygotowana uroczystość, która rozpoczęła się mszą świętą w Miłkowie, celebrowaną m.in. przez byłego krajowego duszpasterza leśników Edwarda Janiaka. Oprawę muzyczną uroczystej mszy zapewnili sygnaliści myśliwscy z Nadleśnictwa Złotoryja (RDLP we Wrocławiu).
Czytaj więcejCEPL w Rogowie - W dobrym klimacie
16 i 17 czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Klimatyczne uwarunkowania życia lasu”.
Czytaj więcejMinisterstwo Środowiska - Leśnictwo w kobiecych rękach
W czerwcu informowaliśmy o zmianach, jakie zaszły w resorcie środowiska po przyjęciu rezygnacji ze stanowiska wiceministra Stanisława Gawłowskiego. Na jego miejsce, jako sekretarza stanu, premier Ewa Kopacz powołała 16 czerwca Dorotę Niedzielę. Na tym jednak ruchy kadrowe w resorcie się nie zakończyły.
Czytaj więcejSympozjum "Leśnictwo i Prawo" - Potrzeba dyskusji i zmian
20–22 maja w Białowieży odbyło się sympozjum „Leśnictwo i Prawo. Praktyka a nauka. Stan obecny i perspektywa zmian”. Zorganizowało je Stowarzyszenie Instytut Prawnych Aspektów Gospodarowania Środowiskiem oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Czytaj więcej70-lecie RDLP w Krakowie - Nowe kierunki gospodarki leśnej
W Rytrze na terenie Nadleśnictwa Piwniczna świętowano 70-lecie RDLP w Krakowie. 16–17 czerwca odbyła się tam konferencja naukowa, poświęcona gospodarce leśnej na terenach górskich.
Czytaj więcejOferta pracy - Krajowy reprezentant FSC® w Polsce
Forest Stewardship Council®, międzynarodowa organizacja pozarządowa, promująca odpowiedzialne gospodarowanie lasami na świecie, poszukuje profesjonalisty z udokumentowanym dorobkiem w zakresie leśnictwa/ochrony przyrody i/lub rynku produktów leśnych.
Czytaj więcejKatalogi czasu prac - Na razie po staremu
Prezentacja nowo opracowanych katalogów norm czasu dla prac leśnych wiosną br. wywołała prawdziwą burzę w sektorze usługowym (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze, red.). Temat katalogów zdominował też spotkanie przedsiębiorców leśnych z kierownictwem LP, do którego doszło 16 czerwca w Jedlni.
Czytaj więcejJubileusz 85-lecia IBL - Instutut potrafi świętować!
Główne uroczystości z okazji obchodów 85-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa przypadły na 17 i 18 czerwca. Do siedziby Instytutu w Sękocinie zjechało blisko pół tysiąca osób z kraju i z zagranicy. Wszyscy byli zgodni – IBL potrafi świętować.
Czytaj więcej