strona główna

Aktualności

Handel grzybami - Tylko (?) z atestem

Żeby sprzedawać świeże grzyby, trzeba posiadać atest, potwierdzający ich świeżość i przynależność do gatunku. Praktyka pokazuje, że sprzedawcom trudno stosować się do przepisów.

Czytaj więcej

Białowieski Park Narodowy - Symboliczny powrót symbolu

Żubr odlany z brązu stanął na terenie Osady Zwierzyniec k. Białowieży, w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Odsłonięty pomnik (18 września br.) to dosłowna kopia posągu, którym upamiętniono w 1862 r. polowanie cara Aleksandra II.

Czytaj więcej

Podatek leśny - Likwidacja ulgi w Sejmie

Zniesienie preferencyjnej stawki podatku leśnego (50%) dla lasów ochronnych, którym aktualnie zajmuje się Sejm, może oznaczać, że do gmin wpłynie o 54 mln zł więcej. I o tyle więcej zapłacą Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Armata znaleziona w lesie

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów trwają intensywne prace związane z porządkowaniem lasu po klęskach oblodzenia, które wystąpiło w tym i ub. roku. Podczas orki na jednej z odnawianych powierzchni pług zaczepił o wystający z ziemi kawałek metalu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Cisna i Baligród - Tropem wilka na rowerach

W zorganizowanych przez nadleśnictwa Cisna i Baligród zawodach w kolarstwie górskim „Tropem wilka i rowerów kilka”, po leśnych drogach ścigało się 50 zawodników. Trasy, o długości 20 km (senior) i 4 km (junior), nie były proste. Szutrowa nawierzchnia, ostre zakręty, a przede wszystkim profil trasy dały się we znaki wszystkim zawodnikom. Trudy rekompensowała piękna pogoda i niesamowite widoki, których nie brakuje w tym jednym z najpiękniejszych zakątków Bieszczadów.

Czytaj więcej

Lasy w TVP - Bioróżnorodność z gwiazdami

Plejada gwiazd w 11 odcinkach filmu „Ocalony świat” wspina się na drzewa, karmi żubry czy zagląda do gniazd i budek lęgowych. Cykl przedstawiający najcenniejsze gatunki zwierząt i siedliska przyrodnicze w LP, a także sposoby ich czynnej ochrony, można oglądać od 6 września na antenie TVP.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Doprecyzowanie \"wyjątków\"

Praca nad zapisem nt. lasów w Konstytucji trwa w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzeniu 10 września wnioskodawcy zmian w ustawie zasadniczej przedstawili poprawkę w stosunku do tekstu, który wpłynął do Sejmu 13 marca.

Czytaj więcej

Płatności bezpośrednie - Las punktuje w zazielenieniu

W nowych zasadach płatności bezpośrednich po raz pierwszy las zaczyna punktować. Posiadanie obszaru zalesionego w gospodarstwie, które liczy więcej niż 15 ha gruntów ornych, może skutkować przyznaniem tzw. płatności na zazielenienie.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych - Spotkanie z ministerm gospodarki

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych spotkali się z ministrem gospodarki, aby przedstawić mu problemy swojej branży.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2013 - Wałcz z nagrodą \"Lasu Polskiego\"

28 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały nagrody Modernizacja Roku 2013. Do 18. edycji konkursu, w którym nagradzani są inwestorzy, projektanci i wykonawcy inwestycji, zgłoszono 932 obiekty podzielone na 11 kategorii. Spośród nich jury wyłoniło 62 finalistów. W tym gronie aż 11 inwestycji zrealizowały Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Narodowy Program Leśny - \"Rozwój\" - kolejny panel ekspertów

Prace nad Narodowym Programem Leśnym nie ustają. Piąty z zaplanowanych siedmiu paneli ekspertów odbędzie się 17 września w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie k. Warszawy.

Czytaj więcej

Koszęcin (RDLP w Katowicach) - Cietrzewisko 2014

Po raz pierwszy Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” zagościł na terenie zrewitalizowanego zespołu pałacowo-parkowego przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. V edycja imprezy odbyła się w dniach 9–10 sierpnia pod patronatem honorowym sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego oraz dyrektora RDLP w Katowicach Kazimierza Szabli.

Czytaj więcej

CKPŚ - Lasy odpowiedziały senatorowi

W numerze 15–16 „Lasu Polskiego” informowaliśmy o pytaniu, jakie senator Wojciech Skurkiewicz zadał ministrowi środowiska. Na odpowiedź nie trzeba było zbyt długo czekać. Na ręce wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk-Pozdziej trafiła pięciostronicowa rozpiska przychodów i wydatków Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Sygnował ją zastępca dyrektora generalnego ds. strategii, organizacji i rozwoju Wiesław Krzewina.

Czytaj więcej

Podatki w lasach - Rykoszet z VAT-em

Strzał w kolano. To najkrótszy komentarz do pytania, jakie jedno z nadleśnictw RDLP w Łodzi skierowało do łódzkiej izby skarbowej.

Czytaj więcej

Order Uśmiechu - Kawaler w zielonym

Kawalerem Orderu Uśmiechu może się od 18 lipca tytułować Marian Podlecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród (RDLP w Białymstoku).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) - To już 10 lat konkursu!

W Spychowie 8 i 9 sierpnia znów było słychać muzykę myśliwską. Tym razem brzmiała szczególnie podniośle, bo Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego zorganizowano już po raz 10. Organizatorzy, Nadleśnictwo Spychowo i Spychowskie Bractwo Strzeleckie, sprawili, że program konkursu aż kipiał od atrakcji.  

Czytaj więcej

CKPŚ - Pod lupą Skurkiewicza

Czy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) marnotrawi pieniądze Lasów Państwowych? Takie m.in. pytanie postawił w oświadczeniu senatorskim skierowanym do ministra środowiska Macieja Grabowskiego i dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka senator Wojciech Skurkiewicz (PiS). Senatora zaniepokoiły sygnały o niewłaściwym funkcjonowaniu centrum.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Durowo - Pożegnanie nadleśniczego

– Panie Nadleśniczy, jako współpracownicy dziękujemy za prawie 30 lat wspólnej pracy w Nadleśnictwie Durowo. Jako leśnicy, którym leży na sercu dobro rodzimej przyrody, dziękujemy za 43 lata, jakie z poświęceniem przepracował Pan dla dobra polskich lasów. Tymi słowami pracownicy pożegnali na ostatniej, uroczystej naradzie odchodzącego na emeryturę nadleśniczego Zbysława Thomasa.

Czytaj więcej

SKL - Ciągle aktywne

Stowarzyszenie Kobiet Lasu liczy obecnie blisko 300 członkiń i nie ustaje w aktywnych działaniach. 26 lipca panie zawitały do Pogorzelicy (RDLP w Szczecinie). Miejsce nieprzypadkowe – nadmorska dyrekcja zwyciężyła w rankingu badań prowadzonych w LP metodyką Gender Index.

Czytaj więcej

Krajowa Narada Leśników - Jubileuszowe spotkanie

Od mundurów kilkuset leśników przybyłych z całej Polski na Krajową Naradę Leśników zazieleniła się kielecka hala targowa. Na jubileuszowa naradę, zorganizowaną 17 czerwca, stawili się nadleśniczowie i dyrektorzy RDLP. Charakter spotkania dyktowały obchody 90-lecia LP.

Czytaj więcej